Skocz do zawartości

Czernienie galwaniczne


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Chcąc wytwarzać koła filtrowe (tak tak, cały czas nad nimi pracuję :) ) muszę wyczernić kilka elementów. Niestety jak zauważyłem nie jest to takie proste, bo nieraz czernienie się "psuje". Zauważyłem taki efekt na niektórych złączkach i szukaczu - czernienie staje się coraz bardziej brązowe. Prawdopodobnie jakość czernienia jest słaba i zachodzi tu jakaś reakcja chemiczna, która powoduje zmianę koloru. Taki efekt występuje na dwóch szukaczach SW, które widziałem, z czego jeden ma tylko rok!, drugi jest stary. Natomiast trzeci szukacz nie wykazuje prawie takich objawów, a ma już 5 lat (wszystkie to te same modele). Również problem dotyka niektórych złączek robionych w Astrokraku oraz oryginalnych SW.

 

Na pewno na forum mamy różnych znawców tematu czernienia galwanicznego, dlatego proszę o pomoc.

Dlaczego to czernienie się "psuje", czym to jest spowodowane (światło, zanieczyszczenia z powietrza?) i jaka zachodzi tu reakcja chemiczna lub coś innego?

Gdzie polecacie dawać elementy do czernienia, żeby usługa była wysokiej jakości, a jednocześnie dość tania?

 

Załączam zdjęcie jednego z felernych szukaczy. Ciekawe jest to, że miejsce, które jest przykrywane dekielkiem pozostało czarne. Wynika z tego, że chodzi tu o jakieś oddziaływanie z otoczeniem - wilgoć, Słońce, a nie jest to po prostu proces "starzenia".

DSC_6717small.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrokrak. Mam wiele elementów czerninych przez Janusza i wszystko jest ok nawet po latach. Nie mam pojęcia dlaczego w Ciebie zmieniają kolor ....

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrokrak. Mam wiele elementów czerninych przez Janusza i wszystko jest ok nawet po latach. Nie mam pojęcia dlaczego w Ciebie zmieniają kolor ....

Też do tej pory wszystko czerniłem w Astrokraku, ale nie wszystko jest idealne. Na większości złączek jest ok, ale zdarzyła mi się jedna, która zaczęła brązowieć, oczywiście nie aż tak jak ten szukacz. Koło filtrowe również tam czerniłem i po roku coś je zaczęło chwytać w jednym miejscu:

DSC_6721small.jpg

Astrokrak jest dobry, bo czernią szybko i bardzo tanio, jednak coś chyba jest nie tak z technologią albo nie wiem czym.

 

 

 

Czy ten element miał kontakt w promieniami UV ?

Ten szukacz był używany raczej normalnie, większość czasu przechowywany w domu, nieraz stał na Słońcu, jak teleskop nie był złożony po nocy. Myślisz, że to kwestia UV od Słońca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.