Skocz do zawartości

Mój guiding - pomożecie?


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Przed rozpoczęciem zdjęć zawsze alignuje mont na jakąś najblizsza do obiektu jasna gwiazde (2-3mag),w odleglosci max kilku stopni, a potem obracam mont na obiekt.

Gwiazdkę wybieram tak aby przy ewentualnym flipie byla bardziej na zachod niż obiekt. Wtedy będę miał pewność że ona tez przejdzie przez meridian.

 

Po meridianie tez tak trzeba będzie zrobic.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

mam pytanie czy używacie asystenta guidingu w PHD2? Ja, ze względu , iż walczę z "pojechanymi" gwiazdami, próbowałem co mi powie. Po około 2 minutach dryfu gwiazdy, okazało się, że polar aligment error to 8 arc/min, a maksymalny czas ekspozycji zdjęcia to 5 sek. Zasugerował zmianę ustawienia korekt osi ra i dec oraz przede wszystkim zwrócenie większej uwagi na lepszy polar aligmnent. Troche mnie to zmartwiło, bo straciłem chyba z godzinę na ustawianie montażu za pomocą lunetki biegunowej a potem pilota synscan. Niestety mimo kilku przejść PA i 3 star aligment nie byłem wstanie nawet zblizyć się do ideału.

 

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywalem, ale stwierdzilem ze troche szkoda na to czasu. Problem polega na tym, ze tam wartosci bledu ustawienia na polarna mocno zaleza od dokladnosci ustawienia tuby na przeciecie meridianu z rownikiem niebieskim podczas dryfu. I tak, u mnie po pierwszej iteracji mialem niby blad wynoszacy 1.36 arc/min co mialo sie nijak do rzeczywistosc... :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, elastyczne taśmy z dwustronnym klejem są do "bani", bo po pewnym czasie pod ciężarem klej puszcza.

Tak miałem u siebie i po kilkunastu dniach, a nawet prędzej, okazywało się, że fokuser lub hub wiszą na kablach...

uscisle.... tasmy dwustronna skleilem jeszcze tasma drustronna tesa czerwona i nie ma prawa puscic :-)

po co tyle warstw? dla wyrownania terenu.

20150906_121615.jpg

glownie chodzi mi o to ze dodatkowe elementy to dodatkowe obciazenie i czy nie bedzie mi tosprawiac problemow.

oczywiscie dlugosc kabli dobrana tak, aby wszstko obracalo sie z luzem.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przy pełnym obrocie RA żaden kabel nie zawadza, to powinno być ok. Hub jest dość duży, ale jeśli o nic nie chwyci, to się nie obawiaj. Szczególnie zwróć uwagę, czy nie chwyta o przednią śrubę regulacji wysokości - ja miałem z tym problem.

 

Jeśli chodzi o taśmę piankową, to również ostrzegam, że za jakiś czas na pewno puści. Jednak to nie jest wina taśmy, bo do montażu się mocno trzyma. Winny jest rzep, którego dziwna powierzchnia nie trzyma się kleju. Dlatego też, proponuję między taśmą, a rzepem dać trochę kropelki - trzyma niezawodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przy pełnym obrocie RA żaden kabel nie zawadza, to powinno być ok.

 

pelnego obrotu nie testowalem, tylko 270st i jest ok.

 

 

===========================================

 

 

nadszedl moment na modyfikacje montazu.

bede przerabil na paski.

http://www.astroshop.pl/inne/rowan-zestaw-paskow-zebatych-do-eq6-neq6-i-neq6-pro/p,45213

 

czy poza ta modyfikacja (+ wymiana wszystkich lozysk, podkladek, regulacja) cos jeszcze wymienic, zeby miec juz swiety spokoj z montazem?

na razie z regulacji na polarna jestem zadowolony.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nadszedl moment na modyfikacje montazu.

bede przerabil na paski.

http://www.astroshop.pl/inne/rowan-zestaw-paskow-zebatych-do-eq6-neq6-i-neq6-pro/p,45213

 

czy poza ta modyfikacja (+ wymiana wszystkich lozysk, podkladek, regulacja) cos jeszcze wymienic, zeby miec juz swiety spokoj z montazem?

na razie z regulacji na polarna jestem zadowolony.

