Skocz do zawartości

Jakie akcesoria do Meade LX90 GPS 10" w szkolnym obserwatorium?


matpio7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Moja (była) szkoła posiada obserwatorium z normalną kopułą i pół-stacjonarnym (stoi dalej na trójnogu, nie ma pier'a niestety) teleskop Meade LX90 GPS o średnicy lustra 254mm i ogniskowej 2500mm (10" f/10). Jest to ten system Advanced Coma Free. Od nauczyciela fizyki dostałem zadanie zorientowania się, co jeszcze można dokupić do sprzętu, który jest w szkole. A mianowicie:
- redukcja z gwinu na tylnej ścianie teleskopu (2" x1mm?) na okularowe 1,25"
- redukcja z tego samego gwintu na okularowe 2" (z clamping ringiem)
- reduckja z okualrowego 2" na T-2
- GSO Barlow x2 Fully Multi-Coated 1,25"
- Okular Vixen PL40mm Multi Coated made in china 1,25"
- Okular Meade Super Plossl 26mm Multi Coated 1,25" (to chyba seria 4000)
- Okular Super10 (te budżetowe kitowce), który jest od środka przypalony (ktoś musiał skierować teleskop bez filtra na słońce i się wszystko przytopiło). Generalnie coś widać, ale diafragma ma kształt nieokreślony, a i wewnątrz coś się mogło przemieścić.
- Okular Plossl 6,5mm AF50*

- Meade 4000 Focal Reductor f/6,3 Field Flattener Multi Coated

- filtr Moon (zielonkawy taki) na 1,25"
- filtr Corando H-alpha dwuczęściowy (to złotawa płytka w kątówce prawdopodobnie również przypalona, ale protuberancje widać ładnie).
- kamerka Meade Deeps Sky Imager z kolorową matrycą Sony Super HAD 510x492px (malutka)
- kamerka Orion StarShoot Pro Deep Space Coloro Imaging Camera 6,1MPix

Generalnie szkoła jest w centrum miasta Rybnik (śląsk), więc LP duże, powietrze zanieczyszczone. Jeszcze obok szkoły jest wysoka bazylika, którą jest mocno oświetlona.
Myślałem, żeby przydałaby się jakaś konkretna kątówka 2" i jakiś szerokokątny okular też na 2". Chociaż kilka gromad/ mgławic się odnajdzie. No chyba, że nie, ale nie znam się ;). Obecnie nie ma żadnej kątówki, a jak kupować, to chyba lepiej od razu 2". Wtedy oczywiście jeszcze przejściówka na 1,25", żeby obsłużyć obecne okulary, ale to przecież groszowe sprawy (przy cenie teleskopu) ;)
Myślę, że ten przypalony Super10 też by trzeba było czymś zastąpić. Nie wiem, jak z powerami. Ten najkrótszy okular plossla daje 384x, a wg producenta maksymalne powiększenie to 600x. Z drugiej strony ten montaż jest mimo wszystko chwiejny, więc chyba się nie opłaca iść w większe powery (tego barlowa nie biorę pod uwagę).
Czy lepiej brać opcję pokroju:
- kątówka 2" dielektryczna
- barlow x2 na 2" by używać tymi okularami Meade 26mm i Vixen 40mm jako 13mm i 20mm
- okular do planet (może ortho, bo montaż ma elektryczne prowadzenie) w okolicach 8-10mm
- jakiegoś ethosa/naglera lub coś podobnego (tańszego?) do szerokich pól/mgławic/przeglądania nieba.Nie wiem tylko, jak bardzo szerokie pole się da wyciągnąć z tego SCT...

Czy może taką opcję:
- kątówka 2"
- jakiś okular w granicach 15-17mm (jeśli opcja z barlowem i obecnmi 26mm i 40mm jest słaba)
- okular tak 10mm
- lepszy okular do przypowerowania na planetkach/układach wielokrotnych (zamiast tego plossla 6,5mm)

Jestem otwarty na inne sugestie. Ogólnie to nie dostałem żadnego budżetu, ma być dobrze, ale bez przesady z tymi kosztami (np coś tańszego zamiast Naglera). Najfajniej by było, jakby na każdą rzecz były opcje w stylu "wypasione, korzystne i budżetowo".

