Skocz do zawartości

Pierwszy zakup tak do 3500 zł


Costales

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

całkowicie nowy na forum i w branży :P

 

Co byście polecali, jaki sprzęt tak do 3500 zł. Chodzi o to by sam naprowadzał na obiekty.

Planety i jak da radę to coś szerzej.

 

Nie znam się całkowicie, tak mnie naszło wczoraj i pomyślalem, że warto się tematem zainteresować, aktuanie czytam czytam czytam.

 

Na forum nie widziałem nic w tym przedziale cenowym /nie doczytalem być może/. Co ewentualnie można by dokupić.. tak do budżetu 4 tys /ale to opcja/

 

Rzchodzi mi się o sprzęt nowy.. bo tak przeglądalem i jest tego w cholerkę.

 

Mieszkam na wiosce, sprzęt będzie ustawiany na balkonie.. albo od storny północno wshocndniej albo południowo zachodniej, ewentualnie gdzieś na lące obok :P

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy przegladałeś jakieś tematy związane z zakupem sprzętu - codziennie pojawiaja się nowe :)

 

Odpowiem wiec trochę nie dosłownie...

Wiekszość pewnie poleci ci Dobsona, bez względu na to co napiszesz...

Ale ja zadam najpierw trochę prowokacyjne pytanie, tak, aby powstała jakaś merytoryczna ożywiona :Loveit: dyskusja.

 

Wolisz oglądać gwiazdy tak:

albireo.jpg

Czy tak:

220px-AlbireoHunterWilson1.jpg

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiekszość pewnie poleci ci Dobsona, bez względu na wszystko co napiszesz...

 

Polecę Dobsona ze względu na to co napisał :P

 

Mieszkasz na wsi, masz łąkę do dyspozycji więc nie ograniczaj się balkonem. Budżet max 4000?

 

To, to i to:

 

http://astrokrak.pl/dobsony/1405-teleskop-delta-optical-gso-dobson-12-f-5.html

http://www.explorescientific.co.uk/en/Eyepieces/Explore-Scientific-82-N2-Eyepiece-6-7mm-1-25.html

http://www.explorescientific.co.uk/en/Eyepieces/Explore-Scientific-82-N2-Eyepiece-14mm-1-25.html

 

...i masz właściwie komplet. W dalszej perspektywie do zmiany długi okular, który jest w zastawie z teleskopem.

 

Aczkolwiek jeśli zechcesz poświęcić rozdzielczość i stracić mnóstwo światła na rzecz ładniejszych gwiazdek, to można podyskutować i w tym kierunku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JSC - czy wrzuciłeś te zdjęcia ze względu na spajki czy chciałeś pokazać jak gwiazdy NIE będą wyglądać przez teleskop gdy przez niego spojrzy?

 

Teleskop Newtona na montażu Dobsona poleca się nie przez widzimisię, czy "łatwiej to napisać niż cokolwiek innego" - poleca się dlatego, że w przeciwieństwie do refraktorów daje lepszy stosunek apertury do ceny a co za tym idzie można postawić na Dobsonie całkiem pokaźną pralkę, która złapie na prawdę dużo fotonów.

 

Jestem przeciwnikiem polecania czegokolwiek zanim nie uświadomi się osoby co tak na prawdę może dostrzec przez teleskop.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przeciwnikiem polecania czegokolwiek zanim nie uświadomi się osoby co tak na prawdę może dostrzec przez teleskop.

 

Miejmy nadzieję, że...

 

Nie znam się całkowicie, tak mnie naszło wczoraj i pomyślalem, że warto się tematem zainteresować, aktuanie czytam czytam czytam.

 

...doczyta(ł) :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obydwa. - oczywiście móiwmy tutaj o WIZUALU, nie astrofotografii.

na pierwszym pokazałeś zdjęcie z newtona na którym widać rozmyte gwiazdy i spajki - wizualnie na 100% nie będą to tak rozmyte gwiazdy i nie będzie takich spajków.

na drugim (te same gwiazdy) przedstawia nasaturowane zdjęcie przez refraktor i śmiem twierdzić, że również nie będą tak wysaturowane w rzeczywistości - pomijając fakt, że kolor w kosmosie to inna para kaloszy.

 

Chyba, że chciałeś pokazać różnice astrofotografii to wtedy duże gwiazdy z newtona faktycznie potrafią być trochę rozlane i posiadają spajki i wtedy to porównanie ma sens.

 

Na koniec dodam, że obydwa zdjęcia mają inną skalę (widać to po gwiazdach dookoła układu Albireo).

 

Patrzyłem wielokrotnie przez teleskop newtona i nie widziałem tak rozplackowanych gwiazd.

