Skocz do zawartości

Mój guiding - pomożecie?


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Dzieki Panowie :-)
Jak widac jestem uparty. Gdybym nie zrobil paskowania, nie moglbym spokojnie spac.
Wczesniej nie wszystkie klatki byly ok, teraz po wstepnej analizie jest o WIELE lepiej, wiec nie zaluje wydanej kasy.
Zauwazylem, ze w okolicach meridiany nie ma jak wczesniej tragedii, caly czas idzie sobie tak samo. Filpa zrobilem dopiero ok 30min po.
Moze w przyszlosci pomysle nad lepsza jakosciowo tuba pod guiding lub podepne oaga, ktory lezy u mnie juz prawie pol roku :-)

 

Acha, zainteresowała mnie specyficzna konstrukcja twojego montażu. Piszesz: w osi RA wyważony na wschód , w pozostałych dwoch pół na pół.....to ile osi ma ten Twój supermontaż??? :D

Zle sie wyslowilem o 4:39 rano...

Chodzilo mi o wywazenie w obejmach

wywazenie.jpg

 

 


moim zdaniem tu leży Twój problem.

Lepiej ostrosci nie moge w niej ustawic, to zwykla OTA SW80/400

 

poskracam sobie do odpowiedniej dlugosci kable usb i zasilajacy qhy.

w sumie, to jestem zadowolony z tego co mam :-)

 

POZDRO dla Wszystkich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, gdzie widzisz problem? Ten wykres jest bardzo dobry i prawidłowy. Gdzie te piki na 4"? Dec prawie caly czas miesci sie w +-1! Wszystko jest gladkie. Chyba, ze uznales, ze te slupki to tez bledy? Slupki oznaczaja korekty, a nie bledy i mogo byc dowolnie wysokie, jak tylko wykres jest dobry.

 

Co do postu Hamala, to ja sadze, ze chodzi o sasiedztwo jasnej gwiazdy kolo twj, uzywanej do guidingu. Gwiazdka do guidowania powinna byc w miare odosobniona, zeby sie wyrozniala i program nie mial watpliwosci, gdzie jest. Ksztalt gwiazd to inna sprawa, ale sadze, ze w guidingu nie ma to znaczenia - na oagu sa znacznie gorsze ksztalty i jest ok.

 

Po co chcesz wymieniac tube guidujaca? Jest dobra. Jak nie zjadaja Cie ugiecia, to oaga nie potrzebujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz się pogodzić że ten sprzęt już lepiej nie będzie prowadził, to co pokazujesz to i tak jest nieźle.

 

Bzdura, opaskowany eq6 spokojnie mieści się w granicach 1,5" i w bezwietrzną noc powinien mieć 0,3" rms!

 

RA non stop przestrzeliwuje oś wykresu i tu leży problem. Masz zdecydowanie zbyt dużą agresywność. Wykres RA powinien być podobny do DEC i korygować raz w jedną, raz w drugą stronę w zależności w której części PE się znajduje. Ewentualnie masz źle przeważony montaż i stąd to szarpanie, sprawdź po drugiej stronie meriadiana, jeżeli tam będzie spokojnie prowadził to winne jest przeważenie, jeżeli nic się nie zmieni to popraw agresywność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Gdzie te piki na 4"? Dec prawie caly czas miesci sie w +-1! Wszystko jest gladkie. .

suma z pojedynczych max wychylen.

1_8sek.jpg

 

 

...Ewentualnie masz źle przeważony montaż i stąd to szarpanie, sprawdź po drugiej stronie meriadiana, jeżeli tam będzie spokojnie prowadził to winne jest przeważenie, jeżeli nic się nie zmieni to popraw agresywność.

to jest doby pomysl.thx

 

RA non stop przestrzeliwuje oś wykresu i tu leży problem.

slyszalem opinie, ze jest to tzw "ziarnistosc montazu"

W EQMOD nic nie zmieniac?

eqmod2.jpg

 

PODSUMOWUJAC.

jak juz pisalem, musze w pelni ogarnac kable, bo jeszcze nie jestem z nich zadowolony.

i grzalke na guider-wczoraj musialem go suszyc :) (oczywiscie z glowa, gdy tylko za blisko dmuchalem od razu bylo widac powiew powietrza na wykresie PHD)

 

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na wykres Ra i korekty - ewidentnie widać że korekty wprowadzają po chwili błąd w przeciwną stronę i musi nastąpić kontra - po której znowu jest kontra... i tak w koło. Albo korekty są zbyt duże albo niepotrzebne. Proponuję zmniejszyć agresywność, tak by błąd był korygowany trochę dłużej i zaobserwować jak zmieni się wykres. Moim zdaniem powinien on przechodzić z "+" na "-" ale co przynajmniej kilka cykli guidera. Montaż powinien dać radę poprowadzić bez guide chyba przez 10 czy 15 sekund - nie trzeba mu zbyt mocno przeszkadzać.

