Skocz do zawartości

Mój guiding - pomożecie?


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

tak jeszcze reasumujac temacik.

jaka rozdzielczosc guidowania moge osiagnac na woim montazu, jezeli wszystie wnetrznosci beda zmienione (poza silnikami krokowymi) i wszystko bedzie perfekt wyregulowane + montaz na pierze ?

 

teraz mam ok +-3'' - tak widze na wykresie z 148min guidowania

wykres.jpg

 

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnioskuję, że będziesz miał uzysk z PE 6" na PE 4,5-5" nie sądzę, żeby dało radę więcej.

 

P.

 

a czy zastosowanie OAG poprawi cos?

mam TS 9mm, ale jeszcze nie dorobilem wszystkiego zeby podlaczyc go z canonem i EDkiem.

na razie guidowanie jest tylko z tuby SW80/400.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie NEQ6 prowadzi w granicach +-1", a RMS jest w okolicy 0,4-0,6. Czasem zdarzy mu się gorsza noc, ale ponad +-1,5 raczej nie skacze.

A jakie masz skale dla guidera i głównego? PE 2" to ładny wynik. Masz dobry egzemplarz :-) zazwyczaj sama ziarnistość to 2"

No i dobra okolica, bo 2" to na granicy seeingu w PL.

 

 

a czy zastosowanie OAG poprawi cos?

mam TS 9mm, ale jeszcze nie dorobilem wszystkiego zeby podlaczyc go z canonem i EDkiem.

na razie guidowanie jest tylko z tuby SW80/400.

na pewno zmniejszy wagę setupu i wyeliminuje różnice między teleskopem głównym a guiderem (ugięcia itp). Możesz coś tam zyskać.

Ale przy takiej ziarnistości jak masz to nie sądzę, że przekroczy uzyskasz niżej niż 4"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz skale dla guidera i głównego? PE 2" to ładny wynik. Masz dobry egzemplarz :-) zazwyczaj sama ziarnistość to 2"

No i dobra okolica, bo 2" to na granicy seeingu w PL.

Do tej pory miałem skalę 1,1"/pix, ale uznałem, że i tak nie mam takiej szczegółowości i zmieniłem tubę na jaśniejszą i obecnie jest 1,4"/pix. Guidowanie OAGiem. Jest jeszcze możliwość, że to sprawka tego bin2 na guiderze, o którym pisałem niedawno i się okaże, ze jest tak na prawdę 2x gorzej :) Ale z tego co pamiętam, to jak wcześniej nie binowałem, to było podobnie, więc chyba jest ok.

Nie myślałem, że mam jakiś super egzemplarz. Wydaje mi się, że przecież gdybym miał prowadzenie np 2x gorsze, to nie byłoby sensu focić tuba 8", czy nawet 6", bo i tak błędy powadzenia byłby dużo większe, niż skala.

 

na pewno zmniejszy wagę setupu i wyeliminuje różnice między teleskopem głównym a guiderem (ugięcia itp). Możesz coś tam zyskać.

Ale przy takiej ziarnistości jak masz to nie sądzę, że przekroczy uzyskasz niżej niż 4"

Tak, wyeliminuje się rozjeżdżanie się obu rurek, choć przy tej skali to raczej nie ma z tym problemu. Zmniejszenie masy może lekko uprościć montażowi sprawę, ale generalnie jakość prowadzenia pozostanie prawie taka sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A jakie to ma znaczenie? Tzn. z tego co mi wiadomo to PHD sam sobie wylicza jakie to ew. przekrzywienie/przekrecenie jest - podczas kalibracji wlasnie. Zdaza mi sie, ze kamerke do guida mam przekrecona i nie zauwazylem by mialo to jakikolwiek wplyw na jakosc guidingowania. Chyba, ze jest jeszcze cos o czym nie wiem :)

 

Kiedys byla tu dyskusja nt ustawienia w osiach, ktorej nie potrafie znalezc, gdzie miedzy innymi Jesion ladnie to wyjasnil, cos na zasadzie guider robi korekte dla jednej osi i kompensuje polozenie drugiej i na tej podstawie Lysy ma racje. Przy dlugich ogniskowych bedzie mialo to znaczenie.

