Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Nie znalazłem tematu o tej misji, a sonda Cassini nadal pracuje i wysyła fajne kąski :)

Ma pociągnąć jeszcze do września 2017 roku, później ulegnie zniszczeniu w atmosferze Saturna, ale kto ich tam wie, dwa razy już przedłużali :D

Świeżutki Enceladus, co prawda nieco się nie zmieścił ale obiecują lepszego w przyszłym roku:

N00244787.jpg

http://saturn.jpl.nasa.gov/photos/raw/rawimagedetails/index.cfm?imageID=336017

• Lubię 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jak już się coś zbudowało, wysłało taki kawał i nadal działa to żal to dewastować.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie przedłużą już tej misji. Nie ma takiej możliwości, głównie ze względu na kończące się zapasy paliwa. Wraz z końcem 2016 roku Cassini rozpocznie "taniec śmierci" z Saturnem. Sonda wykona 22 co raz ciaśniejsze okrążenia Saturna po orbicie znajdującej się między planetą a jej najbardziej wewnętrznym pierścieniem. Po niespełna roku, we wrześniu 2017, próbnik w zamierzony sposób zanurzy się w atmosferę planety. Cassini zakończy żywot ulegając zniszczeniu w atmosferze Saturna. Inżynierowie i naukowcy chcą mieć bowiem pewność, że żadne części sondy nie spadną na Tytana lub Enceladusa, mogąc skazić ich ekosystemy.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wow :whaaaaa:

Pomijając piękno zdjęć, nie zdawałem sobie sprawy, że księżyce Saturna mają taki wpływ na pierścienie:

19rAtCb.jpg

• Lubię 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mnie zaskoczyły zdjęcia małych księżyców Saturna. Strasznie gładkie są :)

Methone:

Methone_PIA14633.jpg

Telesto:

Telesto_cassini_closeup.jpg

• Lubię 7

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mnie zaskoczyły zdjęcia małych księżyców Saturna. Strasznie gładkie są :)

Methone:

Methone_PIA14633.jpg

Ten jest faktycznie wyjątkowy, niczym morski kamień.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Takie tam zakrycie :D

Opublikowane właśnie przez NASA zdjęcie, wykonane przez sondę Cassini 8 września bieżącego roku, z odległości około 83 tysięcy kilometrów od Dione i około 364 tysięcy kilometrów od Enceladusa.

20150912_DioneEnceladomosaicmovie.gif

image_3447e-Dione-Enceladus.jpg

• Lubię 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Niesamowicie musi wyglądać niebo nad planetą z taką ilością księżyców! Z jednej strony szkoda, że mamy tylko jeden, a z drugiej na ten jeden narzekamy :D

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Piękne ułożenie - Enceladus, Tetyda i pierścienie :)

image_3515_1e-Enceladus-Tethys.jpg

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ciekawe jest światło popielate na Tetydzie. Czy odpowiada za nie Enceladus? Bo jeśli oświetlałby to głównie Saturn, to Enceladus powinien mieć równie jasne światło popielate (a nawet jaśniejsze, bo jest bliżej sondy i Saturna).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pierścienie i Dione:

pia18346-1041.jpg

• Lubię 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Fascynujący jest ten świat jaki przesyła sonda Cassini w formie zdjęć :) Brakuje mi tylko fotografii struktury pierścieni, ale nie takiej że wygląda jak płyta gramofonowa bo ich jest dużo, tylko takich że na prawdę pierścienie są zbudowane z gruzu. W necie napotkałem tylko artystyczne wizualizacje, zdjęć brak. Czy naukowcy z NASA bali się skierować sondę tak blisko pierścieni, bo mogło by dojść do zderzenia z nim?. A może Macie gdzieś takie zdjęcia to chętnie zobaczę ;)

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Fascynujący jest ten świat jaki przesyła sonda Cassini w formie zdjęć :) Brakuje mi tylko fotografii struktury pierścieni, ale nie takiej że wygląda jak płyta gramofonowa bo ich jest dużo, tylko takich że na prawdę pierścienie są zbudowane z gruzu. W necie napotkałem tylko artystyczne wizualizacje, zdjęć brak. Czy naukowcy z NASA bali się skierować sondę tak blisko pierścieni, bo mogło by dojść do zderzenia z nim?. A może Macie gdzieś takie zdjęcia to chętnie zobaczę ;)

Pierścienie składają się z gruzu wielkości od drobnego pyłu do metrowych kamoli. Skierowanie sondy tak blisko, żeby mogła je zarejestrować jako osobne cząstki oznaczałoby, że musiałaby po prostu przelecieć przez pierścienie, a to oznaczałoby jej zagładę.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta