Skocz do zawartości

Całkowite zaćmienie Księżyca - 28 września 2015 roku


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Oczy przecieram i niedowierzam: brak klasycznego watku o zacmieniu? Albo nie umiem szukac...

A gdzie fotki?

 

Stary kon jestem, ale tak cudownej nocy nie pamietam. Bo tez tak mi sie zlozylo, ze calkowite zacmienie od poczatku do konca przezylem wlasciwie pierwszy raz. W dodatku z foceniem zjawiska.

 

Nie jestem w Ostrawie, ale tam tez bylo dobrze z obserwacjami. Ale w malopolskim, miedzy Tarnowem a N. Saczem bylo cudownie.

Niebo ciemnialo i ciemnialo, coraz wiecej gwiazd i wyrazniejsza Droga Mleczna, golym okiem przy peryferyjnym patrzeniu M31, piekny ORION, SYRIUSZ, CASTOR, POLLUX i inne obiekty - golym okiem, lub lornetka. Potem Wenus jak latarnia, za nia Mars a jeszcze pozniej Jowisz...

 

Glowny aktor nocnej sceny pieknie poczerwienial , by nad ranem wracac - juz nisko nad widnokregiem - do swej okazalosci w okolicach pelni, ale final zobaczyli juz ci mieszkajacy znacznie dalej na zachodzie.

Fotek zrobilem mnostwo, ale zanim znajda sie w sieci i na forum - uplynie troche czasu; nie umiem dawac na web, przyznaje ze skrucha.

 

Reasumujac: calkowite zacmienie Slonca to inna kawa, ale Ksiezyca w tej porze roku i przy tak cudnym niebie przez kilka godzin - nic mu nie ustepuje, naprawde! Zwracam ale uwage na zbieg

okolicznosci: pelne zacmienie i gwiazdozbiory zimowe + najjasniejsze planety. Do szczescia brakowalo Saturna, ale ten wciaz marudzi w letnich gwiazdozbiorach nisko nad horyzontem...

 

PS. Jesli jest watek o tym zacmieniu ( nie fotki apod ), prosze admina z Krosna ( pozdrawiam ! )

o przelozenie

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podniecenie i zmęczenie! Wątek był załozony kilka dni temu a zdjęcia na bierząco w czasie zaćmienia były wrzucane przez kolegów. Po wejściu na Astropolis pierwsze co było widać to wątek o zaćmieniu. Dlatego oczek nie przecieramy bo można zatrzeć, tylko myjemy albo zapuszczamy kropelki :) No i urzywamy polskich liter chociarz tytule wątku bo "zacmienie Ksiezyca" to słabo wygląda.

Pozdro

Edytowane przez dj_peterka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Piękne zdjęcia.

Ja obserwowałem z lądowiska dla helikopterów na jednej z platform wiertniczych u brzegów Holandii. Trochę szwendały się chmury, ale i tak było OK. Przy zaćmionym Księżycu pojawiło się sporo słabych gwiazd, M31 w lornetce 7x50 wyglądała wspaniale. No i oczywiście sam Księżyc - miodzio :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.