Skocz do zawartości

Gwiazdy zaćmieniowe


Henryk

Rekomendowane odpowiedzi

Temat poruszyłem na a4u, ale zakładając, że może nie wszyscy bywalcy tego forum bywają na tym drugim, wspomnę krótko oraz podam link do strony ze świeżym wątkiem:

Obserwacje gwiazd zaćmieniowych

 

Zachęcam do "wspólnych" obserwacji tych fascynujących zjawisk i do dzielenia się spostrzeżeniami, albo tu, albo tam :wink:

 

Dodam jeszcze, że prawdziwą akcję obserwacyjną planuję w dniach od 8-20 września, kiedy Księżyc nie będzie przeszkadzał w obserwacjach. O ile oczywiście pogoda pozwoli.

Szczegóły bezpośrednio przed zaćmieniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak dotąd zrobiłem 3 oceny jasności gwiazd zmniennych. Największy problem to odszukać dana gwiazdę. Z polowania na zmienne wróciłem kilka razy na tarczy, ale dalej będe próbował. :roll: Za którymś razem się uda :wink: przynajmniej mam taką nadzieję.

 

 

Pozdrawiam wszystkich obserwatorów gwiazd zmiennych :salu:

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdy zaćmieniowe nie są moim ulubionym tematem obserwacji

 

Wiem Oskar, też do tej pory jedynie Algola i Sheliaka oglądałem, ale przed tygodniem mnie wzięło i już mam pięć kolejnych na koncie. Proponuję przyłączyć się zwłaszcza 11.09 do zaćmienia TW And - poszukiwania trzeciego składnika układu.

 

Pitter, nie ma rady jak dobre mapki i nauka położenia gwiazdek, z czasem będzie łatwiej. Ja ostatnio wpadłem na ćwiczenie - zapamiętuję dojście do zmiennej, której jeszcze nie obserwowałem i szukam jej bez mapki. Świetna zabawa, ale trzeba mieć zdolność zapamiętywania widoczków.

 

Szymek, Eta Aql to cefeida, zresztą godna polecenia, ale tu proszę o zaćmieniowych :) .

Kamerka to już inna kategoria obserwacji, jakoś do mnie nie dociera, chociaż jest dokładniejsza. Proponuję spróbować jednak też wizualnych obserwacji, zobaczysz jakie to piękne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pitter, nie ma rady jak dobre mapki i nauka położenia gwiazdek, z czasem będzie łatwiej. Ja ostatnio wpadłem na ćwiczenie - zapamiętuję dojście do zmiennej, której jeszcze nie obserwowałem i szukam jej bez mapki. Świetna zabawa, ale trzeba mieć zdolność zapamiętywania widoczków.

 

 

X Cyg znajduje bez mapki :lol: Na tarczy wracałem w starciu z gwiazdami, które obserwowałem po raz pierwszy, ale mam nadzieję, że kolejne obserwacje będą coraz lepsze :wink:

 

Staram sie jak mogę :D a jak już znajde to satysfakcja jest olbrzymia :D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

X Cyg znajduje bez mapki :lol: Na tarczy wracałem w starciu z gwiazdami, które obserwowałem po raz pierwszy, ale mam nadzieję, że kolejne obserwacje będą coraz lepsze :wink:

 

Masz na myśli cefeidę X Cyg, czy mirydę Chi Cyg?

No właśnie satysfakcja jest świetna, o to chodzi w tych obserwacjach. Widzę, że Radek na straży stoi :salu: . Pomóż zachęcać kolegów, żeby najpierw zaskoczyli :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o cefeidę X Cyg :wink: Właściwie nie potrzebuję mapy do jej oceny a obserwowałem ją tylko 2 razy. Jeżeli już się znajdzie daną gwiazdę, to potem trudno zapomnieć jej położenie, no chyba że regularnie obseruje się kilkadziesiąt lub więcej zmiennych.

Druga zmienna jaką obserwowałem to S UMa - jedna ocena. Na tym się kończy mój dorobek obserwacyjny :oops: Poległem przy RU oraz T Her :? Nie znalazłem , może uda sie przy najbliższych obserwacjach.

 

Zachęcam wszystkich do obserwacji :salu:

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wczoraj przyuważyłem zaćmienie Algola. Około 23:30 nastąpiło minimum. Oczywiście świecący mocno Łysy nie pozwalał na dokładne oceny w celu wyznaczenia minimum, ale zjawisko to zawsze robi na mnie spore wrażenie.

 

Czy ktoś jeszcze zauważył zaćmienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uprzejmie donoszę, że na jutro szukują się trzy ciekawe zaćmienia: AI Dra, U Cep, W UMi.

 

Wszystkie gwiazdy znajdują się w okolicy zenitu, łatwe do namierzenia.

 

Najbardziej polecam AI Dra, która jest jasna wystarczająco dla słabych lornetek, a dojście do niej jest bardzo proste od Bety Smoka. Początek obliczony zaćmienia - 08.09.2004 20:46 minimum -08.09.2004 23:24 koniec -9.09.2004 02:02.

Poza tym bardzo ciekawa pod względem amplitudy zmiany jasności (i nie tylko) jest U Cep, która jednak w minimum osiąga około 9 mag. Zakres zmian jasności przekracza tu 2 mag. Znajdujemy ją niedaleko gwiazdy Polarnej. Początek obliczony zaćmienia -08.09.2004 19:46 minimum -09.09.2004 00:34 koniec -09.09.2004 05:22.

 

Zachęcam do obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w nocy ładnie widoczne było zaćmienie beta Lyr.

 

Dzisiaj też jeszcze jest ciemna - zachęcam do rzucenia okiem :wink: .

Od niedawna oglądam jeszcze cztery zaćmieniowe typu Sheliaka, czyli EB (browar mnie nie sponsoruje :lol: ).

 

Na jutro zapowiadają się trzy bardzo atrakcyjne zaćmienia:

S Equ (8-10 mag) - minimum o 1:17

U Cep (6.7-9.2mag) - minimum o 0:14

U Sge (6.4-9.2mag) - minimum o 0:51

 

Zachęcam do obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzięki SSW przyłapałem w zaćmieniu fascynującą gwiazdkę X Tri.

Na początku obserwacji myślałem, że nic szczególnego, jednak w momencie, gdy dwururka straciła widoczność dzięki grubej warstwie wody na szkle, przerzuciłem się na teleskop i zobaczyłem jak w ciągu kilkunastu minut jej jasność spadła o około 1 mag i po chwilowym zastoju, tak szybko też urosła. Niesamowite wrażenie!! Polecam ją wszystkim, którzy mają w zasięgu.

 

P.S. Teleskop w końcu też zaparował, z obu końców, na szczęście lornetka w międzyczasie wyschła w samochodzie...

 

Poniżej wykres opracowany przez SSW:

xtri211004.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.