Skocz do zawartości

Mój guiding - pomożecie?


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

 

Dzięki za zainteresowanie.

 

Gwiazdę wybrał program. Zawsze używam automatycznego wyboru gwiazdy. Jakos boje się czasów 3-4 sek bo mam wrażenie, że montaż zaczyna szaleć i wykres jest bardziej poszarpany góra- dół. PHD2 wysyła komendy i raz w osi RA słupki w górę a raz w dół itd. Może ma to związek ze złym doborem gwiazdy, a może agresywności. Z drugiej strony jak włączę asystenta guidingu to sugeruje czasy nawet 7 sekund. Ja się trochę boje takich czasów , bo zauwazyłem , że przy czasie 1 sek mam bardzo stabilny wykres. Niestety nie przekłada się to na ładne gwiazdki.

 

Nie ogarniam tego do końca. Odkąd opanowałem sprawę ustawienia na polarną i mam spokój z osią DEC, to nawet bez guidingu mam niezłe gwiazdy przez 60-90 sek. Wydawało by się, że phd prawie nic nie będzie miał do roboty , a ten poprawia tam i z powrotem bez wyraźnego efektu. Kolejna sprawa. Zauważyłem, że chyba zawsze mam wgaizdy pojechane od lewego dołu do prawej góry.

 

Seb

nie wykres sie liczy a efekty.

ty masz wykres, a brak efektow.

 

A jaką wartość ditheringu masz ustawioną na Autosave menu? Bo widzę, że odjeżdża Ci tam sporo od "0".

U mnie guiding ustawiony jest na "multi-star guiding", a czasy ekspozycji i agresywność guidingu zmieniam co najmniej po zmianie obiektu do fotografowania, a nawet podczas sesji. Jak tylko widzę, że wykres zaczyna być "nerwowy" to bawię się tymi parametrami i zwykle pomaga. Szukam optymalnej kombinacji tych dwóch parametrów. Może pisze jakieś oczywistości ale u mnie wszystko śmiga bez zarzutu. Dithering mam włączony tylko w jednej osi i daje 10 sekund przerwy pomiędzy kolejnymi ekspozycjami.

via guider 1,5px, czas pomiedzy klatkami to 25s na ustabilizowanie sie wszystkiego. przewaznie starcza 20s, ale dalem dla spokoju 25.

multi-star guiding gdzie to jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

via guider 1,5px, czas pomiedzy klatkami to 25s na ustabilizowanie sie wszystkiego. przewaznie starcza 20s, ale dalem dla spokoju 25.

multi-star guiding gdzie to jest?

Ja tez mam 1.5 pix, a nigdy nie odjeżdża mi tak daleko. Resztę parametrów to masz nawet bardziej restrykcyjnie ustawionych. Hmm...

Edytowane przez etomee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zdąży w jedną stronę się jeszcze przesunąć dobrze, a już leci w drugą.

Czas ekspozycji nie ma wpływu na czasy korekt. Gdy trwa ekspozycja, nie są wykonywane korekty. One są wykonywane między ekspozycjami - jeśli potrzeba na nie więcej czasu, to robią się większe przerwy między nimi. Inaczej to by nie miało sensu.

 

Guiding, ja przynajmniej go tak rozumiem, to przy tej klasie montaży tylko poprawa, regulacja złego ustawienia na biegun.

Nie. Należy rozróżnić guiding osi Dec od RA. Ustawienie polarnej wpływa na dryf w Dec i ten dryf koryguje guiding w Dec. W RA mamy PE wywołane niedoskonałością przekładni - nie zależy to od polarnej, a jakości samego montażu. Guiding w tej osi koryguje te niedoskonałości. O ile w Dec mamy jednostajny dryf w jedną stronę (jego prędkość zmienia się w zależności od pozycji montażu, w pobliżu meridianu chyba zwalnia i zmienia kierunek, ale to moje niepewne domysły i obserwacje), to w RA są dość szybkie szarpania i zmiany periodyczne o czasie kilku minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

widzę, że temat prowadzenia zawsze budzi emocje.

 

Żeby było łatwiej czytać moje "wydumki" wypunktowałem:

 

1. Gwiazda - zrezygnuje z automatycznego wyboru, tylko wybiorę sam taką, żeby był "szpic"

 

2. Montaż jest nowy, więc nie wymaga konserwacji, przeglądu itp. Mimo fabrycznych luzow w osi RA nie zamierzam w nim grzebać. Lekkie przeważenie na wchód (tuby lub przeciwwagi) powinno załatwić sprawę.

 

3. Lekki luz w osi DEC nie powinien mieć znaczenia , bo mało korekt i tylko w jedną stronę (resist switch)

 

4. W poprzednim montażu azeq6gt tez miałem pojechane gwiazdki mimo dobrego wykresu.

 

5. Zaufam asystentowi guidingu i ustawie większe czasy, powiedzmy 3 sekund, między ekspozycjami i zobaczę co się stanie z klatką.

