Skocz do zawartości

Pestek94

Rekomendowane odpowiedzi

Pogooglaj sobie inne zdjęcia M31 i przyjrzyj się ich kolorystyce, a następnie spróbuj uzyskać u siebie coś podobnego. Teraz masz całe zdjęcie żółte, a galaktyka powinna przechodzić od delikatnego błękitu, przez szarości po delikatny żółto-brąz. Spróbuj też zrobić dobre flaty, łatwiej się będzie obrabiało, bo brzegi zdjęcia mają ścięte tło do 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli stackowałeś w DSS, zbalansuj kolory. Te kolorowe paseczki. Zrób tak, żeby po przesunięciu środkowych trójkącików piramidki w histogramie znajdowały się mniej więcej w tej samej pozycji (i w odległości od 1/4 do 1/3 od lewej strony) :)

 

To umożliwia pozbycie się ponad 75% LP :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam, że zbierasz materiał jakąś lustrzanką. Zrób tak:

- wywołaj Rawy do tiifów 16-to bitowych (polecam Lightrooma)

- zanim wywołasz, zrób balans bieli na każdej z 20 klatek. Postaraj się, żeby każda klatka była w tej samej kolorystyce. Poza WB nic nie zmieniaj. Wyostrzanie na zero, odszumianie na zero.

- zestackuj wywołane tiffy (możesz bez klatek kalibracyjnych)

- wsadź do PS-a i zrób obróbkę. Tam też jeszcze możesz WB skorygować.

- poczytaj co to jest "sztuczny flat" i HLVG (Hasta La Vista Green).

 

A tak w ogóle to zbierz ze 3 razy więcej materiału. Jeśli robisz lustrzanką, nastaw się na konieczność naświetlania co najmniej 60 klatek. Im więcej tym lepiej.

I poczytaj o obróbce, bo jądro galaktyki jest solidnie przepalone, ale parametry naświetlania na to nie wskazują.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilu, jak zaczynałem, to robiłem wszystko. Darki, flaty i biasy. Ale jestem leniwy. Szkła mam dobre, winietowanie rozsądne - odkrawam 10% krawędzi i robię sztucznego flata. Potem poczytałem Adama wpisy, że bez biasów i darków można żyć, jeśli zastosujemy dithering. Mój astrowalker miał dithering sprzętowy (jak się Maciek ładnie kiedyś wyraził) i przestałem zbierać klatki kalibracyjne. Robiłem testy na własnym materiale i nie odkryłem różnic. Zaznaczam, że zielony wtedy byłem (i nadal jestem). Każda obróbka dawała co innego więc porównanie stacków wcale nie jest łatwe, ale zasadniczą różnicę bym zauważył. Najbardziej oczywiście bolą darki. 6 godzin naświetlania lightów i potem 6 godzin darków? Dramat. Wolę zebrać więcej materiału, ale bez klatek kalibracyjnych.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie widziałem takiego postępu w obróbce tu na forum!

 

Ja bym jeszcze wyrównał tło - bardzo prosto w Fitsworku:

 

1) Processing -> Background -> automatic

2) Processing -> Background -> variable (radious na 20, mask na 0), zaznaczając obrys M31.

 

oraz:

 

3) Prawy przycisk myszy i "area (15x15) as blacklavel"

4) krzywymi zdjąć trochę zielonego.

 

Tak na szybko, nie że niby właśnie tak ma być, tylko, co jeszcze można zrobić.

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

 

post-29531-0-18670800-1440618024_4.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za wszelkie rady, miło że druga wersja się podoba, myślałem, że będzie gorzej ;) Spróbuję zebrać więcej klatek jak pełnia minie i wyciągnąć ile fabryka pozwoli, żeby była lepsza jakość i kolorki, a może spróbuję z innymi obiektami powalczyć. Zdjęcie robione w woj. świętokrzyskim, okolice Opatowa. Kiedyś tu gasły latarnie na noc, teraz niestety wszędzie światło i niestety nie zanosi się na poprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.