Jump to content
Krzysztof_K

Seminarium "Gwiazdy zmienne" - 24.10.2015 r., Malbork

Recommended Posts

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Burmistrz Miasta Malborka, biuletyn PROXIMA, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji oraz Fundacja Nicolaus Copernicus zapraszają miłośników gwiazd do udziału w seminarium pt. „Gwiazdy zmienne”. Spotkanie odbędzie się 24 października 2015 r. w Centrum Kultury i Edukacji Szkoła Łacińska w Malborku.

 

Tematyka seminarium obejmować będzie m.in. problematykę fotometrii wizualnej, DSLR oraz CCD gwiazd zmiennych, spektroskopii gwiazd zmiennych, a także poszukiwań planet poprzez obserwacje ich tranzytów na tle tarcz gwiazd za pomocą teleskopu kosmicznego Keplera. Wśród prelegentów doświadczeni miłośnicy astronomii oraz osobistości polskiej astronomii zawodowej.

 

Więcej szczegółów oraz formularz rejestracyjny na stronie:

http://astronomica.pl/seminarium.html

 

Pozdrawiam :)

Krzysztof Kida

Edited by Krzysztof_K
 • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wybieram się na seminarium do Malborka.
To tylko około 5 godzinek jazdy ode mmnie.
:) Wczoraj mierzyłem : godz.19-24 (Malbork-Szn) - jadąc zgodnie z przepisami (dodatkowa motywacja - po drodze sporo radarów).

 

Do zorientowania się w planie sytuacyjnym zrobiłem zrzut ekranowy Malborka z zaznaczoną lokalizacją Hotelu Parkowego (ul.Parkowa 3) i miejsca, gdzie będzie się odbywało Seminarium - czyli Szkoła Łacińska. Aczkolwiek po wpisaniu na google maps "szkoła łacińska" na mapie wyskakuje "Miejskie Centrum Kultury i Edukacji w Malborku".

 

Miejsce seminarium i hotel są po przeciwych stronach zamku krzyżackiego w Malborku - wszystko w zasięgu lekko spacerowym (około 1km).

Mapa_Malborka_do_seminarium.jpg

 

 

Spotkania miłośników obserwacji gwiazd zmiennych nie można pominąć !!!
Jest najlepsza okazja spotkania i poznania "w realu" tych miłośników astronomii, którzy są pasjonatami obserwacji gwiazd zmiennych (amatorzy i zwodowcy).
Gorąco zachęcam do uczestnictwa.

Edited by Rybi
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przypominamy, że trwają zapisy na seminarium „Gwiazdy zmienne”, które odbędzie się 24.10.2015 r. w Malborku.


Tematami poruszanymi podczas spotkania będą m.in.:

- wizualne obserwacje gwiazd zmiennych w Polsce,

- wykorzystanie cyfrowych aparatów fotograficznych do fotometrii gwiazd zmiennych,

- analiza zmian okresu oraz innych parametrów gwiazd zmiennych różnych typów za pomocą obserwacji wykonanych przez miłośników astronomii,

- obserwacje gwiazd kataklizmicznych,

- magnetyzm gwiazd podwójnych,

- spektroskopia gwiazd pulsujących,

- egzoplanety okiem Keplera.


Wśród prelegentów doświadczeni miłośnicy gwiazd zmiennych oraz astronomowie z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie, Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Katedry Astronomii Instytutu Fizyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu w Odessie (Ukraina) i Odesskiego Narodowego Uniwersytetu Morskiego.


Serdecznie zapraszamy! :)


Szczegóły organizacyjne na stronie: http://astronomica.pl/seminarium.html

Edited by Krzysztof_K
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dwie sprawy ...

Jutro (31 sierpnia 2015r.) mija termin zgłoszeń dla uczestników z rezerwacjami noclegów na Seminarium w Malborku. Natomiast do kiedy jest termin zgłoszenia swojego uczestnictwa bez noclegów - tylko uczestnictwo w samym seminarium w dn. 24 X 2015r. (sobota) w godz. 10-17 ?

