Jump to content

Tworzymy mapę miejscówek obserwacyjnych!


PawelBe
 Share

Recommended Posts

Poniższy temat wykorzystamy jako bazę do stworzenia mapy miejscówek obserwacyjnych. Zapraszam gorąco do dodawania własnych sprawdzonych lokalizacji.

Paether

 

 

Witam.

Ja osobiście korzystam z 3 miejsc do obserwacji. Wszystkie te leza w Beskidzie Niskim. Naprawde niebo jest tutaj piękne. Na poniższych mapach lotniczych widać jak rzadko te miejsca są zaludnione. Najbliższe miejscowości od tych 3 miejsc obserwacyjnych to Gorlice oraz Bardejov (SK) od których faktycznie bije łuna ale jest ona tak mała, że jeśli chodzi o wizual to praktycznie nie ma tematu. W astrofogorafie jeszcze (sic!) sie nie bawie więc na ten temat sie nie wypowiadam. Choć czytałem, że w Radocynie któryś z naszych kolegów z forum bawił się w astrofotografie i nawet zachwalał sobie to miejsce. No nic teraz opis:


1. Banica: N49°31'58" E21°18'31" - wysokość około 614 m.n.p.m >> Mapa

Miejsce wręcz idealne na szybkie wypady obserwacyjne. Dojazd caly czas asfaltem od Gorlic. Praktycznie juz od Pętnej jedziemy caly czas pod gorke(okolo 19 km). Dojeżdzając do skrzyżowania drogi na Wołowiec oraz Jasionke zatrzymujemy sie. Miejsce do obserwacji to dość duża polanka za rozjazdem dróg. Połnocne niebo nieco przysłaniają nam dwie wyższe górki ok. 20 stopni, reszta nieboskłonu widoczna juz od około 10 stopni. Jakies 600-700 metrów dalej znajduje sie agroturystyka Gościniec Banica. Tak ze spokojnie można sobie nawet wekend zaplanowac pod pieknym niebem. Ogolnie dużo szlaków rowerowych oraz pieszych. Malym minusem jest fakt, ze polanka znaduje się blisko drogi asfaltowej i czasami (choć rzadko) przejezdna czasami tędy samochod, a jak wiadomo my nie lubimy sztucznych świateł, ale wyjsciem z problemu zaszycie się troche dalej na polanie.

Zdjęcia z Banicy podczas pierwszej kwadry Księżyca:
_sb01.jpg_sb02.jpg

A tak wygląda to miejsce Zima - widok na połnocy wschód
1286707.jpg


2. Radocyna: N49°28'04" E21°22'23" - wysokość około 514 m.n.p.m >> Mapa

Ahh, magiczne jak dla mnie miejsce. Znajduje się jeszcze dalej od Gorlic jak w/w Banica (około 30 km). Niebo już zdecydowanie ciemniejsze, dojazd niestety gorszy (droga od Krzywej szutrowa). Sama Radocyna też znajduje się niżej niż Banica. Tutaj to już praktycznie przeszkadzać w nocy może nam jakaś sowa, chociaż czaaaasem może jakiś samochod pojawić się który jedzie własnie do Schroniska Nadleśnictwa. Miejsce co jest praktycznie ostatnim miejscem na mapie w tej okolicy. W samej Radocynie pozostaly dwa budynki, Schronisko Nadleśnictwa oraz samo Nadleśnictwo.

Poniższe zdjęcia pokazuja dwa miejsca w Radocynie skąd obserwuje.
pan_002.jpgpan_001.jpg


3. Wyszowatka: N49°27'35" E21°24'6" ? wysokość około 600 m.n.p.m >> Mapa

No to już jest miejsce dla kgoś kto by chciał sie zajać astrofoto. Miejsce odlegle od samej Radocyny dość blisko. Około 2 km dalej. Ale znajduje się zdecydowanie wyżej (a wiadomo co nam to daje). Osobiście miałem tylko raz przyjemność tam obserowac i zauważyłem, ze delikatny wiaterek który tam wieje pomaga w odraszaniu sprzętu. Generalnie cisza, spokoj i piekne niebo.

