Skocz do zawartości

Tranzyt Giewontu na tle Księżyca


Darek_B

Rekomendowane odpowiedzi

No zobacz koło mnie też i to liceum. Młodzież przychodzi pod płot firmy zajarać, a my robimy sobie zbliżenia ruchomymi kamerami żeby zobaczyć co jarają. :D

 

A ja to nawet nie musze robić zblizeń. W mojej klasie (1 gimn) to 75% osób pali (27 osób w klasie). Ja oczywiscie należe do tej mniejszośći :mrgreen: :rr: :8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

No i stało się . :Cheers:

Polowanie na tranzyt dziś zostało zwieńczone sukcesem. :banan: :hello2:

 

Wieczorem wychodząc z budowy zobaczyłem bardzo nisko Księżyc i przypomniałem sobie o polowaniu ,więc szybko do domu ,pakowanie sprzętu ,ustalenie lokalizacji zjawiska poczyniłem na oko i pierwsza lokalizacja od razu trafnajak się później okazało : jedziemy z Anetą na Lipki (niewielka górka i łąka niedaleko domu-blisko centrum Zakopanego).

Ręce mi odpadają a ja gonię po podmokłej łące przez pół godziny i łapię "kontakty",

sprzęt waży parę kilo :statyw geodezyjny , ETX 125 i Canon 300D z pilotem ,całe szczęście że w czasie biegania nic nie wypadło :salu:

Łąka była szeroka na około 200 m więc rozpoczynając 15to sekundowe :salu: rozstawianie i fotografowanie a następnie zwijanie sprzętu mogłem zaliczyć kilkanaście udanych zdjęć.

W trakcie przejścia emocje były prawie ekstatyczne.

Teraz już zaczynam bardziej rozumieć "zakryciowców" CRW_1120.jpg

Opis w galerii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. Dodam że Księżyc był na wysokości około 13 stopni , było jakna tę porę roku dość ciepło ,na niebie cirrusy z widocznym halo. ,seeing paskudny.

Mimo że krzyż znajduje się 5 km od aparatu widoczna była różnica w ostrości ,raz ustawiałem na Giewont raz na Księżyc ,ta druga opcja okazała się łatwiejsza a miałem tylko kilka sekund na w miarę dobre ustawienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnoszę wrażenie żę łysy się powoli przesuwa

Ja także odniosłem takie wrażenie podczas fotografowania :D ale to nie było wcale takie wolne :mrgreen:

Inną ciekawą obserwacją była M42 w Jodłowie gdy wyłaniała się nad ranem między odległymi drzewami, ktoś krzyknął że las płonie :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się nawet "wyciągnąć" kontury na tle ciemej strony.

Niestety efekt popsuła płyta korekcyjna maksutowa w której powstały te odblaski, niestety jeszcze nie dorobiłem się odrośnika ale chyba nic by to w tym ujęciu nie dało.

ps. Pytanie co dalej z tym Giewontem ,może słoneczko przez baadera w zimie?

Zaćmienie niestety odpada będzie za wysoko :(

CRW_1143a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Kika dni temu Aneta krzyczy z kuchni : Darek, szybko ,szybko przychodź :ha:

ja już sobie myślę że kobiecie naszła ochota , wybiegam na balkon a tu ....

mój ulubieniec szykuje się do strzału w Giewont.

W trzy minuty z drżeniem rąk skręciłem tubę etxa do montażu a tego do statywu i wio na taras.

No coż nie było to w maksimum tranzytu to co kiedyś ale zawsze coś ( ach gdybym mieszkał 3-4 metry wyżej :Salut: ).

Zjawisko na które polowałem wiele lat teraz było u mnie w domu ,po prostu cud.

CRW_4372.jpg

Szkoda że było jeszcze jasno a seeing rozmywał tarczę na kilka minut katowych.

Za to teraz moge dokładnie ustawić krzyż wg azymutu.

A działo się to dokładnie 09-09-2005 o 18.58.

 

Składanka z 29 fotek.

tranzyt.jpg

Przez chwilę były chmury więc mam przerwę w lini szczytu więc wstawiłem jako tło zdjęcie ośnieżonego Giewontu zrobionego gdzieś na początku sierpnia. :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.