Skocz do zawartości

Mój guiding - pomożecie?


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli dla mnie wykres ma być +-1" aby wszystko bylo ok? Dlaczego wiec przy oscylacji +-2" gwiazdy są ok?

 

Ile czasu trwa dryf dla każdej z osi?

Ostatnio czekałem niecałe 5min i przerwalem.

Czy w czasie dryf guiding ma być włączony?

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dla mnie wykres ma być +-1" aby wszystko bylo ok? Dlaczego wiec przy oscylacji +-2" gwiazdy są ok?

Bo dopiero odchyłki większe, niż 1-2 piksele zaczynają się rzucać w oczy na gwiazdach, a te 0,5 pix to wartość przy której gwiazdka jest idealna. Przy odchyłkach mniejszych od 1-2 pix gwiazda tylko lekko traci jakby ostrość, a nie widać jeszcze zmiany kształtu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dryfie guiding powinien być wyłączony. Przynajmniej ja tak bym zrobił. Nie używałem PHD2 do tej metody. Z opisu wygląda na to, że albo 'polar align' albo 'guide'. Te dwie opcje nie działają razem: https://sites.google.com/site/openphdguiding/phd2-drift-alignment

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dryfie guiding powinien być wyłączony. Przynajmniej ja tak bym zrobił. Nie używałem PHD2 do tej metody. Z opisu wygląda na to, że albo 'polar align' albo 'guide'. Te dwie opcje nie działają razem: https://sites.google.com/site/openphdguiding/phd2-drift-alignment

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po zapoznaniu si z manualem phd2 pojawily sie moje przemyslenia....

 

skoro agresywnosc odpowiada za redukcje procentowa w wysylaniu komend poruszania sie montazu jaki sens ma pulseguide w ascom? o ile wszystko dobrze zrozumialem....

 

przyklad (wartosci nierealne, ale latwo sie na nich liczy)

1.gwiazda w guiderze przesunela sie o iles tam i PHD wyslal puls 100ms, a majac ustawiona agresywnosc 60% dlugosc pulsu byla 60ms.

w ASCOMie RArate jest 0,9 wiec ogolnie do MONTAZU trafila wartosc 54ms=(100ms*60%)*0,9

2. jezeli zmienie w PHD wartosc agresywnosci na 100% (100ms), a w ASCOMie RArate na 0,5 wynikowa wartosc bedzie b. podobna. 50ms=(100ms*100%)*0,5

 

teraz mam ustawiona agresywnosc w PHD na 20%, a RArate 0,9

jezeli zmienie wg zalecen mam zmienic agresywnosc na 70% i RArate na 0,5 (wynik z przykladu to 35ms=(100ms*70%)*0,5)

 

Czy regulacja RArate ma wogole sens skoro taka sama wartosc moge osiagnac poprzez zmiane agresywnosci np na 40% przy RArate 0,9 (wg przykaldu to 36ms=(100ms*40%)*0,9) ???

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle rozumujesz. wartość RArate nie wpływa na długość wysyłanych korekt. Czyli mając korektę 100 ms i agresywność 60% montaż zawsze dostanie impuls 60 ms niezależnie od wartości RArate. RArate to prędkość (w odniesieniu do prędkości gwiazdowej = 1), z jaką montaż kręci się w czasie tych przykładowych 60 ms. Czyli mając prędkość = 0,3 montaż ruszy się 2x mniej, niż przy prędkości 0,6.

RA rate teoretycznie nie powinna mieć na nic wpływu (tak mi się wydaje), bo i tak kalibracja rozpoznaje, ile tak na prawdę montaż się przesuwa w jakim czasie. Jednak w praktyce najlepiej sprawdzają sie wartości w okolicy 0,5. Być może jest to spowodowane tym, że mając wiekszą prędkość korekty są krótsze, a przez to może pojawić się niedokładność: np wysłana jest korekta 10 ms, ale Windows postanowił sobie właśnie posprzątać na dysku i zamulił, w efekcie czego korekta miała na prawdę 20 ms, a montaż przestrzelił. Jeśli korekta będzie miała 50 ms, to (przy mniejszej prędkości), to zafałszowanie będzie mniejsze (korekta wydłuży się do 60 ms na skutek tego zamulena).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, ze lepiej kilka dluzszych korekt (=>50ms) niz kilkanascie krotkich (=<20ms)?

Zakladam ,ze podczas guidowania mam w zaden inny sposow nie obciazac komputera (win7, i7, 4gb ram) Moze dysk wsadzic ssd (z 60gb)dla lepszej wydajnosci?

