Skocz do zawartości

Tworzymy mapę miejscówek obserwacyjnych!


PawelBe

Rekomendowane odpowiedzi

1. Zwola. Miejscówka grupy poznańskiej skupionej przy Astronoce.pl wybrana po zamknięciu stałej miejscówki w Jeziorach Wielkich. Dojazd drogami asfaltowymi, ostatnie 500-600 metrów drogą leśną i polną, okresowo dość wymagającą dla samochodów. Otwarty horyzont południowy (dostępne deklinacje do ok. -34°) i zachodni, wschodni i północny zasłonięty ścianą lasku. Lasek skutecznie osłania przed zaświetleniem Zwoli i Zaniemyśla i zasłania łunę od Poznania i Środy Wlkp. Niska podatność na kumulację wilgoci. Na zachodzie-południowym zachodzie niska łuna od Śremu.

 

https://www.google.pl/maps/place/52°07'47.9"N+17°09'37.0"E/@52.129981,17.1580993,529m/data=!3m2!1e3!4b1!4m6!3m5!1s0x0:0x0!7e2!8m2!3d52.1299814!4d17.1602881

 

Zwola.JPG.f29a347abd728d25c3b796b27af6d6ff.JPG

 

2. Sulejewo Folwark. Druga (po Zwoli) miejscówka grupy poznańskiej skupionej przy Astronoce.pl, leżąca bliżej Poznania. Wygodny dojazd drogami asfaltowymi. Otwarty horyzont południowy (dostępne deklinacje do ok. -34°) i zachodni, częściowo wschodni. Północny zaświetlony łuną od Poznania. Na południowym zachodzie niska łuna od Czempinia i Kościana, na południowym wschodzie od Śremu. Dość spora podatność na kumulację wilgoci. W kierunku południowo-wschodnim może przeszkadzać LP Brodnicy, szczególnie reflektory Ognika (do późnego wieczora). Obecnie to główna miejscówka grupy poznańskiej.

 

https://www.google.pl/maps/place/52°09'42.5"N+16°52'20.8"E/@52.161808,16.8702663,528m/data=!3m2!1e3!4b1!4m6!3m5!1s0x0:0x0!7e2!8m2!3d52.1618076!4d16.8724553

 

Sulejewo.JPG.331c413f27c7b443b1d68d9ecf485ebc.JPG

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Przy okazji widzę, że miejscówka Wypalanki jest źle zaznaczona. Prawidłowa to Puszcza Notecka na północ od Kiszewa. Dokładnego położenia nie pamiętam, ale zgrubnie to tu:

https://www.google.pl/maps/place/Wypalanki/@52.7166992,16.6579452,15z/data=!4m5!3m4!1s0x470411c4069b6a0b:0x4bc4d636b47427c1!8m2!3d52.7166949!4d16.6666889

Przy okazji, przy Jeziorach Wielkich można dodać, że to miejscówka archiwalna.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, polaris napisał:

Przy okazji widzę, że miejscówka Wypalanki jest źle zaznaczona.

Poprawione :)

 

5 minut temu, polaris napisał:

Przy okazji, przy Jeziorach Wielkich można dodać, że to miejscówka archiwalna.

Rozumiem, że nie ma tam już spotkań Waszej ekipy.

Czy można to przenieść po prostu do "miejscówek obserwacyjnych", czy może stało się coś, co dyskwalifikuje to miejsce w ogóle jako godne polecenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna miejscówka z widokiem na północ zaraz pod Warszawą (a czas andromedy się zbliża).

Na północ od Warszawy, z centrum 40 minut drogi. Oficjalnie jest tam "ulica Klasztorna" w Wyszogrodzie. Zaraz za mostem w Wyszogrodzie (jeżeli jedziemy od południa) "zawracamy" w lewo zjeżdżając z głównej drogi w boczną równoległą, dojeżdżamy do wału i skręcamy w prawo. Droga staje się coraz gorsza, w pewnym momencie wjeżdżamy między pola. Jak ktoś ma nisko zawieszony samochód to nie polecam. Jak dobrze popada to może być problem na szosowych oponach, ale jak jest sucho to każdy SUV przejedzie - gliniaste podłoże. ja jeżdżę terenówką więc nie przejmowałem się szczególnie. Jedziemy drogą praktycznie do końca, w pewnym momencie droga skręca w lewo i dojeżdża praktycznie do samej wisły, a potem w prawo znowu wzdłuż wisły. W tym miejscu jest gdzie stanąć (nie na drodze, chociaż i tak nigdy tam nikogo nie spotkałem) i rozstawić sprzęt. Doskonały widok na północną połowę nieba. Na NEE delikatna łuna od Wyszogrodu, ale nisko nad horyzontem. na północy widać latarnie od drogi i przejeżdżające samochody w sporej odległości, ale mi nie przeszkadzały.
Nie jestem pewien jak do obserwacji, może te latarnie na północ będą przeszkadzały. Do foto jest świetnie

