Skocz do zawartości

Jak trafić do celu na orbicie


szuu

Rekomendowane odpowiedzi

kiedyś w jakimś wątku była mowa o tym, że gdy dwa orbitujące obiekty chcą się spotkać, to nie można tak po prostu skierować ich do siebie, bo taki ruch to zmiana prędkości orbitalnej a to spowoduje zmianę orbity i tor lotu wyjdzie inny niż chcieliśmy.

 

głównie z tego powodu nie udało się orbitalne spotkanie w czasie misji Gemini 4 - w NASA nie mieli jeszcze obczajonych trików na te okoliczność :P

 

ale z drugiej strony, im mniejsza odległość między obiektami tym bardziej zachowują się one jak jeden obiekt, na przykład kosmonauci baraszkujący na ISS nie muszą specjalnie obliczać poprawki orbitalnej gdy zamierzają przelecieć 3 metry na drugi koniec kabiny, po prostu odbijają się w wybranym kierunku i lecą prosto do celu.

 

gdzie jest granica między "bliskimi" obiektami, które zachowują się normalnie i "dalekimi", w które nawet NASA (z roku 1965) nie umie trafić?

nie wiadomo, ale znalazłem stary artykuł, który uchyla rąbka tajemnicy.

a przy okazji możesz sprawdzić swoją kosmiczną intuicję!

 

mamy 2 obiekty na typowej orbicie wokółziemskiej, odległość między nimi to 200 m.

rzucamy kamieniem (lub skaczemy w skafandrze) z prędkością 1 m/s celując idealnie prosto z jednego w drugi.

oczywiście nie trafimy - ale jak myślicie ile będzie metrów odchylenia?

 

poniższy przycisk odsłania tajemnicę :)

 

docelu.jpg

 

 

nie zapomnijcie napisać w komentarzach czy spodziewaliście się większej czy mniejszej wartości!

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spodziewałem się ok. 10-15m, trochę się zaskoczyłem, ale mechanika orbitalna jest bardzo nieintuicyjna. Nie wiem, czy grałeś kiedyś w Kerbal Space Program- polecam, dość realistycznie oddaje zagadnienia związane z lotami kosmicznymi, mechaniką orbitalną itp.

 

Swoją drogą to przy tym temacie zawsze przychodzi mi na myśl scena z "Grawitacji", gdzie Sandra Bullock siedzi w Sojuzie oddalona o kilka (kilkanaście?) kilometrów od stacji kosmicznej, celuje prosto w nią, odpala silniki i po kilku minutach trafia idealnie w zamierzony punkt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spodziewałem się ok. 10-15m, trochę się zaskoczyłem, ale mechanika orbitalna jest bardzo nieintuicyjna. Nie wiem, czy grałeś kiedyś w Kerbal Space Program- polecam, dość realistycznie oddaje zagadnienia związane z lotami kosmicznymi, mechaniką orbitalną itp.

 

tak tak, też bawiłem się kerbalem i też mi się podobało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą to przy tym temacie zawsze przychodzi mi na myśl scena z "Grawitacji", gdzie Sandra Bullock siedzi w Sojuzie oddalona o kilka (kilkanaście?) kilometrów od stacji kosmicznej, celuje prosto w nią, odpala silniki i po kilku minutach trafia idealnie w zamierzony punkt :)

 

Tutaj to odpalenie silniczków mogło pomóc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.