 

Paweł

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze ;)

Będą sie nieco różniły od tego co widać na tych zdjęciach, ale niewiele (dla niektórych wiele, dla innych niewiele ;) mozna dyskutować)

Newtony daja spajki na jasnych obiektach i dają słabszy kolor. Im grubsze nitki pajaka tym większe sapjki, im większe lustro wtórne tym bardziej rozmyty punkt (uwidocznoiny drugi prążek dysku airego). Oczywiscie inaczej wszystko wyglada w małych powiekszeniach i inaczej w duzych.

Jak ktoś chce poczytać o wadach Newtona to niech zajrzy do anglojezycznej wiki https://en.wikipedia.org/wiki/Newtonian_telescope.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze ;)

Będą sie nieco różniły od tego co widać na tych zdjęciach, ale niewiele (dla niektórych wiele, dla innych niewiele ;) mozna dyskutować)

Newtony daja spajki na jasnych obiektach i dają słabszy kolor. Im grubsze nitki pajaka tym większe sapjki, im większe lustro wtórne tym bardziej rozmyty punkt (uwidocznoiny drugi prążek dysku airego). Oczywiscie inaczej wszystko wyglada w małych powiekszeniach i inaczej w duzych.

Jak ktoś chce poczytać o wadach Newtona to niech zajrzy do anglojezycznej wiki https://en.wikipedia.org/wiki/Newtonian_telescope.

 

No i jasna sytuacja :-)

To co napisałeś jest jasne i czytelne. Oczywiście się podpisuję pod tym.

 

P.

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co byście polecali, jaki sprzęt tak do 3500 zł. Chodzi o to by sam naprowadzał na obiekty.

Planety i jak da radę to coś szerzej.

 

 

Przemyśl to z naprowadzaniem. Szczególnie, jeśli chodzi o planety.

Planety są na tyle jasne, że nie potrzebujesz żadnego naprowadzania, żeby je znaleźć, to jest bułka z masłem.

 

I teraz uwaga, ceny sklepowe:

Synta 12"- 3215 PLN (GSO 12"- 2879 PLN)

Synta 12" GoTo- 5775

 

Odrobina nauki, atlas nieba (nawet wydrukowany z Internetu), chwila cierpliwości i nie dość że nauczysz się nieba, to jeszcze zaoszczędzisz dużo pieniędzy. No i nie będziesz zależny od "komputerka" który może się zepsuć. Po jakimś czasie nawet nie pomyślisz o tym że chciałbyś mieć GoTo, bo wszystko co on zapewnia można zrobić samemu. Nauczysz się nawigować na niebie "po gwiazdkach" i bez problemu znajdziesz interesujące Cię obiekty.

Ja zawsze GoTo odradzam- może jestem staroświecki i nie idę z duchem czasu, ale dla mnie to trochę zabija urok obserwacji.

 

I nie mówię że masz koniecznie kupować 12", bo to osobna kwestia (chociaż wydaje mi się to rozsądne), ale chciałem zobrazować ile kosztuje system naprowadzania na obiekty- za tą kasę kupisz kilka dobrych okularów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a na takie coś co powiedzie:
http://sklep.deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-celestron-nexstar-127-slt,d1927.html

ktoś mi to polecił ... wieczorem będę dalej czytal bo do pracy muszę pędzić.

 

Ma ktoś możliwość pokazania jak .. planety będą wyglądały przez polecany tutaj: http://astrokrak.pl/dobsony/1405-teleskop-delta-optical-gso-dobson-12-f-5.html

 

?

bo te pierwsze dwie fotografie to jakoś um.. mało zachęcające do zakupu sprzętu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

bo te pierwsze dwie fotografie to jakoś um.. mało zachęcające do zakupu sprzętu :P

Przejrzyj dział "szkice obserwacyjne". To najlepiej odda widok w okularze, o ile nie zamierzasz spotkać się z kimś z okolicy i zobaczyć na własne oczy.

 

Planety jako jedne z nielicznych są kolorowe i pokazują dość dużo szczegółów w dobrych warunkach.

Jeśli oczekujesz kolorów i wyraźnych widoków mgławic, galaktyk z ramionami spiralnymi itp., to się rozczarujesz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://sklep.deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-celestron-nexstar-127-slt,d1927.html

ktoś mi to polecił ... wieczorem będę dalej czytal bo do pracy muszę pędzić.

 

Bardzo słaba opcja dla Ciebie. To sprzęt dla leniwych planeciarzy w dużych miastach :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo te pierwsze dwie fotografie to jakoś um.. mało zachęcające do zakupu sprzętu :P

 

No to dam jedną z bardziej znanych mgławic letniego nieba :mr.green:

M57

ringnebulaInterior.jpg

 

W teleskopie 10" wygląda tak :) (widok bardzo zależy od ceimności nieba)

schets-m57-05062011.jpg

Ja miałem radochę (to nie sarkazm - autetyczna radosc :) ) jak zobaczyłem na wyjeździe wakacyjnym w 70 mm refraktorku tak:

m57 ref.jpg

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie wszystkim za info.. ale um doczytałem i i.. z tym budżetem to raczej nie ma co startować.

