Skocz do zawartości

SkyWatcher 100/900 ED vs Equinox 100/900 ED


JSC

Rekomendowane odpowiedzi

Interesował się ktoś może czym one się różnią? Może ktos polecić jakąś stronę, gdzie to jest dokładnie wyjaśnione?

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_328&products_id=3216&lunety=Tuba_optyczna_Sky-Watcher_100ED_OTAW_100/900_BD_+_szukacz_+_z%B3%B1czka_k%B1towa_2_cale

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_328&products_id=1991&lunety=Refraktor_Sky-Watcher_Equinox_100/900_ED_OTA

 

Widzę oczywiście, że ceną :mr.green:

W opisie jest informacja, ze Equinox jest optymalizowany pod obserwacje wizualne. Co to oznacza? :g:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, ze sam sobie odpisuję, ale znalazłem porównanie dotyczące 120-tek. Byc może komuś tez sie przyda:

 

http://r2.astro-foren.com/index.php/de/10-beitraege/02-ed-optiken-halb-apos-und-frauenhofer-systeme/530-b007-sky-watcher-ed-120-900-halb-apo

 

http://www.teleskop-service.de/Artikel_Teleskop-Express/Skywatcher/ED-Refraktor/Vergleich-ED120-Eqinox120/Vergleich-Skywatcher-APO-120mm.htm

 

Co do optyki - w Equinoxie jest lepsza. Krótko podsumowujac - warto wydac dodatkową kasę.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkleję obrazki:

ED Pro (zwykłe)

ed120.jpg

 

ED Equinox

eqouinox120.jpg

Podpis jest taki, ze przy drugim obrazku widać mniej fałszywego koloru (chromatyzmu)

 

Jeśli wziąc pod uwagę 100mm a nie 120mm jak w teście, to przy tej samej ogniskowej 900mm setka powinna być jeszcze lepsza pod tym wzgledem.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

A już dałbym się na brać na ten... yyyy... że tak powiem "zabieg marketingowy" użyty w teście ;)

Czyli generalnie z pieć stów różnicy otrzymujemy lepszy wyciąg i chyba, gdzies tam czytałem, lepsze wyczernienie (ale i to pewnie jest niepewne ;))

 

Jest nawet więcej niz 5 stów różnicy bo w przytoczonym przeze mnie sklepie jedna z tub to gołe OTA a druga z katówką dielektryczną, szukaczem, okularem...

 

EDIT

Hmmm...

Patrząc na te zdjęcia sklepowe - ten BD ma zielone powłoki, a Equinox fioletowe, czy to może tylko złudzenie spowodowane oświetleniem i kątem patrzenia (taka powłoka "kameleon")? W necie są też zdjęcia z zielonymi powłokami na Equinoxie.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Equinox to tak jak napisałeś lepszy osprzęt w stosunku do BD i inne warstwy na szle. Mialem u siebie 3 edki- gold 80, BD 100, teraz mam docelowego Ed 120 w wersji Pro-gold. Swojego czasu szukałem różnic pomiędzy wersjami BD i Pro. Poza kolorem rury, wyciągiem z MF i wyposażeniem walizki różnic nie stwierdziłem :) A tak na serio: wersje Gold (pro) i BD mają obiektyw Schotta na FPL 53, tyle że w pierwszym przypadku między SW a Schottem nie było umowy marketingowej, dlatego informacji o Schott optical glass nie ma na tubach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem, equinoxy sa w srodku baflowane, a zwykle czarne i zlote PRO nie. Takie cos gdzies wyczytalem, ale pewny nie jestem, equinoxa w reku nie mialem niech mnie ktos prostuje.

 

Jesli te bafle rzeczywiscie są w equinoxach, pozytywnie by to wplynelo na kontrast i odblaski przy obserwacjach jasnych objektow typu ksiezyc jowisz czy wenus.

Mialem ed100 i ed1200 i te tuby mi sie tak srednio wyczernione wydawaly.

Potem mialem/teraz mam do czynienia z innymi APO i slabe wyczernienie tuby uznaje za najwieksza wade popularnych edkow. Co nieco lubia blinkowac na jasnych objektach, ED120 w szczegolnosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
2 godziny temu, anatol napisał:

JSC, czyżbyś zamierzał przejść na jasną stronę refraktorowej mocy? 

To było dawno i nieprawda ;) Zresztą ten EDek nie jest taki jasny :flirt:

A tak serio, to mam teraz taki mętlik w głowie co dokupić do Vixena 80/1200 (bo juz go nie sprzedam), że szkoda gadać. :uhm::letsdrink:

Przyznam, ze rozważałem (a może i jeszcze rozważam? ;) ) tego Equinoxa, bo to świetny teleskop (i swietnie wygladajacy - nawet dokupiłbym mu czarny montaż i ... czarny samochód z chromowanymi listwami - serio :) ). Wybrałem mu juz nawet okular do gwiazd podwójnych (Vixen HR3,4mm)... No ale będzie jednak dłuższa armata - ten co miał być. Sporo zamieszania zrobił mi Antares 105 f/15 - bo jest tez do kupienia... ale też go jak na dzisiaj odpuszczam ;) .

 

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz 2 cm więcej apertury za tą samą cenę co nowy Equinox 100/900 ED:

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=56645 

Wiadomo, nie nowy, ale refraktory się nie starzeją (albo starzeją się z godnością )

To co prawda F7 a nie F9, ale oba nie spełniają standardu Conrady, więc pod tym względem jeden pies.  

 

I za niewiele więcej Equinox 120ED, ale pewnie już sprzedany:

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=56626

Edytowane przez anatol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, anatol napisał:

To co prawda F7 a nie F9, ale oba nie spełniają standardu Conrady, więc pod tym względem jeden pies.  

 

 

A nie nie..., ;)

EDek 100 f/9 jest ponoc jak achro 100 f/18, wiec spełnia ten standard. Swoja drogą podobnie jak triplet100 f/6...

Z EDkiem 120 f/7 moze byc juz gorzej,... jest gorzej... Nie mówię, że 120ed f/7 jest zły... no powiedzmy, ze jest bardziej uniwersalny :)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No aberracja sferyczna - fakt ... lepiej jak dublet 100mm ma powyżej f/10. To trudno przeskoczyć w dublecie. No chyba, zeby ktos dał szkło FPL53/F2 ;) , ale wtedy byłaby abera chromatyczna.

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, anatol napisał:

Ach te soczewki, tylko tęcza im głowie (bo w gruncie rzeczy to pryzmaty obrotowe), tylko lustra ciepią na chroniczny niedobór kolorów.   

Bo mają to feralne małe lustereczko na wlocie :mr.green: (a niektóre wcale nie takie małe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy testami, ale tez od razu zakup nowych okularów i kątówki (pryzmatycznej).

Obawiam się, ze do EDka  (a chcę raczej tego 102 f/11) bez Baadera-Zeissa sie nie obejdzie. Pryzmat Vixena fajnie współpracuje z achromatem, ale z EDkiem może być inaczej, bo ma zupełnie inna korekcje kolorów.

 

PS

Jak koronowirus zobaczy w domu nowy telskop, to dopiero będzie szalał ;)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.