https://goo.gl/maps/sMkYFdT7HcJPukFv5
 

Edytowane przez janekosa
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Niniejszym proszę o dodanie miejscówki o następujących współrzędnych: 52.814135, 21.699749

Jadąc do miejscówki, w Mapach Google najlepiej wpisać hasło "Leśniczówka <<Czary>>". Miejscówka znajduje się właśnie w pobliżu tejże leśniczówki, znak rozpoznawczy - ambona myśliwska.

Teren do obserwacji znajduje się wokół kawałka pół uprawnych (na oko 100x200m) wyrwanych lasowi. Wokół pełno zwierzyny (dziki, jelenie, łosie itp.), więc nie zdziwcie się, jeśli któreś z nich zjawi się na granicy pól i lasu.

Niebo: solidna 4-ta klasa Bortle'a, ale tak bliżej klasy trzeciej.

Łuny sztucznego światła:

a) wschód - Ostrów Mazowiecka;

b) południowy zachód - Długosiodło.

Łuny na szczęście nie są zbyt silne, zenit jest bardzo ładny.

 

Pozostałe informacje: leśniczy lubi sobie w godzinach 22.00-00.00 wyjść na spacer z psem, więc nie bądźcie zdziwieni, jak do was zajrzy :).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaworki w Pieninach - 49.402639294569646, 20.560133013501197

Brak widocznych świateł, horyzont zasłonięty na około 10 stopnie, miejscami więcej z powodu pojedynczych drzew - wytrwalsi mogą wejść łagodną ścieżką na wzniesienie jak potrzebują. Zdarza się że przejedzie tędy samochód, ale po 22 był już spokój (może jadąc dalej jest jeszcze lepsza miejscówka? :) niestety nie miałem okazji sprawdzić)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, podpięty na górze wpis nie akceptuje niczego poza niesformatowanym tekstem (nawet link nie działa) :( 

A już chciałem rzucić podgląd...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Tworzymy mapę miejscówek obserwacyjnych!
  • 4 tygodnie później...

GRZYMAŁÓW, https://goo.gl/maps/5ZWFKEGhDmKtvkBNA

Polecane kierunki obserwacji: zenit, wschód, północ. Ciemne miejsce niecałą godzinę jazdy samochodem z Krakowa. Kawałek drogi polnej w pobliżu drogi asfaltowej, niezbyt często uczęszczanej. Świetny dojazd. Punkt obserwacyjny alternatywny do znanego miejsca: Dosłońce, które znajduje się w pobliżu, nieco dalej na wschód. W porównaniu z Dosłońcem, Grzymałów ma jeszcze lepiej odsłonięty horyzont i jest o 50 m wyżej (390 m). Na zachodzie i południu są dość silne łuny od Miechowa i Krakowa. Część pobliskich latarni (ale żadna niewidoczna bezpośrednio) gaśnie już o godz 22, a część o 23.

Ponadto jest to wspaniałe miejsce do polowania na Obłoki Srebrzyste (bardzo ciemna północ z dalekim widnokręgiem poniżej horyzontu).

Jest aktualny Google Street View.

