Skocz do zawartości

Noc(e) Spadających Gwiazd - Perseidy 2015


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Obstawiam, że to o dwie chodzi tylko na wyświetlaczu obok siebie są. Specyfikacja podaje oba rodzaje:

Exposure Compensation - Twoje -2.0 do +2.0 +/- 2.0 EV (1/3 EV steps)
Light Metering Mode - Twoje M.M. Multi Pattern, Center Weighted, Spot

Ale tak jak napisałem, strzelam :)

 

Bardzo możliwe, że jest jak mówisz - zmyliło mnie to, że te oznaczenia są bardzo blisko siebie, więc myślałem o nich jako o jednym parametrze. Co ciekawe, przy trybie manual nie da się wyłączyć kompensacji ekspozycji w opcjach :uhm:

Jeśli chodzi o fotki, to nie poszalałem zbytnio. Jakiś jeden lichy perseid się załapał. Ale w sumie też nie dysponowałem dużą ilością czasu - zwinąłem się przed północą.

 

p1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja między 23 a 24 złapałem tylko 4 sztuki. Obserwowałem z miasta, gdzie zasięg miejscami dobijał do 4 mag. 3 meteory zaobserwowałem w północno-zachodniej części nieba bo tamten kierunek był najciemniejszy. Wschód i południe w łunie. Ogólnie spodziewałem się znacznie większej ilości jasnych meteorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie zawiódł sprzęt. Kamera ASI 120 MC miała temperaturę chipa 34 stopnie i taki poziom hotów i szumów że nic się nie przebiło, nawet gwiazdy ( Vega!) przy czasie klatki od 500 ms do 10 sekund. Porażka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie zawiódł sprzęt. Kamera ASI 120 MC miała temperaturę chipa 34 stopnie i taki poziom hotów i szumów że nic się nie przebiło, nawet gwiazdy ( Vega!) przy czasie klatki od 500 ms do 10 sekund. Porażka

 

Niefajnie.

 

Moja ASI'a (185MC) dała radę. Okazało się, że optymalnym ustawieniem było 10 s./gain 260/gamma off.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo możliwe, że jest jak mówisz - zmyliło mnie to, że te oznaczenia są bardzo blisko siebie, więc myślałem o nich jako o jednym parametrze. Co ciekawe, przy trybie manual nie da się wyłączyć kompensacji ekspozycji w opcjach :uhm:

Nie wiem w jakim sensie 'wyłączyć'. Te znaczniki na podziałce to tylko informacja i ona jest zawsze widoczna, chyba że masz możliwośc modyfikacji danych wyświetlanych na wyświetlaczu. Ale to tylko informacja. Co z nią zrobisz to już zależy od Ciebie. Ja na to uwagi nie zwracam. Bardziej mnie histogram obchodzi. Kompensacja przydaje się jak robisz coś na bardzo jasnym albo bardzo ciemnym tle, choć nie wiem jakie to ma znaczenie przy RAW. Aż tak się nie bawiłem w fotografię. To bardziej hobby niż mój zawód ;)

 

U mnie chyba tylko trzy się złapały łącznie z poprzednimi dwoma. Nawet mi się nie chce aparatu podpinać. Strasznie słabo to u mnie wyglądało. Co prawda wytrzymałem tylko do około 2 z okładem ale ktoś musiał dziś do roboty jeszcze iść od 7 rano :/

Tęsknię za czasami 'komuny'. Krzyczcie głośno ale wtedy praktycznie co noc można było sobie kilka razy pomyśleć jakieś życzenie....... :(

 

Gratuluję wszystkim, którzy mieli udane łowy :)

Może za rok...

Edytowane przez rospondek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie łatwo to mi wyszukać, ale pamiętam dokładnie, że w astro-zagadkach była kiedyś zagadka o jakiej porze jest najwięcej meteorów (jeśli pomijamy znane roje).

Zdecydowanie po północy aż do świtu (około 5 super). Nie muszą doganiać Ziemi tylko są zgarniane, o co łatwiej.

 

Z tego co czytałem tutaj i w statusach wynikałoby, że (dla perseidów) grubo po północy było lepiej.

Ciekawe czy ten rój dogania Ziemię od tyłu czy nadlatuje bardziej od przodu (w stosunku do jej ruchu po orbicie czyli do wektora prostopadłego do linii łączącej Ziemię ze Słońcem o "długości" 30 km/sek)?

 

Nawet moje obserwacje polepszały się "z minuty na minutę" o czym napisałem w moim dzienniku gwiazdowym" "Ekolog"

 

Pozdrawiam

p.s.

Zachęcam (jest na to odpowiednie miejsce) do zakładania swojego dziennika gwiazdowego (tytuł to po prostu Nick), tych co mają jakieś wspomnienia obserwacyjne, a jeszcze nie mają swojego dziennika. O tutaj można wejść:

 

http://astropolis.pl/forum/197-dzienniki-gwiazdowe/

 

i nacisnąć przycisk [Napisz nowy temat]

 

Zachęcam nowych userów nie zapominając o nowych moderatorach. Właśnie zauważyłem, że jest wśród nich kolega Krawat - dzięki za pracę dla nas. :dobrze:

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem w nocy 12/13 sierpnia do ok. 1:00 bo później niebo zasnuło się chmurami. Moim zdaniem Perseidów było znacznie mniej niż np. w 2012 czy w 2013 roku gdzie wówczas w ciągu godziny spadało ok. 50 meteorów a wczoraj to ledwo 15.

Już zastanawiałem się czy to na pewno tej nocy maksimum.

Tak czy inaczej do tej pierwszej w nocy zaobserwowałem z 40 meteorów, kilka naprawdę jasnych a najjaśniejszy ze smugą kilkusekundową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.