Druga sprawa to "Min mov" - zwiększył bym wartość do np. 0.5 - małe błędy które są dopuszczalne będą pomijalne i nie powinno tak szarpać. Eksperymentalnie zmień do np 1 i zobacz czy paradoksalnie nie będzie lepiej. Te "małe błędy" mogą być generowane przez seeing nie przez złe prowadzenie. Inny sposób na seeing to wydłużenie ekspozycji guidera - im dłuższy czas tym pozycja środka gwiazdy będzie dokładniej określona.

 

Edit:

 

I jeszcze:

http://astropolis.pl/topic/50014-moj-guiding-pomozecie/page-6?do=findComment&comment=586132

Edytowane przez kuba_527
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

suma z pojedynczych max wychylen.

Max wychylenia mogą być czasem na poziomie 1,8", to normalne. Ważne, żeby takie wartości pojawiały się rzadko, a tak jest. Ważne jest tylko RMS, to ono określa, jakie zdjęcie wyjdzie. Jeden krótki pik niczego nie zmienia.

 

Agresywność masz już dość niską - 40%. Przy tej wartości nie powinno być już przestrzeliwania RA, jak to tu wygląda. Ja mam agresywność w granicach 40-70%, mniej nigdy nie jest potrzebne. Dziwna sprawa. Ale te oscylacje i tak są dość "kulturalne" i ogólnie wykres jest dobry.

 

Szczerze mówiąc ja jeszcze nigdy nie zwracałem uwagi na jakieś przeważania osi na odpowiednią stronę. Wyważam po prostu, żeby było równo i tyle. Nigdy nie zauważyłem, żeby się coś zmieniało przed i po meridianie. Zawsze jest dobrze, a jak jest źle, to nie wynika to z wyważenia. Zastanawiam się, czy to całe przeważanie to nie jest po prostu mit. No bo jak to sprawdzić, czy się tylko komuś nie wydaje, że to coś daje? Oczywiście rozumiem teoretyczny sens tego przeważania i widzę jego słuszność, ale moim zdaniem w praktyce to nie ma za bardzo znaczenia.

 

Min motion powinno być takie, żeby korekty był robione, jak obraz przesunie się o ok 0,5 pix na głównym teleskopie. Trzeba policzyć to z porównania skal obu instrumentów. Na oko to powinno być ok 0,3 pix, a 1 pix to już na pewno za dużo (główna tuba ma przecież lepszą skalę, niż guider.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba przykładacie zbyt dużą wagę do tych numerków ;) Guiding ma nie mieć zbyt dużych skoków rozlewających detal na sąsiednie piksele, ma nie przeskakiwać po korekcie na drugą stronę wykresu i nie powinien guidować seengu, tyle :)

Edytowane przez Krzychoo226
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eeeeehhhh, ta pogoda!

mialem juz wszystko ustawione, a tu mgla i swiata nie widac....

 

testowalem przez godzine z mniejsza agresywnoscia i wiekszym min mov i szedl caly czas<1", tj 0,90-0,95. po dwoch stronach meridianu w znacznej odleglosci od niego.

czekam na kolejna pogodna nocke :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo... ale żeby to wszystko miało miejsce, trzeba wklepać trochę numerków ;)

 

Dokładnie! Mam też wrażenie, że dużo zależy od egzemplarza i niektórzy muszą walczyć żeby dobrze wszystko ustawić. Ja sam mam podobny wykres do Taysona (tylko że jeszcze gorszy:))

post-15176-0-92991200-1446571479_thumb.jpg

Po ostatnich lekturach paru wątków doszedłem do wniosku, że mam za duży baklash i może to jest przyczyną. Wczoraj postarałem się jeszcze raz wyregulować montaż, żeby dziś podczas focenia coś jeszcze pobróbować ale u mnie mimo bardzo dobrej prognozy nic nie widać!! :( (Co jest z tymi prognozami? Ostatnio nie sprawdzają się prognozy nawet "na teraz"!).

