Skocz do zawartości

Mój guiding - pomożecie?


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

W phd kalibracji puszczaj z wcisnietym shiftem.

Im krótsza ogniskowa guidera tym trzeba więcej krokow.

Kalibru w miarę blisko rownika.

 

 

Ten shift to chyba oznacza wymuszenie kalibracji.

Guider to blisko 80% ogniskowej głównego teleskopu. W porównaniu do innych guiderów to spora ogniskowa.

 

Ja zawsze robiłem kalibrację na obiekcie do foto. Rozumiem, że kalibrację mam robić blisko równika, potem wybrać cel do foto i już nie muszę kalibrować, tylko wybrać odpowiednią gwiazdę i jazda.

 

Seb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że kalibrację mam robić blisko równika, potem wybrać cel do foto i już nie muszę kalibrować, tylko wybrać odpowiednią gwiazdę i jazda.

tak

oczywiscie kalibrujesz co kazda sesje.

po meridian flip tez mozna, ale to sam ocenisz czy trzeba.

 

duzo do czytania nie ma, a wiele nowych info wejdzie do glowy.

PHD2-2.4.1g-manual.pdf

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Hej,

 

kolejny wieczór, kolejny stracony.

 

Wczoraj naprawdę się przyłożyłem. Skasowałem luzy w montażu, wypoziomowałem. Potem ustawiłem na biegun wg lunetki, potem polemastera (min korekta), potem jeszcze raz wg polemastera dla pewności. Wybalansowałem w obu osiach, sprawdziłem czy wszystko dobrze poskręcane, ułożyłem kabelki. Wycelowałem w M35, kalibracja phd, wybrałem gwiazde z czubkiem. Czas 210 sekund i gwiazdy które mnie nie satysfakcjonują.

 

Ja nie wiem co jest, ale zwróciłem uwagę na fakt, że może to jest kwestia toru optycznego , bo ja się przyjrzeć to w lewym dolnym i prawym górnym rogu mam kometki a nie jajka. Drugi montaż i to samo. Cokolwiek bym nie fotografował, jakikolwiek obiekt, mam pojechane gwiazdy od lewego dołu do prawej góry. WTF !

 

W załączeniu pojedyncza klatka losowo wybrana.

 

Zaczyna mnie to irytować i jeżeli każda nocka ma być tak spieprzona to trzeba zmienić hobby.

 

Seb

IMG_0048.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby losmandy było takie super nikt nie zawracałby sobie głowy modami typu ovision, już nawet w skywatcherze jest to lepiej zaprojektowane. Co do samego problemu z gwiazdami to wydaje mi się że masz klasyczny dithering sprzętowy :) Czym guidujesz? Zakładam że masz zewnętrzną tubę która nie jest dostatecznie sztywno połączona z główną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby losmandy było takie super nikt nie zawracałby sobie głowy modami typu ovision, już nawet w skywatcherze jest to lepiej zaprojektowane. Co do samego problemu z gwiazdami to wydaje mi się że masz klasyczny dithering sprzętowy :) Czym guidujesz? Zakładam że masz zewnętrzną tubę która nie jest dostatecznie sztywno połączona z główną.

Co to jest dithering sprzętowy? Połączone to jest tak jak na zdjęciu. Aktualnie bez wyzwalacza, tylko z kontrolerem grzałek.

Ovision chodzi mi po głowie. Problem tylko w tym, że wewaliłem już sporo kasy w to wszystko i efektów jak nie było tak nie ma i zastanawiam się gdzie jest granica.

 

 

A czy klatka 30 sekundowa i 210 sekund też ma te "jajka"? Jeśli na kilku klatkach o minimalnej długości czasu jest nadal problem, to raczej nie jest to wina montażu...

 

Wszystko pojechane, odkąd pamiętam ...

guide.jpg

guide2.jpg

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest dithering sprzętowy? Połączone to jest tak jak na zdjęciu. Aktualnie bez wyzwalacza, tylko z kontrolerem grzałek.

Ovision chodzi mi po głowie. Problem tylko w tym, że wewaliłem już sporo kasy w to wszystko i efektów jak nie było tak nie ma i zastanawiam się gdzie jest granica.

 

 

 

Wszystko pojechane, odkąd pamiętam ...

