Skocz do zawartości

Dziwne, mocne rozbłyski na niebie - 22.07.2015 godz. 23.20


McGoris

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas obserwacji z bratem zauważyliśmy dziwne, bardzo mocne rozbłyski o jasności może z ok. -8 mag. Było ich cztery. Mój brat zauważył, że te światła nie rozbłyskały się prostoliniowo. Czy ktoś takie coś zaobserwował? Czy to była flara Iridium? Czy może być kilka rozbłysków od Iridium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy obiekt ten poruszał się z prędkością satelity?

 

Sprawdziłeś czy w programie astronomicznym przelatywała akurat wtedy satelita z serii Iridium?

 

Czy na stronie calsky.com i wybierzesz Tumbling Iridium, to jeden z obiektów na liście jest tym obserwowanym obiektem?

 

Czy przed tymi i po flarach o jasności -8 mag obserwowano słabsze błyski?

 

Ile czasu trwał pojedynczy błysk od momentu pojawienia się do zniknięcia?

 

Ogólnie to obserwowałem jasne flary innych satelitów niż Iridium i zdarzały się wielokrotne (polecam na takie zapolować!), a nawet tworzyły błyski poniżej -5 mag (TERRA jest obecnie rekordzistką: -8 mag trzykrotnie dłużej niż Iridium!). Ale nigdy nie były spełnione te dwa warunki jednocześnie. Mogłoby takie coś jednak się pojawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Trudno powiedzieć, mój brat twierdzi, że widział cztery mocne błyski o różnej jasności i nie było tak jakby idealnie w linii. Ja widziałem dwa dość mocne.

 

2. Patrzyłem tylko na stellarium, nic nie było. Rozbłyski były między Wolarzem a końcem dyszla Dużego Wozu, noo ogona Wielkiej Niedźwiedzicy :P.

 

3. Błyski trwały bardzo krótko, ułamek sekundy.

 

Możliwe że była to flara wielokrotna. I ciekawi mnie czy ktoś jeszcze to zaobserwował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadałem te pytania, aby zwiększyć szansę rozpoznania obiektu. Możliwe, że to był rotujący satelita Iridium, gdyż obecnie w tej części nieba (Wolarz/Psy Gończe) najczęściej pojawiają się wieczorne flary. Na stronie calsky.com można spróbować określić numer :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Wczoraj w nocy widziałem dwa błyski. Trwały ułamek sekundy, pojawiły się i znikły. Jeden w Strzelcu, około 23, drugi w okolicy Strzały około północy. -4 mag (może -5 nawet) a drugi -2 mag. Żadnych śladów itp. nie było. Pierwszy raz cos takiego widziałem choć trochę w niebo patrzę.

http://cybermoon.pl/obserwacje/local_satelite.html

Sprawdziłem dla Dęblina (mieszkam 15 km obok) i ISS się zgadza a flary nie ma żadnej w tych godzinach które by zgadzały się z azymutem (są dwie ale w innym miejscu nieba).

Coś innego niż flara to może być ?   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też obserwowałem podobne błyski bardzo podobne do flar iridium. Raz widziałem błysk w mojej subiektywnej ocenie ok. -6 lub -7m. W tym czasie heavens-above ani stellarium nie pokazywały przelotów iridium ani ISS dlatego stawiałbym na wojskowe satelity o podobnych panelach jakie są w irydium

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tayson napisał:

15km to dla flary bardzo daleko. 

1km już widać spora różnicę w jasności błysku. Doświadczenie z obserwacji Iridium. 

Ale różnica w odległości tych 15 km do różnica tylko w jasności ? Czy też położenia na niebie ? Jeśli tak to to czy to duża rozbieżność (5 stopni, 15 stopni ?) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, astrokarol napisał:

Ale różnica w odległości tych 15 km do różnica tylko w jasności ? Czy też położenia na niebie ? Jeśli tak to to czy to duża rozbieżność (5 stopni, 15 stopni ?) ?

Różnica w położeniu na niebie będzie rzędu 1 - 2 stopni. Za to różnica w jasności jest spora (oczywiście jeśli mówimy o flarach Iridium).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dnia 22 07 2017 o godzinie 00:22 będąc na sesji astrofoto w plenerze ja również zauważyłem taki rozbłysk.

