Jump to content

Recommended Posts

W sumie racja :-)

 

Mi się jednak bardziej tak podoba (nie patrz na gwiazdy i ew. lekki szumik jaki się pojawił - nie obrabiałem dokładnie - wrzuciłem tylko do Pixa na jedną akcję) Szum da się obejść, a gwaizdy można zamaskować :-)

szarples.jpg

Edited by Pav1007
Link to post
Share on other sites

To moze jeszcze poltorej godzinki na S2 nie bylo by ponuro ;-) czy zostajesz przy bi-kolorze? Pisales w innym temacie, ze meczysz temat ukosnych gwiazdek, a tu widac, ze to chyba juz za Toba, swietne gwiazdki btw. Widze tez w stopce, ze guidujesz przez nowa kamerke Lodestar X2 [. Mozesz cos o niej napisac czy binujesz zalecane x2 czy bx1, jakie masz ustawienia pod nia w maximie [standard czy testowales inne ustawienia itd. [pytam o strone czysto praktyczna, tez teraz uzywam tej kamerki], no i czy guidujesz tego dlugiego Newtona OAG-iem czy w innym systemie.

Link to post
Share on other sites

Wessel paleta najprostsza z możliwych: czerwony z Ha, niebieski z OIII i zielony pół na pół z obu, taki standard który oferuje maxim podczas stackowania. Próbowałem połączyć to w PS'ie z zestackowanych osobno Ha i OIII, ale za mało materiału żeby coś z tego wyszło, a nie lubię odszumianych zdjęć.

 

Ares96, Wessel tak guidowane lodestarem x2 przez oag. Stosuję bin2, bin1 mnie nie przekonuje, nie umiałem zapanować nad spontanicznymi artefaktami wynikającymi z przeplotu. Raz się pojawia, raz nie, wolałbym mieć nad tym kontrolę. Bin 2 w niczym nie przeszkadza, a daje nieprawdopodobną czułość. Guiduję na czasach 3 sek i nie miałem jeszcze sytuacji żeby w polu nie mieć przynajmniej kilkunastu gwiazdek. Kamerka jest mała, lekka, jestem zachwycony. Jestem teraz na linuxie, przełączę się na windowsa i sprawdzę dokładnie jak jest ustawiona.

 

Jeśli chodzi o ukośną nieostrość to niczego nie rozwiązałem, ale już chyba wiem skąd się to bierze. Efekt jest taki że po wycelowaniu w gwiazdkę 5 mag i wyostrzeniu klatka testowa generuje pięknie pojechane gwiazdki i podwójne spajki. To są drgania powstające na linii focuser - wentylator atika. Inaczej tego wytłumaczyć nie potrafię. Ustają po jakichś 15, 20 minutach.

 

Clipboard02.jpgClipboard04.jpg

Edited by Krzychoo226
Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o ukośną nieostrość to niczego nie rozwiązałem, ale już chyba wiem skąd się to bierze. Efekt jest taki że po wycelowaniu w gwiazdkę 5 mag i wyostrzeniu klatka testowa generuje pięknie pojechane gwiazdki i podwójne spajki. To są drgania powstające na linii focuser - wentylator atika. Inaczej tego wytłumaczyć nie potrafię. Ustają po jakichś 15, 20 minutach.

Czyli większa moc wentylatora do momentu schłodzenia chipa do wymaganej temp. Później spokój jak wentylator zmniejsza moc i utrzymuje temp. na stałym poziomie. Było by logiczne.

Link to post
Share on other sites

Czip schładza się w ciągu minuty od włączenia chłodzenia, wentylator ma stałą prędkość. Jak teraz o tym myślę to kierunek drgań na zdjęciu to prawa góra - lewy dół, czyli wzdłuż kierunku ramion pająka, a ten jest obrócony pod kątek 45 stopni, ramiona nie pokrywają się z osią focusera.

Link to post
Share on other sites

Co do wentylatorków http://astrofotografia.republika.pl/AtikTitanMod.htm

 

co do kresek ^_^ fajnie że wchodzicie coraz większą grupą w duża skalę, będę miał z kim pogadać o problemach ;)

Powiem, że od lat walcze z Twoim zjawiskiem, już miałem na jego temat tyle teorii że głowa boli, najdziwniejsze, że występowało w 2 teleskopach na 3 różnych LG i 2 LW. Moja obecna teoria jest taka, że przyczyną jest jesień, bo występuje ono głownie jesienią kiedy bardzo nagle spada temperatura otoczenia z silnego upału, duże lustra wtedy głupieją, dają przez pewien czas strasznie powyginane gwiazdy, chwilami dostają astygmatyzmu, chwilami rysują takie właśnie kreski jak od drgań, ale z czasem to mija, wyprężą się i zaczynają rysować punktowe szpileczki.

Pomijam jeden przypadek kiedy faktycznie od drgań wentylatorka cela LG dawała taki efekt, ale po usztywnieniu przestała.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 14 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 250 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.