Jump to content

IC 1318 + pełnia + biedasprzęt


Recommended Posts

Mój motylek z zeszłego piątku (31.07). Łysy dawał czadu niemiłosiernie, ale pogoda była ładna i szkoda by było się nie rozstawić - zwłaszcza, że odwiedzając rodziców 'we wsi' mam wygodę w postaci ogrodzonego terenu, prądu i hehe piwka ;) zwykle niestety jest wożenie się po dzikich polach i zasilanie z zapalniczki w dorożce ;). No dobra, do rzeczy.

55 x 150s Tairem3s @ 5,6 + Canon 1100d full spectrum + cls ccd. Czemu BW (a w zasadzie kanał r)? Główne powody (oprócz próby ukrycia moich średnich umiejętności obróbki) są dwa ->
- Podczas wyciągania obiektu pojawiły mi się w pionie i poziomie jakby 'pasy szumu' - które widać z resztą na zdjęciu, ale w kolorze kłuły w oko jeszcze bardziej. Nie mam pojęcia czemu się pojawiły ;( materiału wcześniej zbierałem mniej i nic takiego nie występowało, no a teraz wyglądało to na prawdę badziewnie.. mam nadzieję że canonowa matryca nie zaczyna oddawać ducha bo posmutnieje jeszcze bardziej

- Drugi powód to, że ruska maszyna nie spisuje się najlepiej. Pole całkiem płaskie, ale wszystkie średnie gwiazdki są jakby wewnątrz czerwonego balonu ._. I teraz nie wiem czy to aberra i przykręcać go jeszcze bardziej, czy są to te 'bloated stars' którymi mnie straszył internet jak kupowałem aparat full spectrum. NO ALE przecież filtr cls ccd powinien w teorii załatwiać sprawę. W każdym razie w BW nie widać

No, tyle narzekania, z dobrych rzeczy to chociaż sklejony na szybko guiding zadziałał i dzielnie prowadził przez cały czas, także noc nie poszła na nic ;)

post-26112-0-68043200-1438801908_thumb.png

 • Like 2
Link to post
Share on other sites

Ad. 1 To raczej to co ci Spirit napisal...

Ad. 2 Jesli masz Canona full spectrum to focac przez obiektyw wylazi Ci blooming.

 

EDIT: Przyjrzalem sie teraz dokladniej zdjeciu i moim zdaniem po prostu Ci ostrosc uciekla.

Edited by FunkyKoval35
Link to post
Share on other sites

1. No w sumie noce teraz ciepłe to można się było tego spodziewać ._.

2. _Spirit_ & FunkyKoval35 -> to jest tak jak napisałem, wersja 'CLS CCD', taki -> http://www.astronomik.com/en/photographic-filters/cls-ccd-filter.html , tylko ze w wersji 'clip in' (wykres transmisji podejrzewam ze jest taki sam). I tutaj już nie chodzi o kolor gwiazdek, tylko o to że wyglądają jak na zdjęciu poniżej - po lewej Tair w porównaniu z Jupiterem21m. No wiem że to nie są obiektywy z najwyższej półki, ale keuczę aż tak ? :\ A jeżeli to kwestia ostrości no to... musiałem kupić za 'grubą' przejściówkę eos/m42 :P

post-26112-0-88454500-1438847414_thumb.png

Link to post
Share on other sites

Rozumiem że ten Canon jest modowany? Jeśli tak to punkt ostrości niekoniecznie jest tam gdzie na obiektywie masz zaznaczone nieskończoność. W moim 350d po wymianie filtra pkt ostrości zmienił się i to sporo. Przez tą niewiedzę straciłem raz całą 2h sesję na -30 mrozie.

 

Ze zdjęć które tutaj prezentujesz wnioskuję że głównym problemem jest brak ostrości.

Czy robisz z całkiem otwartą przysłoną?

Link to post
Share on other sites

Tak, modowany. W sumie to zmiany punktu ostrości nie brałem pod uwagę, teraz będzie dużo ładniej pogody to potestuje trochę oba obiektywy z niemodowanym canonem i sprawdzę czy problem nadal będzie występował. Tairem zdjęcie było robione na przysłonie 5,6 , Jupiterem też coś koło tego. Na pewno nie całkiem otwarta ;)
GEEEZ, ale z tym wszystkim problemów ;_;
Dzięki w każdym razie ;)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 14 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 250 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.