Skocz do zawartości

Mój guiding - pomożecie?


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Przewazac zawsze lekko na wschód. 

W sumie reduktor 0.5x w ota80/400 to jakis wybryk natury. 

 

Jeżeli wyciag w ota się nie rusza to powinno być ok.  Śruba od spodu blokująca jest mocno dokrecona? Guider siedzi mocno przykrecony do całości?  Pokaz zdjęcia jak to wszystko wygląda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Tayson napisał:

Przewazac zawsze lekko na wschód. 

W sumie reduktor 0.5x w ota80/400 to jakis wybryk natury. 

 

Jeżeli wyciag w ota się nie rusza to powinno być ok.  Śruba od spodu blokująca jest mocno dokrecona? Guider siedzi mocno przykrecony do całości?  Pokaz zdjęcia jak to wszystko wygląda. 

guidera mocniej się nie dało dokręcić, wyciąg nie lata26133948_542638672760465_616230372_o.jpg?oh=b83862ebe4b25ceee6a2eae378f6b036&oe=5A45C8E4

4 godziny temu, Pav1007 napisał:

750mm i piksel 2,4um??????? toż to skala 0,66"/px

Wg mnie nie ma najmniejszych szans, żeby HEQ5 uciągnął 750mm z taką skalą....

 

Na razie ciągnie do minuty, a chciałem żeby wyciskało chociaż ze dwie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czekaj, Paweł zwrócił uwagę na skalę... no to mam jeszcze dwa strzał: czy sprawdzałeś jak wygląda obraz gwiazd przy naświetleniu 5-10 sekund? Czy są OK czy też kopnięte w jednym kierunku?

Odnośnie przeważenia w RA - chodzi o to żeby montaż "pchał" tubę a nie ciągnął. Czyli jeśli ustawiasz montaż na taki obiekt, że tuba "idzie do góry" to przeciwwagi ustawiasz tak żeby strona z tubą była lekko cięższa - wtedy silnik "pcha" tubę. Jakbyś przeważył w stronę przeciwwag, to tuba "ucieka" i ewentualne luzy wyłażą na każdej klatce

Jak sprawdzić czy masz luzy: zapinasz sprzęgła i ręką ruszasz obie osie przy użyciu średniej siły - jak oś wyraźnie stuka/porusza się to masz luz. Jak wyczujesz minimalny ruch to się nie martw - załatwiasz to przeważeniem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dziki napisał:

A czekaj, Paweł zwrócił uwagę na skalę... no to mam jeszcze dwa strzał: czy sprawdzałeś jak wygląda obraz gwiazd przy naświetleniu 5-10 sekund? Czy są OK czy też kopnięte w jednym kierunku?

Odnośnie przeważenia w RA - chodzi o to żeby montaż "pchał" tubę a nie ciągnął. Czyli jeśli ustawiasz montaż na taki obiekt, że tuba "idzie do góry" to przeciwwagi ustawiasz tak żeby strona z tubą była lekko cięższa - wtedy silnik "pcha" tubę. Jakbyś przeważył w stronę przeciwwag, to tuba "ucieka" i ewentualne luzy wyłażą na każdej klatce

Jak sprawdzić czy masz luzy: zapinasz sprzęgła i ręką ruszasz obie osie przy użyciu średniej siły - jak oś wyraźnie stuka/porusza się to masz luz. Jak wyczujesz minimalny ruch to się nie martw - załatwiasz to przeważeniem.

5-10 sekund gwiazdki są ok. 
Co do przeważania, spróbuję, nigdy nie słyszałem o tym, ale warto będzie spróbować.
Luzy sprawdzę jutro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, ANowak napisał:

Na razie ciągnie do minuty, a chciałem żeby wyciskało chociaż ze dwie

Będzie problem. To na prawdę wymagająca skala i każdy, nawet minimalny błąd guidingu będzie odbijał się na klatce wynikowej. Jak osiągniesz 2minutowe klatki to na pewno nie będziesz miał 100% uzysku. Spójrz na swój wykres guidingu, RMS masz 0,41 co wg PHD przekłada się na 1,59" błędu. Twoja skala to 0,66"/px - 2,5x mniejsza. Twój RMS powinien wynosić ok 0,08 - zakładając, że skala Twojego guidera to 3,87"/px (200mm i 3,75um piksel).

