Jump to content
Avik

Pierwsze klatki, pierwsze światło

Recommended Posts

Przede wszystkim jeszcze raz wielkie "Dzień dobry!" wszystkim forumowiczom. Co prawda nie jest to mój pierwszy wpis, ale od ostatniego minęło baaardzo dużo czasu, więc wypada raz jeszcze się przywitać :)

Sytuacja wygląda tak: kiedyś próbowałem swoich sił ze starym Canonem 400D, 1000mm tubą Sky-Watchera i montażem HEQ5, z tym że montaż w uboższej wersji, bez żadnych guidingów, portów ST-4 i turbo fajowych pilotów. Jaki to miało efekt, można się domyślać - ekspozycja 2 minutowa była świętym Graalem (tym bardziej, że na owe czasy nie miałem pojęcia o np. metodzie dryftu), a z powodu braku zasilacza dodatkowym problemem była bateria - i ta w montażu i w aparacie.

Po kilku latach przerwy wywołanej traceniem nerwów przy sprzęcie wpadłem na pewien pomysł i postanowiłem go stopniowo wcielać w życie.

Otóż postanowiłem odciążyć montaż, rezygnując całkowicie z tub jako takich i zostać przy... samej lustrzance z obiektywami. Pozwoliło to na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy, bo nie dysponowałem gotówką na nowy montaż ani nawet lżejszą tubę, która i tak byłaby znacznie cięższa od aparatu z obiektywem. Tutaj mały Tips & Tricks. Jako, że tych pieniędzy na prawde było mało, przeraziły mnie ceny niektórych teleobiektywów Canona, ale jak to mówią... potrzeba matką wynalazków. Popróbowałem, poczytałem i kupiłem świetnego Pentacona 200/4 za jakieś 110 zł i przejściówkę M42/EF-S za jakieś 8 zł iii właściwie byłem ustawiony. Pozostawała kwestia detektora, a że przez pomysłowość udało się zaoszczędzić grosza, do tego wpadło nieco po maturze a przed studiami ii... postanowiłem zainwestować w Canona 700D, którego przynajmniej na razie, z całego serca polecam!

I tak po tym długim wstępie wypada przejść do meritum rzeczy. Poniżesz zamieszczam 2 zdjęcia. M31 i Veli. Z jednego jestem bardziej zadowolony, z drugiego nieco mniej, ale co by nie było - post zamieszczam prosząc o opinie, krytykę i porady, bo gdzież znajdę lepszych fachowców niż tutaj? :)

 

post-23491-0-77669500-1439311712_thumb.jpg

 

ISO 1600 31 x 240s, 11 darków, 1 flat, 30 biasów

 

http://imgur.com/a/zmKtr

 

ISO 3200 5 x 240s, 10 x 270 s, 13 darków, 1 flat, 0 biasów

 

Przy veli wiem, że zdecydowanie za mało materiału. Szczególnie jak na taki obiekt, ale niestety tylko tyle udało się tamtej nocy zebrać.

 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak na użyty sprzęt, niezły efekt. Pomijając jasne gwiazdy które podgryza aberracja widać że montaż radzi sobie z prowadzeniem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
   • 8 replies
  • Ankieta miesiąca stycznia - wybieramy Polski APOD stycznia !
   Przypominam zasady - każdy głosuje na JEDNĄ z prac wybranych przez ekspertów portalu Polski Astronomy Picture Of the Day w styczniu. Wasz wybór zadecyduje, które zdjęcie będzie brało udział w głosowaniu na zdjęcie roku!
    • Love
    • Like
   • 18 replies
  • Druk 3d. Projekty wydruków przydatnych w astronomii amatorskiej i nie tylko amatorskiej.
   @Adam_Jesion zachęcił mnie do założenia tematu odnośnie druku 3d. Z oczywistych względów nie ma sensu powielać treści poświęconych zagadnieniom sprzętowym, które można znaleźć w dedykowanych temu stronach/forach. To forum Astro, więc skupmy się naszym podwórku.
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Akcja grupowa - montaże Lupus AI
   Ruszamy z akcją zapisów na zakup naszych teleskopów! Oferowany montaż będzie miał sporo istotnych poprawek względem prototypu który przyjechał na jesienny zlot i który obecnie użytkuję. Będzie też przygotowany do instalacji enkodera i gdy skończymy obecnie projektowany sterownik to przyjedziemy i zainstalujemy wszystko co potrzeba.
   • 49 replies
  • Wydrukuj sobie spektroskop
   Spektroskopia jest dziedziną, w której coraz częściej realizują się astroamatorzy. W Europie szczególnie zaawansowani są tu koledzy z Francji oraz UK. My cóż, dopiero nieśmiało próbujemy, ale nawet tutaj na forum mamy przykłady osób, które osiągają już bardzo dobre wyniki @bajastro.
   • 70 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.