 

Warto tez wiedziec, ze jest tez istotna roznica ilu bitowa kamera guidujemy. Czesto ludzie pisza, ze program guidujacy okresli sobie centroide i nawet nie ma sie co martwic czy gwiazda to kreska czy kulka. Z doswiadczenia widze, ze guidujac kamera 8 bit jaka ma QHY byla to dla mnie meka, gwiazda latala po krzyzu niezaleznie od czasu exp. czy to 1s czy 5s. Pozniej przyszla kolej na wewnetrzny chip sbiga 16 bit i okazalo sie, ze nie musze grzebac wiecznie w ustawieniach i dopieszczac guiding, teraz mam Lodestar x2 i wyniki podobne jak z sbigiem tylko czulosc wyzsza i nawet guidujac na 0.5 wyglada to calkiem niezle. Warto poczytac watek Lorenzo Comolli'ego:

 

"Guiding astronomical images is a delicate and important task for any astrophotographer. One of the fundamental requirements of a good deep-sky image is the accurate tracking, leading to pinpoint and round stars. While good tracking is possible even with an obsolete camera, a good quality camera will surely provide a more reliable and accurate tracking. The image quality of a guiding camera has been much neglected, but I stress that this is fundamental to obtain a good estimate of the star centroid. Typical 8 bit camera fail to get an accurate centroid, 12 and 16 bit cameras are by far better."

 

http://www.astrosurf.com/comolli/strum24.htm

Edytowane przez ares96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość bitów kamery guidującej to powszechnie bagatelizowany parametr. 8 bitowa kamera nie ma szans uzyskać dobrego odstępu sygnału od szumu i ten wpływa istotnie na obliczanie pozycji gwiazdy. Wystarczy rzucić okiem na wykresy: http://www.stark-labs.com/craig/articles/assets/Guider_Roundup_API.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Atiku Titanie, szukaczoguiderze (ok 180mm ogniskowa) i EQ6 miałem prawie płaski wykres RA i DEC. RMS na poziomie 0,07-0,09 (przy kiepskim niebie skakało do 0,1-0,11) RA i 0,04-0,06 DEC.

 

Tym bardziej zastanawia mnie Twój poszarpany wykres.

 

P.

 

 

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno wielkość pixela miałeś dobrze wpisana?

U mnie Phd sam zmienia z 7.4 na 0.74.

Tomku, nie od wczoraj robię zdjęcia.

Nie guidowałem PHD.

 

Zauważyłem ze jeżeli montaż jest ułożony w poziomie to zaczyna słabo prowadzić - w okolicach meridianu jest lipa. Pozostałe pozycje ok.

Luz między ślimakiem a ślimacznicą lub na silniku.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlacze sie do tematu, bo po ostatniej nocce okazalo sie ze tez mam problem z guidingiem, a dokladniej z luzami w DEC. Przed sesja kasowalem luzy na obu osiach. Staralem sie nie przesadzac - robilem to z wyczuciem. Sprawdzilem czy na calej osi mozna swobonie obracac zebatki palcem i czy nic sie nie tnie.

 

Po odpaleniu guidingu okazalo sie, ze wykres w PHD2 pokazuje bardzo duze luzy w DEC - kasuja sie po ok 40s i nastepuja kolejno po ok 10s. Wyglada to mniej wiecej tak, choc jest to screen sprzed kasacji i tu luzy sa mniejsze, i jest tylko jeden "cykl" luzu:

 

msg-3139-0-48075200-1429619729.jpg

Dzis zdjąlem pokrywe z montazu by sprawdzic jak pracuja zebatki. O dziwo nie wykazuja one ZADNYCH luzow. Filmik pokazujacy ich prace przy zmianie kierunku:

 

 

Zuwazylem jedynie ze jestem w stanie minimalnie poruszyc palcem w te i nazad tą najwieksza i srednia zebatką w DEC, bez poruszania tej najmniejszej. Zaznaczam, ze jest to bardzo maly ruch, ale czy to moze byc przyczyna tych duzych luzow - nie mam pojecia. Dodatkowo, RA nie kreci sie w jedna strone przy predkosci "1" na pilocie - na pozostalych predkosciach kreci sie normalnie. Za mocno skasowalem tu luzy?

Guiding jako tako prowadzi dobrze, tzn. na ekspozycji 15min mam FWHM 2.64, na 30min FWHM wynosi 2.84 - gwiazdki sa nieznacznie pojechane w DEC wlasnie. Pinpoint + goto dziala bez zadnych objawow tak duzych luzow - nakerowywuje niemal w punkt.

 

Ktos ma jakies pomysly jak to zniwelowac, co sprawdzic?

 

 

Edytowane przez FunkyKoval35
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deklinacja to nie problem. Zresztą Twój wykres idealnie pokazuje, nie luzy ale błąd ustawienia na biegun. Gwiazda dryfuje sobie do momentu aż przekroczy punkt min move, wtedy montaż przesuwa się korygując błąd i znów ta sama sytuacja.

Przy idealnym ustawieniu na biegun DEC będzie oscylować w okolicy linii centralnej wykresu i nie będą na nią podawane żadne korekty. W idealnej sytuacja przez cały czas oś DEC się nie ruszy.

 

Zmniejsz Min mo w deklinacji, żeby montaż szybciej reagował na dryf i tyle, bo masz za duży, dlatego masz gwiazdy rozjechane w DEC.

