Jump to content

Nadejszła wiekopomna chwila...


Kuba
 Share

Recommended Posts

...aby powitać wszystkich entuzjastów ‘nocnych łowów’. Od dłuższego czasu regularnie odwiedzam Forum. To naprawdę piękna rzecz gdy tylu wspaniałych ludzi dzieli się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniem, pomaga dokonać wyboru czy też wymienia między sobą, czasem krytyczne ale przede wszystkim konstruktywne, uwagi na temat swoich dokonań. Jest to bardzo ważne ponieważ pomaga nam wszystkim – także tym nie biorącym udziału w dyskusjach – poszerzać swoją wiedzę i doskonalić umiejętności a także powiększać grono przyjaciół, z którymi być może spotkamy się kiedyś na Kudłaczach lub gdzie indziej i których tak jak nas również fascynuje i pociąga piękno wszechświata. Dobrze, że są ludzie przyczyniający się do tego, że astronomia, taka jaką kochamy, może się w Polsce rozwijać – tu ukłon również w stronę tych, dzięki którym AstroForum działa i rozwija się, czego przykładem jest między innymi stale zwiększająca się liczba zarejestrowanych użytkowników jak też ostatnio otwarte nowe działy: ‘Zjawiska atmosferyczne’ i ‘AstroGaleria’. Dziękuje wam wszystkim i gorąco pozdrawiam. Tak trzymać! :salu: :salu: :salu:

 

P.S. pewnie zauważyliście, że posiadam ową kontrowersyjną Taigę. Mam ją już ze 3 miesiące. Jednak ze względu na to, że jest to właściwie mój pierwszy sprzęt raczej nie proście o szczegółową recenzję gdyż mogłaby nie być wiarygodna i obiektywna. Za to z niecierpliwością czekam (pewnie nie tylko ja) na osąd Marka Substyka.

Link to comment
Share on other sites

P.S. pewnie zauważyliście, że posiadam ową kontrowersyjną Taigę. Mam ją już ze 3 miesiące. Jednak ze względu na to, że jest to właściwie mój pierwszy sprzęt raczej nie proście o szczegółową recenzję gdyż mogłaby nie być wiarygodna i obiektywna. Za to z niecierpliwością czekam (pewnie nie tylko ja) na osąd Marka Substyka.

 

Kubo skrobnij choć troszkę nt. Taigi 16x80 - nie daj się prosić! Interesuje to naprawdę sporo entuzjastów...

Link to comment
Share on other sites

Chłopak akurat jest na tyle rozsądny, że ma świadomośc, iż nie da się napisać rzetelnej recenzji po 3 dniach użytkowania. W celu napisania w miare obiektywnej recenzji należy dany instrument użytkować naprawdę dobrych kilka miesięcy.

 

W przeciwnym razie potem sie okazuje, że w ZRT widać Mimasa albo w lornecie Plejady, które są kilka stopni od Słońca, jak to niektórzy pisali ....

Link to comment
Share on other sites

Oskarze ale pierwsze wrażenia można już skrobnąć - nie zniechęcaj zatem Go jak już ma Taiga 16x80 w ręce, wszyscy chciwie i łapczywie czekają na słowo o Taiga 16x80.jak się por

 

A co do Mimasa można się przecież pomylić z innym księżycem jak się naprędce porównywało z obrazem ze Starry Night, a Plejady jakoś wtedy widziałem (najważniejsze gwiazdy) że się nie dało ich dostrzec, tak że chyba to już dawno wyjaśnione. Nobody's perfect...

Link to comment
Share on other sites

Czesc Kuba! Gdzie jest Koscierzyna? :mrgreen:

 

No wiesz, jak możesz pytać? To tak, jakbym ja spytał gdzie jest Świdnica... :wink:

 

Kuba, subiektywne wrażenia możesz opisać. Co ciekawego widziałeś, jaki zasięg i jaka wygoda obserwacji.

Link to comment
Share on other sites

Czesc Kuba! Gdzie jest Koscierzyna? :mrgreen:

 

No wiesz, jak możesz pytać? To tak, jakbym ja spytał gdzie jest Świdnica... :wink:

 

Nie obraziłbym się :wink: Przyzwyczaiłem się, że jak wyjadę za Dolny Sląsk, to muszę wszystkim tłumaczyć gdzie jest Świdnica.

Faktycznie nie wiedziałem gdzie jest Kościerzyna, a spytałem, bo przypomniał mi sie taki kawałek (pewnie znacie):

 

Profesor na wzywa dziewczynę do odpowiedzi:

- Powiedz mi moja droga co sądzisz o napięciach na linii Paryż-Waszyngton

Cisza

- Nie słyszałaś o napiętych stosunkach Francja-USA?

- No... jakoś nie...

- Ale kto jest prezydentem Francji to chyba wiesz?

- No, w sumie nie...

- To coś łatwiejszego - kto jest premierem Polski?

Bliska płaczu - Nie wiem.

- Skąd ty wogóle kochanie jesteś?

- Z Kościerzyny.

Profesor wstaje, podchodzi do okna i mruczy do siebie:

- A może tak rzucić to wszystko w cholerę i przeprowadzić się do Kościerzyny...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.