Zgłosiłem się na seminarium, rezerwując nocleg 23/24października. Mogę zabrać po drodze kilka osób zainteresowanych tym seminarium. Mam wolne miejsca w samochodzie dla ew.uczestników seminarium w Malborku. Będę jechał wieczorem po godz.17 w dn. 23 X 2015r. (piątek) następująca trasą:
Sz-n, Stargard Szczeciński, Kalisz Pom., Wałcz, Jastrowie, Człuchów, Starograd Gdański, Malbork

Edited by Rybi
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jako, że ośrodek nie dysponuje własnymi miejscami noclegowymi, jestesmy zdani na lokalne hotele. W dwóch z nich zarezerwowaliśmy wstępnie pewną pulę miejsc dla uczestników, ale ich właściciele poprosili o konkretną deklarację do końca sierpnia. Stąd ten termin. W sumie był miesiąc na decyzję.


Natomiast uczestnicy, którzy nie potrzebują noclegu mogą zgłaszać uczestnictwo do około 10 października, czyli ostateczny termin mija na 2 tygodnie przed spotkaniem. Po 31 sierpnia dodam tę informację na stronie, na chwilę obecną nie chciałem komplikować sprawy i podałem tylko pierwszy termin. Na dniach podam również dokładny program seminarium.


pozdrawiam

KK

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam

Na stronie internetowej pojawił się program seminarium. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z nim, być może pomoże on komuś w podjęciu decyzji odnośnie uczestnictwa w naszym wydarzeniu. Zapisy nadal trwają, choć noclegów nie jestem w stanie juz zagwarantować :)


Pozdrawiam

Krzysztof Kida

Share this post


Link to post
Share on other sites

Już wróciłem ze seminarium w Malborku na temat "Gwiazd zmiennych". Wspaniale było poznać w realu pasjonatów obserwacji gwiazd zmiennych tych co z tego żyją oraz tych dla których jest to hobby. Dzisiaj z rana niektórzy uczestnicy jeszcze zwiedzają Zamek w Malborku...

Była to niesamowicie intensywna i skondensowane 24-godzinne spotkanie: integracja w piątek wieczorem (coś do godz.2-3...), seminarium 10-18 (wystąpienia max 30-minutowe - na żadnym nie można było się nudzić, aczkolwiek nie było żadnej prelekcji o fotografii artystycznej nieba :( ), powrót do Szczecina jeszcze w sobotę. A oto relacja fotograficzna z seminarium ...

 

Miejsce spotkania z rana w sobotę 24 X i na koniec imprezy:

01_IMG_9733.JPG

02_IMG_9874.JPG

 

Zdjęcie zbiorowe uczestników seminarium:

03_IMG_9822.JPG

04_IMG_9823.JPG

05_IMG_9824.JPG

06_IMG_9825.JPG

07_IMG_9826.JPG

 

zdjęcie tych co robili zdjęcia ...

07_IMG_9827.JPG

Edited by Rybi
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uczestników seminarium powitał Krzysztof Kida, potem Mieczysław Jagła (prezes PTMA) i burmistrz Malborka (jak na człowieka "nie z branży" zrobił na mnie pozytywne wrażenie - był zainteresowany wykładami o astronomii i uczestniczył aż przez prawie 0.5 imprezy).

IMG_9750.JPGIMG_9751.JPGIMG_9752.JPGIMG_9756.JPG

 

Wystąpienia prelegentów (max 30 minutowe):

