Skocz do zawartości

Tworzymy mapę miejscówek obserwacyjnych!


PawelBe

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem jak z czasem u Krawata, pewnie słabo ;)

 

Zacząłem uzupełnianie mapki. Przy każdej miejscówce oprócz linku pojawi się krótki opis, tak aby mniej więcej mieścił się bez przewijania przy przeciętnej rozdzielczości ekranu. Często jest to cały tekst z forum (jeśli ktoś zwięźle opisał), a gdy opis jest obszerny biorę fragment o takiej właśnie wielkości. Jeśli ktoś wrzuci(ł) zdjęcie to ono też dobrze się tam komponuje :)

 

Wygląda to tak:

mapka.jpg

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wrocanka: +49°39'03", 21°44'08" - 296 m.n.p.m.

 

Okolice skrzyżowania drogi asfaltowej z drogą polną. Świetny dojazd, dużo miejsca, bez problemu zmieści się samochód (a nawet i kilka), bardzo blisko Krosna - z okolic centrum w to miejsce jedzie się około 10 minut.

Niebo nie jest idealne, ale na szybki wypad poza Krosno nadaje się całkiem nieźle. Horyzont dookoła pięknie odsłonięty, obcięty na wysokości może 2 - 3 stopni. Na północy i północnym zachodzie duża łuna od Krosna, za to niebo południowe i zachodnie całkiem ciemne, zwłaszcza w drugiej połowie nocy.

 

SQM-L: 20.8 (średnia z 4 nocy).

 

 

Franków: +49°34'18", 21°38'59" - 534 m.n.p.m.

Okolice szczytu wzgórza Franków, zwanego też Wzgórzem 534. Punkt widokowy koło pomnika upamiętniającego walki, które toczyły się w tamtej okolicy pod koniec drugiej wojny światowej. Dość dobry dojazd od strony drogi Dukla-Nowy Żmigród a od niedawna także z Pałacówki. Ostatnie kilkaset metrów to droga żwirowa, którą trzeba jechać ostrożnie, ze względu na głębokie koleiny (zwłaszcza na końcowym odcinku, jakieś 100 metrów przed szczytem).

Niebo jest tam naprawdę ciemne, szczególnie w drugiej połowie nocy, kiedy gasną latarnie w okolicznych wioskach. Po północnej stronie nieba wyraźna, ale niezbyt uciążliwa łuna od Krosna, na wschodzie delikatna łuna od Rymanowa i Rymanowa Zdroju (i być może też Sanoka), na północnym zachodzie delikatna łuna od Jasła. Najciemniejsze niebo południowe.

Horyzont pięknie odsłonięty, jedynie północny wschód obcięty na wysokości około 10 stopni przez pobliskie drzewa.

 

SQM-L: 21.5 (pomiar z jednej bardzo dobrej nocy po północy, zwykle jest na pewno trochę gorzej).

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Odnośnika do mapy co prawda nie ma na górnym pasku w nowym układzie forum, ale cały czas jest tam gdzie była ;) 
 

 

Ostatnio udało mi się znaleźć czas i chęci...i uzupełniłem punkty obserwacyjne zamieszczonymi opisami zgodnie z wielokrotnymi sugestiami w tym wątku

 

Mapę rzuciłem na bloga i z tej okazji dodałem sugestie zamieszczone w innych miejscach niż Astropolis. Jeśli ma być w miarę kompletna, musi zawierać punkty z różnych miejsc, środowisk i społeczności. Zastanawiam się też nad założeniem podobnych wątków na sąsiednich forach ale to muszę "skonsultować" z tamtejszym szefostwem ;) 

 

http://astrofan.pl/mapa-miejscowek/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Co prawda ostatnie obserwacje prowadziłem 31 sierpnia ale dopiero teraz miałem czas na analizę zdjęć i notatek z miejsc obserwacji. Ogólnie chciałbym by nieco zmodyfikowano pinezkę i opis miejsca "Tarnawa Duża". Teren w okolicy zaczyna się nachylać w stronę południa i właśnie na zboczu "górki" na wysokości około 250 metrów jest dróżka biegnąca w poprzek terenu.

Można tam na luzie wjechać samochodem i zaparkować na całą noc na środku polnej drogi. Cała północ do wysokości kilkunastu stopni jest skasowana przez Lublin ale za to przez 75% roku nie ma tam żadnej wilgoci a jak jest to musiało nieźle lać ostatnie dni. Lustro wtórne zaparowało mi tylko raz i to po 5 godzinach obserwacji.

