Skocz do zawartości

Drugi lot balonu stratosferycznego


Rekomendowane odpowiedzi

@Ainar

 

Jezli potrzebujesz troche miejsca na www zeby to udostepnic to zapraszam na priv, udostepnie wystarczajaca ilosc miejsca na szybkim serwerze.

Dzięki za chęć pomocy ale pisząc, że wolno mi idzie zamieszczanie zdjęć miałem na myśli, ze:

1. Mam ultraszybki 2mb Internet i upload filmu zajmuje trochę czasu :P

2. Promotor mi nogi z d... powyrywa jeśli do końca tygodnia nie prześle mu większości pracy :D

3. W zespole w sumie to sam jeden jestem techniczny i przez to robię za programistę, grafika, fizyka wszytko na raz :)

 

Ciekawe, co trzeba by zrobić, żeby uniknąć korkociągu w trakcie opadania. Może jakieś małe skrzydełka/stateczniki na kadłubie?

Spadochron ma zrobiony komin właśnie żeby wyrównać spadanie. Wszystkiego się nie wyeliminuje. Linki spadochronu przechodziły przez takie kółeczko do kluczy i były zaczepione po przeciwnej stronie spadochronu więc sama czasza mogła pracować i gibać się na boki nie ciągnąc za sobą całej kapsuły no ale coś tam się gibać musi. Może jakbym kapsułę w żyroskop wsadził :D

Edytowane przez Ainar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szuu brak mi słów :whaaaaa: Z raptem 2 minut filmu tyle wyciągnąć. Powiedz mi trzeba mieć Google+ żeby skorzystać z tych narzędzi? Próbowałem zrobić składankę w ICE ale wychodziły schody. Co do wysokości faktycznie bez szału jest. Ja liczyłem trochę inaczej: do 14km miałem porządną telemetrię, policzyłem średnie wznoszenie = 3m/s. Potem policzyłem z filmików ile sekund balon się wnosił no i mi wyszło 21 872m. Słowo daje tylko te zdjęcia ratują ten lot bo ostatnio było 31 000. Za taką mierną wysokość obwiniam roczny balon, który widać na filmie rozpruł się a nie pękł.

W każdym razie szuu genialne :D Jak zrobiłeś tą "mikro" planetę?

Edytowane przez Ainar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ura - chyba lateks. Jest zalecenie, żeby ich nie dotykać gołą ręką bo tłuszcz może rozpuścić powłokę (no może nie rozpuścić w sensie wyżreć dziurę ale naruszyć strukturę w sposób znaczny) i balon będzie miał helowy przeciek.

szuu - jakiś tutorialik będzie? Na razie ukradłem Ci zdjęcie i zaznaczyłem start (czerwony) i lądowanie (zielony) a miedzy nimi tylko 7,5km. Pogoda marzenie.

mikroplanetstartstop.jpg

Edytowane przez Ainar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

google+ użyłem tylko do wyświetlania panoramy a zrobiłem ją w programie Hugin z 16 obrazków wyciągniętych z filmu.

ale też nie od razu chciał dobrze działać, trzeba było mu ręcznie pomagać, na przykład najpierw dopasować tylko horyzont a dopiero potem resztę.

widok "kulka" to jedna z opcji Hugina (odwzorowanie fisheye)

 

na deser jeszcze jeden trik - do panoramy można też jako kolejne zdjęcie dołożyć obrazek "satelitarny" z google maps razem z podpisami :)

miejscami widać niewielkie przesunięcia...

m.jpg

a tutaj efekt w postaci obracanej panoramy na google+

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wreszcie mogę się wziąć za opracowanie danych.
Pod TYM linkiem znajduje się trasa balonu zarejestrowana przez awionikę (tylko do wysokości 14 kilometrów) i trasa zarejestrowana przez SPOT, który działał - nie wiem jakim cudem - na wysokości 22 kilometrów. Jak ktoś ma Google Earth to może pobrać .kml i zobaczyć w 3D jak to wygląda. Między punktem startu a lądowania jest tylko 7,5 kilometra!

W załącznikach znajdują się wykresy zmiany wysokości (1), odczytów wilgotności, ciśnienia i napięcia baterii (2), temperatur (3). Nazwy w legendzie są tworzone według schematu [co jest mierzone][gdzie jest mierzone][czym jest mierzone].

Start: 6:32:6 UTC z wysokości 293 m n.p.m.

wznoszenie: 1 godzinę 59 minut 53 sekundy ze średnią prędkością 3,02 m/s
Maksymalna wysokość: 8:31:59 UTC na wysokości 22 016 m.n.p.m.

opadanie (czasy przybliżone): między 1 godzinę 33 minuty 1 sekundę (3,89 m/s) a 53 minuty 25 sekund (6,77 m/s)

Przyziemienie: między 10:05 UTC (1,74 m/s) a 9:25:24 UTC (3,03 m/s)

tworzą się panoramy z opisami...

alt.png

sensors.png

temp.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile Ci rząd światowy płaci żeby nam wmawiać że nie mieszkamy wewnątrz Ziemi, i jak przeszedłeś przez szkło na lini Karmana ?

Hel - 400zł

Lokalizator - 700zł

Miny naiwniaków, którzy myślą, ze Ziemia jest okrągła - bezcenne.

Są rzeczy, których kupić nie można. Za wszystkie inne zapłacą inni :D a linia Karmana to była 78 kilometrów nad balonem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

w związku ze starym dobrym "moon hoaxem", wnioskujemy o wyposażenie ewentualnego kolejnego balonu w aparat, który robiłby zdjęcia z naświetlaniem ustawionym na gwiazdy. oczywiście zdjęcia ziemi z góry są fajne zdjęcia gwiazd w dzień też byłyby fajne, zwłaszcza że nikt albo prawie nikt tego nie robi :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.