 

http://astropolis.pl/topic/43726-jowisz-2014/

 

żeby takie cos pooglądać, nie mówię już o foceniu to się trzeba jeszcze drugie tyle wypłukać na sprzęt.

 

Pooglądałem też fotki inne :P ten sprzęt na fotkach jako sam.. niby mały, ale przy człowieku obok o.@ um :P raczej na łąkę to ja tego nie będę targał :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma kolega do wydania duże pieniądze i wiejskie niebo,brałbym newtona na dobsonie z największym lustrem.Broń boże niech kolega nie kupuje tego cudu współczesnej techniki 70/900 lub podobnych,tego typu zabawki to rodzice kupują swoim pociechom na komunie.Ciemne niebo nad głową to aż się prosi żeby obserwować porządnym sprzętem a nie zabawką dla przedszkolaków.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Broń boże niech kolega nie kupuje tego cudu współczesnej techniki 70/900 lub podobnych,tego typu zabawki to rodzice kupują swoim pociechom na komunie.Ciemne niebo nad głową to aż się prosi żeby obserwować porządnym sprzętem a nie zabawką dla przedszkolaków.

A kto poleca 70/900 za 3500zł???

BTW To jak z tymi epsilonami w Lutni - ma jakies zdanie kolega na ten temat czy nie http://astropolis.pl/topic/50361-jak-poprawnie-uzywac-teleskopu/?do=findComment&comment=588686? Wierzę, ze pytam prawdziwego eksperta ze sprzętem na miarę teleskopu Hubble'a, wiec miło by było aby zabrał w tym względzie swój głos. Nawet temat osobny założyłem: http://astropolis.pl/topic/50347-epsilony-w-lutni-double-double/?do=findComment&comment=588491

 

Dzięki wielkie wszystkim za info.. ale um doczytałem i i.. z tym budżetem to raczej nie ma co startować.

 

http://astropolis.pl/topic/43726-jowisz-2014/

 

żeby takie cos pooglądać, nie mówię już o foceniu to się trzeba jeszcze drugie tyle wypłukać na sprzęt.

 

Pooglądałem też fotki inne :P ten sprzęt na fotkach jako sam.. niby mały, ale przy człowieku obok o.@ um :P raczej na łąkę to ja tego nie będę targał :P

Bez przesady.... nie ma takiego sprzętu aby na zywo zobaczyc to co na fotografiach, a juz na pewno nie kolorowych mgławic. To są obrazki o długim czasie naświetlania i po obróbce w photoshopie. Podobnie planety - to złożone obrazki z setek zdjęć w specjalnym programie i potem wyostrzane podkolorowywane w innych.

Fotografia i wizual to dwie różne sprawy.

 

Dałem ci przykład M57 - 10 calowy teleskop to naprawdę dużo, a i tak zobaczysz tylko kółeczko jak dymek z papierosa. W małym teleskopie (dałem przykład 70/900) jest prawie niedostrzegalna a i tak sprawia wielkie wrażenie. Warto więc.

 

Zobacz sobie ile kosztuje 10" calowy Dobson - nie jest taki drogi... za 3500 zł mozesz tez kupić jakiegos MAKa lub refraktor ED - moze uzywany? - wtedy będzie rzecz jasna większy za taką kasę. Refraktorów achromatycznych o standardzie poniżej Sidgewick osobiście bym nie polecał, ale są i tacy którym one bardzo odpowiadają. Dla mnie najważniejsza jest mobilnośc sprzętu, abym go mógł ze sobą bez problemów zabierać poza miasto... Potem jakość dawanych obrazów i bezobsługowośc. Nie polecałem Newtona, bo zwyczajnie nie lubie kolców wokół jasnych obiektów. Najpierw sporo poczytaj o poszczególnych systemach, a potem wybierz sam.

