Skocz do zawartości

Noc(e) Spadających Gwiazd - Perseidy 2015


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Przed chwilą skończyłem obserwacje perseidów i w czasie 45 min (22:10-22:50) udało mi się zauważyć 5 meteorów. Wynik nie zbyt dobry chyba, że w tych dniach właśnie mniej więcej takie jest ZHR. Też robiłem sobie krótkie przerwy patrząc np. na M31 czy jakieś przelatujące w tym czasie satelity :) .

Może ktoś dzisiaj obserwował i zobaczył więcej?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku zdecydowanie lepiej niż w zeszłym. Wczoraj w ciągu 20 minut widziałem 5 zjawisk i tylko na północno-zachodniej połowie nieba ;)

 

Uroki bezksiężycowego nieba :) Coś czuję, że będę miał wysyp fotek w ciągu najbliższych nocy. Na dodatek tyle bezchmurnych nocy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, a u mnie ponad 2h zdjęć N-NE i nawet jeden się nie złapał :nottalkingtoyou: Między 23, a 1 z hakiem...

 

Obawiam się, że znając moje szczęście z 12 na 13 będzie nad Krakowem burza i jedna wielka chmura...

 

 

Problem w tym, że Kraków to nie jest najlepsze miejsce. Nawet jak coś widać gołym okiem to rozmywa się w świetle tła w czasie rejestracji.

Ja wczoraj złapałem 1 sztukę, choć widziałem kilka.

perseid_10082015_213400.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda na jutro dla obserwatorów Perseid wygląda bardzo źle :( W noc maksimum akurat przez Polskę ma przechodzić chłodny front atmosferyczny który przyniesie ze sobą zachmużenie duże, może nawet całkowite. Dotyczy to szczególnie Polski północno-zachodniej, północnej, zachodniej i środkowej. Z biegiem nocy front będzie przemieszczał się dalej na południowy-wschód :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradźcie dobrzy ludzie, bo mam niewielkie doświadczenie jeśli chodzi o fotografię. Chciałbym zapolować dzisiaj na Perseidy. Mam do dyspozycji aparat Sony DSC-HX400V. Jakie byście radzili ustawić mu ISO (maks. 3200), przesłonę (min. 2.8), czas naświetlania (maks. 30 sek.), żeby fotki były przyjemne dla oka? Ostrość oczywiście na nieskończoność?

Edytowane przez emeł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to bez testów się nie obejdzie :) Ja dalej zanim zrobię jakieś nocne zdjęcia to i tak muszę 'zepsuć' z 5 zdjęć ;) Każda noc jest inna.

 

Zacznę od końca.

Ostrość na nieskończoność, tu nie ma się co sprzeczać**.

30s na pewno da Ci największe szanse na złapanie wielu sztuk na jednej klatce ale z kolei, w zależności od ogniskowej obiektywu, gwiazdy zaczną się pewnie rozjeżdżać. Tu pomoże zasada 500 czyli 500/ogniskowa = ilość sekund zanim gwiazdy się 'ruszą'. Czas zaokrąglaj w dół nie do góry.

Przesłona jak najmniejsza bo nawięcej światła łapie. Czyli 2.8.

ISO..... a pierun wie ;) Wszystko zależy od warunków, kierunku i miejscówki. Testowe zdjęcie to mus i patrz czy histogram nie leci na max w prawo. Jeśli tak to zejdź niżej*. W moim wypadku przy f/1.8 maksymalne ISO na 30s jakie mogę użyć w środku nocy bez księżyca to 400. 600 już ucina mi dane.

 

Na koniec już tylko autowyzwalacz z przerwą na zapis zdjęcia 2-3s(przy RAW) 1s(przy jpg) ciężko stwierdzić bo to od aparatu zależy. Nikon na 30s RAW potrzebuje wirtualną przerwę 3s co daje faktyczną przerwę 1s przy robieniu zdjęć.