 

6. Z takim lekkim sprzętem przy prawidłowym ustawieniu na polaris ten montaż musi prowadzić idealnie a phd tylko okazjonalnie się wcinać.

 

7. Czy jest możliwość że laptop nie wyrabia i nie nadąża z obsługą programu i wysyłaniem informacji do montażu.

 

Gnębi mnie ten temat, tym bardziej, że chciałbym zmienić w niedaliej przyszłości 65q na taka i jak nie rozwiąże tego problemu z guidingiem to nie ma co iść w nowy sprzęt.

 

W załączeniu jeszcze raz screen z guidingu i odpowiadająca mu pojedyncza klatka wykonana dokładne w tym czasie.

 

Seb

 

post-24148-0-84635500-1483478716.jpg

IMG_0103.jpg

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. ok

2. nieprawda. zadko kiedy sie zdaza, aby nowy mont byl perfekt.

3. luz to luz, zawsze ma znaczenie

4. caly czas nie mozesz sobie darowac dobrego wykresu kosztem dobrych gwiazdek.

5. zauwaz, ze nie tylko asystent Ci o tym wspomina, wiecej zaufania ludziom.

6. korekty co jedynie 3-4 cykle guidera to dobry wynik

7. jezeli laczysz po kablu to nie powinno miec najmniejszego znaczenie. ewentualnie po BT jezli oddalisz sie z lapem za daleko.

jaki masz zestaw do guidingu?

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas ekspozycji nie ma wpływu na czasy korekt. Gdy trwa ekspozycja, nie są wykonywane korekty. One są wykonywane między ekspozycjami - jeśli potrzeba na nie więcej czasu, to robią się większe przerwy między nimi. Inaczej to by nie miało sensu.

 

Zgoda, ale tak tylko głośno sobie myślę i zastanawiam się: jeśli masz korektę co sekundę to montaż tubą z całym osprzętem wachluje Ci raz w jedną, raz w drugą stronę i czy nie może wprowadzać to mikro-drgań? Sam teleskop po prostu się trzęsie w mikro-skali oczywiście, ale dla nas mającej już ogromne znaczenie.

 

Żeby nie było, powiem ze swojego doświadczenia. Walczyłem pół nocy z 2 tygodnie temu z ostrością. DreamFocuser + FocusMax ostrzy mi gwiazdkę, pokazuje FWHM 1,5-1,6. OK, puszczam guiding, ekspozycje. Czas exp: 1 sekunda, wykres teoretycznie OK, w granicach rozsądku. Efekt? Zdjęcie bez "fasolek", ale FWHM pojechany do poziomu 2,1-2,3, nie do akceptacji. Kombinowałem z ostrością znowu, kombinowałem z obciążeniem wyciągu... finalnie okazało się, że czas ekspozycji dałem na 3 sekundy, potem na 4 sekundy - problem zniknął! Wykres zrobił się mniej postrzępiony, bardziej płaski, choć wyjechał mi teoretycznie nawet poza dozwoloną dla zestawu granicę. FWHM z klatki zszedł mi na poziomie 1,7! Nie chodziło o ustawienie ostrości, ale właśnie o guiding.

 

Wywnioskowałem więc sobie - może i błędnie, nie wiem - że zbyt częste korekty w mikro skali "miotają" mi montażem i generalnie im mniej korekt tym lepiej. Inna sprawa, że zestaw mam dosyć ciężki (kamera, koło, teleskop ~ 15kg).

Edytowane przez Krzysiek Gaudy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad2.

 

No ja rozumiem chińskie podróbki typu SW czy Celestron, które działają w zależności czy się komuś chciało właściwie poskręcać i posmarować, ale losmandy powinien być ok prosto z pudełka. Oprócz luzu co można zniwelować? W tą opcję nie bardzo wierze, bo można popaść w paranoje, że montaż za kilkanaście koła nie będzie się dobrze prowadził i trzeba go od razu naprawiać.

 

ad3.

 

Są zwolennicy niewielkiego luzu, i sa tacy którzy skręcają "na sztywno". Z racji konstrukcji niewielki luz musi być. Nawet ovision dopuszcza luz po instalacji swojego zamiennika. Wolałbym sam tego nie regulować, a do anglii nie będę odsyłał bo się okaże że tak ma być.

 

 

 

ad4.

 

A podobno wykres w phd to podstawa. Jak jest dobry, równy to ma być ok. W takim razie do czego jest potrzebny?

 

Przychodzi mi do głowy jedna myśl. To co napisałeś, że wgiazda jest zła. PHD nie wie gdzie jest środek gwiazdy i wg programu raz jest tu a raz tam i dlatego tyle koryguje tam i z powrotem. Montaż robi ruch i raz naswietla gwiazde w kilku miejsach i stad fasola.

