Skocz do zawartości

Mój guiding - pomożecie?


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

display mode daj na asc-seconds.

jaka skala guider/glowy setup?

 

edit.

nie masz przypadkiem dryfu poniedzy wieksza iloscia klatek?

u mnie to byl problem zbyt krotkich exp. mialem 2s, a dalem 4s i dryfu prawie nie ma.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze odnosnie konfigu.

wlacz sobie w oknie Camera 1 Information Camera 2 Stats. Zwroc uwage na SNR gwiazdy do guidingu.

u mnie przy za slabej gwiezdzie wykres zaczyna strasznie szalec.

 

daj tez czarny trojkat w rogu wykresu-plot-show corrections. bedzie widac co ile koryguje.

w wertical scale arc-sec.

 

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

ostatnio zauwazylem dziwne zachowanie guidingu.

w pewnych okolicznosciach, tj przy rozpoczeciu guidingu lub po ditheringu montaz nie moze sobie poradzic z osia Y. dopiero gdy zatrzymam i ponownie wznowie gudiging, to zalapuje i zaczyna schodzić do zera.

tu akurat jest wycelowany w dusze, wiec okolice zenitu, ale sytuacja powtarza sie w innych rejonach nieba.

 

gdy juz zalapie, to idzie bez problemu.

 

LUZY???

 

wykr.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LUZY???

Jeśli pomaga ponowne odpalenie guidingu, to raczej nie luzy. Wytłumacz, co się konkretnie dzieje na wykresie. Na pierwszym kawałku widać, jak guider nie może "dociągnąć" osi Dec, a potem jest ten restart? Jeśli tak, to czemu startuje od innej pozycji gwiazdy? Może zmieniła się pozycja ditheringu między tymi restartami? W sumie nie wiem, jak restart działa na dithernig...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, mam wrażenie, że kiedyś miałem taki problem. Nic w zasadzie nie zrobiłem i na następną noc, czy dwie później już działało ok. Trudno powiedzieć, z czego to wynika i czy jest to szkodliwe dla zdjęcia. Bo jak on prowadzi po prostu w nieco przesunięty punkt, to nie ma problemu. A jak po prostu nie może dociągnąć, to może powodować błędy prowadzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdka na podgladzie nie jest na środku.

Właśnie to jest dziwne, że taka sytuacja pojawia się czasami. W 99,9% jest ok.

 

A może to dlatego że nie precyzyjnie wybieram środek gwiazdki do guidowania? Klikam mniej więcej gdzie ona jest, a maxim myśli że tak ma być. Myszk podczas kliknięcia ustala się pozycje.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stabilizację po ditheringu można ustalić w maximie Guide->Options->Guide Settling criteria. Może tam masz podane za dużo pixeli...?

 

Nie wydaje mi się (!) żeby to był problem że focenie się zaczęło - guider przecież wprowadza normalnie korekty podczas focenia.

Niedokładne wskazanie gwiazdy guidującej nie powinno mieć znaczenia, pokazujesz Maximowi ogólnie gdzie jest gwiazda a on już sam sobie liczy centroid na bazie tego co "widzi".

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może to dlatego że nie precyzyjnie wybieram środek gwiazdki do guidowania? Klikam mniej więcej gdzie ona jest, a maxim myśli że tak ma być. Myszk podczas kliknięcia ustala się pozycje.

Na pewno nie. Maxim stara się utrzymać gwiazdkę dokładnie tam, gdzie klikniesz. Jeśli klikniesz np 3 piksele obok faktycznej początkowej pozycji gwiazdy, to maxim ją przestawi o te 3 pix, żeby była gdzie kliknąłeś i wszystko będzie ok.

 

Stabilizację po ditheringu można ustalić w maximie Guide->Options->Guide Settling criteria. Może tam masz podane za dużo pixeli...?

 

Nie wydaje mi się (!) żeby to był problem że focenie się zaczęło - guider przecież wprowadza normalnie korekty podczas focenia.

Hmm, szukam i szukam, kto napisał pierwszą linijkę tego posta i nie mogę znaleźć. Czyżbyś sam sobie odpowiedział na pytanie? :P Bo druga linija to ewidentnie odpowiedź - za duże settling criteria spowodują tyle, że nowa fotka zacznie się zanim guider się ustabilizuje. Ale po chwili powinien sie tak czy siak ustabilizować. Nie zależy to od tego parametru. Jeśli Tayson ustawiłby tam z kolei za mało (mniej, niż ta nieporządana odchyłka), to byłby problem - ekspozycja nigdy by nie wystartowała, bo ciągle w Dec byłaby zła pozycja.

 

Swoją drogą, to całe settling criteria u mnie nie zawsze działa. Wydaje mi się, że czasem startuje exp zanim osiągnie się stabilizację. A najgorsze jest to, że exp startuje, gdy gwiazda jest zgubiona! Czyli np jak są chmury, to ciągle foci. Zgubienie gwiazdy powinno być równoznaczne z maksymalnym błędem, a nie 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie. Maxim stara się utrzymać gwiazdkę dokładnie tam, gdzie klikniesz. Jeśli klikniesz np 3 piksele obok faktycznej początkowej pozycji gwiazdy, to maxim ją przestawi o te 3 pix, żeby była gdzie kliknąłeś i wszystko będzie ok.

