Skocz do zawartości

Automatyzacja montażu ASA DDM


AWE

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie

Zastanawiam się nad wykorzystaniem montażu ASA do pracy w automatycznym obserwatorium, niestety nie miałem okazji używać tego montażu więc wiedzę mam bardzo ograniczoną, proszę o użytkowników tego montażu o korektę gdybym pisał głupoty.

Mamy obserwatorium automatyczne z zrobotyzowanym dachem i stacją pogodową, załóżmy taki przebieg pracy.

  1. Stacja pogodowa wykrywa dobrą pogodę
  2. Uruchamiany jest komputer sterujący i otwierany dach uruchamiane jest oprogramowanie Maxim DL, autoslew, sequence .

Tu przerwa. Po uruchomieniu autoslew Maxim widzi montaż poprzez ASCOM, więc można nim sterować i tu kilka pytań

Czy po uruchomieniu autoslew można tak go skonfigurować aby sam uruchomił motory, bez udziału człowieka?

Czy po uruchomieniu można go skonfigurować aby sam wykonał mapę nieba lub wczytał już istniejącą? (Alingacja)

Czy można go parkować i odparkowywać z poziomu ASCOM a nie z programu autoslew?

  1. Robimy zdjęcia montaż jest sterowany poprzez ASCOM, kamery poprzez Maxim DL

Czy można uruchomić z poza programu autoslew MLPT ?

  1. Zbliża się świt kończymy pracę, parkujemy montaż i go wyłączamy, zamykamy obserwatorium

Czy można wyłączyć motory w inny sposób niż naciśniecie przycisku motor?

I pytanie ogólne program autoslew, sequence posiada wiele funkcji wykraczające poza możliwości sterownika ASCOM czy istnieją programowe możliwości uruchamiania tych funkcjonalności poza programem autoslew lub sequence

Bardzo byłbym wdzięczny za informacje

Pozdrawiam

AWE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że nie ponumerowałeś pytań:

1. Można ustawić uruchamianie silników automatycznie, po starcie Autoslew. Program uruchamia się z aktywną ostatnią konfiguracją ( czyli tez mapą nieba) i nie wymaga jej zmiany, jeśli mechanicznie nie zostało poruszone ustawienie na Polaris.

2. Parkowanie i odparkowanie jest osiągalne przez ASCOM.

3. Wyłączyć motory można przez ASCOM albo zamykając Autoslew.

 

" I pytanie ogólne program autoslew, sequence posiada wiele funkcji wykraczające poza możliwości sterownika ASCOM czy istnieją programowe możliwości uruchamiania tych funkcjonalności poza programem autoslew lub sequence"

Nie wiem, zależy o co pytasz. W zasadzie wymagane byłoby wykonanie MLPT. Odpalenie sesji albo w MAximie albo w nowej wersji Sequence , która ma funkcje sterowania sesją( kamerą).

Steruje tym wszystkim ASCOM POTH Hub, więc to co tam jest osiągalne jest osiągalne z zewnątrz.

 

Poczytaj to

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna uwaga- pracujący STACJONARNIE montaż ASA DDM jest widziany prze Maxima i inne softy jak zwykły montaż. Jedyna różnica to wielostopniowe włączanie - zasilanie+soft + motory, czego nie robisz z tradycyjnymi montażami. Ja steruje całą sesją z Maxima i tylko MLPT przygotowuję w Sequence. Nowa wersja Sequence umożliwia sterowanie całą sesją , a Maxim jest tylko interfejsem do podłączenia kamery. Nie bardzo wiem, jak zautomatyzować FocusMaxa...nie próbowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założenie jest takie że montaż pracuje stacjonarnie jest dokładnie ustawiony na polarną oraz nie był ruszany od ostatniego wykonania mapy nieba.

Co do ASCOM POTH Hub to używam tego rozwiązania w swoim setupie.

 

Fokus max podobnie jak Maxim udostępnia opis obiektów które są w systemie komputerowym. Umożliwia to sterowanie tymi programami z poziomu innych programów. W ten sposób udało mi się w całkowity sposób zautomatyzować ustawianie ostrości z poziomu mojego programu (Łapacz Fotonów) . Ograniczeniem jest interfejs ASCOM który udostępnia funkcje które są wspólne dla wszystkich montaży zaś pewne możliwości są tylko dostępne z poziomu rodzimego programu.

Np. Sterownik ASCOM dla montażu EQ6 umożliwia synchronizację gwiazd ale kasowanie synchronizacji jest tylko możliwe bezpośrednio ze sterownika a nie ma tego np. z poziomu Maxima

Moje pytanie dotyczy tego czy programy autoslew i Sequence posiadają taki interfejs. Nie znalazłem tego w dokumentacji (może źle szukałem?)

 

Bo gdyby to było możliwe wtedy MLPT można by było wykonać w sposób automatyczny

 

Czy można zainstalować oprogramowanie autoslew i Sequence nie posiadając montażu? Wtedy można by było spróbować dostać się do środka

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.