Pozdrawiam
Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając internet postanowiłem wybrać coś takiego:
Kątówka 2" lustrzana dielektryczna 600zł
Filtr słoneczny Baader ND 5.0 na teleskop i szukacz 56zł
Filtr słoneczny Baader ND 3.8 na teleskop 48zł
Filtr księżycowy Polaryzacyjny Orion 1-40% 2" 255zł
Okular Baader Classic Ortho 6mm 45* 190zł
Okular Vixen NLV 10mm Lantanowy 50* 500zł

 

Jeśli fundusze pozwolą:
Soczewka 2" TeleVue Powermate 2x 1560zł

Filtr OIII 2" i H-alpha mgławicowy lub jakiś UHC

 

Najczęściej to używa się właśnie tego spalonego Super10, więce lantanowe 10mm będzie chyba dobrym wyborem. Pole nie jest aż tak ważne, bo montaż ma elektryczne prowadzenia. Kolejnym okularem jest plossl 26mm, więc zastanawiam się, czy nie byłoby dobre jeszcze coś z przedziału 14-18mm. Z drugiej strony jeśli by brać tego PowerMate'a 2x, to z tym 26mm dałby odpowiednik 13mm, a 40mm dałoby efekt jak 20mm, więc kolejny okular nie miałby sensu. Z trzeciej strony okular 13mm da mimo wszystko lepszą transmisję niż okular+powermate... Z czwartej strony powermate nada się fajnie do fotografii planetarnej przy dobrym seeingu.
Pomocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular Vixen NLV 10mm Lantanowy 50* 500zł

Zamiast niego dokupilbym kolejny Baader Classic Ortho 10mm i ewentualnie 18mm.

http://hyperionzoomlover.blogspot.com/2013/04/baader-classic-ortho-6-10-1832-plosslq.html

http://www.cloudynights.com/topic/382291-advanced-look-the-baader-classic-orthos-bco

 

Polecam tez zakup okularu Baader Hyperion Aspheric 31mm 2".

 

Filtr księżycowy Polaryzacyjny Orion 1-40% 2" 255zł

IMHO filtr ksiezycowy wystarczy 1.25". I tak do obserwacji Srebrnego Globu uzywa sie wiekszych powiekszen, a wiec i okularow 1.25". W Meade Plossl 4000 26mm Ksiezyc "na styk" powinien zmiescic sie w polu widzenia.

Powiekszenie: 2500/26 = 96x

Rzeczywiste pole widzenia: 52/96 = 0.54°

Generalnie tez... nie kupowalbym filtru ksiezycowego, a mglawicowy. Teze rowniez przyciemni obraz Ksiezyca (pytanie, czy wystarczajaco...), a bedzie o wiele bardziej uniwersalny.

 

Nie wiem tez, czy fotograficzny filtr sloneczny Baader ND 3.8 bedzie potrzebny dla teleskopu f/10.

http://groups.google.com/d/msg/pl.rec.foto/cyPMAR1mhMc/nuxRiAzN0ncJ

 

EDYCJA

Baader ND 3.8 moze bedzie przydatny do fotografii. Przy 2.5m ogniskowej seeing da sie we znaki, a 16x krotszy czas naswietlania powinien nieco poprawic sprawe. Teoretycznie czas naswietlania Slonca dla ND 3.8, ISO 100 i f/10:

10^2/(100*10000000*10^(-3.8))) = 0.00063095734 = 1/1585s

http://pl.wikipedia.org/wiki/Astrofotografia#Wzory_przydatne_w_astrofotografii

Lustrzanki oferuja tak krotkie czasy naswietlania.

 

Na oprawie filtru ND 3.8 nalezy oczywiscie koniecznie zaznaczyc, ze nie nalezy uzywac go do obserwacji wizualnych.

Edytowane przez r.ziomber
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem ten filtr polaryzacyjny kołowy - bardzo przydatne do obserwacji Księżyca w sporych powiększeniach, a nawet bardzo dużych, gdzie trzeba sobie dostroić przyciemnienie obrazu, zwłaszcza przy długich obserwacjach jest zbawienny bo oko się tak nie męczy.

 

z mgławicami to nie wiem czy przy takim LP jak w Rybniku cokolwiek będzie widać nawet z filtrami, co innego wąskopasmowe astrofoto, a co innego obserwacje :( na pewno filtrami można powalczyć z LP więc UHC jak najbardziej albo IDAS filtr - ale ten drogi.