Tu jeszcze jeden link jak obliczyć Min Move:

http://www.myastroscience.com/#!minmoveinphd/cfo1

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba przykładacie zbyt dużą wagę do tych numerków ;) Guiding ma nie mieć zbyt dużych skoków rozlewających detal na sąsiednie piksele, ma nie przeskakiwać po korekcie na drugą stronę wykresu i nie powinien guidować seengu, tyle :)

Człowiek mówiący z sensem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

dzis juz jestem zadowolony z prowadzenia na ngc6888.

zszedlem <1''

sesja leci od 2h i na razie jest ok.

 

zastanawia mnie tylko blad dec - to zapewne PEC. dlugosc wykresu to ok 15min

w ra tez go widac.

 

czy mozna to jakos zniwelowac?

wiem, ze gwiazdy sa ok i zdjecia ok, ale zastanawia mnie to od strony technicznej.

wydaje mi sie ze pojawia sie juz granica mozliwosci NEQ6.

 

****** moze sam sobie najlepiej doradze - zostaw jak jest, bo jest dobrze :) ******

 

phd-0_86.jpg

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawia mnie tylko blad dec - to zapewne PEC. dlugosc wykresu to ok 15min

w ra tez go widac.

 

czy mozna to jakos zniwelowac?

 

Tak, możesz na przykład ustawić poprawnie polarną ;) Ale przyznam się, że mi udało się chyba tylko raz w życiu (nie to żebym miał sesje pod gwiazdami częściej niż raz na miesiąc/dwa) ustawić tak żeby korekty nie były potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli tak reasumujac, aby weliminowac blad:

DEC - dokladniejsze ustawienie na biegun

RA - nierownosci slimak/slimacznica

 

jezeli dokladniej ustawilbym na biegun to rowniez RA sie poprawi.

moze w przyszlosci, na dluzszej ogniskowej sie nad ponownie pochyle.

 

Dzieki :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

To ja sie dolacze do watku zeby nie robic nowego. Mam problem z guidowaniem ale tylko kiedy glownym telepem jest tuba RC. Z refraktorem na tym samym montazu nie mialem problemu i ekspozycje po kilkanascie/dziesiat minut to nie problem. Guiduje zewnetrzna tuba zamontowana na stopce w klamrze refraktora lub w fabrycznej stopce RC'ka. Jedyna roznica to sposob montazu guidera - przy refraktorze jest dokladnie nad tubą, a przy RC jest z boku tuby. Nie mam problemu w samym PHD bo gwiazda prowadzaca nie ucieka jakos bardzo, ogolnie jest caly czas w granicach do 2' od centrum punktu guidowania.

Problem zaczyna sie kiedy patrze na zdjecia przesylane z glownej tuby. Malo ze kazda ekspozycja jest poruszona to dodatkowo pomiedzy kolejnymi ekspozycjami tez jest poruszenie caly czas w jednym kierunku. Po wrzuceniu kilku do DSS'a mam takie roznice w polozeniu kadrow (tutaj dwie ekspozycje 20 minut po sobie)

2015-12-31 10_43_43-DeepSkyStacker 3.3.2.png

ostatecznie skladajac kadr z 10 ekspozycji roznice sa ogromne i po kilku godzinach takiego "guidowania" mialbym glowny obiekt na brzegu kadru, kiedy w guiderze gwiazda prowadzaca caly czas jest w jednym punkcie. Tu dla przykladu 3 ekspozycje bez korekcji przesuniecia....

11111.jpg

Macie moze jakis pomysl co robie źle?

Edytowane przez sq7ro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w guidierze jest ok, to jest jedno wytłumaczenie - ugięcia. U siebie też miałem taki równy dryf w jednym kierunku, jak guidowałem zewnętrzną tubą (główna tuba newton). Ale u mnie nie było to takie mocne. Być może mocowanie guidera jest kiepskie - wrzuć zdjęcia. A może po prostu lustra RC pływają - może słabo są dokręcone? Na refraktorze nie ma problemu, bo ma krótszą ogniskową i nie wprowadza własnych ugięć - soczewki się trzymają sztywno, nie pływają, jak lustra. Jeśli nie ma za bardzo, czego usztywnić lub dokręcić, to pozostaje stara, sprawdzona metoda - OAG. On rozwiązuje problem ugięć za cenę mniejszego komfortu użytkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.