 

Jeżeli chodzi o RA to jak włączysz śledzenie gwiazdowe i wciśniesz przycisk wstecz (z tą samą prędkością) to zatrzymasz prowadzenie :-) dlatego się nie kręci :-)

 

 

P.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sadze ze to dryf. Dryf wyglada podobnie, ale jednak inaczej na wykresie. Przy dryfie, jak sam piszesz, masz powolne oddalanie sie od osi, i jesli nie jest on duzy to guiding sobie z nim poradzi i skoryguje po czasie - po czym znowu sytuacja sie powtórzy. Na wykresie wyglada to mniej wiecej tak(znalezione na sieci):

 

5989220310_69f051f9b5_b.jpg

Jesli dryf jest za duzy to guiding zgubi gwiazdke.

 

U mnie jest przeciez na odwrot - gwiazdka najpierw gwaltownie oddala sie od osi. Dodatkowo wykres dla DEC przecina os i leci do gory... dopiero po czasie cos "zaskakuje" i calosc jest korygowana w krotkim czasie. Dla mnie jest to klasyczny przyklad "martwej strefy", czyli luzu. Przynajmniej ja tak to widze.

Edytowane przez FunkyKoval35
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis zdjąlem pokrywe z montazu by sprawdzic jak pracuja zebatki. O dziwo nie wykazuja one ZADNYCH luzow. Filmik pokazujacy ich prace przy zmianie kierunku:

Przecież na tym filmiku widać luzy jak byk :) Nie są one duże, ale spokojnie możesz to poprawić i zmniejszyć do niezauważalnego poziomu. Niestety jak chodzi o luzy na ślimaku, to nigdy nie dojdziesz do ideału i zawsze coś zostanie. W moim HEQ5 udało mi się zejść do 0,6 sek, a w NEQ6 do 0,3. To już kwestia egzemplarza, bo średnio rzecz biorąc NEQ6 są takiej samej jakości, jak HEQ5. Montaż z pudełka ma luzy rzędu 3-4 sek. Podawane wartości są dla prędkości 0,5x.

 

Deklinacja to nie problem. Zresztą Twój wykres idealnie pokazuje, nie luzy ale błąd ustawienia na biegun.

Niestety Pawle, tym razem nie masz racji. Oczywiście błąd ustawienia na polarną też tam widać (stąd takie spore nachylenie krzywej), ale głównie ten kształt wykresu to sprawka luzów. Prześledźmy tą drugą część wykresu, gdzie jest on nad osią. Widać wyraźnie, że deklinacja coraz bardziej ucieka w górę, a korekty (te słupki) są dokonywane w dół. Jednak nie ma żadnej reakcji osi na korekty podczas prawie 20 korekt! To oznacza, że w czasie prawie 20 korekt pokonywany był luz, a dopiero ostatnia korekta faktycznie zadziałała i przesunęła oś do pozycji zero. Po tej serii korekt wszystko działa już ok - widać, że potem dokonywane są jeszcze 3 małe korekty, w tą samą stronę, co wcześniej pokonany był luz, a wiec te korekty mają natychmiastowy odzew w osi. Dzięki temu dalsza część wykresu jest dość gładka.

Gdyby min move było za małe, to pierwsza korekta pojawiłaby się dopiero po dużej odchyłce od położenia równowagi, a nie praktycznie od razu.

 

Niestety z tego, co zaobserwowałem, to PHD zupełnie nie uwzględnia luzów osi, a max wartość luzu, jaką można podać do EQModa (200ms) jest stanowczo za mała. Z tego też względu ja zrezygnowałem z PHD na rzecz maxima, gdzie luz podajemy ręcznie i jest on uwzględniany, a działa to bardzo dobrze, co po prostu widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sie zastanawiam...

moge jakos ustawic w eqmod zeby telesko automatycznie przekrecal sie przy meridianie?

z drugiej strony bedzie potrzebna moja interwencja przy wywazeniu, wiec chyba automatyka odpada....

 

teraz mam info w PHD, za ile montaz przekroczy meridian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu robić autoflipa. Nie masz pewności, że będziesz miał taki sam kadr (odwrócony oczywiście) - więc zawsze trzeba ten kadr poprawić, zmienić wyważenie, być może zrefocusować.

 

Takie cuś to chyba tylko w montażach ASA jest zasadne.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisał Pav1007, po meridianie i tak będziesz musiał skorygować kadr, mój eq6 z paskami trafia prawie idealnie, ale i tak muszę go minimalnie przesunąć. Największym wrogiem jest tu nieidealnie równoległe osadzenie devotaila w siodle, tego bez modelowania nieba (10 micron, asa i pewnie kilka innych) się nie przeskoczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.