Edytowane przez Ura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten filtr OIII się dobrze sprawdza jako zamiennik Solar Continuum Baadera. Kolega przez teleskop Mgławicę w Orionie i niby lekki kolorem wyłapał. To jednak 10", wiec z filtrami można powalczyć. Do foto kamerki są, opisalem w pierwszym poście. Ten lantanowy 10 ze względu na ER, dla niewprawnych obserwatorów orto może być niewygodne. O power mate do fotografii planetarnej i np do tego plossla, żeby dostać darmowe 13mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten filtr OIII się dobrze sprawdza jako zamiennik Solar Continuum Baadera. Kolega przez teleskop Mgławicę w Orionie i niby lekki kolorem wyłapał. To jednak 10", wiec z filtrami można powalczyć. Do foto kamerki są, opisalem w pierwszym poście. Ten lantanowy 10 ze względu na ER, dla niewprawnych obserwatorów orto może być niewygodne. O power mate do fotografii planetarnej i np do tego plossla, żeby dostać darmowe 13mm

Ale, że przez filtr kolor mgławicy było widać , a bez nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, obecnie nie ma żadnych filtrów w tym szkolnym obserwatorium. Bez niczego (sam teleskop i okular) oglądał i niby widział lekki kolor mgławicy. Mniejsza o to w każdym razie, bo chyba nie ma to znaczenia.

Co do filtru Oriona to chyba faktycznie nie ma sensu brać 2" tym bardziej, że raczej nie ma w planach zbytnio okularów 2". Jeśli sprawdzi się mgławicowy (np ten OIII) to też fajnie, 200zł zostanie na coś innego. Tylko czy zie

Co do Hyperiona Aspherica 31, przy posiadanych okularach 40mm, 26mm i 10mm to chyba nie ma sensu zbytnio brać 31mm, tylko raczej coś 18-15. Ale priorytetem jest dobra 10mm. Tak jak mówiłem, za Lantanem przemawia ER.

 

Najczęściej tam się ogląda Księżyc, Słońce i planety. Astrofoto i mgławice też wchodzi w grę. Folie Baadera do obserwacji i fotografii, z 3.8 krótszy czas, więc i mniejsze zawirowania atmosfery. Czytałem o tym Solar Continuum od Baadera, który przepuszcza okolice 540nm i obraz słońca staje się bardziej kontrastowy. Należy go stosować z folią, jednak w większych powiększeniach z ND5.0 było za ciemno. Dlatego te 3.8 się przyda. Znalazłem też porównanie tego Continuum właśnie z OIII i wyszło, że OIII daje niemal identyczną szczegółowość na Słońcu (jedynie kolor się różni, 540vs504nm). Wynika z tego, że OIII będzie bardziej uniwersalny (obserwacje Słońca, mgławic planetarnych i ich fotografowanie).

Samych UHC jest też kilka i się zacząłem już gubić w tych wszystkich testach. Jeszcze filtry typu Light Pollution.

Jeśli miałbym wybierać UHC czy OIII, to chyba lepiej OIII (bo nadaje się też do Słońca, a Słońca będzie się oglądać więcej niż mgławic). Jeśli pieniędzy na dwa, to lepiej OIII+UHC, czy OIII+ Haplha? Czy przypadku obserwacji planetarnych przy źrenicy rzędu 1mm (z tym okularem 10mm) jest sens stosować jakieś filtry wyciemniające tło typu UHC?

 

Mam dylemat, by wybrać najbardziej uniwersalne. Wszystko też zależy od funduszy, ale tego jeszcze nie znamy. Plan jest taki, żeby przedstawić wszystkie opcje i w zależności od ilości pieniędzy odrzucić rzeczy mniej przydatne.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr Halpha nadaje się tylko do astrofoto! Moim zdaniem, jak chodzi o foto DS, to najlepszą opcją byłoby robienie zdjęć własnie w Ha (Baader 7nm), bo zwalczy on LP i zdjęcia będą dość dobre. W RGB będzie samo LP. Niestety do tego przydałaby się kamera mono, a takiej nie macie. Kolorową też da się to zrobić i efekt będzie ok, choć wiele się traci.

