Skocz do zawartości

Noc(e) Spadających Gwiazd - Perseidy 2015


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Rospondek - tak szczegółowego opisu się nie spodziewałem - dzięki stokrotne :thmbup:

 

Odnośnie czasu naświetlania. Ze specyfikacji wynika, że:

Ogniskowa obiektywu 4.3 – 215 mm

(ekwiwalent: 24 – 1200 mm dla filmu 35 mm)

 

Czy w takim układzie 500 podzielić mam na 4.3, czy na 24, żeby uzyskać maksymalny czas?

 

Nie ma za co :)

 

 

OK patrząc na właściwości Twoich zdjęć. Przy ogniskowej 4mm (rany co za obiektyw :D) przy 30s masz ostre statyczne zdjęcie czyli zapewne dzielisz przez właśnie tą wartość, a nie przelicznik. Gdyby brał pod uwagę przelicznik (24mm) po 20s powinieneś mieć ruszone gwiazdy czyli po 30s każda powinna być już słodkim małym przecinkiem.

 

Jedyne co musisz na pewno zrobić to zejść z ISO. Zobacz jak masz tam w opcjach aparatu. Przy takiej ogniskowej możesz wyciągnąć naświetlanie do 116s (500/4,3mm) bez rozmycia. W takim czasie zbierana jest bardzo duża ilość światła więc jeśli masz możliwość ustawienia jakiegoś automatu żeby robił zdjęcia z naświetleniem powiedzmy 100s to zapewne ISO 100 już wystarczy, żebyś miał bardzo czyste zdjęcie z dużą ilością danych. Ale oczywiście testy to podstawa :D

 

Ja praktycznie codziennie muszę coś zmienić bo mi coś nie gra.

 

Największy ból u Ciebie z tym formatem pliku. Ja nie muszę się przejmować niedoświetleniem lub prześwietleniem zdjęcia. Wszystko sobie mogę dopracować później na komputerze. U Ciebie poprawki są baaardzo ograniczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej nocy wykonałem ponad 200 zdjęć. po przeglądnięciu wszystkich zauważyłem, że złapał się na nich tylko jeden Perseid. I jeszcze filmik - gdyby nie te szum i maska :/

 

 

Czym to nagrywasz ??

 

U mnie prawie całkowite zachmurzenie i będzie lipa z obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej nocy wykonałem ponad 200 zdjęć. po przeglądnięciu wszystkich zauważyłem, że złapał się na nich tylko jeden Perseid. I jeszcze filmik - gdyby nie te szum i maska :/

 

https://youtu.be/6k6UtzSlV2E

 

U mnie też "kaszana". Niebo w zasadzie szare (plus jeszcze miejsce, czyli Kraków). I też złapałem 1 sztukę oraz flarę z Iridium 3:

pers_12082015_0127utc_2.jpgIridium3_12082015_0127utc_5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jeśli masz możliwość ustawienia jakiegoś automatu żeby robił zdjęcia z naświetleniem powiedzmy 100s to zapewne ISO 100 już wystarczy, żebyś miał bardzo czyste zdjęcie z dużą ilością danych.

 

30 s. naświetlania to już maks, co ten aparat może wyciągnąć. Co zaś się tyczy automatu, to jest. Można zaprogramować mu bodajże 10 zdjęć pod rząd. Tylko jest pewien myk - mianowicie wtedy czas naświetlania każdego zdjęcia wynosi maksymalnie 4 sek. Co miał autor na myśli wprowadzając takie ograniczenia? Tego nie wiem :uhm:

 

Wrzuciłem parę tych jpgów do DSS i przynajmniej kawałek Drogi Mlecznej mi się pokazał :) chyba :)

stack1.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No masakra, nie wiem co z moim DSS... Jak ja wrzucam zdjęcia to zupełna sieczka wychodzi X_x

 

Czeka Cię długa noc wciskania spustu :D

Polecam samowyzwalacz ustawiony gdzieś na 1s przy tych 30s chyba, że masz jakiś wężyk albo coś do zdalnego robienia zdjęć bo inaczej zdjęcia mogą być ruszone. Jak ustawisz opóźnienie na 1s to zawsze masz pewność, że zdjęcie będzie zrobione już bez ruchu. Statyw często niewiele pomaga bo ułamek milimetra potrafi zabrać ostrość. Jak masz automat to kij z pierwszym zdjęciem, ale jak tu każde będziesz ręcznie robił to może być szkoda Twojego czasu i niezłe rozczarowanie na koniec.

