Skocz do zawartości

Całkowite zaćmienie Księżyca - 28 września 2015 roku


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

tak sobie oglądam te zdjęcia i dochodzę do wniosku że jednak focenie zaćmienia księżyca nie ma sensu :P

 

DSy na prawie każdym zdjęciu wyglądają lepiej niż "w rzeczywistości" a zaćmienie odwrotnie - na zdjęciach jest nijakie mimo że przy obserwacji na żywo wrażenia były świetne. no może na paru zdjęciach udało się uchwycić odrobinkę klimatu, ale to ciągle nie to :icon_confused:

 

dlaczego tak jest? :g: (a może macie inne zdanie?)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego tak jest? :g: (a może macie inne zdanie?)

Może ograniczona dynamika zdjęcia? Obserwując gołym okiem mamy niebo ciemne prawie jak przy nowiu, wiele gwiazd, nawet drogę mleczną i ciemny krwisty księżyc zawieszony jak demon na niebie - jakby działo się coś niezwykłego. Coś, co (gdybyśmy nie mieli wiedzy na temat zachodzącego zjawiska) mogłoby przewrócić nasz świat do góry nogami. Jednocześnie jesteśmy w stanie obserwować pewne szczegóły otoczenia, używamy również innych zmysłów, co daje pełne wrażenie, że coś jak ze snu dzieje się tu i teraz.

Na zdjęciu bardzo trudno oddać ten klimat - nawet robiąc HDRy trudno jest jednocześnie dobrze pokazać zaćmiony Księżyc, niebo i szczegóły otoczenia, a nawet jeśli to jest to "spłaszczone". Zastosowanie ogniskowej "odpowiadającej" postrzeganiu świata gołym okiem zwykle powoduje, że główny bohater jest słabo widoczny, z kolei długa ogniskowa sprawia, że zjawisko jest w pewnym sensie oderwane od naszego postrzegania świata.

 

Oczywiście to bardzo subiektywna opinia. :)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ograniczona dynamika zdjęcia?

Popieram. Nie da się pokazać realistycznie na jednym zdjęciu ani pięknego nieba razem z księżycem w pełni (no dobrze, da się ale to nie to!) ani choćby samego postępującego zaćmienia - z detalami widocznymi w cieniu. To co utrwalamy na zdjęciach jest jakąś "protezą". Na zdjęciu księżyca kolor #ffffff nie oddaje jego jasności - za słabe mamy matryce ;)

Dochodzi do tego jeszcze cała otoczka - blask księżyca rzucający cienie tuż przed i głęboki mrok wraz z pięknym niebem (i seeingiem) w trakcie zaćmienia. Widok nieba w trakcie zaćmienia był majestatyczny. Orion i Byk przypominał o zbliżającej się zimie... i to wszystko w czasie pełni :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie oglądam te zdjęcia i dochodzę do wniosku że jednak focenie zaćmienia księżyca nie ma sensu :P

 

DSy na prawie każdym zdjęciu wyglądają lepiej niż "w rzeczywistości" a zaćmienie odwrotnie - na zdjęciach jest nijakie mimo że przy obserwacji na żywo wrażenia były świetne. no może na paru zdjęciach udało się uchwycić odrobinkę klimatu, ale to ciągle nie to :icon_confused:

 

dlaczego tak jest? :g: (a może macie inne zdanie?)

 

Mam inne zdanie, pewnie dlatego, że nie oglądąłem zaćmienai w teleskopie. Po pierwsze Księżyc nie był czerwony, po drugie wygląda to lepiej jak na zdjęciach. Co zaś do klimatu, to są to zdjecia dokumentacyjne - chociaż nei wszystkie. Niektórzy naprawde przesadzają i robią wklejanki typu Księżyc z teleskopu nałożony na obraz z obiektywu 50 mm. Feee!

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwe to nie widziałem jeszcze zdjęcia Księżyca, na którym wygląda on lepiej niż w wizualu. Mówię tu głównie o małych powiększeniach, przez co seeing nie robi z obrazu "mydła" i łysy wygląda tak, jak bym obserwował go z bliska. Obraz w okularze jest taki ostry, przepełniony szczegółami, a przy tym prawdziwy. Nawet na monitorze 4K widać tą sztuczność. Dlatego jeśli chodzi o księżyc, to tylko w wizualu, za każdym razem zbieram szczenę z trawy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem na 5 stronie ;)

 

http://astropolis.pl/topic/50519-calkowite-zacmienie-ksiezyca-28-wrzesnia-2015-roku/?p=593263

 

na razie dwa zdjęcia oglądane w nocy przywołały tamten obraz, jak widać nie takie proste zadanie.

 

Jest tez podobny problem, nie wiem czy kiedyś obserwowaliście Księżyc w lornetce kiedy mijają go takie chmury

http://astrofotografia.republika.pl/moon/images/Moonandclouds01.jpg

klimat powala na kolana, ale zdjęcia go oddającego to jeszcze nie widziałem. trzeba by chyba walnąć serię z różnymi czasami i bardzo umiejętnie połączyć aby nie wyszło sztuczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja końcówkę zaćmienia oglądałem samotnie ze wzniesienia Bałczyna (278m n.p.m.), drugiego co do wysokości miejsca w Wielkopolsce. Oprócz widoku na zachodzący Księżyc, na wschodzie podziwiałem piękny świt i wschód Słońca z mgłami zalegającymi niżej. Pięknie widoczna była też Wenus i Jowisz, przy czym Wenus była doskonale widoczna gołym okiem nawet wtedy, gdy cała tarcza Słońca była już nad horyzontem. Coś pięknego.

3MRV3QP.jpgP1NYr3e.jpg

 

Ciekawostka: obłok widoczny na horyzoncie to dym z elektrowni w Bełchatowie, 100km na wschód ode mnie.

QlcN185.jpg

3IRaYwh.jpg

QDCXtRa.jpg

JQEKLtX.jpg

vGpP0db.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka: czescy koledzy wydolowali potwierdzone +13 mag na gwiazdkach blisko maksymalnie przyciemnionego Ksiezyca.

Na ponizszej fotce konkretnie Milan Antos, moderator czesko-slowackiego forum, z wyksztalcenia astronom

 

http://www.astrofotky.cz/gallery.php?show=MilAN/1443472691.jpg

 

 

PS.: kto jest zdegustowany widokiem zacmionego Lysego na fotkach, w stosunku do wrazen

na zywo - niech w tym czasie pobawi sie na ten sposob :P

Edytowane przez zbignieww
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.