Jednak z drugiej strony wiem z doświadczenia z podobnym teleskopem (LX200 ACF 12"), że astrofoto DS na nim prawie nie ma sensu :( LX90 będzie pewnei jeszcze słabszy. Po prostu bez klina paralaktycznego i guidingu montaż jest za mało precyzyjny i max czas naświetlania to jakieś 30s, a w zależności od kaprysu teleskopu czasem nawet 10s nie wyciągnie. Do Halpha to stanowczo za mało. A wyposarzanie teleskopu w klin i guiding może być już za drogie, a do tego wątpię, żeby w szkole ktoś zrobił z tego użytek. Tu potrzeba wielu nocy doświadczenia i nauki, a jak ktoś przyjdzie do obserwatorium kilka razy po lekcjach, to niczego sensownego z tego nie zrobi. Po prostu trzeba by tu kogoś, kto będzie z tym sprzętem na co dzień i się nim zajmie. Być może Ty jesteś taką osobą :)

Jeszcze w temacie astrofoto, to polecam kamerkę ASI120 MC, która będzie doskonała do foto planetrano/księzycowo/słonecznego. A wiem, że w takich miejscach foto planetarne będzie się cieszyło na pewno większą popularnością, bo zwyczajnie jest prostsze i w ciągu jednej nocy można kogoś nauczyć zrobienia rozsądnego zdjęcia. Myślę, że każda tego typu placówka powinna mieć dobrą kamerę planetarną.

 

Pisze o astrofoto, bo tym się zajmuję, a jak chodzi o wizual, to wolę pozostawić tą kwestię innym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A filtr OIII też tylko do foto? Wychodzi x tego, ze najbardziej uniwersalny będzie jakiś wąski UHC - dobry do wizuala, a i w ewentualnym astrofoto tez wytnie trochę LP. Tylko ten OIII tez nadaje się do obserwacji słońca, wiec chyba on byłby priorytetem... Klina raczej nikt kupować nie będzie, ze wstępnych ustaleń wynika, ze jest "kilka tysięcy" na pomoce naukowe, ale nie wiadomo ile dokładnie na obserwatorium przypadnie.

 

Ja raczej codziennie się obserwatorium zajmować nie będę, gdyż za kilka tygodni zacznę studiować. Niemniej jednak mam zamiar szkołę odwiedzać.

 

W każdym razie serdecznie dziękuję za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OIII są w wersjach zarówno do foto, jak i wizuala. Chyba lepszy wybór to ten do foto, bo wizualny jeśli dobrze pamiętam nie wycina podczerwieni, co będzie dużą wadą na Słońcu. A obserwować przez niego mgławice tez jak najbardziej można. Tylko Ha się nie nadaje do wizuala, bo oko ma małą czułość w tym zakresie.

UHC to taki pośredni wynalazek, do wizuala dobry, do foto też niezły. Nie wytnie tak LP, jak Ha, ale do kolorowej kamery będzie chyba nawet lepszy - można przez niego zrobić kolorowe zdjęcie. UHC będzie tez o tyle lepszy, że jest jaśniejszy, więc starczy mu krótszy czas naświetlania.

Więc może OIII + UHC?

Do foto myślę, że ta ASI byłaby super, bo foto planetarne jest względnie łatwe i efekty są bardziej satysfakcjonujące. Nie trzeba też dobrego prowadzenia. Za DSy bez klima i guidingu raczej nie ma się co na poważnie brać, bo jeśli będzie to wyglądać tak, jak na tym LX200, to kogoś tylko trafi szlag :) Można się pobawić, ale na tym gruncie dużych osiągnięć nie będzie.

No i wizual, choć tu też głównie pewnie planety/Księżyc/Słońce, a DSy raczej tylko z filtrami i pewnie te najjaśniejsze.

 

Swoją drogą miło słyszeć, że w szkole udało się zrobić obserwatorium i to całkiem nieźle wyposażone :) Wiesz, z jakiej inicjatywy ono powstało? Czy to jakiś unijny projekt, czy może coś innego? W ogóle, to mówimy o liceum? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem dziś internet i też doszedłem do wniosków, że OIII+UHC, tylko nie wiem który ważniejszy (w przypadku jeśli starczy pieniążków tylko na jeden). Nie wiem też, czy jest sens pakować się w 2", skoro obecne okulary to 1,25" i nie planuje się dokupienia jakiś 2", bo szerszege pola niż ten 40mm plossl i tak będzie ciężko osiągalne. Z drugiej strony ta kamerka Oriona ma dość sporą matrycę, większą chyba od APS-C w lustrzankach i obawiam się, że z filtrami 1,25 może winietować. Co do LP to wczoraj bez żadnych filtrów bez problemu znalazłem Mgławicę Pierścień za pomocą 4" achro f/5, a była to moja pierwsza obserwacja astronomiczna, więc z 10" w szkole też powinno dać radę.

