Skocz do zawartości

Balon meteorologiczny


Rekomendowane odpowiedzi

Musisz zgłosić do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Tu masz link z opisem:

http://www.pansa.pl/index.php?menu_lewe=ops&lang=_pl&opis=OPS/ops_info

Pod koniec strony jest m. in. o balonach.

A tu masz jeszcze formularze (punkt 3):

http://www.pansa.pl/index.php?menu_lewe=ops&lang=_pl&opis=OPS/ops_formularze

No i pamiętaj, że bezpośrednio przed wypuszczeniem (15 minut chyba) trzeba zadzwonić na telefon, który Ci wpiszą w formularzu.

 

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh nie żebym zrzędził ale potem narzekamy, że nikomu się szukajki nie chce szukać i liczą na gotowce...
Zgłosić musisz na minimum 10 dni przed startem więc raczej na dniach tego nie puścisz. Tym bardziej jeśli będziesz się musiał licytować o miejsce startu. Formularz 3 ze strony PANSy dotyczy balonów takich małych, lampionów i innych nisko latających dupereli, do stratosferycznego musisz napisać swój formularz tak w skrócie:

- kto

- gdzie

- kiedy (początek - koniec)

- kolor balonu, ilość, średnica przed startem - na wysokości sondowania, waga

- kolor spadochronu, wymiar

- waga ładunku

- częstotliwość nadawania radiosondy - jeśli nadajesz, jeśli nie nadajesz to musisz jasno zaznaczyć, że NIE nadajesz

- wysokość sondowania (pewnie koło 30 km)

- prędkość wznoszenia, opadania

 

Ja przerobiłem ten numer 3 z ich strony dodając informacje o które prosili, w sumie sam dzisiaj zgłaszałem swój start :P Skąd puszczasz i kiedy?

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowe pytanie, bo kiedyś bardzo poważnie rozważałem wypuszczenie takiego balonu. Kwestie które tu poruszyliście są mi znane, jednak zastanawiam się nad jedną rzeczą.

Co w przypadku, kiedy balon spadnie np. na autostradę czy inną drogę, a kierowca spanikuje i spowoduje kolizję? Zdaje sobie sprawę że to rzadka sytuacja, ale może się zdarzyć, bo nie kontrolujemy lotu w żaden sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że w takim przypadku ma zastosowanie to:

 

Art. 91. Kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot albo zwierzę w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym,

podlega karze grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany.

Kodeks wykroczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to nie jest tak że można pod koniec akcji pomiarowej zdalnie przeciąć linkę od aparatury - i siu kostkę z elektroniką na spadochronie, który otwiera się na danej wysokości, a balon rozszczelnić, np nad jakimś lasem. Tak by było chyba logicznie aby dało się jakoś zrzucić taki balon w odpowiednim dla nas czasie i miejscu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jest problem bo jak rozumieć koniec akcji pomiarowej? Jeśli jest to wysokość maksymalna to i tak tam balon pęka - nie ma sensu go odcinać. Wtedy aparatura tak czy siak spada z tej samej wysokości - odcięta czy nie. A zdalne wyzwalanie spadochronu... to jest mega ryzykowne. Pal licho jak wyrżniesz aparaturą w pole i wybijesz krater, gorzej jak walniesz w budynek... albo człowieka. Są ubezpieczenia dla modelarzy z włączeniem balonów i to jest chyba jedyne zabezpieczenie. Można by zrobić spadochron dwustopniowy, jeden hamulec mały i na wysokości 500m rozkłada się właściwy spadochron. Ale i tak grunt to porządne zaplanowanie startu, są strony z symulowaniem trasy (i to dosyć dobre symulacje) więc jak punt końcowy za blisko nam się znajduje miasta lub węzła drogowego to przekładamy start i tyle.

Edytowane przez Ainar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym odcinaniem to fakt głupota moja, zapomniałem że przecież pękają czasze tych balonów,

a z spadochronem chodziło mi nie o zdalne uruchomienie, a o wyłącznik wysokościowy, oparty na czujniku ciśnienia, ale fakt taki czujnik to musiał by być zdublowany, albo nawet i 3 systemy, awaria to bardzo niebezpieczna sprawa.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.