Jump to content
Sign in to follow this  
bartek3pl

Montaż lornetki na żurawiu

Recommended Posts

Witam! Mam problem z zamontowaniem lornetki Celestron SkyMaster 15x70 z żurawiem. Posiadam L-adapter.

To jest ten statyw z małym żurawiem z astrokraka.

 

IMAG1370.jpg

IMAG1370.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jaki problem? Oba do siebie powinny pasować.

Śruba (a raczej dziura z gwintem) w lornetce jest pomiędzy tubusami, od przodu. Jest przysłonięta plasikową, odkręcaną zaślepką.

W mocowaniu do żurawia masz śrubę którą wkręcasz w tamten gwint (ta mosiężna widoczna na obu zdjęciach).

 

Przykręć lornetkę kręcąc tą mosiężną tuleją ze śrubą na końcu a na sam koniec żeby śrubę dociągnąć mocno (bo tuleja jest gładka, niczym jej nie złapiesz) - złap tuleję tymi górnymi dużymi śrubami tak żeby się już nie ruszała i obróć lornetkę.

Oczywiście żeby lornetka skończyła w pozycji równoległej do podłoża musisz zaczynać ją przykręcać lekko obróconą.

 

Pozdrawiam

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

Potrzebuję opinii na temat żurawia lornetkowego dużego dostępnego na astrokrak.pl:

 

http://www.astrokrak...e-statywem.html

 

Zamierzam zamocować na nim lornetkę 20x80, z adapterem statywowym na śrubę 1/4 cala.

 

Czy na tym żurawiu zamontuję posiadaną lornetkę, bez dodatkowych przejściówek, lub adapterów?

Jak trzymają śruby po ustawieniu lornetki w wymaganym kierunku, a w szczególności pionowo do góry kiedy to moment obracający jest największy?

Czy prawidłowe wyważenie nie sprawia kłopotu i czy wymaga korekty po znacznej zmianie wychyleniu ramienia?

Jaka jest podatność statywu na podmuchy wiatru?

Jak statyw sprawuje się podczas mrozów?

Czy statyw wraz z żurawiem jest przydatny do zamocowania aparatu fotograficznego (nie w celu astrofotografii)?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź,

Mateusz, Białystok

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odpowiem sam sobie, bo dostałem w prezencie od żony żuraw duży z AstroKraka i od grudnia 2015 używam go do każdej obserwacji.

1. Lornetkę mocuje się bez dodatkowych przejściówek. Mosiężny element widoczny na zdjęciach w poście bartek3pl jest niepotrzebny. W jego miejsce trafia bezpośrednio pręt lornetki (ten, z pomiędzy tubusów), średnice pasują. Przydałaby się instrukcja producenta, która pokazałaby, w jaki sposób on przewidział zamontowanie przyrządu.

2.Utrzymanie lornetki we właściwej pozycji ma teoretycznie zapewniać hamulec (gładki przesuwający się pręt, który można zablokować zaciskiem) Według mnie jest to złe rozwiązanie. Gdy wspornik uchwytu trzymającego lornetkę (sześciokątny) jest w pozycji równoległej do głównego ramienia to luzy są bardzo duże, a siła trzymania najmniejsza. Bardzo ciężko jest wtedy unieruchomić układ. Zastosowałem amatorską przeróbkę. Po usunięciu hamulca przedłużyłem wspornik po przeciwnej stronie lornetki o około 30 cm umieszczając na końcu ciężarek 0,5 kg. Teraz układ jest wyważony i do zablokowania w dowolnej pozycji wystarczy lekko dokręcić śrubę.

 

3.Czasami potrzebna jest lekka korekta położenia głównej przeciwwagi. Maksymalnie kilka milimetrów przy różnicy kąta obserwacji między horyzontem a zenitem. Nie jest to uciążliwe.

4. Podmuchy wiatru mogą spowodować obracanie się ramienia względem statywu, jeśli jest ustawione bokiem do wiatru. Raczej nie powodują drgań.

5.Nie było dużych mrozów ostatniej zimy, ale spodziewam się, że trzeba uważać na plastikowe zaciski nóg statywu, żeby nie pękły.

6.Aparat można zamocować, ale jest to kłopotliwe i ze względu na masę statywu - niepraktyczne.

Trudno jest mi obiektywnie podsumować inwestycję w żuraw lornetkowy. Na pewno jest to wyposażenie niezbędne, bo daje komfort nieruchomego obrazu dowolnego fragmentu nieba. Nie zauważyłem, żeby był duży wybór tego typu urządzeń na polskim rynku i w związku z tym producent prawdopodobnie nie czuje konieczności dopracowania konstrukcji.

Mateusz, Białystok

 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
post-29935-0-14991600-1477863828_thumb.jpg Moja TS 15x70 Marine wisi teraz na takim oto statywie. Jest stabilny i ma ponad 2 metry. Pozdrawiam!!!
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak widzę, są zwolennicy używania do obserwacji lornetkowych zarówno żurawi jak i statywów foto. Ja dość często używam do tego celu montażu azymutalnego Vixen PORTA, do którego dorobiłem w Astrokraku specjalny metalowy wspornik. Aby za dużo się nie rozpisywać, podaję link do mojej opinii sprzed kilku lat.

 

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=23&t=10950

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Pracownia astrofotografii Astrography.com wesprze polską edycję Astronomy Picture Of the Day
   Niedługo polska edycja Astronomy Picture Of the Day będzie świętowała trzecie urodziny. Przez trzy lata eksperci największych polskich portali zajmujących się tematyką astrofotografii amatorskiej Astropolis,
    • Love
    • Like
   • 8 replies
  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.