Ogólnie jest kilka motywów na tą miejscówkę. Albo strona północna i wtedy doskwiera nam Lublin (bardzo), Kraśnik (zauważalnie mocno), Krasnystaw i Zamość (są już lekko przysłonięte górkami). Wtedy z kolei pagórek od południa zasłania nam Stalową Wolę i Biłgoraj i obiekty takie jak Oko Boga i inne bardziej nisko położone i południowe są na spokojnie do obserwacji.

Z miejscówki Syntą 12" bez filtrów widać zerkaniem Veila (po długiej adaptacji widać bez zerkania ale majaczy) więc uważam że nie jest źle. Widać 3 ramiona spiralne w M101 i ramiona w M51 praktycznie od galaktycznej sąsiadki do jądra galaktyki. Problemem jest Lublin i Kraśnik które mimo odległości 50km robią swoje. Mój sposób na to - zaparkować samochód i teleskop postawić na jego południową stronę. ;) Działa, testowane.

No ale jeśli zależy nam jednak na obiektach bardziej położonych na północy to jedziemy na południową stronę górki i schodzimy znów do jej 3/4 wysokości. Nie polecam stawać na samej górze bo wieje, człowiek szybciej przemarza i sprzęt się telepie. Na południowej stronie Lublin, Kraśnik, Krasnystaw i Zamość znikają za górką ale zaczynamy dostrzegać Stalową Wolę i Biłgoraj (mówię o łunach, nie o samych miastach). Jest to pewien sposób na obserwacje jeżeli mamy auto i jesteśmy mobilni a raczej tak jest. Ogólnie górki nie są bardzo wysokie i od szczytu do podnóża mamy jakieś 60 metrów.

Prowadziłem z tej górki już trochę obserwacji i z większości byłem zadowolony. Mgła zostaje w "dolinkach" poniżej, nie zasypiamy bo ptactwo z lasów rozmawia większość nocy czasem dość głośno i momentami zawiewa wiatr. Jest to myślę optymalna miejscówka dla mieszkańców Lublina i Kraśnika oraz okolicznych większych miasteczek jak Wysokie czy Bychawa a być może nawet dla ludzi z Krasnegostawu.

Koordynaty górki do poprawy: 50.847824 N 22.621399 E

Fota na zachętę w załączniku.

tarnawa_lubelskie_irydius2.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

https://www.google.com/maps/place/52°31'28.8"N+21°27'38.1"E/@52.5246692,21.4518142,2639m/data=!3m2!1e3!4b1!4m6!3m5!1s0x0:0x0!7e2!8m2!3d52.5246572!4d21.4605695

...tu kłania się super miejsce, w które można szybko i wygodnie uciec z Warszawy! Około 40 minut (55 km) jazdy z centrum miasta, większość 3 i 2-pasmową ekspresówką!

Na ostatnich kilometrach zjeżdżamy z S-ki w kierunku Mostówki i wkraczamy do lasu, następnie przejazd przez tory w Mostówce , znów las , gdzie  jadąc asfaltówką wypatrujemy piaszczystej dróżki po prawej; skręcamy w nią, by już po chwili znaleźć się  na rozległej łące.

 Od wschodu i południa otwarta, niemal nieskażona światłem przestrzeń; jedynie kilka odległych, nieszkodliwych świateł domków na drugim skraju łąki. Zachód i północ od strony lasu, który - w miarę potrzeby - może zasłaniać  północną łunę  światła od Wyszkowa (ostatnio przydał mi się także do przykrycia zachodzącego Księżyca). Najpoważniejsza łuna to oczywiście południowy zachód, skąd przybyliśmy, a więc Warszawa i aglomeracja.

 Szybki dojazd świetną infrastrukturą drogową, ciemne, odsłonięte po horyzont południe i wschód, również sam klimat -  zapach i odgłosy przyrody na skraju lasu... To wszystko czyni miejsce bezkonkurencyjne  w promieniu gdzieś do 60 km od stolicy:) 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hejka dawno nie pisałem na forum  już nie wspomnę o obserwacjach ale odkąd zacząłem pracę jako kierowca dużego, tego czasu jest na prawdę mało, w sumie na takie spokojnie obserwacje mam  tylko w weekendy, i tutaj mam do was pytanie czy na forum sa jakieś osoby ze Zduńskiej Woli albo okolic które również interesują się astronomia , a jesli tak czy organizują jakieś spotkania obserwacyjne w jakieś fajnej miejscówce 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

51.451338, 18.397533

180f5c7c-def6-4033-8481-c7dad236ab50.png.jpg.d6d8d9faf32a002fbb31e2fe59da26d0.jpg

 

To miejsce miałem upatrzone już dawno, ale dopiero teraz udało się wyskoczyć tam w trakcie bezchmurnej nocy.

