Skocz do zawartości

Synowskie dwa pytania


Rekomendowane odpowiedzi

Chcę się z Wami podzielić radością i ojcowską dumą i prosić o radę.

Moi chłopcy, zaskoczyli mnie dzisiaj :)

Pytanie trzy latka, tato, a dlaczego cień jest czarny ? Obserwowaliśmy nasze cienie przy ulicznych lampach o zmroku, wracając ze spaceru.

Wybrnąłem, kulawo tłumacząc, że zasłaniamy światło padające od lampy. Im dłużej myślę, tym bardziej zachwycam się tym fenomenem cienia.

Kontrast między cieniem postaci, a otoczeniem jest zaskakujący. Natura światła jest wspaniała. Czy można dodać coś jeszcze ?

 

Drugie pytanie 6-cio latka, padło kiedy zauważył, że Kapella się przemieściła.

Odpowiadam, że my się przemieszczamy. Pada pytanie jak szybko, podałem zgrubną prędkość jaka wychodzi mi z obrotu obwodu ziemi przez 24 godziny.

Kolejne pytanie, a dlaczego tego nie czujemy :) Znowu jestem w opałach i trenuję opowiadając o teorii względności.

Przykład o obserwatorach jadącego pociągu w którym ktoś odbija piłeczkę.

 

Jakieś 40 minut wcześniej zauważył ISS-a, duma mnie rozpiera :)

 

Poproszę o podpowiedzi lub kierunki do zdobycia odpowiedniej wiedzy.

 

pogodnego nieba

Marcin

 

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam książkę Dlaczego woda jest mokra. Czyli odpowiedzi na głupie pytania i podobne tytuły tego autora:

 

* Dlaczego sól jest słona...,

* Dlaczego trawa jest zielona,

* Dlaczego zebra jest w paski....

 

Może tytuły nie są za szczęśliwe, bo te pytania nie są głupie i nie wiem, czy są tam odpowiedzi na 2 powyższe pytania, ale i tak warto się z nimi zapoznać. Ja mam w domu rodziców jedną z nich (nie pamiętam już, którą. Chyba właśnie tę, którą wymieniłem jako pierwszą, ale z czerwoną okładką) i nie żałuję.

 

Autor przez wiele lat prowadził dawno temu w "Wiedzy i Życiu" rubrykę pt. "Księga Niepowodzeń". Kto jest odpowiednio stary, ten powinien pamiętać. Ja często zaczynałem lekturę tego czasopisma od niej.

 

Znalazłem też takiego bloga: http://adlaczego.blogspot.com/, ale nie wiem, czy jest on godny polecenia, bo dopiero przed chwilą na niego trafiłem.

 

Dodam jeszcze, że autor powyższego bloga napisał książkę: Tato a dlaczego?, która nawet jest do kupienia chyba.

Edytowane przez majer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dziś na Dniu Otwartym w CAMK-u na stoisku z książkami wydawnictwa Prószyński i S-ka zauważyłem książki o podobnej tematyce autorów zagranicznych:

 

* Dlaczego mleko jest białe...

* Czy krowy mogą schodzić po schodach?

* Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty...

* Czy słonie boją się myszy...

* Czy koty mają pępki?.

 

 

Nie miałem czasu, żeby się im dokładnie przyjrzeć, ale myślę, że w nich też można znaleźć sporo ciekawych pytań i odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.