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie, to gwiazda powinna wracać na miejsce już po jednej korekcie. I tak, lepsza będzie jedna dłuższa korekta, niż jedna krótsza, przy większej prędkości. Oczywiście też z umiarem, bo jak prędkość będzie za mała, to większe odchyłki montaż będzie długo korygował i błędy zdążą wpłynąć negatywnie na zdjęcie.

 

Twój komputer bez żadnego zająknięcia będzie sobie radził z guidingiem, nie masz się co bać. SSD nie ma sensu kupować do tego. Dysk może być wolny, a procek dużo starszy. Guiding to nie jest wymagająca rzecz. Oczywiście nie szalej tam z jakimiś innymi rzeczami, np nie odpalaj gry :) Ale jakieś proste czynności, jak przeglądarka itp rzeczy nie powinny mieć znaczenia. U Ciebie guiding zje góra 10% procka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Być może jest to spowodowane tym, że mając wiekszą prędkość korekty są krótsze, a przez to może pojawić się niedokładność: np wysłana jest korekta 10 ms, ale Windows postanowił sobie właśnie posprzątać na dysku i zamulił, w efekcie czego korekta miała na prawdę 20 ms, a montaż przestrzelił. Jeśli korekta będzie miała 50 ms, to (przy mniejszej prędkości), to zafałszowanie będzie mniejsze (korekta wydłuży się do 60 ms na skutek tego zamulena).

Mateusz, właśnie zaletą pulse guide (w przeciwieństwie do np guidowania ST4) jest niewrażliwość na zamulenia kompa. Do montażu wysyłana jest komenda, której jeden z parametrów to długość korekty w ms. Prędkość prowadzenia zmienia się, a po upływie zadanego czasu sama wraca do bazowej.

http://eq-mod.sourceforge.net/docs/EQASCOM_Guiding.pdf

A domyślnie w EQMODzie korekty krótsze niż 20ms w ogóle nie są brane pod uwagę (sekcja ASCOM pulse guide settings).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, właśnie zaletą pulse guide (w przeciwieństwie do np guidowania ST4) jest niewrażliwość na zamulenia kompa. Do montażu wysyłana jest komenda, której jeden z parametrów to długość korekty w ms. Prędkość prowadzenia zmienia się, a po upływie zadanego czasu sama wraca do bazowej.

http://eq-mod.sourceforge.net/docs/EQASCOM_Guiding.pdf

A domyślnie w EQMODzie korekty krótsze niż 20ms w ogóle nie są brane pod uwagę (sekcja ASCOM pulse guide settings).

No to w takim razie widzisz jakąkolwiek różnicę, jaką może zrobić zmiana prędkości guidingu? No bo jeśli nie ma tu problemu dokładności, to co za różnica, czy montaż jedzie 0,5, czy 0,9x?

O tych minimalnych 20 ms mam świadomość, te czasy, co podałem są zupełnie przykładowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w takim razie widzisz jakąkolwiek różnicę, jaką może zrobić zmiana prędkości guidingu? No bo jeśli nie ma tu problemu dokładności, to co za różnica, czy montaż jedzie 0,5, czy 0,9x?

O tych minimalnych 20 ms mam świadomość, te czasy, co podałem są zupełnie przykładowe.

Z punktu widzenia wielkości korekty nie ma znaczenia, czy będzie to 100ms przy x1 czy 50ms przy x2.

Guide rate dobiera się pod jakość montażu i skalę guidera tak, żeby większość korekt zawierała się w jakimś sensownym przedziale, np 20-300ms

- dobrze prowadzący montaż może mieć mniejszy guide rate, np. 0.25x

- guider o dużej skali, powyżej 5"/px (np szukacz z QHY5) może wymagać większego guide rate, np 0.75x. Podobnie kiepsko prowadzący montaż może lepiej się zachowywać z takim rate

Najlepiej poobserwować przebieg guide i zobaczyć jak często i jak duże są korekty i na podstawie tego określić min move i guide rate. Jeśli korekty w RA są średnio częściej niż jedna na 3-4 cykle guidera, to można zwiększyć min move w RA. Jeśli korekty w RA zazwyczaj są większe niż 300-400ms to można spróbować zwiększyć guide rate, albo skrócić cykl guidera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym phd2 to jakieś jaja są. Ostatnio jeden z forumowiczów przysłał mi kamerę qhy5 do sprawdzenia. Zainstalowałem sterowniki i jazda. Jak zobaczyłem wynik klatki 900s ha to mi koparka opadła . Poprowadził lepiej niż maxim. Już mi tam z tyłu włosów zaswitalo - pin point w maxim, później guide w phd2 na mojej kamerze qhy5 ii. I co ? I dupa blada. Nawet kalibracja nie chce sie zrobić. A maxim kalibruje i wszystko ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana RArate na 0,5 nie wiele pomogla, agresywnosc w przedziale 70-50%.