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to za duży luz...

 

Zmniejsz luz...

Z ustawieniami programów do guidowania zacznij się bawić jak jesteś pewien na 100% działania sprzętu i jego poprawngo ustawienia, bo choćby nie wiem jak dobry by był program to nie wyguiduje Ci luzów...

 

Wbrew opinii nowy nie znaczy dobrze wyregulowany i gotowy do działania.

 

P.

Tego się trzymam.

 

Zdjęć nie mam jeszcze na koncie wiele, w sumie kilka,ale....

.... mam pewne wyobrażenie o tym co mogę wyciagnac z setupu.

 

Chcę wszystko zrobić na tip top w krótkim czasie, bo wiem ze w ciągu następnych lat nie będzie na to już kasy w domowym budżecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno oceniać setup mając tak niewielkie doświadczenie. Proponowałbym najpierw doskonalić technikę zdjęciową i obróbki, wyciągnąć maksa z tego co masz a potem robić upgrade.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorzystaj z rad Wessela, i aliena7101

ja przez kilka miesięcy zbierałem sprzęt, dorabiałem złączki focusery i astropudełka, kable i inne cuda, a poległem na obsłudze maxima i ustawianiu sesji, potrafi to dać wiele do myślenia i rozczarować, sprzedałem wycackany setup - ba ! musiałem go własnoręcznie rozmontować i rozkręcić, część blach i złączek poszła na złom, i sprzedałem każdy element osobno, fundusze przeniosłem na sprzęt do wizuala na odreagowanie :P

 

Może kiedyś w przyszłości porobię zdjęcia, kto wie, tylko zabiorę się do tego od dobrej strony, krok po kroku a nie od końca.

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, podobnie jak pisali już poprzednicy, nie ma sensu bawić się teraz w takie rzeczy. Jeśli faktycznie będzie to potrzebne, to zrób to w przyszłym roku w lato, gdy nie będzie nocy astronomicznych. Teraz przygotuj się raczej na jak najlepsze opanowanie sprzętu i obróbki. HEQ5 którego używam (nie należy do mnie) ma już z 9 lat, nigdy nie był rozbierany, nie było kasowania luzów (może w sklepie przy zakupie), nie było wymiany smarów, o zmianach łożysk, ślimaka czy paskach nie wspominając. Gwiazdy może nie są perfekcyjnie punktowe, to wiem, ale to nie przeszkadza w robieniu całkiem udanych zdjęć, a przynajmniej udanych dla mnie przy tym sprzęcie, którym dysponuję. Jedyna rzecz, którą poprawiałem, to wyjustowanie lunetki biegunowej, ale to jest akurat podstawa, żeby ustawić montaż na biegun. I raczej odpuściłbym na początek wszelkie Pole Align Maxy, bo też tylko będziesz kombinował, jak to ustawić, a jak dobrze trafisz zjustowaną lunetką, to tą lekką niedokładność poprawi guiding. Ja ostatnio przypadkiem w ogóle nie ustawiłem na polarną, a jednak z M27 coś tam wyszło.

Wystaw sprzęt przy dobrej pogodzie, skonfiguruj go, odpal sesję, rób klatki 600 sekundowe i jak się okaże, że przez całą noc masz punktowe gwiazdki, to znaczy, że nie ma sensu niczego majstrować w mechanice. Bo może się okazać, że polegniesz na sprawach związanych z soft'em lub mocowaniem teleskopu, a tak zaczniesz się zastanawiać, że może źle złożyłeś montaż do kupy albo coś popsułeś przy okazji.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem i czytałem go, chyba do 46strony.
Morał : powoli wszystko, a nie na szybko ;-), w pol roku nie będziesz astrofotografem.