W sumie nie mam zdjęć z tego miejsca które moglby by je dokladnie ukazac. Ale najprawdopodobniej w ten weekend tam będę. Na razie tylko pokaze jak tam jest pieknie.
1947402.jpg
Na prawdę gorąco polecam.
Pozdrawiam ADFOTO

 • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Również i ja obserwuję z Beskidu Niskiego. Moje dwie najlepsze miejscówki to:

Przełęcz Szklarska: +49° 28' 56" +21° 48' 27" - wysokość około 600 m.n.p.m.

Łatwo tam dojechać z Krosna, które jest najbliższą większą miejscowością (50 000 mieszkańców, 22 km na północ w linii prostej). Horyzont nigdzie nie obcięty więcej niż o jakieś 5 stopni. Na północ w nieco mniejszej odległości znajdują się jeszcze inne kilkutysięczne miejscowości (Iwonicz, Iwonicz Zdrój, Rymanów), które dokładają się lekkiego pojaśnienia nieba na północy. Kilkaset metrów na zachód znajduje się jakaś stacja przekaźnikowa, na której szczycie świeci czerwona lampka. Niestety, w 2014 roku na stacji przekaźnikowej pojawiła się druga lampka, znacznie jaśniejsza od poprzedniej, która trochę przeszkadza w obserwacjach. Bardzo delikatne pojaśnienie nieba występuje również od strony południowej. Trzeba jednak zaznaczyć, że niebo jest jednak bardzo czarne - widziałem tam zarówno cienie od Wenus jak i przeciwblask.

 

SQM-L: 21.4 (średnia z 4 nocy).

 

 

Ożenna: +49° 26' 38" +21° 29' 27" - wysokość około 650 m.n.p.m.

W zasadzie jest to miejsce jakieś 2 km od Ożennej, na zboczu góry Nad Tysowym. Jest to około 10 km na wschód od Radocyny. Miejsce jest niemalże idealne, ale dojazd do niego jest marny. Co więcej jest to w Magurskim Parku Narodowym, więc nie powinno się schodzić ze szlaku (drogi). Bardzo delikatnie rozświetlenie nieba widoczne tylko w kilku miejscach nad horyzontem - w kierunku Krosna (50 000 mieszkańców, 33 km w linii prostej), Bardejova (~30 000 mieszkańców i około 20 km w linii prostej), Jasła (40 000 mieszkańców i 33 km w linii prostej).

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 • 6 years later...

1. Tarnawa Duża N50°50′34″ E22°40′30″ (zdjęcie w załączniku)

 

Łąki wokół wioski znajdującej się około 50km na zachód od Zamościa i około 50km na południe od Lublina. Na horyzoncie miejscami drzewa, lekka łuna od północy od Wysokiego.

W nocy wsie wyłączają latarnie przez co niebo wyczernia się do tego stopnia że jest to dobre miejsce do obserwacji zarówno wizualnych jak i przez teleskop. Struktury Drogi Mlecznej widoczne bez problemu, chmury gwiezdne w Strzelcu wyraźnie widoczne. M31 widoczna bez zerkania (zależy od mgły).

Jedyną wadą jest spora wilgoć, która tworzy mgłę i rosę bez względu na porę roku.

 

2. Szklarnia N50°38′41″ E22°24′18″

 

Miejscowość schowana jest w lasach Janowskich, w okolicy znajduje się trochę polan. Jako że prawie w każdą stronę mamy całe kilometry drzew LP jest ograniczone a Droga Mleczna widoczna jest całkiem nieźle.
Nie jest to może idealne miejsce do obserwacji biorąc pod uwagę brak horyzontu jednak niebo jest ciemne i obiekty głębokiego nieba można oglądać bez problemu.

 

3. Domasławice N54°23′29″ E16°25′52″

Niedaleko do morza i daleko od wszelkich latarni. Okoliczne wsie wyłączają światła uliczne po 22 dzięki czemu na niebie zarysowuje się naprawdę piękna Droga Mleczna.
Obraz obiektów głębokiego nieba jest czysty a M31 widoczna bezpośrednio i zajmuje na niebie całkiem pokaźne rozmiary w porównaniu do tego co można zobaczyć na wsi za miastem.