1.Dr Waldemar Ogłoza (Katedra Astronomii Instytutu Fizyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie) - Amatorskie obserwacje gwiazd zmiennych
Dr Ogłoza wyraził opinię (nawet już podczas imprezy integracyjnej...), że w dzisiejszych czasach obserwacje wizualne gwiazd zmiennych już nie mają sensu. Spodziewał się, że zostanie przyjęty wrogo przez część środowiska obserwatorów. Jego obawy były bezpodstawne :)
Dodatkowo w swoim wystąpieniu podważył sens wykonywania obserwacji gwiazd zmiennych innymi technikami (np. CCD), gdy są wykonywane z częstotliwością >= 1obserwacja/dzień. Winna jest GAIA (fotografuje całe niebo w ciągu m-ca) i inne przeglądy nieba (np.ASAS-N, iPTF), które już teraz fotografują całe widoczne niebo w ciągu 2/3 dni. Jedyny sens mają obserwacje ciągłe ("time series").
Moim zdaniem obserwacje wizualne mają sens, o ile sprawiają obserwatorowi przyjemność. Sens naukowy takich obserwacji pokazał np. Adam Derdzikowski w kolejnym wystąpieniu (wyznaczanie minimów układów zaćmieniowych). A tematowi obserwacji ciągłych CCD/DLSR/PEP muszę się przyjrzeć - najważniejsze jest znaleźć interesujący program obserwacyjny!

IMG_9758.JPGIMG_9760.JPGIMG_9763.JPG

 

2.Adam Derdzikowski (TOS, Proxima) - Amatorskie obserwacje gwiazd zmiennych zaćmieniowych metodami wizualnymi
Ciekawe wystąpienie m.in. o wyznaczaniu momentów minimów gwiazd zaćmieniowych z obserwacji wizualnych.

IMG_9766.JPGIMG_9768.JPGIMG_9769.JPG

 

3.dr hab. Arkadiusz Olech (Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika, PAN, Warszawa) - Obserwacje gwiazd kataklizmicznych
Interesujące wykład o tym co wiemy o gwiazdach kataklizmicznych na kilku przykładach.

IMG_9774.JPGIMG_9776.JPG

 

4.Stanisław Świerczyński (PTMA Kraków) - Amatorskie obserwacje gwiazd zmiennych w Polsce w latach 1990 - 2015
Trochę wspominkowe wystąpienie, po którym nestor polskich obserwatorów wizualnych gwiazd zmiennych otrzymał pamiątową statuetkę. Statuetkę wręczali: Krzysztof Kida i Adam Derdzikowski.

IMG_9783.JPGIMG_9778.JPGIMG_9781.JPGIMG_9784.JPGIMG_9785.JPGIMG_9786.JPG

 

 

5.dr Ewa Niemczura (Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego) - Spektroskopia gwiazd pulsujących
Autorka zachęcała do obserwacji spektroskopowych najjaśniejszych gwiazd na niebie, które obserwują fotometrycznie satelity BRITE.

IMG_9789.JPGIMG_9790.JPG

 

 

6.V. Marsakova , D. Tvardovskyi, L. Kudashkina , L. Chinarova(Odesski Narodowy Uniwersytet im. I. I. Miecznikowa oraz Odesski Narodowy Uniwersytet Morski) - Analiza zmian okresu oraz innych parametrów gwiazd zmiennych różnych typów za pomocą obserwacji wykonanych przez miłośników astronomii
Prelegentka w j.polskim wygłosiła ciekawą prelekcję m.in. o różnych kształtach diagramów O-C gwiazd zmiennych.

IMG_9791.JPGIMG_9792.JPG

 

7.I. Andronov, L. Chinarova, A. Andronova, M. Tkachenko, A. Kusakin, K. Andrych (Odesski Narodowy Uniwersytet im. I. I. Miecznikowa oraz Odesski Narodowy Uniwersytet Morski) - Magnetyzm gwiazd podwójnych

IMG_9832.JPGIMG_9833.JPGIMG_9835.JPGIMG_9837.JPG

 

 

8.Ryszard Biernikowicz (PTMA Szczecin) - Wykorzystanie cyfrowych aparatów fotograficznych do fotometrii gwiazd zmiennych
Nie mam zdjęć.

