Skocz do zawartości

Całkowite zaćmienie Księżyca - 28 września 2015 roku


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Podszedłem jeszcze raz do swojej fotki, z całkowitym zaćmieniem. Chciałem sprawdzić, czy kosmetycznie można z nią coś jeszcze zrobić. Dla porównania dałem wcześniejszą fotkę (ta ciemniejsza). Z efektu jestem zadowolony, wiedząc jaki to materiał.

 

Panasonic HC-V550, Corel PaintShop Pro X7.

K.09-28-2015_044721 (2).jpg

K.09-28-2015_044721z.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duuużo by pisać :)

Może kiedyś. Teraz jestem na wiecznym niedoczasie.

Powiedz chociaż coś o alignowaniu zdjęć na pierwszym ujęciu :) Początkowo myślałem, że jakimś cudem zalignowałeś fotki tak, że cień jest nieruchomy, a wchodzi w niego Księżyc. Ale przyglądając się dokładniej, to cień jednak się rusza. Czy to są po prostu zdjęcia bez alignacji, a ruch wynika z nie idealności ustawienia na polarną montażu paralaktycznego (bo zakładam, że go użyłeś)? Jesli tak, to bardzo fajnie trafiłeś z ta nie idealnością :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz chociaż coś o alignowaniu zdjęć na pierwszym ujęciu :) Początkowo myślałem, że jakimś cudem zalignowałeś fotki tak, że cień jest nieruchomy, a wchodzi w niego Księżyc. Ale przyglądając się dokładniej, to cień jednak się rusza. Czy to są po prostu zdjęcia bez alignacji, a ruch wynika z nie idealności ustawienia na polarną montażu paralaktycznego (bo zakładam, że go użyłeś)? Jesli tak, to bardzo fajnie trafiłeś z ta nie idealnością :)

Było tak jak piszesz. 300mm+TC1x4+nex-6=630 mm Całość stała na Astroracku. Zawsze ustawiam na polarną tak z grubsza bo fotografuje szerokim szkłem. W tym przypadku uświadomiłem sobie że to się nie sprawdzi. Przed wyjściem z domu zainstalowałem jakiś soft na telefonie, który miał niby pokazać położenie polarnej. Niestety nie sprawdziłem jago działania. W terenie okazało się że muszę wprowadzać ręcznie współrzędne. Na szczęście pomógł mms od Michała Kałużnego (wielkie dzięki!). Jak widać i tak nie ustawiłem dokładnie na polarną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie oglądam te zdjęcia i dochodzę do wniosku że jednak focenie zaćmienia księżyca nie ma sensu :P

 

DSy na prawie każdym zdjęciu wyglądają lepiej niż "w rzeczywistości" a zaćmienie odwrotnie - na zdjęciach jest nijakie mimo że przy obserwacji na żywo wrażenia były świetne. no może na paru zdjęciach udało się uchwycić odrobinkę klimatu, ale to ciągle nie to :icon_confused:

 

dlaczego tak jest? :g: (a może macie inne zdanie?)

 

 

Właściwe to nie widziałem jeszcze zdjęcia Księżyca, na którym wygląda on lepiej niż w wizualu. Mówię tu głównie o małych powiększeniach, przez co seeing nie robi z obrazu "mydła" i łysy wygląda tak, jak bym obserwował go z bliska. Obraz w okularze jest taki ostry, przepełniony szczegółami, a przy tym prawdziwy. Nawet na monitorze 4K widać tą sztuczność. Dlatego jeśli chodzi o księżyc, to tylko w wizualu, za każdym razem zbieram szczenę z trawy ;)

 

Zgadzam się, że widok przez teleskop lub lornetkę jest "inny" (ładniejszy) niż można to zobaczyć na większości zdjęć.

 

Moje podejrzenia są takie:

 

1) trzeba focić na najniższym ISO by szumy były jak najmniejsze

2) ustawienie ostrości to też spory problem

3) focenie kilkusekundowe wymaga perfekcyjnego śledzenia za Księżycem

4) pojedyńcze zdjęcie jest i tak degradowane przez seeing (trzeba użyć stacka)

5) czerwony kolor na finalnym zdjęciu do publikacji (JPG) jest badzo podatny na kompresję która "niszczy ostrość"

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie udało mi się złożyć timelaps. W pewnym momencie zparowało mi LW i kilka klatek poszło zepsutych a na koniec księżyc chowa się za budynek więc całego zjawiska nie uchwyciłem. Nie mogę wrzucić AVIka na forum więc wrzucam link

 

https://www.dropbox.com/s/cjhv78rqo2e1tfb/za%C4%87mienie.avi?dl=0

 

 

Edytowane przez Szymoff
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.