Jedyną wadą są lasery bijące po niebie z Darłowa/Darłówka? w okresie letnim jednak później niebo jest już całkiem czarne i robi wrażenie. (ostatnie obserwacje prowadziłem tam w 2013, coś mogło się zmienić od tamtej pory)

 

4. Dęby N50°3309 E23°5067

 

Kawałek drogi od granicy z Ukrainą. Łuna na północny wschód od Lubyczy Królewskiej i malutkie łuny w każdym kierunku z małych wiosek i miejscowości. Mimo to, droga mleczna widoczna dobrze i można pokusić się o obserwacje DSów. Miejscówka nie jest może Ukraińskim niebem ale kandydat dobry. :)

Jeżeli ktoś jest z okolicy to może podjechać i potwierdzić czy niebo nadaje się na listę, my prowadziliśmy tylko jedną obserwację.

 

4. Osmolice 51°1039 22°4652

Jeżeli ktoś z Lublina chciałby pooglądać Drogę Mleczną i zapolować na obiekty głębokiego nieba a nie chce dalekich eskapad to po godzinie 23 w Osmolicach i okolicznych wsiach wyłączane są latarnie. Niebo nie jest wprawdzie czarne, a od Lublina (od północy) wciąż bije pomarańczowa łuna ale reszta nieba jest wolna od mocnego LP i można rozstawić się z teleskopem. Nie jest idealnie ale na początkowe "zamiejskie" obserwacje w sam raz. :) Powiedziałbym, że miejscówka drugiej kategorii.

dme1.jpg

Edited by Dementorin
 • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Kolejne miejscówki ode mnie, tym razem na NE od Krakowa:

 

Biórków Mały: +50° 9' 18", +20° 11' 17" - wysokość: 260 m.n.p.m.

 

Utwardzone miejsce obok śródpolnego krzyża. Bez problemu mieści się samochód i teleskop, ale czasem jest tam trochę błota. W ciemne przejrzyste wrześniowe noce o świcie całkiem ładnie widoczne światło zodiakalne. Na południowym zachodzie silna łuna od Krakowa. Na północnym wschodzie oddalona o kilkaset metrów stacja benzynowa, której światła trochę przeszkadzają w obserwacjach. Po 23:00 gasną latarnie uliczne w pobliskich miejscowościach, przez co niebo jest nieznacznie lepsze w drugiej połowie nocy.

 

SQM-L (9 pomiarów, 9 nocy):

średnia: 20.6

maxksimum: 20.9

 

 

Czuszów/Bolowiec: +50° 15' 48", +20° 21' 17" - wysokość: 280 m.n.p.m.

 

Dość szeroka, żwirowa droga (od jesieni 2015 już asfaltowa), którą sporadycznie coś przejeżdża (średnio trafia mi się tam 1 samochód na 2/3 sesje obserwacyjne). Od południowego zachodu dość mocna łuna od Krakowa (połączona z łunami od pobliskich Proszowic, Wieliczki i Niepołomic), a od zachodu nieco słabsza od Śląska. W drugiej połowie nocy, kiedy gasną latarnie w okolicznych miejscowościach, niebo jest zauważalnie lepsze niż wieczorem.

 

SQM-L (11 pomiarów, 8 nocy):

średnia: 21.1

maxksimum: 21.3

 

Wkrótce dorzucę jeszcze kilka miejscówek z południowej części kraju.

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Wszystkie z tego tematu dodane :) Zapraszam innych do dodawania swoich sprawdzonych miejsc.

Pamiętajmy, że nie muszą być to same najlepsze z najlepszych. Niektórzy poszukują nawet tych w miarę przyzwoitych w swojej okolicy ;)

Link to comment
Share on other sites

Koskowa Góra: +49° 45' 29", +19° 47' 6" - 800 m.n.p.m.