 

Druga opcja, bardziej manualna, to całkowite zasłonięcie obiektywu (choćby jakąś czarną szmatką czy czymś w tym stylu co jest lekkie, nie ruszy aparatu i można łatwo i szybko zdjąć) na czas wciśnienia spustu i po tym odkrycie. Dzięki temu nawet jak samym wciśnięciem przycisku ruszysz aparatem to będzie to widoczne tylko na pełnej czerni, czyli dla Ciebie bez znaczenia, a po odkryciu będziesz miał już nieruchome zdjęcie ;)

Więc jak wolisz i jakie masz możliwości.

 

Kraków zachmurzony ale chmury idą na południe. Może na noc się rozjaśni...

Edytowane przez rospondek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Polecam samowyzwalacz ustawiony gdzieś na 1s przy tych 30s chyba, że masz jakiś wężyk albo coś do zdalnego robienia zdjęć bo inaczej zdjęcia mogą być ruszone.

 

Całe szczęście samowyzwalacz jest :) mam ustawione 2 sekundy. Wężyka nie mam. Chyba, że jakiś z trawy wylezie i mnie w d* ukąsi, jak będę robił fotki :D Ale opcja ze szmatką warta zapamiętania na przyszłość, nie pomyślałbym o tym. Ciekawi mnie jeszcze jedno - w instrukcji tego nie znalazłem. Podczas robienia zdjęć włącza się jakaś funkcja M.M. - ma zakres od -2.0 do +2.0. Nie mogę tego wyłączyć. Wszystko co możliwe jest już na manual przestawione. Co to może być?

 

Okolice Warszawy również zachmurzone :( I chyba nie będzie lepiej, bo idzie spore chmurzysko :(

Edytowane przez emeł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie jeszcze jedno - w instrukcji tego nie znalazłem. Podczas robienia zdjęć włącza się jakaś funkcja M.M. - ma zakres od -2.0 do +2.0. Nie mogę tego wyłączyć. Wszystko co możliwe jest już na manual przestawione. Co to może być?

Hmmmmmmm :D

Strzelam ale to trochę dziwne i mi nie pasuje lekko. Jak byś podał dwie funkcje zbite w jedną.

M.M. jedynie mi się kojarzy z metering mode czyli powinieneś mieć koło tego jeszcze ikonkę oznaczającą rodzaj. To ogólnie służy do badania ekspozycji. Albo bada punkt i do niego odnosi jasnośc obrazu albo bada obszar i liczy średnią. Tak w skrócie.

-2 +2 z kolei tyczy się zwykle kompensacji ekspozycji, którą możesz sobie ustawić na podstawie tego oznaczenia. Jeśli masz za ciemne zdjęcie, bo aparat tak twierdzi, to możesz sobie sztucznie podbić tym jasność w sumie nie tracąc jakości. Głównie do wykorzystywania w HDR gdzie robisz 3/5 zdjęć o różnej ekspozycji od niedoświetlonego do prześwietlonego.

 

Obstawiam, że to o dwie chodzi tylko na wyświetlaczu obok siebie są. Specyfikacja podaje oba rodzaje:

Exposure Compensation - Twoje -2.0 do +2.0 +/- 2.0 EV (1/3 EV steps)
Light Metering Mode - Twoje M.M. Multi Pattern, Center Weighted, Spot

Ale tak jak napisałem, strzelam :)

 

No to idę polować powoli. Chmury przegnało. Ciemno się robi. pora testować miejsce :)

 

Warunki bardzo dobre. Zero chmurków :) Miejscówka jak to w Krakowie w bloku :D Będzie. Celuję w N-NE. Zobaczymy czy coś się złapie teraz w pół godziny i później pewnie od północy do.... Jak baterii starczy. Pewnie z 2-3h.

 

I są dwa pierwsze nieśmiałe maleństwa :)

 

 

post-29143-0-51888000-1439411666_thumb.jpg

post-29143-0-40007600-1439411669_thumb.jpg

Edytowane przez rospondek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.