(otwarty niedawno nowy kawałek drogi S7, przybliżył czasowo tą miejscówkę dla dojeżdżających z Krakowa. Jednak w przyszłości bliskość kolejnych kawałków eski wraz z mopami, spowoduje zwiększenie LP)

 

ZARYSZYN, https://goo.gl/maps/mWBSGVm7DJRoSER98

Polecane kierunki obserwacji: w zasadzie wszystkie. Bardzo ciemne miejsce, nieco ponad godzinę jazdy samochodem z Krakowa. Kawałek drogi polnej w pobliżu drogi asfaltowej, niezbyt często uczęszczanej. Świetny dojazd. Punkt obserwacyjny alternatywny do znanego miejsca: Trzonów, które znajduje się w pobliżu, nieco na południe. W porównaniu z Trzonowem, Zaryszyn ma dużo lepiej odsłonięty horyzont i jest o 30 m wyżej (320 m). Lekkie łunki są w zasadzie z każdej strony, ale żadna nie sięga wysoko. Część pobliskich latarni (ale żadna niewidoczna bezpośrednio) gaśnie już o godz 22, a część o 23.

Jest aktualny Google Street View.

(otwarty niedawno nowy kawałek drogi S7, przybliżył czasowo tą miejscówkę dla dojeżdżających z Krakowa. Jednak w przyszłości bliskość kolejnych kawałków eski wraz z mopami, spowoduje zwiększenie LP)

 

MARIANÓW, https://goo.gl/maps/AohRH18N5MYqzBmg9

Polecane kierunki obserwacji: w zasadzie wszystkie oprócz azymutu 40…80 stopni, gdzie są zauważalne łuny m.in. od Buska Zdroju. Bardzo ciemne miejsce, kawałek drogi polnej w pobliżu drogi asfaltowej, niezbyt często uczęszczanej. Świetny dojazd. Odsłonięty horyzont, wys 320 m.

Jest aktualny Google Street View.

 

DĘBIANY, https://goo.gl/maps/arce4vDATH1BVGYbA

Polecane kierunki obserwacji: zenit, południe, zwłaszcza południowy wschód. Ciemne miejsce, kawałek drogi polnej w pobliżu drogi asfaltowej, niezbyt często uczęszczanej. Świetny dojazd. Wprawdzie nie jest zbyt wysoko, około 265 m npm, ale jest to najwyższe wzniesienie w okolicy, dzięki czemu cały horyzont jest odsłonięty (bez bliskich latarni!) a mgły zwykle spływają w dół.

Jest aktualny Google Street View.

 

CDN :icon_cool:

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dziękuję za zaskakująco szybkie dodanie miejsc na mapę. Jest niezwykle miło zobaczyć nowe „gwiazdki” na mapie, wiedząc że to użyteczne, wielokrotnie odwiedzane miejsca, z mojej inicjatywy.

Miejsca dodane przez Piotrka nadal są aktualne, przez te lata nie pojawiły się tam żadne nowe lampy. Te bliskie im, ode mnie, podałem, gdyż pewne osoby wolą szerszy horyzont pomimo widoku latarni z bardzo odległych miast. A np. niedawno pojawił się nowy asfalt z centrum Zaryszyna do punktu obserwacyjnego, co znacznie polepszyło komfort dojazdu.

____________

 

PODSTOLICE, PASTERNIK OCHOJNO, https://goo.gl/maps/UVf7Uq1yd3D4zCjFA

Parking obok boiska piłkarskiego, dojazd od strony wjazdu na boisko, a nie od cmentarza. Parking jest pusty już od wieczora, nikt tam nie przychodzi i nie przyjeżdża. Niebo jest tu mocno rozjaśnione przez bezpośrednią bliskość Krakowa, nie nadaje się do obserwacji głębokiego nieba (ale jest i tak dużo lepsze niż z miasta). Wspaniałe miejsce do obserwacji planet, Księżyca, krajobrazu, Tatr - z rodziną, ze znajomymi. Spokój, legal, luz, dużo miejsca, czysto, twardo, bez błota. Odsłonięty cały horyzont oprócz kawałka po zachodniej stronie. Wysoko jak na te okolice, 370 m i najlepsze seeingi, bez porównania lepsze w porównaniu do wszystkich miejsc na Jurze K-C, nawet tych powyżej 450 m. Brak bliskich latarni widocznych bezpośrednio, są 200 m dalej, przy głównej drodze, na szczęście zwrócone w przeciwną stronę, a późno w nocy i tak gasną. Świetny dojazd, po zakończeniu robót drogowych w Swoszowicach, jest to teraz zaledwie 10 minut jazdy od węzła Łagiewniki. Jest aktualny google street view nawet na tym parkingu.