I pamiętaj o starej zasadzie - najlepszy teleskop to ten, którego najczęściej używamy! Nie zawsze będzie to ten najwiekszy :)

 

Wielu podpowiadających, wierzy, ze wybrało swój sprzęt najlepszy pod słońcem, chociaż w życiu na oczy innego nie widzieli, i taki polecaja innym. Dodatkowo jak zmienią teleskop zmieniają także obiekt do polecania :Loveit: Tak wiec miej na to baczenie ;)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co ja mam się udzielać w temacie jak tu na forum jest ekspert który zjadł zęby na obserwacjach.Od kołyski przez swój refraktorek zachwyca się gwiazdkami szpilkami i rozdziela epsilony w lutni bo tylko do tego się to cudo nadaje.Wychwala to cudo pod niebiosa bo jest najnajnaj a reszta to szmelc,ze szczególnym uwzględnieniem Synty na dobsonie.Powiem więcej ten hicior to prawdziwy wymiatacz planetarny jest a i na ds-ach pokazuje pazur.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co ja mam się udzielać w temacie jak tu na forum jest ekspert który zjadł zęby na obserwacjach.Od kołyski przez swój refraktorek zachwyca się gwiazdkami szpilkami i rozdziela epsilony w lutni bo tylko do tego się to cudo nadaje.Wychwala to cudo pod niebiosa bo jest najnajnaj a reszta to szmelc,ze szczególnym uwzględnieniem Synty na dobsonie.Powiem więcej ten hicior to prawdziwy wymiatacz planetarny jest a i na ds-ach pokazuje pazur.

 

Ooo! Czyzby ekspet ze sprzętem najlepszym pod Słońcem, nie widział nigdy epsilonków?

 

Gdzie ja piszę ze 70/900 jest najlepszy?

 

Powiem ci, ze najbardziej by mi pasował vixen 80/1200, pomimo długości. Zaplanowałem zakup MAKa 127/1900, waham się z refraktorem ED 100/900... Miałem SW 90/910, 70/700 obiektyw MTO 1000... Mam równiez okazję pooglądać niebo przez duze Newtony... Za eksperta się nie uważam, bo zbyt mało mam mozliwości ogladania nieba. A co do sprzetu - o niektórych sprawach po prostu wypada wiedzieć. Np. o praktycznym zaniku aberracji chromatycznej w achromatach w standardzie Conrady, ale jak widzę kolega pewnie zbyt dużo obserwuje niebo i nie ma juz czasu na studiowanie wiedzy optycznej.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doobra, to może zacznę tak od początku :D księżyc :P i jakaś najbliższa planeta, bez szaleństw. Potem jak mnie to wciągnie to zakupię coś innego. Ważna jest mobilność bo te newtony to są.. kolosy :P

 

Co w tym zakresie byście polecili. Tak by można było księżycowi się poprzyglądać.

 

Coś co by dało więcej szczegółów niż to:

Edytowane przez Costales
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem powyżej o moich planach... wiec je polecam :mr.green:

 

Za 3500zł to na pewno MAK lub refraktor ED. Jak dla mnie musi byc montaż EQ, bo z AZ nie moge sobie już poradzic, chociaż bardzo próbowałem na tegorocznych wakacjach ;)

Teraz tylko przestudiuj ceny i to wszystko.

Aaaa na planety to skutecznie rozdzielczośc instrumentu ogranicza seeing. Tak wiec zakup czegos naprawdę wielkiego nie ma wielkiego sensu...(no chyba, ze do fotografii, gdzie składanie zdjęć właśnie ten zły seeing w dużej mierze eliminuje) Na słabe mgławice sens ma, ale wówczas to musisz przygotować się na noszenie pralki ;)

 

Nie wiem jak inni, ale ja raczej mam maksymę, ze teleskopu Hubble.a i tak nie kupię (ani sond kosmicznych), więc dążenie do coraz większych instrumentów sobie odpuściłem. A na polski seeing wystarczy MAK 127 (mozna się szarpać na 150 lub 180) lub refraktor ED 100mm (lub 120mm) - o jak najdłuższej ogniskowej.

Zobaczyć czapy polarne na Marsie, szczeline Cassiniego na piertścieniu Saturna, kilka psów na Jowiszu, księżyce tych planet to wszystko jest w zasięgu sprzętu za 3500zł. Jak zobaczysz na żywo to i tak rozdziawisz japę ;) A jak chcesz zobaczyc planetę z bliska to wejdź na stronę NASA :)

 

Co do Księżyca - Chłopie! Byle zabawką 70/900 zobaczysz 10x lepiej! Tylko nie podczas pełni! :) Księżyc ogląda się gdy światło na niego pada pod dużym katem, wtedy pięknie są widoczne i góry i kratery. Najlepiej w pobliżu terminatora.

Zainstaluj sobie program Cartes du Ciel lub Stellarium (Stellarium jest gorszy - bo pokazuje jakos wszystko rozmyte, albo ja tego ustawić nie moge ;) ) . Tam są opcje gdzie wpisujesz sobie teleskop i okular. Zobaczysz w kółeczku to co zobaczysz w danym okularze danego teleskopu.

Taki widoczek jest normalka nawet w zabawkach 70/900:

8022528070_79850d23bb_b.jpg

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.