Wykres nadal zygzak.

Sygnaly wysylane do montazu byly w zakresie 25-90ms.

2015-07-24-m2710min.jpg

 

jednak gwiazdy punkty (moim zdaniem) na M27 przy 600s.

crop

crop.JPG

 

 

m27=600_1.jpg

m27=600_2.jpg

Zabraklo pogody na dalsze testy zmniejszenia RArate i regulacji agresywnosci.

 

Mam wrazenie, ze to nie problem z parametrami podczas guidowania, tylko mechaniczne nieprawidlowosci w montazu....

 

Tak przy okazji mozecie zerknac tu: http://astropolis.pl/topic/48794-iso-i-histogram/?p=586360

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie powinno być aż takich krótkookresowych odchyłek. Tutaj jedna korekta zawsze przesuwa montaż o jakieś 2", a to o wiele za dużo. Dlatego wykres nie może się ustabilizować. Tutaj tak jakby korekty były przez coś ograniczone i nie mogły być na tyle krótkie, na ile trzeba. To w zasadzie jest cały czas taki sam schemat - jedna korekta do góry, druga w dół, i tak dalej.

post-6495-0-24999700-1381875287.png

Tutaj dla porównania jakiś wykres znaleziony w necie. Tutaj są również oscylacje, ale nieregularne i dużo mniejsze - tak powinno być. U Ciebie amplituda tych krótkookresowych oscylacji jest o wiele za duża. Nie umiem tego wyjaśnić, to tak jakby montaż miał bardzo dużą ziarnistość, ale skąd by się ona brała? To wygląda, jakby ktoś trzepał tym montażem tam i z powrotem :) Jedynie tłumaczyć by to mogła znowu źle wpisana skala, ale skoro jesteś już pewny, to to odrzucamy.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alien jemu chodzi o to że te zygzaki są za duże.

 

Ja od miesiąca mam ten sam problem. To znaczy, miałem.

Wykres RA miałem strasznie poszarpany,DEC był bardzo gładki. Nie przekraczał 1".

Okazało sie że po ostatnim smarowaniu montażu za bardzo dokręciłem ślimak. Po prostu nawet w rękach miałem go ciężko przekręcić.

 

Altair tobie radzę sprawdzić to samo. Sprawdź docisk pierścieni ślimaka.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzone podczas kasowania luzów.

Ślimak kręci się palcem lekko i płynnie.

 

Smar oryginalny nic poza luzami RA jeszcze w montażu nie modyfikowalem.

Na razie żadne działanie nie poprawia go.

Musze jeszcze sprawdzić jak będzie z agrsywnoscia ok 30% i RArate <0.5

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem twoje logi do PecPrep i to co od razu rzuca się w oczy:

 

attachicon.gifprowadzenie.jpg

 

Wygląda na to że guider nie może sobie poradzić z luzami które masz na zębatkach.

 

mozesz opisac gdzie to widzisz? z checia naucze sie czytac ten wykres.

dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym wykresie masz na poziomej osi częstotliwości wszystkich zmian które występują w twoim logu który zamieściłeś w tym wątku. Im wyższa wartość tym częściej występuje. Każdy montaż ma swoje charakterystyczne częstotliwości i można sprawdzić które elementy sprawiają najwięcej problemów. Wszystkie górki i szpilki które widzisz na wykresie to powtarzające się błędy prowadzenia. Te które zaznaczyłem to ślimacznica i zębatki. Pozostałe to pochodne powyższych, wiatr, drgania spowodowane przez przejeżdżające samochody itd. O ile ze ślimacznicą zrobisz niewiele, ale łatwo ją guidować o tyle zębatki możesz wyregulować. Ekspertem broń Boże nie jestem, ale wydaje mi się to z nimi masz najwięcej problemów. Może ktoś inny zwróci uwagę na coś jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że guider nie może sobie poradzić z luzami które masz na zębatkach.

Przecież luzy w RA nie powinny mieć znaczenia, bo cały czas montaż jedzie w jedną stronę i nie pokonuje wielokrotnie luzu, jak w Dec. Prędzej chodzi o niedokładności tych zębatek, niż sam luz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.