 

Oczywiście astrofoto DSów (w sumie planet też) to raczej zabawa, ale jak po zestackowaniu wielu klatek uda się wyciągnąć chociaż Oriona, to i tak będzie sukces. To powinna być dobra zabawa dla uczniów przede wszystkim. Z reguły i tak focili Księżyc, czasem tylko przykładając telefon do okularu. Sądzę, że wydatek 1000zł na trzecią kamerkę to niezbyt trafiony pomysł (aczkolwiek astrofotografią się nigdy nie zajmowałem).

 

Z tego co się orientuję, to IR jest wycinane już przez folię Baadera, ale mogę się mylić. Jak wygląda dokładniej sprawa wizuala przez OIII wizualne vs ten do astrofoto?

 

Tak, jest to liceum. Dokładnie IILO w Rybniku (ZS nr 2). Nie wiem z czyjej inicjatywy powstało. Wygląda tak:

unnamed.jpg

 

Jest to normalna kopuła o średnicy 3,2m jeśli się nie mylę. Pełny elektryczny napęd.
Polecam wszystkim szkołę, szczególnie mat-fiz oraz pana profesora Romualda Kondysa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie całe IR jest wycinane przez folię. Dla wizuala to nie ma znaczenia, bo nie ma tu problemu ze ewentualną szkodliwością, ale chodzi o to, że robiąc zdjęcie kamerą, która jest czuła na IR tracimy znacznie kontrast. Dlatego do foto przez folię z filtrem OIII trzeba mieć to IR wycięte, wiec musi być wersja CCD. To samo jest w filtrze SolarContinuum, który nie nadaje się sam do foto, bo przepuszcza IR. Trzeba do niego stosować dodatkowo UV/IR-Cut.

Choć z drugiej strony dysponujecie tylko kolorowymi kamerami, wiec teoretycznie z IR nie powinniście mieć problemów.

Niestety nie miałem nigdy wersji wizualnej, więc porównania nie robiłem, ale z danych teoretycznych wersja CCD powinna być nieco ciemniejsza, niż wizualna, bo ma węższe pasmo. Z jednej strony obraz będzie nieco ciemniejszy (20%?), ale będzie mocniej wycięte LP, wiec kontrast powinien być lepszy.

 

Co do kamery planetarnej, to faktycznie trzecia kamera wydaje się przesadą, ale z drugiej strony w takiej placówce kamera planetarna powinna być kupiona jako pierwsza. Niby ta DSI, którą umożliwia robienie planet, ale to jest zupełnie inna jakość. Moim zdaniem bardziej przydałaby się ASI, niż te dwie, które posiadacie. Byłaby lepiej wykorzystana. Wiem, bo w "mojej" placówce, MOA w Niepołomicach, dysponujemy kamerą DSI II Pro, która jest kamerą DSową, a 90% zdjęć, jakie nią robimy to planety/Księżyc/Słońce. Gdybyśmy mieli kamerę planetarną, to te wszystkie zdjęcia byłyby 10x lepsze (nie przesadzam).

 

Masz rację, że do większej kamery potrzebny będzie filtr 2". Myślę, że dobrym kompromisem będzie 2" UHC + 1,25" OIII. Jeśli chodzi o obserwacje, to w OIII najczęściej ogląda się mniejsze obiekty, wiec 1,25" starczy. A jakiś większy okular 2" do UHC moim zdaniem warto by było mieć, choć to zależy, czy tuba obsłuży taki okular bez winietowania. Do Słońca ,125" OIII wystarczy, a do foto DSów będzie 2" UHC i git :)

 

Który filtr jest "ważniejszy"? Myślę, że UHC, bo jest więcej DSów dla niego, niż OIII, a Słońce bez OIII się obejdzie, bo różnica jest tak na prawdę raczej subtelna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro IR nie jest szkodliwe w wizualu, to może na razie to odpuścimy. Albo UV/IR cut zamiast tego OIII, skoro daje on minimalne różnice. Jutro wieczorem będę na kółku astronomicznym i mam sprawę z nauczycielem przedyskutować, więc te wszystkie te uwagi mu przedstawię. Może dowiem się w końcu, jaki jest budżet ;)

 

W tej kamerce Meade jest w zestawie filtr wycinający podczerwień. Niestety, kamerki są już zakupione od dawna, nie mam na to wpływu. A z ciekawości, czym się będzie różnić kamerka DS od US? Czułością na inne długości fali? DSowa na logikę powinna mieć większą czułość, a planetarna większą rozdzielczość (mniejszy rozmiar piksela).