Miejscówka mieści się w kwadracie wyznaczanym przez Kalisz, Sieradz, Wieluń i Kępno. To jedyna plama ciemnego nieba po tej stronie Łodzi, następne ciemne tereny są 100 - 150 kilometrów w stronę Kielc.

Droga dojazdowa jest tragiczna, to najlepsze co można o niej powiedzieć. Mniej więcej w centrum Kuźnicy Zagrzebskiej na zakręcie zjeżdżamy z głównej drogi i kierujemy się w stronę Kuźnicy Błońskiej. Jedziemy prosto aż do mostu za którym skręcamy w prawo na drogę gruntową. Mijamy skrzyżowanie i kierujemy się dalej na wprost aż do linii lasu. Tuż przed linią drzew po lewej stronie znajduje się wjazd na niewielką polankę.

Przed wjazdem warto wyjść z samochodu i dokładnie obejrzeć jak to wygląda. Miejsca na manewr jest stosunkowo niewiele, a przejeżdżamy nad rowem, lepiej nie ryzykować zawiśnięcia kołem. Gdy byłem rośliny rosły dość wysoko, ale po lewej stronie przy drzewach była czysta ziemia na której mogłem obrócić samochód.

1117966394_Screenshot_2018-08-17Geoportalgovpl.jpg.983987efa5e233af222b8b7192d8931c.jpg

Teren na którym znajduje się miejscówka otoczona jest drzewami ze wszystkich stron, jest tam jedno gospodarstwo i 2 domki letniskowe, ale od nich jesteśmy osłonięci drzewami.

Polanka posiada fantastyczny widok na północny wschód, wschód i południe, jeżeli chcemy obserwować zachodnie niebo trzeba przenieść się za drzewa na drogę którą dojechaliśmy czyli jakieś 15 metrów. Drzewa od południa są mniej więcej na wysokości Marsa, czyli żenująco nisko ;) Przebiegająca nieopodal linia wysokiego napięcia nie jest oświetlona więc nie przeszkadza.

Nie posiadam niestety przyrządu pozwalającego zmierzyć jakość nieba, ale Mleczna po horyzont. Jedyna łuna jaką widać znajduje się na północnym wschodzie i pochodzi od oddalonego od oddalonego o 30 kilometrów Sieradza.

 

Jeszcze dodatkowa informacja: bardzo blisko znajduje się agroturystyka, jeżeli ktoś nie chce zatrzymywać się pod lasem pośrodku niczego. Za mostem, na drodze gruntowej na skrzyżowaniu skręcamy w lewo zamiast jechać prosto.

https://www.google.pl/maps/place/Gospodarstwo+Agroturystyczne+Zacisze/@51.4574248,18.390188,596m/data=!3m2!1e3!4b1!4m7!3m6!1s0x471a8fd20a72e5b5:0xfffc938b752dfdf8!8m2!3d51.4574248!4d18.3923766!9m1!1b1

Edytowane przez Krzychoo226
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Paether napisał:

Dzięki @Krzychoo226! Dodane do mapy. Co ciekawe, w okolicy są już dwa znaczniki zgłoszone przez @heweliusz:

 

 

Te okolice (gmina Brąszewice i Klonowa) to wraz z terenem na północ i południe od Przedborza chyba najlepsze=najciemniejsze miejsca w woj.łódzkim na obserwacje nieba - patrz na postawienie obserwatorium (po wygranej w Lotto lub utworzenie małego Parku ciemnego nieba - no może jeszcze Załęczański PK - ale muszę to sprawdzić)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Miejscówka niedaleko miejscowości Dobre

Dojazd cały czas asfaltową drogą, ostatnie 100m żwirówka ale bez problemu przejezdna.

Widoczna łuna po zachodniej stronie. Nie widać dookoła żadnych latarni z pobliskich wiosek.

52.326215, 21.763986

 

 

 

Miejscówka na północny wchód od Stoczka Łukowskiego.