 

Hmm, szukam i szukam, kto napisał pierwszą linijkę tego posta i nie mogę znaleźć. Czyżbyś sam sobie odpowiedział na pytanie? :P

Odpowiadam na post #306 i kolejne Tysona.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Popatrzcie, proszę, na tez zdjęcia i niech ktoś coś zaproponuje. Pierwsze to zdjęcie 150 sek bez prowadzenia po ustawieniu montażu i jazda. Potem zrzuty z phd podczas sesji w różnych skalach. O ile zdjęcie bez prowadzenia napawało optymizmem to niestety prowadzone dało fasolki zamiast gwiazd.

 

Seb

IMG_0002.jpg

track1.jpg

track2.jpg

track3.jpg

PHD2_GuideLog_2017-01-01_172705.txt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samym początku popelniles błąd wybierając zła gwiazdę. Powinna mieć ostry profil, jak szpica s nie płaski czubek.

W Twoim wypadku program miał pewnie problem z poprawnym wyliczeniem środka. Zwiększy gain może pomoże.

Poza tym prowadząc 65Q nie potrzeba Ci czasów 1s, bo w ten sposób guidujesz seeing. Daj na początek 3-4s.

Mozesz ewentualnie zmniejszyć Agresywnosc dla RA i ciut zwiększyć minmov.

Snr gwiazdy wybrałeś w odpowiednim przedziale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samym początku popelniles błąd wybierając zła gwiazdę. Powinna mieć ostry profil, jak szpica s nie płaski czubek.

W Twoim wypadku program miał pewnie problem z poprawnym wyliczeniem środka. Zwiększy gain może pomoże.

Poza tym prowadząc 65Q nie potrzeba Ci czasów 1s, bo w ten sposób guidujesz seeing. Daj na początek 3-4s.

Mozesz ewentualnie zmniejszyć Agresywnosc dla RA i ciut zwiększyć minmov.

Snr gwiazdy wybrałeś w odpowiednim przedziale.

 

Dzięki za zainteresowanie.

 

Gwiazdę wybrał program. Zawsze używam automatycznego wyboru gwiazdy. Jakos boje się czasów 3-4 sek bo mam wrażenie, że montaż zaczyna szaleć i wykres jest bardziej poszarpany góra- dół. PHD2 wysyła komendy i raz w osi RA słupki w górę a raz w dół itd. Może ma to związek ze złym doborem gwiazdy, a może agresywności. Z drugiej strony jak włączę asystenta guidingu to sugeruje czasy nawet 7 sekund. Ja się trochę boje takich czasów , bo zauwazyłem , że przy czasie 1 sek mam bardzo stabilny wykres. Niestety nie przekłada się to na ładne gwiazdki.

 

Nie ogarniam tego do końca. Odkąd opanowałem sprawę ustawienia na polarną i mam spokój z osią DEC, to nawet bez guidingu mam niezłe gwiazdy przez 60-90 sek. Wydawało by się, że phd prawie nic nie będzie miał do roboty , a ten poprawia tam i z powrotem bez wyraźnego efektu. Kolejna sprawa. Zauważyłem, że chyba zawsze mam wgaizdy pojechane od lewego dołu do prawej góry.

 

Seb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze opic wykresu pomoze.

nie widomo czemu guiding nie prowadzi gwaizdy na pozaycje 0 tylko, chociaz korekty co kazdy step swiadcza o tym ze cos prubuje zrobic.

 

attachicon.gifwykr.jpg

A jaką wartość ditheringu masz ustawioną na Autosave menu? Bo widzę, że odjeżdża Ci tam sporo od "0".

U mnie guiding ustawiony jest na "multi-star guiding", a czasy ekspozycji i agresywność guidingu zmieniam co najmniej po zmianie obiektu do fotografowania, a nawet podczas sesji. Jak tylko widzę, że wykres zaczyna być "nerwowy" to bawię się tymi parametrami i zwykle pomaga. Szukam optymalnej kombinacji tych dwóch parametrów. Może pisze jakieś oczywistości ale u mnie wszystko śmiga bez zarzutu. Dithering mam włączony tylko w jednej osi i daje 10 sekund przerwy pomiędzy kolejnymi ekspozycjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna sekunda to za dużo. Wg mnie montaż Ci wtedy "szarpie" i stąd masz fasolki. Nie zdąży w jedną stronę się jeszcze przesunąć dobrze, a już leci w drugą. Testowałem u mnie na ogniskowej ~650mm - najlepsze rezultaty mam przy 2,5 - 3 sekundach, tak jak Tayson pisze.

 

Guiding, ja przynajmniej go tak rozumiem, to przy tej klasie montaży tylko poprawa, regulacja złego ustawienia na biegun. Czy dawałeś montaż gdzieś do regulacji, przeczyszczenia, ustawienia? Strzelam w ciemno totalnie, ale może to też coś pomóc. Z drugiej strony - przy tej ogniskowej... to po prostu musi działać. Olej wykres i puść guiding na 3 sekundy exp. time. Zobacz wtedy rezultat.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.