___________

 

Poniżej opisuję miejsce, co do którego nie jestem pewny czy warto go dodawać do mapy – według Twojego uznania.

Jednak jestem spokojny o to, że jego dokładny opis powinien znaleźć się w tym wątku, gdyż można stąd wykonać udane obserwacje astronomiczne pewnego typu.

 

JERZMANOWICE, „Skałka 502”, Góra Grodzisko, https://goo.gl/maps/Bnh8cizvDM6D5m2b7

Parking obok skałki Grodzisko. Dojazd od ulicy Jurajskiej, a nie od ulicy Doły. Potem skręt w prawo w ulicę Skała. Dojazd kiepski – ostatnie pół km ulicy Skała trzeba jechać po kamienistej drodze. Niskim autem trzeba uważać aby nie przydrzeć podwoziem, ale da się, trzymając koła poza koleinami. Niezbyt ciemne miejsce, w pewnym stopniu tylko zenit i płn wschód nadają się do obserwacji głębokiego nieba. Z parkingu na skałkę prowadzi wąska, stroma, kamienista, wyboista ścieżka, którą da się wnieść statyw trójnóg i lunetę, ale nie teleskop dobsona. W nocy trzeba tam bardzo uważać! I dopiero po tych trudach, u góry spotyka nas miła niespodzianka. Jest to najwyżej położone miejsce (500 m) w promieniu 30 km, a nie licząc pojedyńczego wzniesienia przy zamku w Ogrodzieńcu, niedostępnego dla obserwacji astro – jest to najwyżej położony punkt obserwacyjny w promieniu aż 45 km, z pełnym 360 stopniowym dalekim widnokręgiem, z widokiem na Kraków i wszystkie góry na południu. Google street view tam nie dojechało, ale jest kilka fotosfer.

 

Czasami pojawiają się zjawiska, wymagające raczej przejrzystego powietrza w pobliżu horyzontu, niż ogólnej ciemności. Rok temu na początku lipca, kometa Neowise była widoczna bardzo nisko nad północnym horyzontem, Słońce i tak ciągle lekko rozświetlało niebo. Zdecydowałem „nabrać wysokości” zamiast jechać pod mega ciemne niebo, którego i tak nie wykorzystamy. Wybór skałki okazał się strzałem w 10. Polowania na „ultra cienki sierp Księżyca” też przeprowadzamy stamtąd – odsłonięty horyzont i duża wysokość są w tym przypadku niezastąpione. A potem poranny widok na góry i na Kraków przez „astronomiczne full HD” zawsze potęguje doznania. Pod względem astronomicznym (czyli pomijając wysokości mniejsze od 10 stopni), miejsce kawałek dalej na naszej mapie – Pola w Sułoszowej wypadają podobne, a mają dużo lepszy dojazd i miejsce na duże teleskopy.

____________

 

CDN w przyszłym tyg, będą już tylko „normalne” miejsca do deep sky, z krótkim opisem, w innych województwach :emotion-5:

Edytowane przez stratoglider
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, stratoglider napisał:

To ja dziękuję za zaskakująco szybkie dodanie miejsc na mapę. Jest niezwykle miło zobaczyć nowe „gwiazdki” na mapie, wiedząc że to użyteczne, wielokrotnie odwiedzane miejsca, z mojej inicjatywy.

 

Jestem na forum kilka razy w ciągu doby, a tej mapy pilnuję dosyć mocno ;)

 

4 godziny temu, stratoglider napisał:

Poniżej opisuję miejsce, co do którego nie jestem pewny czy warto go dodawać do mapy – według Twojego uznania.

 

Każdy punkt na mapie ma opis i link do źródła. Jak ktoś potrafi czytać i będzie w stanie poświęcić dwie minuty na lekturę - będzie wiedział czego się spodziewać i ewentualnie gdzie i kogo dopytać ;)

 

4 godziny temu, stratoglider napisał:

CDN w przyszłym tyg, będą już tylko „normalne” miejsca do deep sky, z krótkim opisem, w innych województwach :emotion-5:

 

:essen::essen: Jeszcze raz dziękuję :) 

Południe i południowy-wschód jest już mocno zapełniony, fajnie jakby odezwali się w temacie ludzie z północnych rejonów ;)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.