Gdybym miał cokolwiek robić to zrezygnowałbym bym z tego reducera w guiderze - zupełnie niepotrzebny tam jest.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, ANowak napisał:

Co do przeważania, spróbuję, nigdy nie słyszałem o tym, ale warto będzie spróbować.

Jeszcze słowem uzupełnienia - przeważenie robi się minimalnie. Sprawdzasz to na dwa sposoby:

- ustawiasz oś RA poziomo i odpinasz sprzęgła, przeważona część może delikatnie sama zacząć iść w dół (jeśli masz idealnie skręcony montaż i oś chodzi Ci jak po maśle), albo:

- ustawiasz oś RA poziomo i odpinasz sprzęgła, ręką poruszasz osią RA delikatnie w jedną i w drugą stronę, przeważona część jest delikatnie wyczuwalna jako ta łatwiej idąca w dół i ciężej idąca w górę

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 2 tygodnie później...

Dostaje taką wiadomość po kalibracji PHD

 

"little south movement was measured, so guiding will probably be impaired. This is usually caused by very large Dec backlash or other problems with the mount mechanics".

Wszystko ładnie wywarzone, kable nie ciagną, ustawienie na polarną ok. Backlashu nie ma, tzn. w CG5 minimalny musi być bo to nie high end i sztywno nie da rady. Dane ogniskowej, kamery prawidłowe. Gwiazda wybrana automatycznie, czas 2 sek. Wczoraj robiłem ok 17.30 kalibracje na gwieździe Sadalmelik i to samo. Może za bardzo na zachód i za nisko?

 

 

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Tayson napisał:

czy w eqmod i phd (mozg/ostatnia zakladka/obliczanie_ masz takie same wartosci? Jak dobrze pamietam powienno byc 0,5 dla ra i dec.

czy kalibracje robisz wg instrukcji phd? trzeba jak wykonac w odpowiednim miejscu na niebie.

Sprawdzę te wartości.

No właśnie nie jestem pewien czy kalibruje w odpowednim miejscu. Gdzie powinienem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, dziki napisał:

Nie generalizowałbym w ten sposób, przykro może się zrobić tym, którzy akurat Ci pomagają :)

No rzeczywiście, może zbyt ogólnie się wyraziłem. Tym co mi pomagają daje "lajka". Być może kiedyś też będę im w stanie pomóc np. w innej dziedzinie, na innym forum bez zgrywania się na mastera. Mam wrażenie, że co niektórym lekka sodówka uderzyła.   Szczerze, nawet by mi nie przyszło do głowy na żadnym forum i w żadnym temacie w odpowiedzi na konkretne pytanie odpowiedzieć - "tak jak w instrukcji". Jeżeli pytanie nie jest skierowane do konkretnej osoby, to nie rozumiem , po co dołączać się do dyskusji z postem, który kompletnie nic nie wnosi, a tylko działa na nerwy.

Dziś zapowiada się pogoda, a tak się składa, że wyjdę wcześniej z pracy więc będę próbował to ogarnąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ze to jest do mnie to pozwole sobie odpowiedziec.

Moja uwaga miala na celu zmotywowac Cie do odnalezienia odpowiedzi we wlasnym zekresie. Wierz mi ze to proste.

Prawda jest taka, ze instrukcje sa po to zeby je przegladac, w szczegolnosci wprzypadku gdy ma sie problemy.

 

Nie woda sodowa nie udezyla mi do glowy!

 

https://openphdguiding.org/manual/?section=Basic_use.htm#Automatic_Calibration 

 

image.png.205bdf9596f599b0bef3802afeab6e9e.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.