Skocz do zawartości

Koziołek - od autora


Gość leszekjed

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mogąc się doczekać na praktyczne realizacje opisywanego koziołka postanowiłem wykonać go sam. Konstrukcja jest zamknięta teraz czas na testy praktyczne. Niestety nie jestem w tym specjalnie wytrwały a poza tym nie bardzo mam czym to zrobić. Być może poproszę kogoś o pomoc w tej sprawie. Na początku spróbuję wykonać próby z modyfikowaną Vestą.

Na razie mam inny problem do pokonania a mianowicie w jaki sposób 'skolimować' montaż z lunetką biegunową. Ten wynalazek, jaki widać na zdjęciu montażu, jest moją konstrukcją z części jakie sprzedał mi Janusz P. Mam pewien pomysł ale nie chcąc nic sugerować proszę o sugestie w jaki sposób można w miarę dokładnie ustawić lunetkę równolegle do osi optycznej koziołka (oś ta przebiega wzdłuż osi zawiasów łączących obie ruchome płyty montażu). Opis praktycznego rozwiązania można znaleźć pod adresem: www.lx-net.prv.pl/koz/ko1.htm gdzie zebrałem też większość materiałów jakie na ten temat się pokazały.

L.J.

k36_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skieruj lunetkę na bardzo odległy punkt w terenie i obracaj deską na zawiasie. Punkt nie powinien zejść ze środka (krzyża) pola widzenia lunetki celowniczej. To daje tylko

gwarancję, że oś optyczna lunetki będzie zbieżna z osią zawiasu, ale to jeszcze nie koniec celowania w biegun. Najlepiej wykorzystać do tego fabryczne lunetki celownicze, np. od Tała 200K.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Na początku chciałem przeprosić Leszka za tak długie milczenie w tej sprawie, ale było kilka problemów z aparatem, dodatkowo wcześniej testy gimnazjalne, a w wakacje to długo byłm poza domem. Wykonałem jednak pierwsze próby koziołkiem. Teraz widze jednak, że lunetka biegunowa jest totalnie "rozkolimowana", dlatego też prawdobodobnie zdięcie nie wyszło najlepiej. Dodatkowo nadjeżdżający samochód skutecznie naświetlił wykonywane zdięcie. Teraz jednak koziołek jest w trakcie ustawień :) , po których zobaczymy co on potrafi. Jak narazie zamieszczam pierwsze wykonane nim zdięcie :oops:

koziołek_3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.