Jump to content
Sign in to follow this  
Qbszon

IC 1318 + pełnia + biedasprzęt

Recommended Posts

Mój motylek z zeszłego piątku (31.07). Łysy dawał czadu niemiłosiernie, ale pogoda była ładna i szkoda by było się nie rozstawić - zwłaszcza, że odwiedzając rodziców 'we wsi' mam wygodę w postaci ogrodzonego terenu, prądu i hehe piwka ;) zwykle niestety jest wożenie się po dzikich polach i zasilanie z zapalniczki w dorożce ;). No dobra, do rzeczy.

55 x 150s Tairem3s @ 5,6 + Canon 1100d full spectrum + cls ccd. Czemu BW (a w zasadzie kanał r)? Główne powody (oprócz próby ukrycia moich średnich umiejętności obróbki) są dwa ->
- Podczas wyciągania obiektu pojawiły mi się w pionie i poziomie jakby 'pasy szumu' - które widać z resztą na zdjęciu, ale w kolorze kłuły w oko jeszcze bardziej. Nie mam pojęcia czemu się pojawiły ;( materiału wcześniej zbierałem mniej i nic takiego nie występowało, no a teraz wyglądało to na prawdę badziewnie.. mam nadzieję że canonowa matryca nie zaczyna oddawać ducha bo posmutnieje jeszcze bardziej

- Drugi powód to, że ruska maszyna nie spisuje się najlepiej. Pole całkiem płaskie, ale wszystkie średnie gwiazdki są jakby wewnątrz czerwonego balonu ._. I teraz nie wiem czy to aberra i przykręcać go jeszcze bardziej, czy są to te 'bloated stars' którymi mnie straszył internet jak kupowałem aparat full spectrum. NO ALE przecież filtr cls ccd powinien w teorii załatwiać sprawę. W każdym razie w BW nie widać

No, tyle narzekania, z dobrych rzeczy to chociaż sklejony na szybko guiding zadziałał i dzielnie prowadził przez cały czas, także noc nie poszła na nic ;)

post-26112-0-68043200-1438801908_thumb.png

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ad. 1

Szum mógł się pojawić z powodu wysokiej temperatury otoczenia.

 

Ad. 2

Jaki to CLS? UHC? Jeśli tak to on ma znaczny wpływ na kolor gwiazdek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ad. 1 To raczej to co ci Spirit napisal...

Ad. 2 Jesli masz Canona full spectrum to focac przez obiektyw wylazi Ci blooming.

 

EDIT: Przyjrzalem sie teraz dokladniej zdjeciu i moim zdaniem po prostu Ci ostrosc uciekla.

Edited by FunkyKoval35

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. No w sumie noce teraz ciepłe to można się było tego spodziewać ._.

2. _Spirit_ & FunkyKoval35 -> to jest tak jak napisałem, wersja 'CLS CCD', taki -> http://www.astronomik.com/en/photographic-filters/cls-ccd-filter.html , tylko ze w wersji 'clip in' (wykres transmisji podejrzewam ze jest taki sam). I tutaj już nie chodzi o kolor gwiazdek, tylko o to że wyglądają jak na zdjęciu poniżej - po lewej Tair w porównaniu z Jupiterem21m. No wiem że to nie są obiektywy z najwyższej półki, ale keuczę aż tak ? :\ A jeżeli to kwestia ostrości no to... musiałem kupić za 'grubą' przejściówkę eos/m42 :P

post-26112-0-88454500-1438847414_thumb.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rozumiem że ten Canon jest modowany? Jeśli tak to punkt ostrości niekoniecznie jest tam gdzie na obiektywie masz zaznaczone nieskończoność. W moim 350d po wymianie filtra pkt ostrości zmienił się i to sporo. Przez tą niewiedzę straciłem raz całą 2h sesję na -30 mrozie.

 

Ze zdjęć które tutaj prezentujesz wnioskuję że głównym problemem jest brak ostrości.

Czy robisz z całkiem otwartą przysłoną?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, modowany. W sumie to zmiany punktu ostrości nie brałem pod uwagę, teraz będzie dużo ładniej pogody to potestuje trochę oba obiektywy z niemodowanym canonem i sprawdzę czy problem nadal będzie występował. Tairem zdjęcie było robione na przysłonie 5,6 , Jupiterem też coś koło tego. Na pewno nie całkiem otwarta ;)
GEEEZ, ale z tym wszystkim problemów ;_;
Dzięki w każdym razie ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Druk 3d. Projekty wydruków przydatnych w astronomii amatorskiej i nie tylko amatorskiej.
   @Adam_Jesion zachęcił mnie do założenia tematu odnośnie druku 3d. Z oczywistych względów nie ma sensu powielać treści poświęconych zagadnieniom sprzętowym, które można znaleźć w dedykowanych temu stronach/forach. To forum Astro, więc skupmy się naszym podwórku.
    • Like
   • 29 replies
  • Akcja grupowa - montaże Lupus AI
   Ruszamy z akcją zapisów na zakup naszych teleskopów! Oferowany montaż będzie miał sporo istotnych poprawek względem prototypu który przyjechał na jesienny zlot i który obecnie użytkuję. Będzie też przygotowany do instalacji enkodera i gdy skończymy obecnie projektowany sterownik to przyjedziemy i zainstalujemy wszystko co potrzeba.
   • 49 replies
  • Wydrukuj sobie spektroskop
   Spektroskopia jest dziedziną, w której coraz częściej realizują się astroamatorzy. W Europie szczególnie zaawansowani są tu koledzy z Francji oraz UK. My cóż, dopiero nieśmiało próbujemy, ale nawet tutaj na forum mamy przykłady osób, które osiągają już bardzo dobre wyniki @bajastro.
   • 70 replies
  • Nowe działy dla początkujących na Astropolis
   W nawiązaniu do apelu zasygnalizowanego w tym wątku wdrożyłem dzisiaj nowy typ for na Astropolis - tzw. Pytania i Odpowiedzi. Działa to dokładnie tak, jak np. na StackOverflow, czyli ktoś zadaje pytanie, reszta odpowiada i ocenia ich jakość. Autor pytania (lub moderator) w odpowiednim momencie oznacza odpowiedź jako najlepszą (wyczerpującą zakres pytania). 
   • 16 replies
  • Czym są przestrzenie kolorystyczne (sRGB, AdobeRGB) i jak nimi zarządzać
   Proces zarządzania kolorem (sRGB, AdobeRGB, itp) na konkretnym przykładzie.
    
    • Thanks
   • 49 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.