 

Dithering sprzętowy to taki żart ;) Dithering to losowe przesunięcie pomiędzy klatkami pozwalające skutecznie walczyć z hotpixelami bez konieczności odejmowania darków.

 

"Dithering sprzętowy" powstaje w takiej konfiguracji jaką posiadasz, każdy luz jaki występuje u ciebie w połączeniach będzie z czasem powodował coraz większy rozjazd w osiach teleskopu głównego i guidera. Nie da się tego całkowicie uniknąć, ale możesz próbować minimalizować. Przy twojej skali powinno to być bardzo łatwe do osiągnięcia. Luzy mogą wystąpić w wyciągu gidera (jeżeli możesz to skręć hamulec wyciągu na max), połączeniu między dovetailem a obręczami i w szczególności między obręczami a tubą guidera. Z tym sprzętowym ditheringiem wszystko jest ok póki rozjazd pomiędzy klatkami jest na tyle mały że wręcz niewidoczny. W trakcie sesji będzie widać że gwiazdy wędrują przez kadr, ale nie będą pojechane. Takie coś pomaga z hotami podczas składania materiału, stąd to określenie :)

 

W trakcie nocy teleskop zmienia pozycje i grawitacja wygina akcesoria pod innym kątem. Zewnętrzny guider koryguje te błędy które widzi, nie ma on pojęcia że jego oś rozbiega się z głównym teleskopem. Wykres może być idealny (i u ciebie jest naprawdę dobry) a gwiazdy i tak będą pojechane. Całkowicie wolnym od tych problemów jest off axis guider, który fizycznie działa w tej samej osi co główna kamera.

 

Możesz zrobić test który proponował kolega Krzysiek Gaudy, jeżeli na krótkiej 10 sekundowej klatce gwiazdy będą pojechane to będzie to wina optyki, a nie połączeń między teleskopami. Ale najpierw zdejmij guider i skręć wszystko porządnie.

Edytowane przez Krzychoo226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sebastianus Nie trzeba było kombinować tylko kupić zwykły montaż SW 6 taniej i by działało. Jeśli faktycznie masz takie problemy to tylko powiem że współczuje ja mam dużo gorszy wykres w PHD ( przeraził byś się jak Dementora) ale gwiazdki wydaje mi się ze lepiej wyglądają a ja daję 5 min naświetlanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sebastianus Nie trzeba było kombinować tylko kupić zwykły montaż SW 6 taniej i by działało. Jeśli faktycznie masz takie problemy to tylko powiem że współczuje ja mam dużo gorszy wykres w PHD ( przeraził byś się jak Dementora) ale gwiazdki wydaje mi się ze lepiej wyglądają a ja daję 5 min naświetlanie.

 

 

Miałem azeq6 i efekty był ten sam. Dokładnie ten sam. Gwiazdy pojechane w tym samym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile sekund dales exp w guderze?

masz wiecej niz tyle co kiedys, czyli 1s?

 

Próbowałem z różnymi czasami. Jak ustawiłem więcej niż 2 - 2,5 sek to mi wykres RA wyjeżdżał z okna i robił się błąd 2". Asystent guidingu podpowiadał mi ponad 9 sek (?!)

 

Tayson dobrze mówi - ustaw na biegun i zrób 5 sekund bez guidingu i zobaczysz czy to nie optyka. Jak będzie OK -> testuj z różnymi czasami. Jak będzie nadal źle -> walcz z ugięciami. W skrajnej sytuacji - inwestycja w OffAxis Guider.

 

Postaram się dzisiaj zrobić zdjęcia. Coś musi być na rzeczy bo to prawie niemożliwe, że zawsze jest do dupy niezależnie od celu, a nawet montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, jakbym miał takie gwiazdki w moim newtonie to bym już nic nie chciał więcej :) Obstawiam z dużą pewnością, że to kwestia kolimacji, a nie montażu. Możesz obrócić teleskop w obejmach - jeśli kierunek rozciągnięcia na zdjęciu będzie taki sam, to winna jest kolimacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na klatce 10sek masz ukośne kreski, przy tej skali to nie może być montaż, bo wykres by szalał. Na 99% to teleskop, możesz to potwierdzić, tak jak pisali wcześniej koledzy, przekręcając tubę o 90 stopni. Potwierdź zanim zaczniemy rozkręcać refraktor :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.