Skocz do zawartości

Kolimacja Synta 8"


kiju

Rekomendowane odpowiedzi

To wcięcie jest przyczyną odstawania wyciągu okularowego w wewnętrznej części tuby - też takie coś mam.

 

Natomiast to kółko faktycznie powinno być bliżej centrum. Lusterko wtórne wygląda na okej. Spróbuj poprawnie skolimować lusterko główne poprzez przekręcanie śrubek po tylnej stronie tuby.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedzi. Nie mam na razie zamiaru kręcić śrubami, bo jeszcze za mało wiem o kolimacji (nie chcę sobie jeszcze bardziej pogorszyć) - czytam to co jest w internecie. Chciałem się tylko poradzić kogoś bardziej doświadczonego czy nie ma tragegii :)

@Krawat - zastanawiam się nad kolimatorem laserowym (http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=761&lunety=Kolimator_laserowy_do_teleskop%F3w_1_mW_1,25%27%27_+_adapter_2%27%27_%28TPL%29). Jest sens kupować coś takiego? Wyczytałem, że takim kolimatorem jest dużo łatwiej ustawiać optykę będąc w terenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Syncie 8" nawet przewożenie nie wpływa jakoś tragicznie na kolimację. Warto sprawdzić co jakiś czas, zwłaszcza jeśli gwiazdy zaczynają mieć nieregularny kształt w polu widzenia, gdy masz trudności ze złapaniem ostrości lub gdy np. koma po jednej stronie jest bardziej widoczna.

Tak jak mówiłem, wiele osób nie używa kolimatora laserowego, a właśnie metody wynalezionej przez HAMALa. Na początku obserwacji możesz lekko zaświecić latarką w tubus i sprawdzisz czy kolimacja się trzyma.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Syncie 8" nawet przewożenie nie wpływa jakoś tragicznie na kolimację. Warto sprawdzić co jakiś czas, zwłaszcza jeśli gwiazdy zaczynają mieć nieregularny kształt w polu widzenia, gdy masz trudności ze złapaniem ostrości lub gdy np. koma po jednej stronie jest bardziej widoczna.

Tak jak mówiłem, wiele osób nie używa kolimatora laserowego, a właśnie metody wynalezionej przez HAMALa. Na początku obserwacji możesz lekko zaświecić latarką w tubus i sprawdzisz czy kolimacja się trzyma.

 

OK, dzięki za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam, kupiłem synte 6 cali. Bardzo mnie wciąga temat, ale nim zacznę coś oglądać z dworu, chciałbym pozbyć się problemu z kolimacją, generalnie po niej mam niezle obrazy jak na wymagania laika (widoki przez okno dachowe), jednak coś mnie irytuje. Właściwie jeden element ze zdjęcia(załączam), jakby odbicie tuby wyciągu widoczne przy nie rokreconym wyciągu, czyli w pozycji 0. Jak kręcę pokrętłem i wysuwa się wyciąg, element znika. Czy to jest ok, jakby mi któryś kolega pomógł w temacie, będę wdzięczny. Teleskop kolimowalem metoda kliszy hamala jak dobrze pamiętam nick. 

IMG_20190123_212055.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Jarsey napisał:

Właściwie jeden element ze zdjęcia(załączam), jakby odbicie tuby wyciągu widoczne przy nie rokreconym wyciągu, czyli w pozycji 0. Jak kręcę pokrętłem i wysuwa się wyciąg, element znika

To jest wyciąg - a konkretnie drawtube, który wchodzi częściowo w światło lustra, jak kręcisz pokrętłem ostrości. Nie ma to wpływu na obserwacje.

A teraz ciekawostka: jak przeczytasz moją odpowiedź, to wciśnij klawisz "home", żeby znaleźć się na początku wątku, a potem przeczytaj 3 post.

 

@mietek2224 ciekawostka dla Ciebie: zgadnij co mi google wyrzuciło jako pierwszy link na hasło "hamal kolimacja". A co mi tam ;) - to: http://indexhamal.pl/astrofotografia/Kolimacja_teleskopu.htm

 

Ludzie co się z Wami dzieje, trzecia osoba w ciągu kilku dni, która chce, żeby za nią pogryźć i połknąć? :P

 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dziki napisał:

To jest wyciąg - a konkretnie drawtube, który wchodzi częściowo w światło lustra, jak kręcisz pokrętłem ostrości. Nie ma to wpływu na obserwacje.

A teraz ciekawostka: jak przeczytasz moją odpowiedź, to wciśnij klawisz "home", żeby znaleźć się na początku wątku, a potem przeczytaj 3 post.

 

@mietek2224 ciekawostka dla Ciebie: zgadnij co mi google wyrzuciło jako pierwszy link na hasło "hamal kolimacja". A co mi tam ;) - to: http://indexhamal.pl/astrofotografia/Kolimacja_teleskopu.htm

 

Ludzie co się z Wami dzieje, trzecia osoba w ciągu kilku dni, która chce, żeby za nią pogryźć i połknąć? :P

 

 

@Dziki czytałem, jednak stopień wysuniecia przedstawiony w pierwszych postach nie jest aż tak duży, jak w moim przypadku. Dziękuję za odpowiedź, jesteście SUPER! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jarsey pierwsze zdjęcie przedstawia cień drawtube na obrazie rozogniskowanej gwiazdy, a Twoje zdjęcie pokazuje bezpośrednio odbicie w LG - to może być bardzo podobne wsunięcie drawtube w światło LG. I teraz:

- jeśli takie wsunięcie widzisz tylko podczas zabawy wyciągiem, a jak ustawisz ostrość na gwiazdach dratube tylko lekko wystaje z tuby, to nie przejmuj się,

- jeśli w punkcie ostrości drawtube jest zauważalnie wsunięty w świato LG, to zwróć uwagę na to jak wyglądają gwiazdy - nie powinieneś zauważyć nic niepokojącego (powinny być okrągłe, punktowe),

- jeśli obraz gwiazd jest widocznie zniekształcony to na 99,9% do poprawy kolimacja.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dziki z kolimowalem teleskop na nowo, na moje oko perfekcja. Robilem to według metody rozszerzonej http://www.astro-baby.com/astrobaby/help/collimation-guide-newtonian-reflector/.  Od znajomego za 250 kupiłem nowego es 24mm z jakimś argonem czy coś takiego, gość miał na zbyciu, wkładam w teleskop, obraz nawet ok, nie wyróżniający się za bardzo od poprzedniej kolimacji. Jednak problemem u mnie było przeglądanie nieba przez szybę. Z okna dachowego nawet niezle widoki, przez balkon też, dopóki nie użyłem okulara 8mm, porażka (cóż 250 wydane aby dowieść że to szyba była problemem). Pozdrawiam PS. Dzięki za wyjaśnienie z tą rurką widoczną na moich zdjęciach. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.