Skocz do zawartości

Zakrycie i odkrycie Aldebarana 09.08.2015


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

5bd648c84d6ba69a.jpg


 

Drugie w tym roku bliskie spotkanie Księżyca z najjaśniejszą gwiazdą Byka widoczne z Polski już tej nocy :)

Najlepsze warunki do obserwacji zjawiska będzie miała zachodnia część Azji i wschodnia Europa. Im bardziej na zachód tym gorzej. Tylko północno-wschodni kraniec Polski będzie mógł podziwiać zakrycie, ale odkrycie (które nastąpi około godziny 1:10) będzie już znacznie bardziej powszechne.

 

Zjawisko nastąpi tuż po wschodzie Księżyca (stąd wschodnie rejony będą mieć lepsze warunki) więc trzeba znaleźć miejscówkę z odsłoniętym horyzontem po tej właśnie stronie nieba.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak mi się uda, będę rejestrował zakrycie z Suwałk. Ale wątpię, żeby to się udało. 1.5 stopnia to może być zbyt mało, aby Księżyc wydostał się ponad domy odległe o 300 metrów. W sumie już patrząc na to, nie miałoby to większego sensu. Odkrycie z pewnością uda mi się nagrać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozno sie obudzilem. Ale po skierowaniu lornetki na Ksiezyc, bez trudu zauwazylem obok Aldebarana. Niebo czysciutkie, wiec szybko zamontowalem zooma do aparatu i przy 300mm, wyszla taka fotka. To odkrycie /zakrycie/ musialo wygladac ladnie kiedy te obiekty byly nisko nad horyzontem, razem z krajobrazem.

1 (Copy).jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotrzymuję słowa, kolega z Koprzywnicy dał mi fotki na web. Nie wybrałem się w teren, wyjechałem do 10 piętra z wątłym optymizmem, ze gwiazdka

przebije się przez wyziewy kolosa hutniczego o nazwie Mittal. W dodatku wyjechałem ciut za późno, mozna było przecież zrobić przymiarkę...

Pierwsza fotka w trybie M, zaostrzyłem ręcznie i dałem - niestety - zbyt długi czas, zasugerowany własną myślą, ze Aldebaran utonie w dymach.

Tymczasem pokazało się coś takiego:

 

xDSC05466.JPG

 

Kolejne fotki robiłem już w trybie automat, aparat Sony Nex 5N na statywie Hame

 

xDSC05469.JPG

xDSC05474.JPG

xDSC05477.JPG

 

W większej rozdzielczości na każdej fotce widać szefa Hiadów ;) Użyte ogniskowe od 55 do 210 mm

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjazd grupy zapaleńców PTMA Warszawa do OA Wójcin.

niestety samego momentu odkrycia nie udało zarejestrowac przez chmury zalegajace nisko nad horyzontem.

https://www.facebook.com/groups/161965153922255/?fref=ts

 

uciekajacy Aldebaran :-)

http://gph.is/1IR8MmR

(link do animacji)

ff.jpg

 

ok 1min po odkryciu, w tym wypadku prowadzenie sidereal

2015-08-09-ksiezyc+aldebaran-ten0.jpg

 

wschod Ksiezyca niewodoczny golym okiem, jak rowniez przez teleskopy i lornetki wizualnie

2015-08-09-ksiezyc+aldebaran-ten2.jpg

 

2015-08-09-ksiezyc+aldebaran-ten3.jpg

2015-08-09-ksiezyc+aldebaran-ten4.jpg

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.