Skocz do zawartości

Nowa misja klasy Discovery


Krawat

Rekomendowane odpowiedzi

Apropo "trojanów" to pominąłem jeszcze AJAX, który miałby orbitować wokół dość dużego (~32km) ciała z tej rodziny.

 

Lądowników dość mało, fakt. Ten MERLIN całkiem ciekawy jednak. Szkoda że budżet tak ograniczony- mi się marzy orbiter Urana/Neptuna w stylu Cassini.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pamiętać, że najnowsza misja Discovery wystartuje dopiero po 2020 r., więc na jakiekolwiek wyniki naukowe poczekamy jeszcze bardzo długo. Osobiście mam kilka ciekawych typów. Pierwszy to VASE (Venus Atmosphere and Surface Explorer). Według mnie powinno się w końcu ponownie wysłać na Wenus lądownik i próbniki atmosferyczne. Tutaj jednak nieco droższa misja VISE (Venus In Situ Explorer) jest proponowana do programu New Frontiers, więc może to byłby lepszy wybór. Drugi to Psyche, czyli misja, która pozwoli nam wreszcie poszerzyć wiedzę na temat metalicznych planetoid. No i w końcu misja ELF (Encladus Life Finder) lub IVO (Io Volcanic Observer), choć tu skłaniałbym się ku tej pierwszej z racji braku konkretnych planowanych misji do układu Saturna.

 

Poza tym chciałbym, aby w programie New Frontiers wybrano wreszcie orbiter Urana, choć zakres dopuszczalnych propozycji go wyklucza. Do tego jako kolejna misję Flagship można byłoby wybrać orbiter Neptuna z lądownikiem Trytona. Tym samym uzupełnione zostałyby moim zdaniem bardzo istotne braki w zakresie naszej wiedzy o układzie słonecznym. Niestety nic nie zanosi się, aby w najbliższych latach cokolwiek w tym kierunku ruszyło. Powiedzmy sobie szczerze, pozostałe gazowe planety znamy już dość dobrze, więc czas zmienić nieco priorytety. Do Jowisza podąża przecież jeszcze obecnie Juno, a w przygotowaniu jest JUICE.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Europę moim zdaniem opłaca się wysyłać jedynie porządny orbiter (orbiter Europy oczywiście) lub na bogato misja orbiter + lądownik w parze. Ewentualnie misja klasy Cassini - orbiter Jowisza i wiele przelotów obok księżyców. Oby nie zrobili takiego "nie wiadomo czego", że będzie kilka przelotów obok Europy (główny cel) i jednocześnie słabe badania Jowisza (cel drugorzędny) - to będzie dopiero niewypał.

Edytowane przez Alice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misja na Europę to nie będzie orbiter Europy, a właśnie orbiter Jowisza z wielokrotnymi bliski przelotami wokół Europy. Dlaczego nie orbiter? Promieniowanie z pasów radiacyjnych Jowisza bardzo szybko zniszczyłoby elektronikę takiego orbitera. Gdyby orbiter był lepszy, myślę że naukowcy z NASA by na to wpadli ;)

A naprawdę ostatnia rzecz której byśmy chcieli to ziemskie bakterie z rozbitej sondy na powierzchni tego księżyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, czy będzie to wieloletnia misja jak Cassini, czy krótka nieopłacalna misja jak Juno.

W planach jest wykonanie 45 dwutygodniowych orbit, czyli całkiem sporo, i to pozwoli na zmapowanie ogromnej części Europy w wysokiej rozdzielczości. Prosta kalkukacja i wychodzi nam 90 tygodni, czyli prawie 2 lata. Nie tak źle, biorąc pod uwagę warunki tam panujące.

Misja klasy Flagship w układzie Jowisza już była (Galileo). Czy Juno będzie nieopłacalne- czas pokaże. Wydaje mi się że dostarczy naukowcom wielu informacji, a skoro została wysłana to myślę że stoi za tym jakiś powód.

 

Pamiętajmy również, że w planach ESA jest już zatwierdzona misja JUICE (Jupiter Icy Moon Explorer). Start planowany na 2022, dotarcie do Jowisza w 2030, a w 2033 wejście na orbitę Ganimedesa.

 

 

Przydałoby się coś, co przełożyłoby się na bezpośrednie zyski, lub chociaż ich bliżej nieokreśloną w przyszłości obietnicę :) Dzięki takiemu pragmatycznemu podejściu być może misje przestałyby być tak mocno ograniczone budżetowo...

NASA dostaje 0.5% budżetu USA. Dla porównania, w 1966 było to 4.5%. Szkoda- gdyby nie wojny, mielibyśmy naprawdę pole do popisu.
Edytowane przez Krawat
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wracamy z tematem, bo NASA właśnie ogłosiło że wybrali, i to nie jedną, ale dwie misje. Szanowni Państwo, nadchodzi czas na asteroidy, bowiem polecą:

 

Psyche - orbiter na planetoidę metaliczną 16 Psyche, start planowany na październik 2021, dotarcie do planetoidy w 2030

Lucy - misja mająca na celu zbadać Trojańczyków Jowisza (przynajmniej 6 różnych obiektów), start planowany na październik 2023, badania Trojańczyków w latach 2027-2033

 

Moim zdaniem bardzo ciekawy wybór, wśród 5 finalistów proponowane były też 2 misje na Wenus (DAVINCI i VERITAS) oraz teleskop monitorujący asteroidy bliskie Ziemi (NEOcam). Choć, oczywiście, na pierwsze wyniki badań przyjdzie nam czekać bardzo długo - oby było warto!

 

źródło

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ zbieg okoliczności.

 

Ja o tej misji i szerzej o tym czym jest ta Psycholka rozpisałem się dzisiaj rano w wątku do którego być może niewielu zagląda (astrozagadki)

- o tutaj macie opis:

 

http://astropolis.pl/topic/47580-astrozagadki/page-131?do=findComment&comment=659864

 

dodam, że dawne pole magnetyczne (kierunki) potrafi wmrozić się w mikrostrukturę materii

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie ciekawe grafiki na temat nadchodzących misji. Na początek plan misji Lucy:

20170109_lucy-orbit.png

 

I plan orbit misji Psyche. Warto zauważyć że sonda będzie wyposażona w napęd jonowy, podobnie jak Dawn (która badała Vestę i Ceres, wokół tej ostatniej wciąż orbitując).

20170109_Psyche-orbital-plan.jpg

 

Grafiki pochodzą z wpisu na blogu The Planetary Society. Kto zna angielski, polecam przeczytać.

http://www.planetary.org/blogs/guest-blogs/van-kane/20170109-lucy-and-psyche-asteroid-missions.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.