Skocz do zawartości

Całkowite zaćmienie Księżyca - 28 września 2015 roku


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Całkowite zaćmienie Księżyca - 27/28.09.2015

 

Już niedługo nastąpi całkowite zaćmienie Księżyca, które będzie dobrze widoczne na terenie naszego kraju. Prognozy pogody wyglądają bardzo dobrze, a więc będziemy mieli wiele świadków tego zjawiska. Wszystko zdarzy się w nocy z 27 na 28 września 2015 roku, jednak biorąc pod uwagę dokładną godzinę: po godzinie 2:00 już 28 września.

 

To nie znaczy, że o 2:00 zjawisko będzie dobrze widoczne. Najpierw dojdzie do półcieniowego zaćmienia Księżyca, które może pozostać niezauważone przez początkujących obserwatorów nieba. Tuż przed 3:00 powinno być widoczne pociemnienie po lewej stronie tarczy Księżyca: dokładnie o 3:07 nastąpi początek fazy częściowej.

 

Przez godzinę Księżyc będzie stopniowo chował się w cieniu Ziemi. O godzinie 4:11 całkowicie się skryje, powodując zjawisko zwane całkowitym zaćmieniem Księżyca. Będzie ono trwało do godziny 5:23. W tym czasie Księżyc może przyjąć ciemnoczerwoną barwę, a popularnie w mediach - czerwonokrwistą. Nie jest to jednak pewne, gdyż zależy to od wielu czynników. Zdarzają się sytuacje, gdy całkowicie zaćmiony Księżyc pozostaje niewidoczny gołym okiem, a trudno jest go rozpoznać przez lornetkę!

 

Po godzinie 5:23 Księżyc zacznie pojawiać się ponownie. Jednocześnie będzie robić się coraz jaśniej - w zachodniej części kraju mogą być nawet problemy z obserwacją do końca zaćmienia. Koniec fazy częściowej nastąpi niemal na linii horyzontu. Dlatego im bardziej na zachód = tym lepiej. Zjawisko w tych miejscach nastąpi wyżej nad horyzontem i zakończy się przy ciemniejszym niebie.

 

Poniżej podaję momenty trwania zaćmień (czas obowiązujący w Polsce):

 

Zaćmienie będzie widoczne w gwiazdozbiorze Ryb. W czasie zaćmienia Księżyc będzie przemieszczał się nad zachodnim horyzontem. Wyjście Księżyca z cienia o świcie.

- początek fazy częściowej (h = 29°) - 03:07
- początek fazy całkowitej (h = 21°) - 04:11
- moment fazy maksymalnej (h = 17°) - 04:47
- koniec fazy całkowitej (h = 12°) - 05:23
- koniec fazy częściowej (h = 2°) - 06:27

Źródło: http://astropolis.pl/topic/23442-zamienia-ksieyca-2009-2020/

 

Serdecznie zachęcam do pokazywania Waszych fotek!

Edytowane przez LibMar
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zwrócić uwagę na dwie gwiazdki, które Księżyc zakryje podczas całkowitego zaćmienia. Jedna z nich to HIP 1121, natomiast dla drugiej Stellarium nie podaje nazwy. Mają po 9.2 oraz 10.2 magnitudo. Gdzieś koło godziny 04:50. Kiedy Księżyc je odkryje (prawie po przeciwległych stronach tarczy), będzie trwało całkowite zaćmienie. Ale ciekawe jest to, że nastąpi to w bardzo krótkim odstępie. U mnie - około 50 sekund różnicy. Myślę, że gdzieś w okolicy (może jeszcze na terytorium Polski) nastąpią odkrycia w tej samej sekundzie :)

Edytowane przez LibMar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardziej doświadczonych kolegów, o wyjaśnienie jednej kwesti. Otóż w serii artykulów, które ostatnio ukazują się w internecie czy relacjach w mediach znajduje się informacja, że zaćmienie rozpocznie się o 2.11 natomiast maksymalną faze osiągnie ok 2.47. Natomiast wg stellarium zjawisko w mojej lokalizacji (centralna Polska )rozpocznie się około godziny 3.15, maksymalna faza będzie miała miejsce około 4.15 natomiast zakończenie około 5.15.

