Skocz do zawartości

Co to za obiekt?


MateuszO

Rekomendowane odpowiedzi

A więc tak, jestem dość świeżym posiadaczem teleskopu. Kilka dni temu udało mi się pierwszy raz zaobserwować ciekawszy obiekt. Szukałem wtedy M31 kierując się Cassiopeią, którą dobrze widziałem, lecz odnalazłem obiekt znacznie mniejszy, który zajmował około 1/2, lub 1/3 szerokości pola widzenia okularu, które ma według obliczeń 1,625 stopnia średnicy, czyli 97,5 minuty. Obliczenia mogą być błędne, ponieważ na każdej stronie na jakiej sprawdzałem pole widzenia okularu było różne (30mm Erifle), więc uznałem 65 stopni ze strony Delty. Tak więc, czy ktoś wie, co to był za obiekt? Wykonałem wtedy szkic, więc postanowiłem go wrzucić, lecz proszę o wyrozumiałość, to był mój pierwszy obiekt i pierwszy szkic. Podejrzewam, że mogło to być M33, ale powinno być większe, a więc albo to jest M33, a "obliczenia" są złe, albo to jest inny obiekt. Na koniec dodam, że warunki atmosferyczne były dobre, lecz sąsiad świecił dość ostrym światłem, więc przystosowanie wzroku do ciemności było mierne, a poza tym, lustro mogło być lekko zaparowane (Ale gwiazdy były dość ostre). Z góry dziękuję za pomoc.

15891627.jpg?1439550710

 

PS. Posiadam GSO 8 Deluxe.

Edytowane przez PlanesFlyer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że odnalazłeś właśnie M31. Pamiętaj, że w wizualu galaktyki nie wyglądają jak na zdjęciach. M31 jest szeroka na 3 stopnie, owszem, ale słabe halo jest ulotne i obserwując pierwszy raz mogłeś nawet nie zwrócić na nie uwagi. Zdecydowanie łatwiej je dostrzec w lornetce. Pamiętaj, że im bliżej środka M31 tym jaśniej, szczególnie znaczne pojaśnienie w środku na Twoim szkicu wskazywałoby na M31

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedź, mam nadzieję, że dzisiaj się okaże (Pogoda odpowiada, więc obserwacje prawie codziennie), lecz jeżeli ktoś inny ma pomysł, który to obiekt, to proszę o odpowiedź, lub polubienie odpowiedzi uznanej za poprawną.

Edytowane przez PlanesFlyer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc okazało się, że pierwsza myśl była lepsza (przez cały dzień po obserwacji myślałem, że to M31, dopiero wieczorem zacząłem patrzeć na rozmiary i wszystko mi się pomieszało). Dzisiaj, tzn. wczoraj dobrze było widać konstelację Andromedy, a wiec ten obiekt który obserwowałem to było M31 (Trójkąt jest pod Andromedą). Poza tym udało mi się dostrzec M110 (Na drugim szkicu w lewym dolnym rogu), a także lekko M32 (trochę bardziej na prawo, nie widać na szkicu). Tak więc jak się okazało rację miał Alice.

15896975.jpg?1439632703

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.