 

Całkiem niezły dojazd - drogą asfaltową (choć bardzo wąską) można dojechać w okolice kapliczki na przełęczy na wysokości 800 m.n.p.m.

Niebo ciemne, nieco lepsze niż na Polanie Kudłacze. Łuna od Krakowa dość spora. Na południowym zachodzie też niebo wyraźnie rozjaśnione. Na południowym wschodzie też niewielkie łuny (chyba od Nowego Targu i Mszany Dolnej). Horyzont odsłonięty, na północnym zachodzie obcięty na wysokości około 10 stopni, na południu na wysokości około 5 stopni. Na południowym wschodzie przy przejrzystym niebie o świcie widoczne Tatry. Jesienią warto tam pojechać w mgliste dni, bo miejsce to często znajduje się powyżej mgieł i niskich chmur.

 

SQM-L: 21.1 (średnia z 7 nocy).

 

 

 

Przełęcz Marszałka Rydza-Śmigłego: +49°40'52, 20°16'52" - 695 m.n.p.m.

 

Doskonały dojazd asfaltową drogą, znacznie lepszy niż na Koskową Górę. Na miejscu niewielki plac obok pomnika. Śmiało zmieszczą się 2-3 samochody i 2-3 teleskopy. W razie czego w pobliżu powinno znaleźć się więcej miejsca. Północna część nieba zasłonięta dość wysoko przez drzewa. Południowy horyzont obcięty na wysokości nieco mniej niż 10 stopni. Południowa część nieba najciemniejsza. Na północy, wschodzie i zachodzie lekkie łuny. Na wschodzie w dużej odległości widoczne światła jakichś miejscowości, na tyle jednak daleko (kilkanaście km ?), że nie przeszkadza to w najmniejszym nawet stopniu. Niebo wydaje się być trochę lepsze niż na Koskowej Górze.

 

SQM-L: 21.2 (średnia z 4 nocy).

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Wilczyce: +49°40'04", 20°12'06" - 670 m.n.p.m.

 

Żwirowa, droga na górę Ćwilin. Południowy horyzont obcięty na wysokości około 5 stopni, ale za to idealnie ciemny, bez żadnej łuny (w tamtym kierunku są Gorce, a za Gorcami nie ma żadnej większej miejscowości). Na północny widoczna łuna od Krakowa, na zachodzie niewielka łuna od Mszany Dolnej, a na południowym zachodzie od Nowego Targu. Także północny wschód lekko rozjaśniony przez Limanową.

Dojazd bardzo dobry szeroką, asfaltową drogą. Dużo miejsca na samochody i teleskopy, dookoła ciemno i spokojnie - żadnych latarni w zasięgu wzroku. To chyba jedna z lepszych (o ile nie najlepsza) miejscówka na południe od Krakowa. Niebo na pewno jest lepsze niż na Koskowej Górze, porównywalne z tym na Przełęczy Marszałka Rydza-Śmigłego.

 

SQM-L: 21.3 (średnia z 9 nocy).

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8.Głobino-radary wojskowe +54*25*59",17st06*62".

 

Głobino-skręcamy w ul. Winogronową i jesteśmy na miejscu,tubylcy doskonale będą wiedzieli gdzie to jest.

Radary wojskowe to charakterystyczne miejsce,dojazd bardzo dobry,zasięg gw.+ 6 mg.,łuna od zachodu bijąca od Słupska,dostępny cały horyzont.

Często bywam tam z ekipą z racji bliskiej odległości od miasta.

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Stanisławów,gm.Męcinka,powiat Jawor ok.440m.n.p.m. 51°04′13″N 16°00′38″E.Jedziemy od Jawora w kierunku Piotrowice,Chełmiec,Pomocne następnie w Pomocnem w prawo na Stanisławów mocno pod górę i prosto do pierwszej w lewo w kierunku lotniska treningowego.Dookoła praktycznie pełne pole widzenia zasięgu mg.nie określę ale gwarantuję że lepszego miejsca w okolicy Jawor,Legnica a myślę że i Wałbrzych nie ma.

 • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Trochę miejscówek z okolic Suwałk:

 

SUWAŁKI

54.074973, 22.919684
Średnie niebo, dookoła widoczne lampy (w odległości 300-500 metrów). Łuna miejska znacznie przeszkadza obserwacje obiektów na północy i wschodzie. Zachód i południe widoczne w miarę. Zasięg gwiazdowy: +5.8 magnitudo.

SUWAŁKI2

54.066292, 22.886574
Ciemne niebo, Droga Mleczna bardzo dobrze widoczna przy bezksiężycowym niebie. Na północnym-wschodzie wyraźnie widoczna łuna miejska, choć M31 znajdująca się tam przy wysokości 20 stopni jest widoczna gołym okiem. Na południu lekko mogą przeszkadzać lampy pochodzące od Poddubówka. Zasięg gwiazdowy: +6.4 mag.

 

SUWAŁKI3
54.079965, 22.867649
Bardzo ciemne niebo, na tle Drogi Mlecznej można dostrzec ciemne mgławice. Na południowym-zachodzie mogą nieco przeszkadzać światła pochodzące od Poddubówka. Łuna miejska nie przeszkadza w większym stopniu. Zasięg gwiazdowy: +6.7 magnitudo.

SUWAŁKI4

54.086882, 22.894321
Bardzo ciemne niebo, z wyjątkiem wschodu - tam znajduje się wyraźna łuna miejska. Na zachodzie brak świateł przez najbliższe kilkanaście kilometrów. Zasięg gwiazdowy: +6.6 magnitudo.

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kasprowy Wierch 49°13'52.13"N , 19°58'57.24"E , wysokość 1950 m n.p.m.

 

opis i fotki tu http://astropolis.pl/topic/41575-astrofoto-z-kasprowego-wierchu/?hl=kasprowego

 

zalety :

a/ najwyżej położona miejscówka w Polsce z noclegiem i możliwością wywiezienia dużego sprzętu

b/ mała wilogotność i bardzo mały wpływ LP na obserwacje

c/ brak LP na południowym niebie ( no czasem przeszkadza łuna od Budapesztu :) )

d/ doskonały seeing z reguły 0.5-1.0 sekundy łuku

 

wady :

a/ rzadko spotykane bezchmurne niebo

b/ jak spotkamy bezchmurne niebo to bardzo bardzo rzadko jest bezwietrznie

c/ własne zasilanie lub 200m przedłużacza :)

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

droga w pobliżu miejscowości Mińce k. Białegostoku 53.5'39.59"N 23.0'40,37E

 

link do mapy Gogla https://www.google.pl/maps/place/Mi%C5%84ce/@53.0946054,23.0109101,432m/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x471ffac1073b6dfb:0xb11f3b880dc4399b

 

Droga na górce 142m n.p.m

 

Plusy:

- dobry dojazd

- niedaleko do Białegostoku(od granic miasta najkrótszą drogą około 14km)

- sporo miejsca

- warunki wg mnie więcej niż przyzwoite biorąc pod uwagę bliskość miasta

- doskonale widoczne niebo południowe i zachodnie

- zerowy ruch pieszy i samochodowy( auta z rzadka jadące po oddalonej o kilkadziesiąt metrów drodze skutecznie odgradza młody lasek)

 

Minusy

- zaświetlenie od Białegostoku na północnym-wschodzie

- biegające dziki

- brak prądu(potrzebne własne zasilanie)

- czasem potrafi się podnieść mgła

 

Jest to miejscówka ostatnio często nawiedzana przez członków Białostockiego PTMA, właśnie ze względu na na bliskość i dobry dojazd(większość asfalt, ostatni kilometr przyzwoita szutrówka). Obecnie usiłuję złapać kontakt z właścicielem pobliskiej łąki abyśmy mogli się tam rozkładać(teraz robimy to na drodze po której wieczorami nic nie jeździ)

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Z chęcią przyłącze się do projektu i dodam coś ze swoich okolic :)

 

1.Trzebień 51°25'24.9"N 15°39'04.6"E

Miejscówka koło Bolesławca na dolnym śląsku, na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego.