 

Powiem tak: nawet najdroższy noz nie czyni Cię dobrym kucharzem...

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

po kolejnej sesji pojawily sie kolejne pytania...

z gory dziekuje wszystkim za wyrozumialosc i podpowiedzi :-)

 

1. Na ile minut przed i po przejsciu przez meridian obiektu odpuscic sobie jego focenie?

2. Czy jakis program (poza Maximem) pozwoli mi na auto flip montazu? W APT jest b. fajna funkcja odliczania do momentu flipu. nie che sie na razie bawic w plateslove.

3. Czy auto flip w EQMOD to dobry pomysł?

auto_meridian_flip.jpg

auto_meridian_flip2.jpg

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

1. Po przejściu obiektu przez meridian można ale nie trzeba robić flipa. Zdarzało mi się już robić niektóre obiekty nawet 2h po przejściu meridiana, wiedziałem że teleskop nie uderzy w nogę, mont prowadził dobrze - nie chciało mi się tracić czasu na flipa, kadrowanie, guiding.

2. Bez platesolve automatyczny flip ... hmmm nie wiem, myślę że masz małe szanse że montaż trafi w to samo miejsce.

3. Spróbuj raz, zobaczysz jak Ci to działa. Ja na razie jestem na etapie, żeby nie ufać autoflipowi ;) - wolę zrobić ręcznie (jeśli trzeba) i skontrolować kadr, żeby nie tracić potem części klatki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

ponownie czesc.

 

jestem po belt mod monta + wymiana wszystkich lozysk. wykonal mi to astrokrak.

czy wiele to zmienilo? niewiele wczesniej bylo 1,45''-1,35", teraz jest w okolicy 1,20"-1,05'', czasmi 0,9'' ale przez chwile, a potem wykres znowu skacze....

Wydaje mi sie ze w sumie to bedzie w skokach ok +-1,8" = w zaokragleniu 4"!!!

w RA znacznie uspokoil sie PE,ale DEC dalej szaleje.

 

mozecie mi podpowiedziec, ktore parametry zmieniac i po co?

abalansuje nimi juz cala noc i nic sie nie zmienia, zadnej poprawy.

oczywiscie po kazdej zmianie odczekuje ok 15min, zeby sprawdzic jej intensywnosc i co wnosi.

 

niby gwaizdy sa ok, ale chcialbym miec SUM <1", aby byc w przyszlosci gotowym na dluzsza ogniskowa.

montaz stoi na trojnogu. moze tu jest caly problem, ze nie ma piera?

 

dziwi mnie tez dosc nierowny wykres DEC - polarna ustawiona perfekt przez polar scope (dobrze wyjustowana), zestaw wywazony w RA na wschod, a w pozostalych dwoch osiach pol na pol.

 

tak to teraz wyglada.

wykres po calosci, to 10min na kazdy obrazek.

W okregu referencyjnym skala ok 3,2"/px dla qhy8l+ed80

moze loga z PHD wrzucic???

 

giuding10min-final.jpg

giuding10min-final2.jpg

 

 

EDIT:

przy innej gwiezdzie bylo lepiej. czas wykresu ok 17min

zauwazylem, ze duze znaczenie ma polozenie montazu. najlepsze wyniki byly w ulozeniu ok 45stopni.

17min.jpg

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pier czy statyw - nie ma znaczenia o ile statyw jest wystarczająco sztywny. Musisz się pogodzić że ten sprzęt już lepiej nie będzie prowadził, to co pokazujesz to i tak jest nieźle. Sam teraz widzisz - przed opaskowaniem montażu radziłem ci żebys odpuścił , bo to na tym etapie nie ma sensu, ale się uparłeś. Poprawa guidingu raczej niezauważalna.

Acha, zainteresowała mnie specyficzna konstrukcja twojego montażu. Piszesz: w osi RA wyważony na wschód , w pozostałych dwoch pół na pół.....to ile osi ma ten Twój supermontaż??? :D

Może pora wreszcie zgłębić podstawy???:D

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.