Skocz do zawartości

Krzychoo226

Rekomendowane odpowiedzi

W sumie racja :-)

 

Mi się jednak bardziej tak podoba (nie patrz na gwiazdy i ew. lekki szumik jaki się pojawił - nie obrabiałem dokładnie - wrzuciłem tylko do Pixa na jedną akcję) Szum da się obejść, a gwaizdy można zamaskować :-)

szarples.jpg

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze jeszcze poltorej godzinki na S2 nie bylo by ponuro ;-) czy zostajesz przy bi-kolorze? Pisales w innym temacie, ze meczysz temat ukosnych gwiazdek, a tu widac, ze to chyba juz za Toba, swietne gwiazdki btw. Widze tez w stopce, ze guidujesz przez nowa kamerke Lodestar X2 [. Mozesz cos o niej napisac czy binujesz zalecane x2 czy bx1, jakie masz ustawienia pod nia w maximie [standard czy testowales inne ustawienia itd. [pytam o strone czysto praktyczna, tez teraz uzywam tej kamerki], no i czy guidujesz tego dlugiego Newtona OAG-iem czy w innym systemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel paleta najprostsza z możliwych: czerwony z Ha, niebieski z OIII i zielony pół na pół z obu, taki standard który oferuje maxim podczas stackowania. Próbowałem połączyć to w PS'ie z zestackowanych osobno Ha i OIII, ale za mało materiału żeby coś z tego wyszło, a nie lubię odszumianych zdjęć.

 

Ares96, Wessel tak guidowane lodestarem x2 przez oag. Stosuję bin2, bin1 mnie nie przekonuje, nie umiałem zapanować nad spontanicznymi artefaktami wynikającymi z przeplotu. Raz się pojawia, raz nie, wolałbym mieć nad tym kontrolę. Bin 2 w niczym nie przeszkadza, a daje nieprawdopodobną czułość. Guiduję na czasach 3 sek i nie miałem jeszcze sytuacji żeby w polu nie mieć przynajmniej kilkunastu gwiazdek. Kamerka jest mała, lekka, jestem zachwycony. Jestem teraz na linuxie, przełączę się na windowsa i sprawdzę dokładnie jak jest ustawiona.

 

Jeśli chodzi o ukośną nieostrość to niczego nie rozwiązałem, ale już chyba wiem skąd się to bierze. Efekt jest taki że po wycelowaniu w gwiazdkę 5 mag i wyostrzeniu klatka testowa generuje pięknie pojechane gwiazdki i podwójne spajki. To są drgania powstające na linii focuser - wentylator atika. Inaczej tego wytłumaczyć nie potrafię. Ustają po jakichś 15, 20 minutach.

 

Clipboard02.jpgClipboard04.jpg

Edytowane przez Krzychoo226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ukośną nieostrość to niczego nie rozwiązałem, ale już chyba wiem skąd się to bierze. Efekt jest taki że po wycelowaniu w gwiazdkę 5 mag i wyostrzeniu klatka testowa generuje pięknie pojechane gwiazdki i podwójne spajki. To są drgania powstające na linii focuser - wentylator atika. Inaczej tego wytłumaczyć nie potrafię. Ustają po jakichś 15, 20 minutach.

Czyli większa moc wentylatora do momentu schłodzenia chipa do wymaganej temp. Później spokój jak wentylator zmniejsza moc i utrzymuje temp. na stałym poziomie. Było by logiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czip schładza się w ciągu minuty od włączenia chłodzenia, wentylator ma stałą prędkość. Jak teraz o tym myślę to kierunek drgań na zdjęciu to prawa góra - lewy dół, czyli wzdłuż kierunku ramion pająka, a ten jest obrócony pod kątek 45 stopni, ramiona nie pokrywają się z osią focusera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wentylatorków http://astrofotografia.republika.pl/AtikTitanMod.htm

 

co do kresek ^_^ fajnie że wchodzicie coraz większą grupą w duża skalę, będę miał z kim pogadać o problemach ;)

Powiem, że od lat walcze z Twoim zjawiskiem, już miałem na jego temat tyle teorii że głowa boli, najdziwniejsze, że występowało w 2 teleskopach na 3 różnych LG i 2 LW. Moja obecna teoria jest taka, że przyczyną jest jesień, bo występuje ono głownie jesienią kiedy bardzo nagle spada temperatura otoczenia z silnego upału, duże lustra wtedy głupieją, dają przez pewien czas strasznie powyginane gwiazdy, chwilami dostają astygmatyzmu, chwilami rysują takie właśnie kreski jak od drgań, ale z czasem to mija, wyprężą się i zaczynają rysować punktowe szpileczki.

Pomijam jeden przypadek kiedy faktycznie od drgań wentylatorka cela LG dawała taki efekt, ale po usztywnieniu przestała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.