 

Dojazd jest całkiem całkiem chociaż jest to miejsce po dawnym poligonie rosyjskim i trzeba uważać na ostatnim odcinku żeby się nie zakopać :P

Niebo jest tam ciemnie 2 w skali Bortle'a. Niezmiernym plusem jest to, że nic nie zasłania horyzontu :D

Jest co prawda mała łuna od sodówek z pobliskiej sortowni śmieci ale da się to przeżyć :D

 

2. Kruszyn 51°16'32.3"N 15°37'46.5"E

Miejscówka na szybkie wypady jak nie mam za dużo czasu.

Niebo całkiem ładne, widać już ładnie drogę mleczną.

Od strony zachodniej spora łuna od Bolesławca, od strony północno-wschodniej kilka sodówek w odległości około 1 km.

Dojazd bardzo dobry.

 

3. Zatom 53°07'58.5"N 15°50'48.2"E

Miejsce zlotów forumastronomiczne.pl i pewnie nie tylko :)

Pierwszy raz jak tam pojechałem to łapałem się na tym, że coś kątem oka jasno świeciło nad głową, kiedy podnosiłem głowę ku niebu okazywało się, że to tylko jasne gwiazdy :P

Dodaje kilka fotek ze zlotu w marcu:

 

post-21732-0-70219300-1440012415_thumb.jpg

post-21732-0-77452300-1440012426_thumb.jpg

post-21732-0-55135500-1440012435_thumb.jpg

post-21732-0-30187200-1440012502_thumb.jpg

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pozwole sobie wyliczyc okoliczne obserwatoria.

 

Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego

50°03′11,98″N 19°49′25,97″E

http://www.oa.uj.edu.pl

 

Obserwatorium astronomiczne na Suhorze

49°34'09"N 20°04'03"E

http://www.as.up.krakow.pl/main/index.php?lang=pl

 

Obserwatorium Astronomiczne na Lubomirze

49°46′00″N 20°03′35″E

http://obserwatorium.lubomir.weglowka.pl

 

Szkolne Obserwatorium Astronomiczne w Gawłowie

50°1' 28.56"N 20°27'41.72"E

http://zsggawlow.edu.pl/category/obserwatorium/

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pulwy, Rząśnik pod Wyszkowem 52.712080 N, 21.423447 E

Są to łąki i użytki zielone położone na dawnym starorzeczu Narwi.

Teren płaski jak stół, bez zasłon terenowych. Bezpośredniego światła sztucznego nie ma - zasłonięte lasem. Czasem tylko nisko nad horyzontem może przeszkadzać łuna od świateł Rząśnika na Zachodzie.

Dojazd elegancki. Polecam.

 

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Tarnawa Niżna - 49.131526, 22.802214

 

Jakości nieba chyba nie trzeba przedstawiać. Jesli komuś nie chce sie chodzić po łąkach GPS wskazuje maleńkie miejsce na samochód i teleskop na w miarę ubitym gruncie z nieograniczonym widokiem na południe wschód i zachód lekko ograniczony widok na północ - rosnące wzdłuż potoku drzewa. Łatwo zlokalizować - jadąc od Tarnawy przed skrętem po lewej stronie leżą opuszczone bele siana.

 

Jedyna wada - znad Sanu często unosi sie mgła, która jesli warunki sa niepomyślne moze sie rozciągnąć nad cała dolinka.

W okolicy jest jednak kilka wyższych wzniesień - przy odrobinie wyobraźni mozna podjechać nawet samochodem i próbować uniknąć mgły.

 

Dodatkowa zaleta - prawie co noc można spotkać publiczność. Dziki i sarny łażą gdzie popadnie, ale sa niegroźne. Poza tym bardzo mili przedstawiciele Straży Granicznej chętnie zalookaja co tez ciekawego mozna zobaczyć na niebie

 

Edit: racja powinna byc niżna:)

Edited by m_kawnik
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 • Paether changed the title to Tworzymy mapę miejscówek obserwacyjnych!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 37 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 69 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 131 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.