Skocz do zawartości

lornetka dla początkującego


wojtek1436

Rekomendowane odpowiedzi

Jaka pasjonat fizyki, kosmologi(kwantowej) zawsze ciekawiło mnie nocne niebo ale nigdy nie miałem przyjemności oglądać je na żywo przez różne teleskopy czy lornetki.
Na początku miałem kupić jakiś tani teleskop do 350 zł no ale wiele użytkowników twierdzi że lepsza będzie lornetka. No i jak laik w tej dziedzinie jaką lornetkę zaoferujecie do 350 zł? Myślałem nad lornetkami celestron tzw 15x70 czy 12x70 a może 10x50? Jako tako podobno do tych większych 70 tek trzeba mieć statyw ale na razie budżet nie puszcza może jakaś prowizorka albo zwykłe oparcie o barierki? Czy różnica między 10x50 a 15x70 jest duża? Czym się różni taka lornetka od zwykłej z bazaru za 30 zł.
Mieszkam na wsi, najbliższa latarnia 200-300 metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy różnica między 10x50 a 15x70 jest duża? Czym się różni taka lornetka od zwykłej z bazaru za 30 zł.

 

Do lornetki takiej jaką kupisz na początek wystarczy zwykły statyw foto z głowicą pozwalającą na obroty.

Do tego METALOWY adapter (taki kątownik L) ze śrubą do mocowania lornetki.

Bez statywu też dasz radę, ale radocha mniejsza.

Ad. 1 tak, jest duża różnica. 10x50 jeszcze od biedy daje radę z ręki na leżaku.

15x70 pokaże znacznie więcej pod ciemnym niebem.

Ad. 2.... Nie kupuj takiego czegoś z bazaru za 30zł. Szkoda kasy i tłumaczenia dlaczego.

Po prostu posłuchaj rady.

Na giełdzie tu i na astromaniaku pojawiają się czasami Celestron Skymaster 15x70. Chodzą po około 250zł.

Sam mam taką lornetkę.

Odpilnuj i kup taką.

Albo inną polecaną tu na forum 10x50.

Powodzenia!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do lornetki takiej jaką kupisz na początek wystarczy zwykły statyw foto z głowicą pozwalającą na obroty.

Do tego METALOWY adapter (taki kątownik L) ze śrubą do mocowania lornetki.

Bez statywu też dasz radę, ale radocha mniejsza.

Ad. 1 tak, jest duża różnica. 10x50 jeszcze od biedy daje radę z ręki na leżaku.

15x70 pokaże znacznie więcej pod ciemnym niebem.

Ad. 2.... Nie kupuj takiego czegoś z bazaru za 30zł. Szkoda kasy i tłumaczenia dlaczego.

Po prostu posłuchaj rady.

Na giełdzie tu i na astromaniaku pojawiają się czasami Celestron Skymaster 15x70. Chodzą po około 250zł.

Sam mam taką lornetkę.

Odpilnuj i kup taką.

Albo inną polecaną tu na forum 10x50.

Powodzenia!

Są na allegro po 350 z przesyłką.

 

Masy jakieś fotki jak wygląda obraz przez taką lornetkę?

Da się ją też użyć od biedy do obserwacji terenu>?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka zbliży Cię do ciekawostek i atrakcji astronomii amatorskiej tyle co oglądanie gołym okiem Księżyca w perygeum zamiast apogeum.

No chyba nie jest tak źle .

1. Lepiej kupić lornetkę za 300zł niż teleskop w tej cenie. To chyba oczywiste...

2. Pozna co i gdzie na niebie jak trochę poczyta.

Mi oglądanie nieba przez lornetkę sprawia dużo radości.

Zwłaszcza jak już odnajdę to co wcześniej zaplanowałem ;-).

 

Wojtek, zainstaluj sobie na komputerze/tablecie /telefonie Stelarium. To fajny program.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego od biedy?

10x50 bez statywu, 15x70 ze statywem.

I nie spiesz się z wyborem sprzętu.

Kusi mnie ten większy tzw 15x70, statyw by się jakoś wykombinowało. Chciałbym mieć bardziej rozległą możliwość obserwowania nieba ale czy dobrze myślę jako początkujący?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem poniekąd początkujący, ale uważam, że dobrze myślisz.

 

Jako, że jestem ślepak, bez okularów nie widzę nieba a jednocześnie nie lubię patrzeć przez lornetkę w okularach wykombinowałem połączenie lornetki z zielonym laserem.

Laser kupisz za jakieś 30zł.

Moja 15x70 ma środek ciężkości przesunięty kilka cm do przodu.

Zatem przyciąłem kawałek drewna odpowiedniej długości, wywierciłem otwór.

Zakupiłem śrubę, którą mocuję adapter poprzez wywiercony w kawałku drewna otwór do lornetki.

Śruba taka ma inny skok niż śrubą zwyczajna, ja kupiłem swoją w takim lepszym sklepie metalowym Dźwignia.

Dzięki temu lornetka jest wyważona.

Do tego kawałka drewna przymocowałem przy pomocy dwóch kątowników połączonych śrubą laser.

Śruba pozwala na zmianę położenia lasera i ustawienie go w osi optycznej lornetki (nie jest to ustawione na sztywno).

Daje mi to możliwość sprawdzenia gdzie, w który kawałek nieba całuję lornetką.

Zielony promień lasera doskonale widać gołym okiem jak i poprzez lornetkę.

Pozwala to ustawić lornetkę bardzo dokładnie w wybrany punkt na niebie.

Tylko trzeba uważać, aby nie wcelować sobie albo komuś innemu w oko i nie oślepić włączając w to pilota samolotu. Laser może trwale uszkodzić wzrok.

Edytowane przez kjacek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brac z allegro czy z jakiejs zaufanej strony?

 

Zobacz tutaj: http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_266&products_id=1324&lunety=Lornetka_astronomiczna_Celestron_SkyMaster_15x70_%28BaK-4%29_+_adapter_do_statywu_+_futera%B3

Kupiłem u nich teleskop i jestem bardzo zadowolony. Mają kilka sklepów i są też na Allegro.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zobacz tutaj: http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_266&products_id=1324&lunety=Lornetka_astronomiczna_Celestron_SkyMaster_15x70_%28BaK-4%29_+_adapter_do_statywu_+_futera%B3

Kupiłem u nich teleskop i jestem bardzo zadowolony. Mają kilka sklepów i są też na Allegro.

No właśnie oglądałem ich na allegro

Zamawiam

http://allegro.pl/lornetka-celestron-skymaster-15x70-krakow-i5568972127.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam, mąż bardzo interesuje sie właśnie obserwacją i chciałam mu zrobić pezent na urodziny i zakupić specjalną lornetę, ale jak zobaczyłam niektóre ceny t się przeraziłam :D czy taka lornetka będzie dobra? http://wojok.pl/Lornetka-Delta-Optical-StarLight-15x70,p,19209 Nie jest jeszcze aż tak droga, wygląda chyba dobrze,a może podpowiecie mi czy sprawdzi się? mąż nie jets laikiem, troche się na tym juz zna, a chciałabym go zaskoczyc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.