 

Zestaw do guidingu: TS apo 50/330 + ZWO120MM

 

ps. Sprawdziłem montaż przed chwilą przyszła mi do głowy myśl. Ustawiłem go mniej więcej tak jak podczas wykonywania fotki powyżej. Jeżeli w osi RA jest luz, a phd wysyła korekty przyspiesz i zwolnij to może jest tak, że montaż w tej osi się kiwa i dlatego nie ma punktowych gwiazdek?

 

 

Seb

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywnioskowałem więc sobie - może i błędnie, nie wiem - że zbyt częste korekty w mikro skali "miotają" mi montażem i generalnie im mniej korekt tym lepiej.

Kwestia "mikro drgań" to w sumie nowe pojęcie i za bardzo nie pamiętam dyskusji na ten temat :) Może coś w tym być, ale niekoniecznie. Raczej z moich obserwacji pracy guidingu wynikałoby, że taki problem nie istnieje, ale głowy nie dam.

 

Za to na pewno istnieje zjawisko "guidowania seeingu", które właśnie występuje przy za krótkich czasach i daje podobne efekty - poszarpany wykres. Przy exp 1 s gwiazdka miota się losowo +- ileś pikseli i guiding za tym goni, a nie ma szansy dogonić, bo zawsze robi korektę, gdy gwiazda jest dawno w innym miejscu tego "miotania". Jak się zachowuje seeing można zaobserwować na wykresie Dec, gdy nie ma tam korekt. Na ogół lata mi w amplitudzie 1" nawet przy czasie exp 3s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad2.

 

No ja rozumiem chińskie podróbki typu SW czy Celestron, które działają w zależności czy się komuś chciało właściwie poskręcać i posmarować, ale losmandy powinien być ok prosto z pudełka....

Po co więc kupować losmandy skoro chińskie badziewie lepiej radzi sobie z guide?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejdź na Maxima - dobrze Ci radzę.

Może tak zrobię, ale na razie pomęczę się jeszcze z phd. Poeksperymentuje z czasami, doborem gwiazdy i zobaczymy.

 

Po co więc kupować losmandy skoro chińskie badziewie lepiej radzi sobie z guide?

 

Od lat jestem związany z jedną marką więc porównam to do samochodu. Jeżeli ktoś kupi np. sti i rozwali się na pierwszym zakręcie to, nie dlatego , że auto jest złe i gorsze od 60 KM astry którą dziadek dojeżdża codziennie na swoje rodos (rodzinny ogródek działkowy otoczony siatką). Myślę, że na świecie o wiele więcej dobrych zdjęć zostało wykonanych sprzętem losmandy niż sw czy celestronem. Jak na razie to ja nie potrafię obsługiwać tego co mam i myślę , że tu tkwi przyczyna. NIe zrozum mnie źle. Sam mam chiński montaż celestrona, a niedawno sprzedałem azeq6. Mogłem zostawić wszystkie, lub sprzedać cg5 gt, ale bardzo go lubię, rozebrałem go, smarowałem, kasowałem luzy, wgrywałem soft i fajny jest. Do obserwacji przez 8 sct super goto. Statyw nawet lepszy niż losmandy. Ale to inny temat.

 

Na razie powalczę z tym co mam. Poradziłem sobie z dec, poprawiłem prowadzenie w ra poprzez przeważenie, ułożyłem kable, dokładnie ustawiam montaż dzięki polemasterowi. Teraz jeszcze kwestia ustawienia phd i będzie git. Jestem prawie pewien, ze przez to że phd wysyła ciągłe komendy do montażu ten szaleje i szuka gwiazd tam gdzie ich nie i dlatego są wyciągnięte. A jak nie to skasuje luz, albo wrzucę ovisiona czy opwb i tyle.

 

Jeszcze jedna sprawa. Może to głupie pytanie, ale jeżeli mam guider o ogniskowej 330 to tyle mam wpisac w phd i nieistotne jest , że mam 11 cm przedłużkę do kamery guidującej?

 

 

Seb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy oprócz ogniskowej masz wprowadzoną wielkość piksela dla guide? Jak przebiega kalibracja PHD? Ile kroków robi North<>East? Może warto zwiększyć ręcznie wartość w konfiguracji aby robił większą ilość kroków kalibracji. Pamiętam stare dzieje jak na CG5 GT miałem ponad 20 kroków North<>East i jakoś to działało a przecież różnica w klasie montażu jest ogromna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy oprócz ogniskowej masz wprowadzoną wielkość piksela dla guide? Jak przebiega kalibracja PHD? Ile kroków robi North<>East? Może warto zwiększyć ręcznie wartość w konfiguracji aby robił większą ilość kroków kalibracji. Pamiętam stare dzieje jak na CG5 GT miałem ponad 20 kroków North<>East i jakoś to działało a przecież różnica w klasie montażu jest ogromna.

 

Wielkość piksela została ustawiona automatycznie po wybraniu kamery zwo jako guidera z menu programu, chyba na 3,75. Jak jest ilość kroków to nie pamiętam w tej chwili, ale chyba 12. Sugerowałem się chyba instrukcją na yt.

 

Seb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.