 

W związku z tym proszę o informację, która z godzin jest prawidłowa i czy w tym temacie lepiej ufać mediom czy symulacji ze stellarium, która do tej pory nigdy mnie nie zawiodła? Z czego wynika taka rozbieżność?Wolałbym uniknąć sytacji wstawania o 3 w nocy, tylko po to, żeby przekonać się, że przespałem najważniejszy moment a kolejna okazja dopiero za 18 lat :/

Edytowane przez daniel4g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, jakiś głupek w mediach nie zauważył, że podaje godziny w UTC, dezinformując tym samym społeczeństwo. A może to Ty nie zauważyłeś, że on mówił jednak świadomie o UTC? Jednak nie sądzę, bo UTC raczej się w tv nie używa.

 

Wszystkie czasy, podane u UTC, masz elegancko na wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Za%C4%87mienie_Ksi%C4%99%C5%BCyca.

 

Twoje czasy się zgadzają, choć podałeś je dość dziwnie. Jako początek zjawiska (3:15) przyjąłeś moment, gdy cień wchodzi na tarczę, ale już jako koniec (5:15) uważasz moment rozpoczęcia schodzenia cienia, a nie moment jego końca. Z powodu tej niekonsekwencji musiałem chwilę główkować, o co chodzi :)

 

Wolałbym uniknąć sytacji wstawania o 3 w nocy, tylko po to, żeby przekonać się, że przespałem najważniejszy moment a kolejna okazja dopiero za 18 lat :/

No i kolejna dezinformacja ze strony mediów! Jakie 18 lat? Wg tabelki na wiki, następne zaćmienie całkowite widoczne w Polsce będzie 27 lipca 2018 roku, czyli za 3 lata. Te 18 lat to oni wytrzasnęli stąd, że za 18 lat będzie kolejne zaćmienie super Księżyca, czyli że będzie on równocześnie w okolicy perygeum, co nie ma praktycznie żadnego znaczenia! Będzie on większy o marne kilka procent, co jest niezauważalne i tyle. Telewizja zawsze musi sobie coś znaleźć dla podniesienia rangi wydarzenia, no bo jak powiedzą, że następne takie będzie za 18 lat, to od razu staje się ono ważniejsze. Co z tego, że przez to wielu ludzi wprowadzi w błąd!

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacje o godzinie 2.11 i 2.47 jest m.in w artykułach na TVN 24, TVN meteo i kilku innych artykułów, które czytałem, słowa o czasie UTC oczywiście nia ma. Mało tego nigdzie nie spotkałem się z informacją podającą właściwą godzinę :) Czasy, które podałem wyłapywałem z symulacji stallarium przy dużym przyspieszeniu stąd niedokładność. Podsumowując prawidłowe czasy dla Polski to:

 

- początek fazy całkowitej: 04:11
- moment fazy maksymalnej: 04:47

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, może by znalazł się chętny, żeby napisać tym niedoukom, o której godzinie jest to zaćmienie i żeby nie wprowadzali w błąd z tymi 18 latami? Ja niestety nie mam na razie czasu na takie rzeczy.

 

Na razie zmieniłem godziny z UT na GMT+2, bo mogą zdarzyć się tacy, którzy nie zauważą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

,,Astronomia" we wrześniowym numerze też podaje 02:11 jako początek zjawiska, tyle że zaznacza, że to czas CSE, czyli środkowoeuropejski. Do 28 października obowiązuje w Polsce czas letni, czyli wschodnioeuropejski, czyli CWE, czyli CSE+1, czyli TU(czas uniwersalny)+2. Ktoś nieobeznany w tych zawiłościach maże się pogubić, stąd w mediach błędy.

 

Dodałem zdjęcie strony ,,Astronomii" z materiałem o zaćmieniu, ale zaraz potem je usunąłem - zamieszczenie tego byłoby chyba złamaniem praw autorskich. W każdym razie czasy w tym artykule to CSE, teraz w Polsce na zegarkach jest CWE, a jeśli jeszcze doda się do tego różne oznaczenia czasów: CSE=CET, CWE=EET, TU=UTC...

Ktoś nie w temacie zajrzy np do ,,Astronomii", przepisze z wiarygodnego przecież źródła informacje bez analizowania ich treści i babol gotowy.

Edytowane przez KrzychK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.