Dojazd bardzo dobry jedynie ostatnie 2 km polnymi drogami lecz przejezdne.

Ale w zimę gdy spadnie śnieg i podczas roztopów może być problem.

Bardzo niewielka łuna od Stoczka, poza tym niebo super.

Nie oślepiają żadne latarnie, wszystkie okoliczne wioski odcięte drzewami.

51.986818, 22.051602

Edytowane przez Nord
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To ja swoją miejscówkę jeszcze dorzucę: Bulwary Wiślane w Czerwińsku nad Wisłą: 

https://www.google.pl/maps/place/52°23'35.3"N+20°18'56.3"E/@52.393143,20.3151038,19z/data=!3m1!4b1!4m6!3m5!1s0x0:0x0!7e2!8m2!3d52.3931427!4d20.3156513

 

Bardzo dobry dojazd samochodem - w pewnym momencie należy skręcić w brukowaną drogę i dojeżdżamy nią po kilkudziesięciu metrach nad sam brzeg Wisły. Dobry widok w kierunku wschodnim, południowym i zachodnim. Na wschodzie niewielka łuna od strony Nowego Dworu Mazowieckiego i Zakroczymia. Na południu niewielka łuna od strony Sochaczewa, na zachodzie zaś mała łuna od Płocka. Ale (przynajmniej mnie) w niewielkim stopniu przeszkadzają one w obserwacjach wizualnych.

 

Nie polecam miejscówki do astrofoto - bliskość lotniska w Modlinie powoduje, że jest dużo samolotów na niebie...

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam Was wszystkich! Widzę że na pomorzu między Gdańskiem a Grudziądzem wielka pustka. Rozległe niziny i pewnie dużo gorsze warunki do obserwacji z tego co czytam. Zaciekawiło mnie obserwowanie nieba, nie mam jeszcze żadnego odniesienia jak wygląda dobre niebo. Według map LP nie jest aż tak źle, ale nie wiem jak z innymi czynnikami 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Agroturystyka "Pod gwiazdami" w Gołubowszczyźnie - okolice Siemiatycz tuż pod wschodnią granicą. Świetne miejsce na urlop astro połączony z wypoczynkowym. Dla mnie jako mieszczucha istny raj, cisza i spokój a w nocy nad głową mocne 3 w skali Bortle'a. Miejscowość składa się z trzech domów na krzyż. Jest jedna latarnia ale często się nie pali, a nawet jak jest zapalona to właściciel wiedząc jaki jest cel wyjazdu poszedł do sąsiada i poprosił o jej wcześniejsze zgaszenie :)

 

Właściciele są bardzo mili i gościnni, na miejscu są dwa domki na 5 i 6 osób, więc można nawet zrobić spory zlot astro :) Byłem tam już dwa razy i na pewno jeszcze wrócę. Poniżej link do miejscówki:

https://www.google.pl/maps/place/Pod+Gwiazdami/@52.4949165,23.1951758,15z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0xf63f6021e9c2c401!8m2!3d52.4949165!4d23.1951758

 

I kilka fotek nieba (1 klatka, 30s, z obróbką u mnie krucho ale jakiś pogląd na jakość nieba jest)

 

PS: nie mam pojęcia jak dodać miejsce na astropolisową mapę, pomoże ktoś?

2076677389_kopia2DSC_0428.thumb.jpg.64dca127c6c12b069d9c82c3c49fe37a.jpg223365547_kopiaDSC_0429.thumb.jpg.e0cd6566f4976409a19e9d93eac168ef.jpg407100674_kopiaDSC_0422.thumb.jpg.eb5fef7be9e8a7441a33a078dec75366.jpg:

 

Edytowane przez Astrobonq
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Astrobonq napisał:

PS: nie mam pojęcia jak dodać miejsce na astropolisową mapę, pomoże ktoś?