A że czasem lubię sprawdzić jaka satelita nadziała mi się na obiektyw, i taki też miałem zamiar a cel przemieszczał się blisko pola widzenia mojego obiektywu 135mm lecz jednak ostatecznie go nie uchwyciłem.

Tak na oko widać że jakiś satelita przesuwał się z kierunku z wschodu na zachód blisko zenitu zaraz przy Vedze oraz Denebie, zjawisko podobne do flary iridium jednak z dostępnych wszystkich plików TLE z strony celestrack żaden satelita o widoczności dostępnej dla ludzkiego oka nie przelatywał ani nie ulegał flarze w danym obszarze.

Bardzo mnie to zaciekawiło.

W ciągu 2 tygodni to już trzeci taki przypadek.

Ostatni zahaczał o okolice Arkturusa.

Sadze że to ten sam obiekt jeśli przyjąć za przypadek że jest cały czas ten sam tor z wschodu na zachód.

Edytowane przez MI89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj o takim zjawisku czytałem.  Zdjęcie z wczoraj. Jakby była godzina różnicy w czasie to może by pasowało.

Ponoć na 25000 klatek, tylko na trzech było widoczne.

http://bilder.astroclub-radebeul.de/kategorien.php?action=showdetailedview&ObjektID=o83ef68faa7aa9293e8e6de9b827053af&kat=&ukat=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Adm2 napisał:

To sprite. Trwają ułamej sekundy i łapią się na 1 klatce (z 25 na sekundę)
Poniżej złapane przez kamery Polskiej Sieci Bolidowej:
http://www.pkim.org/?q=pl/node/4089
http://www.pkim.org/?q=pl/node/4092

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Snejk napisał:

A może to Mayak? Rosjanie zapowiadali, że będzie błyskał z jasnością rzędu -8 mag. :)

 

http://www.skyandtelescope.com/astronomy-news/bright-moon-new-satellite-mayak-light-sky/

Mayak na razie majaczy ... nie widać go, a już 2x próbowałem dostrzec. Ostatni raz chwilę temu:

https://astropolis.pl/topic/52659-satelita-jaśniejszy-od-księżyca/?do=findComment&comment=691609

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Marek_N napisał:

Ciekawe że obie obserwacje wykonane równo w odstępie dwóch lat z dokładnością do kilkunastu minut :) 

Nie zauważyłem tego, ciekawa uwaga.

 

Raz jeszcze powtórzę, były to tylko i wyłącznie błyski. Ułamek sekundy. Co raz bardziej ciekawi mnie co to było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia ‎2017‎-‎07‎-‎24 o 14:20, astrokarol napisał:

Raz jeszcze powtórzę, były to tylko i wyłącznie błyski. Ułamek sekundy. Co raz bardziej ciekawi mnie co to było.

Też nie raz widzę dokładnie tak opisane zjawisko. Co ciekawe nigdy wcześniej nie widziałem czegoś takiego. Od ok. 2 lat wystarczy 2h obserwacji i niemal jest pewne, że bardzo krótki pojedynczy błysk będzie zaobserwowany. Pierwszy raz widząc coś takiego pomyślałem, że to może jakiś samolot (myśliwiec) manewrujący na bardzo dużych wysokościach lub meteor kierujący się akurat idealnie na mnie jako obserwatora. Skłaniam, się jednak do poparcia poglądu że źródłem zjawiska jest człowiek (wojsko, sztuczne satelity?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Wrzuciłem do Googla pytanie o jasne rozbłyski w okolicach Wegi i pojawił mi się ten wątek. Wczoraj w nocy podczas "łapania" Veil zobaczyłem w okolicach Wegi kilka jasnych rozbłysków. Nie był to samolot, a kolejne rozbłyski pojawiały się prawie w tym samym miejscu. Pewnie odbicie od płaskich elementów jakiegoś satelity. Ciekawe, że te rozbłyski pojawiły się niemal dokładnie o tej samej porze w lipcu, jak te wspomniane wcześniej w tym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.