Jump to content
Paether

Sonda Cassini

Recommended Posts

Nie znalazłem tematu o tej misji, a sonda Cassini nadal pracuje i wysyła fajne kąski :)

Ma pociągnąć jeszcze do września 2017 roku, później ulegnie zniszczeniu w atmosferze Saturna, ale kto ich tam wie, dwa razy już przedłużali :D

Świeżutki Enceladus, co prawda nieco się nie zmieścił ale obiecują lepszego w przyszłym roku:

N00244787.jpg

http://saturn.jpl.nasa.gov/photos/raw/rawimagedetails/index.cfm?imageID=336017

• Like 4

Jak już się coś zbudowało, wysłało taki kawał i nadal działa to żal to dewastować.

• Like 1

Nie przedłużą już tej misji. Nie ma takiej możliwości, głównie ze względu na kończące się zapasy paliwa. Wraz z końcem 2016 roku Cassini rozpocznie "taniec śmierci" z Saturnem. Sonda wykona 22 co raz ciaśniejsze okrążenia Saturna po orbicie znajdującej się między planetą a jej najbardziej wewnętrznym pierścieniem. Po niespełna roku, we wrześniu 2017, próbnik w zamierzony sposób zanurzy się w atmosferę planety. Cassini zakończy żywot ulegając zniszczeniu w atmosferze Saturna. Inżynierowie i naukowcy chcą mieć bowiem pewność, że żadne części sondy nie spadną na Tytana lub Enceladusa, mogąc skazić ich ekosystemy.

Wow :whaaaaa:

Pomijając piękno zdjęć, nie zdawałem sobie sprawy, że księżyce Saturna mają taki wpływ na pierścienie:

19rAtCb.jpg

• Like 6

Mnie zaskoczyły zdjęcia małych księżyców Saturna. Strasznie gładkie są :)

Methone:

Methone_PIA14633.jpg

Telesto:

Telesto_cassini_closeup.jpg

• Like 7

Mnie zaskoczyły zdjęcia małych księżyców Saturna. Strasznie gładkie są :)

Methone:

Methone_PIA14633.jpg

Ten jest faktycznie wyjątkowy, niczym morski kamień.

Takie tam zakrycie :D

Opublikowane właśnie przez NASA zdjęcie, wykonane przez sondę Cassini 8 września bieżącego roku, z odległości około 83 tysięcy kilometrów od Dione i około 364 tysięcy kilometrów od Enceladusa.

20150912_DioneEnceladomosaicmovie.gif

image_3447e-Dione-Enceladus.jpg

• Like 3

Niesamowicie musi wyglądać niebo nad planetą z taką ilością księżyców! Z jednej strony szkoda, że mamy tylko jeden, a z drugiej na ten jeden narzekamy :D

• Like 1

Ciekawe jest światło popielate na Tetydzie. Czy odpowiada za nie Enceladus? Bo jeśli oświetlałby to głównie Saturn, to Enceladus powinien mieć równie jasne światło popielate (a nawet jaśniejsze, bo jest bliżej sondy i Saturna).

Fascynujący jest ten świat jaki przesyła sonda Cassini w formie zdjęć :) Brakuje mi tylko fotografii struktury pierścieni, ale nie takiej że wygląda jak płyta gramofonowa bo ich jest dużo, tylko takich że na prawdę pierścienie są zbudowane z gruzu. W necie napotkałem tylko artystyczne wizualizacje, zdjęć brak. Czy naukowcy z NASA bali się skierować sondę tak blisko pierścieni, bo mogło by dojść do zderzenia z nim?. A może Macie gdzieś takie zdjęcia to chętnie zobaczę ;)

• Like 1

Fascynujący jest ten świat jaki przesyła sonda Cassini w formie zdjęć :) Brakuje mi tylko fotografii struktury pierścieni, ale nie takiej że wygląda jak płyta gramofonowa bo ich jest dużo, tylko takich że na prawdę pierścienie są zbudowane z gruzu. W necie napotkałem tylko artystyczne wizualizacje, zdjęć brak. Czy naukowcy z NASA bali się skierować sondę tak blisko pierścieni, bo mogło by dojść do zderzenia z nim?. A może Macie gdzieś takie zdjęcia to chętnie zobaczę ;)

Pierścienie składają się z gruzu wielkości od drobnego pyłu do metrowych kamoli. Skierowanie sondy tak blisko, żeby mogła je zarejestrować jako osobne cząstki oznaczałoby, że musiałaby po prostu przelecieć przez pierścienie, a to oznaczałoby jej zagładę.

• Like 1

Brakuje mi tylko fotografii struktury pierścieni, ale nie takiej że wygląda jak płyta gramofonowa bo ich jest dużo, tylko takich że na prawdę pierścienie są zbudowane z gruzu.

taaaaak! ja też chcę!!! :rtfm:

najmniej płaskie ujęcia są tego rodzaju i to bardzo daleko od zobaczenia "gruzu":

PIA11668_B_ring_peaks_2x_crop.jpg na wiki

PIA11668_B_ring_peaks_2x_crop.jpg

Skierowanie sondy tak blisko, żeby mogła je zarejestrować jako osobne cząstki oznaczałoby, że musiałaby po prostu przelecieć przez pierścienie, a to oznaczałoby jej zagładę.

to akurat nic strasznego ^_^ i tak w 2017 kończą zabawę i zniszczą cassiniego w atmosferze saturna.

a taka próba przelecenia przez pierścień mogłaby być ciekawa!

po tak długim czasie "uklepywania" wszystkie kawałki gruzu i pyły w danej okolicy poruszaja się chyba z tą samą prędkością? więc gdyby lecieć powoli to może nic strasznego by się nie stało (a przynajmniej nie od razu) :)

niestety nic z tego nie będzie, bo "misjonarze" od cassiniego nie chcą żeby jakieś potencjalnie żyjące na sondzie bakterie z ziemi przeskoczyły na księżyce saturna, w razie gdyby potem kiedyś miały zostać wykryte i pomylone z życiem pozaziemskim.

tak to jest jak się przed startem nie umyje rączek. bardzo szkoda... :(

• Like 2

Przez najbliższy rok Cassini odbędzie zdaje się kilkanaście przelotów obok Tytana. Szkoda, że odległość tych przelotów to aż 900-1000 km nad powierzchnią. Atmosfera Tytana jest jednak grubsza od ziemskiej. Przypuszczalnie dlatego właśnie nie robią przelotów np. 400, czy 300 km nad powierzchnią, a szkoda. Kolejna ciekawa rzecz, będą przeloty sondy pomiędzy pierścieniem, a planetą - ciekawe czy wcześniej były już takie przeloty oraz co mogą wnieść ciekawego jeśli ich nie było.

niestety nic z tego nie będzie, bo "misjonarze" od cassiniego nie chcą żeby jakieś potencjalnie żyjące na sondzie bakterie z ziemi przeskoczyły na księżyce saturna, w razie gdyby potem kiedyś miały zostać wykryte i pomylone z życiem pozaziemskim.

Moim zdaniem to jakaś paranoja z tym potencjalnym "zanieczyszczaniem" bakteriami i nonsens, ale to już temat na osobny temat.

Edited by Alice

Mam jedno słowo do powyższego zdjęcia: MAJESTATYCZNE!