Zrobiłeś to wpisem w tym temacie ;) 

Nie zaryzykuję publicznego dodawania znaczników. Kiedyś taka mapa z publiczną edycją powstała i zrobił się na niej okropny chaos ze znacznikami w kompletnie innych miejscach niż wskazywałby opis, albo bez żadnego opisu, przez co zupełnie utraciła wiarygodność.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Astrobonq napisał:

Agroturystyka "Pod gwiazdami" w Gołubowszczyźnie - okolice Siemiatycz tuż pod wschodnią granicą. Świetne miejsce na urlop astro połączony z wypoczynkowym. Dla mnie jako mieszczucha istny raj, cisza i spokój a w nocy nad głową mocne 3 w skali Bortle'a. Miejscowość składa się z trzech domów na krzyż. Jest jedna latarnia ale często się nie pali, a nawet jak jest zapalona to właściciel wiedząc jaki jest cel wyjazdu poszedł do sąsiada i poprosił o jej wcześniejsze zgaszenie :)

 

Właściciele są bardzo mili i gościnni, na miejscu są dwa domki na 5 i 6 osób, więc można nawet zrobić spory zlot astro :) Byłem tam już dwa razy i na pewno jeszcze wrócę. Poniżej link do miejscówki:

https://www.google.pl/maps/place/Pod+Gwiazdami/@52.4949165,23.1951758,15z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0xf63f6021e9c2c401!8m2!3d52.4949165!4d23.1951758

 

I kilka fotek nieba (1 klatka, 30s, z obróbką u mnie krucho ale jakiś pogląd na jakość nieba jest)

 

PS: nie mam pojęcia jak dodać miejsce na astropolisową mapę, pomoże ktoś?

2076677389_kopia2DSC_0428.thumb.jpg.64dca127c6c12b069d9c82c3c49fe37a.jpg223365547_kopiaDSC_0429.thumb.jpg.e0cd6566f4976409a19e9d93eac168ef.jpg407100674_kopiaDSC_0422.thumb.jpg.eb5fef7be9e8a7441a33a078dec75366.jpg:

 

Trzeba koniecznie dopisać - cale południe ciemne i odsłonięte niemal po horyzont:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PiotrTheUniverse napisał:

Trzeba koniecznie dopisać - cale południe ciemne i odsłonięte niemal po horyzont:)

Tam wszystko jest ciemne. A droga mleczna w Strzelcu kończy się na odległej ścianie lasu. Dopiero co tam byłem a już mogę wracać :)

Edytowane przez Astrobonq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2.thumb.png.f7eab878f91338e38b826538a7b2ef32.png49°39'20.9"N 19°26'13.7"E Koszarawa, Hala Janoszkowa

Świetne miejsce na obserwacje. Zasadniczo nie ma dojazdu, więc ciężki sprzęt odpada. Brak zanieczyszczenia światłem dla całego południowego, wschodniego i zachodniego obszaru nieba i  małe dla północnego. Wysokość około 1054 m.n.p.m. Pierwsze miejsce gdzie wyraźnie dostrzegłem Galaktykę Andromedy gołym okiem (i to przy małym księżycu). Niedaleko szczytu chatka turystyczna, w której można miło spędzić noc czy dzień.

 

20180723_201402.thumb.jpg.1883c23395751bac3dd97d17e8afce2e.jpg12.thumb.jpg.593568c3e73b0b0e217e610ab1d118a8.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. To i ja dorzucę coś od siebie, bo w moich okolicach pustki, a może się komuś przyda.

1) 54.168130,19.635117

 

Moja najlepsza miejscówka. Blisko domu, i na górce. Mgła bardzo rzadko wchodzi na miejsce obserwacji. Jest to droga między polami. Podczas okresu kukurydzy, niestety nie warto tam przyjeżdzać. LP jest dosyć spore, ale ciężko coś znaleźć na północy wolnego od światła. 

IMG_3871.thumb.jpg.f29627abbfd317372a84921e1bcbcd83.jpg

 

2) 54.216508,19.831280

Nie zasiedziałem tam długo, ponieważ zajechałem w okres dużej wilgotności. Trzeba pojechać w dzień i znaleźć sobie miejscówkę. Na lightpollution map wygląda przyzwoicie. I ma klimat :) Zdjęcie poniżej

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_6747.thumb.jpg.1b70efc04c3973f91d51e390bc3862cc.jpg

 

3) 54.188465,19.892292

Przyzwoite miejsce. W polu. Dojazd 100% autem. Miejsce odkryte dosyć mocno. Lightpollution jest w miare przyzwoite w niektóych kierunkach. Byłem tam ponad rok temu i niestety nie mam udanych fotek.

4) 54.290391,20.303423

Moja chyba najlepsza miejscówka. Niestety daleko, więc i mało uczęszczana. Dojazd kiepski, ale śmiało można dojechać do celu autem. LP znośne. Minusem jest czerwone światło na południu, więc focenie DM odpada dla mnie. Fotka poniżej

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.