Skocz do zawartości

QHY8L - poczatek


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

 

mógłbyś wyjaśnić? nie do końca rozumiem o co chodzi z liniową częścią przetwornika ;)

będę wdzięczny

 

Nie mogę teraz znaleźć odpowiedniego wykresu, w każdym razie w większości zakresu pracy "x fotonów powoduje wzrost sygnału o x", czyli tak, jak chcemy. Ale jak już matryca jest blisko przepalenia, to zaczyna występować sytuacja "2x fotonów powoduje wzrost sygnału o x".

Oczywiście nie do końca to w ten sposób działa, ale jeśli jeden z kanałów byłby naświetlony w, powiedzmy, 90-95%, to tam matryca nie działa już tak samo dobrze, jak przy 50% i dynamika tego kanału będzie dużo niższa. W podrzuconej przez ciebie klatce jest jeszcze zapas, ale gdyby czas był 2x dłuższy, to możliwe, że znalazłbyś się już w tym "niedobrym zakresie". Właśnie z tego powodu flaty naświetla się tak, aby znajdowały się w okolicach 30 - 70% histogramu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Maetrik,

 

obejrzałem fitsa, jeśli to jest bez filtra, to oprócz sporego LP i jednej kwestii o której za chwilę, nic niepokojącego nie zauważyłem. Zaświetlony koń na 6 min jak jest, każdy widzi... ;) Albo waliła Ci z boku jakaś sodówka, albo może światło z mieszkania...?

 

 

już chyba mniej więcej rozumiem o co chodzi :) w poprzednim pliku zmieniłem tylko kolory w masce bayera na kolejność, którą znalazłem w tym wątku bo zdjęcie było czarno- białe.

Oczywiście zdjęcie z kamery przed debayeryzacją jest czarno-białe. Nie wiem czy działasz w Maximie, konwersja do koloru: Color -> Convert Color, offset: x=0, y=1, camera: Orion Starshoot Pro, bckgr lvl: auto.

A jak robiłeś przez Ha, to kolejny krok: Color -> Split tricolor i w kanale R masz wodór. Jest też inna metoda na wyciągnięcie czystego wodoru z takiej klatki, ale jej nie pamiętam, (też nie stosuję jej) więc nie podaję dalej :)

Oczywiście przed tymi krokami kalibracja darkami, biasami i jak robisz to flatami.

 

Jedynie widzę, że problematyczne będzie kadrowanie obiektu z ha bo trzeba będzie chyba palić długie klatki "próbne" by wycentrować obiekt ale cóż :)

"Ależ wodzu, co wódz" ;) Żadne długie palenie. Znowu w Maximie (jeśli do akwizycji używasz innego softu to szukaj opcji bin) zmieniasz bin 1 na bin 4 i tym samym masz 16 krotne przyspieszenie czasu palenia (kosztem 4 krotnego zmniejszenia rozdzielczości). Jeśli ustawisz czas na 40 sekund, to masz to co miałbyś po nieco ponad 10 minutach w bin 1 (tylko: w mniejszej rozdzielczości). Wystarczy do kadrowania.

 

 

co do tła możliwe, że gdzieś z boku coś świeciło, po zwinięciu sprzętu zobaczyłem, że zapomniałem wkręcić z boku kamery tubki z pochłaniaczem wilgoci i mała dziurka była.

Maestro... :D Zostawiłeś komorę matrycy OTWARTĄ??? No to na 95% masz odpowiedzi od razu na dwie kwestie: skąd wzięło się dziwne zaświetlenie (weszło dziurką) oraz skąd wzięły się "paprochy" (weszły dziurką, albo to paprochy albo wilgoć).

 

Pochłaniacza wilgoci używasz może po... roku,dwóch latach (jeśli trzeba!) używania kamery żeby wyciągnąć wilgoć z komory matrycy! Dla nowej kamery jest to niepotrzebne. Jeśli trzymałeś kamerę przez całą sesję z tym otworkiem niezaślepionym, to polecam użyć desicanta. A jak dostały się do środka paprochy, to pojęcia nie mam co z tym zrobić (pewnie wystarczy rozkręcić i przedmuchać... ale teoretyzuję teraz).

 

 

Nie mam pojęcia ale to chyba nie powinien być problem bo i tak w późniejszym etapie kanały wyrównujemy. Chyba, że przez to tracimy gdzieś po drodze sygnał ale tak czy inaczej prawdopodobnie nic z tym się nie da zrobić...chyba, że się mylę...

Oczywiście że kanały (dla klatek bez filtra Ha!) wyrównujemy w późniejszym etapie i specjalnie przy tym nie tracimy (o ile nie wycinamy histogramu do zera).

 

 

czyli w dużym skrócie i uproszczeniu po prostu trzeba odpowiednio dobrać czasy dla klatek by znaleźć się w "odpowiednim zakresie"

W większości przypadków pod niebem nie zalanym LP wystarczy 10 minut.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio mam problemy ze stackowaniem http://astropolis.pl/topic/43131-skadanie-zdj-w-deep-space-stacker/?p=604027 i planuje przesiasc sie na maxima, ale na razie jeszcze chce rozwiazac moj problem.

Mam pytanie odnosnie BIASow.

 

Czy one sa ok?

Praktycznie wszystkie wygladaja podobnie niezaleznie od tego czy aktywuje w APT czy EzCap.

Czas biasa 0.001s

 

Link do surowego fit, a plik (nieskompresowany 14MB) po debayerze.

https://www.dropbox.com/s/gbcfkioz39dcqcj/B_2015-11-29_13-17-59_Bin1x1_0.001s_13-17-59__-15C.fit?dl=0

 

RGB_B_2015-11-29_13-17-59_Bin1x1_0.001s_13-17-59__-15C_3.jpg

 

 

 

 

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.