 

9.dr hab.Maciej Mikołajewski(Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu) - CH Cyg i EE Cep – moje najbardziej zmienne gwiazdy na niebie

Dwa rzeczywiście niezwykłe układy gwiazdowe: CH Cygni - prototyp podgrupy gwiazd zwanej "propelerami" (namagnesowany biały karzeł w tym układzie czasami akreuje wiatr z czerwonego olbrzyma, a czasami robi za śmigło), EE Cep - czyżby wokół młodej gorącej gwiazdy własnie powstawał układ planetarny?

IMG_9838.JPGIMG_9843.JPGIMG_9844.JPG

 

10.Robert Szaj (PTMA, Fundacja Nicolaus Copernicus) - Obserwacje gwiazd zmiennych jako jedna z form astronomicznej edukacji dzieci i młodzieży
Nie słuchałem w całości - musiałem iść po laptopa, aby "spiratować" 11 odcinków Astronarium.

IMG_9847.JPGIMG_9848.JPG

 

11.dr Joanna Molenda-Żakowicz(Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego) - Egzoplanety okiem Keplera
W szczególności pani dr Molenda wzbudziła dość ożywioną dyskusję na temat gwiazdy KIC 8462852 i ew. podejrzenia, że tam może być UFO :)

IMG_9851.JPGIMG_9855.JPGIMG_9856.JPGIMG_9857.JPGIMG_9858.JPGIMG_9859.JPG

 

W połowie sesji wykładowej umilił seminarium występ zespołu z MDK Malbork.

IMG_9829.JPGIMG_9830.JPG

 

 

Seminarium podsumował Mieczysław Jagła (prezes PTMA) i dr.hab Maciej Mikołajewski.

IMG_9860.JPGIMG_9863.JPGIMG_9865.JPGIMG_9866.JPG

 

Podczas trwania seminarium do kopiowania programu-popularnonaukowego Astronarium zachęcał jego autor - dr Maciej Mikołajewski. Sam spiratowałem 11 Astronarium (4.7GB). Astronarium jest dobre na wszystko... do oglądania przed obserwacjami nieba, w przerwach seminarium (leciał odcinek nr 10 o obserwacjach gwiazd zmiennych), podczas złej pogody ...

 

IMG_9799.JPGIMG_9831.JPG

Edited by Rybi
 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

miałem tam być ale się nie udało....

 

Rzeczywiście warto było być!

 

I jeszcze moje ulubione zdjęcia trochę niekompletnej grupy największych miłośników Proximy (powinni na zdjęciu jeszcze być: Tomasz Krzyt, Bogdan Kubiak i Maciej Nowaczyk). Następnym razem powinniśmy takie zdjęcie powtórzyć w komplecie!

 

IMG_9801.JPGIMG_9800.JPGIMG_9806.JPG

Edited by Rybi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam.

Minęło już trochę czasu, a dla tych co nie zauważyli... relacja z seminarium pojawiła się w najnowszym numerze Proximy. Jednocześnie informujemy, że dzięki uprzejmości naszych prelegentów udostępniliśmy ich prezentacje: http://proxima.org.pl/index.php/kunena/najblizsze-spotkania/10-seminarium-gwiazdy-zmienne#36
Zapraszamy.
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
  • Własny guider? Ależ to bardzo proste !
   "Guider? Ależ to bardzo proste". Co to jest guider to raczej większość z nas wie. Jak dobrać jego parametry do posiadanego setupu - uuuuu... tu już gorzej. Nie wdając się w rozważania naukowe chcę Wam dziś zaproponować prosty i świetnie działający guider dla setupów głównych o skali obrazu 1.5 arcsec/piksel i mniejszej, czyli od 1.5 do nieskończoności ( wiadomość dla Taysona).
    • Love
    • Like
   • 44 replies
  • Montaż "Wirus 2020"
   A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
    • Love
    • Like
   • 117 replies
  • Astropolis w czasie pandemii - informacje o reklamie
   Nie chcę w tym miejsc rozwodzić się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej (słyszymy to wszędzie z dużą intensywnością) więc przejdę od razu do rzeczy. Wielu członkom naszej społeczności wirus skomplikuje życie w sferze ekonomicznej i ten post chciałbym dedykować dla nich (dla nas?).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.