 

No i powodzenia ;)

 

*A teraz najgorsze. Jak patrzę na specsy aparatu to to cudo nie ma opcji robienia zdjęć w RAW? Jeśli nie to przy jpg musisz ustawić tak żeby wszystko od razu było widoczne, a to równa się kilku(nastu) testowym zdjęciom. Histogram powinieneś mieć mniej więcej na środku bo z jpg niewiele wyciągniesz w obróbce. Jakość ustaw na jak najwyższą czyli zero lub minimum kompresji. WB musisz ustawić tak jak Ty lubisz. Jeden lubi iść w niebieskie, inny w czerwień jeszcze inny w neutralny czarny. Musisz potestować.

A co do ISO przy jpg no masakra. Powyżej 400 będziesz miał więcej gwiazd niż faktycznie na niebie widać bo zobaczysz mnóstwo szumu. Jeśli tam faktycznie jest tylko jpg to raczej bym szalał czasem naświetlania, który da najlepsze zdjęcia z ISO max 400 ale aparatu nawet w rękach nie miałem więc nie wiem jak to się zachowuje w nocy.

 

**Ostrość ustaw ręcznie na podglądzie wideo z największym zoomem cyfrowym na jakiejkolwiek gwieździe. Nie ufaj automatycznemu ustawieniu nieskończoności. Mija się z prawdą o kilka mm co daje rozmyte gwiazdy. Oczywiście autofokus wyłączony.

 

 

Warpal ja i tak łapię zdjęcia w RAW, a z tego, wbrew pozorom, można sporo wyciągnąć nawet z prawie czarnej klatki. Może coś się uda choć wiem, że pogoda jak co roku w moim wypadku ma mnie gdzieś :/ No i północną część nieba mam dość ciemną.

 

Mnóstwo gwiazd mi tam wpada.

 

P.S.

warpal genialna ta perseida w kształcie strzałki! Zgłoś jako APOD szczęściarzu! :D

;) ;) ;) ;)

 

P.S.2

Do drugiego zdjęcia - 21:40:15 kierunek nah północ.

Robi sobie człowiek testowe fotki, żeby sprawdzić ustawienia. Widzi jakieś cudo na podglądzie. Jest pełen radości, że głupi ma zawsze szczęście. Wrzuca na kompa i co? Kolejny satelita do którego się Stellarium nie przyznaje... :nottalkingtoyou:

post-29143-0-09881200-1439322763_thumb.jpg

post-29143-0-41625800-1439322833_thumb.jpg

Edytowane przez rospondek
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rospondek - tak szczegółowego opisu się nie spodziewałem - dzięki stokrotne :thmbup: Niestety przeczytałem go już po powrocie z polowania. Zgadza się - aparat niestety robi zdjęcia w jpg. Ale tylko taki fotoplastykon udało mi się zorganizować na szybko. Lepsze to, niż nic.

 

Wczorajsze zdjęcia robiłem z ISO między 800 i 1600, z czasem 20-30 sek. przy maksymalnie otwartej przesłonie. Na wyświetlaczu aparatu oczywiście piękne, ale jak wróciłem do domu, to się załamałem. Szum taki, jak nad Bałtykiem w trakcie sztormu :( Oby dzisiaj pogoda się utrzymała, to zastosuję się do Twoich wskazówek z nadzieją na lepszy wynik.

 

Odnośnie czasu naświetlania. Ze specyfikacji wynika, że:

Ogniskowa obiektywu 4.3 – 215 mm
(ekwiwalent: 24 – 1200 mm dla filmu 35 mm)

 

Czy w takim układzie 500 podzielić mam na 4.3, czy na 24, żeby uzyskać maksymalny czas?

 

Przykładowe zdjęcie z wczoraj ISO 800, czas 20 s.

https://drive.google.com/file/d/0B9CYAFgOb932OGNlTGNGTXYtSXM/view?usp=sharing

 

A tu ISO 800, czas 30 s.

https://drive.google.com/file/d/0B9CYAFgOb932WG9SRTMycExXbGs/view?usp=sharing

Edytowane przez emeł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.