Co do filtrów UHC, to UHC-S przepuszcza szersze pasmo i przez to lepiej się nadaje do małych teleskopów, a UHC bez dodatkowego oznaczenia wycina więcej LP, przez to jest ciemniejszy i bardziej się nada w 10" SCT?

Dziękuję za ogrom cennych informacji ;)
Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamerka do DS jest przystosowana do długich czasów naświetlania, i ma aktywne chłodzenie matrycy ogniwem petliera, albo systemem kilku ogniw obniżający znacznie temp. matrycy względem otoczenia. Kamery kolorowe często mają już filtry UV/IR cut wbudowany w kamerę , albo przykręcony w zestawie.

 

Takie zakupy trzeba metodycznie przeanalizować, a nie mamy kasę do wydania to hurra, wg mnie trzeba się skupić na tym co najbardziej przeszkadza w obserwacjach w mieście, i starać się to sprzętowo trochę zmniejszać, oraz wyznaczyć główne cele do których sprzęt jest używany np:

 

- obserwacje planet

- obserwację gromad otwartych i jasnych asteryzmów

- obs. gromad kulistych

- astrofotografia planetarna

- obs. gwiaz zmiennych i tranzytów

- obserwacje fotosfery słonecznej / fotografia fotosfery w świetle widzialnym ( z filtrami dedykowanym do słońca oczywiście )

- obserwacje Księżyca i jego fotografowanie

 

Takie główne cele mi przyszły do głowy jeśli chodzi o obserwatorium w dużym mieście, i w sporym zanieczyszczeniu LP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie kasy nie ma na zakup wszystkiego, dlatego cele starałem się określić w poprzednich postach, i chyba to zrobiłem w miarę precyzyjnie. Jest to przede wszystkim wizualne oglądanie Słońca z dedykowanym filtrem H-alpha, obserwacja Księżyca i ewentualnie jego fotografowanie, a także obserwacja innych planet (głównie to Jowisz i Saturn). Ze względu na przewagę wizualu nad astrofoto oraz przypalonym okularem 10mm, zakup takowego jest priorytetem. Tak samo kątówka (jakakolwiek), gdyż obecnie nie ma żadnej. Ale skoro w zasięgu teleskopu pozostaje chociaż kilka mgławic, to dlaczego nie polepszyć ich obrazów jakimś filtrem? Nie znam się na tym, dlatego pytam ;)

Tak jak pisałem: wszystko to, czego się tu dowiem, przedstawię nauczycielowi zajmującemu się obserwatorium i to on podejmie ostateczną decyzję znając dokładnie zainteresowania innych uczniów (sam nie byłem bywalcem kółek, głównie w czasie lekcji polowałem na protuberancje i plamy słoneczne z H-alpha). Wcale te zakupy nie są na hurra, w końcu się próbuję czegoś mądrego dowiedzieć od osób bardziej doświadczonych, którzy rozpatrzą ten przypadek indywidualnie (taki teleskop jest raczej mało popularny, a jedyny podobny temat o LX90 skończył się na zakupie Naglera 31).

Pozdrawiam serdecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Hyperiona Aspherica 31, przy posiadanych okularach 40mm, 26mm i 10mm to chyba nie ma sensu zbytnio brać 31mm, tylko raczej coś 18-15.

Hyperion 31mm to okular 2", o wlasnym polu widzenia 72°. 40mm Plossl Vixena ma tylko 40°. Jesli to SCT ma odpowiedni przelot i nie bedzie winietowac z tym okularem, mysle, ze to jednak rozsadny zakup.

W teleskopie f/10 ten okular powienien dobrze sie sprawdzic i zakup 31mm Naglera nie bedzie az tak wskazany, jak dla jasnych instrumentow.

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przebrnąłem przez posty, jeszcze raz, jeśli nie macie kątówki to na pewno zwiększy komfort obserwacji - ja polecam 2" z TSa lustrzaną, miałem w moim SCT 6" bardzo fajna jakość i cena. Ja używałem TV delos dość szeroki kąt widzenia ma ten okular, i nie miałem winietowania, nagler ma jeszcze większy kąt z tego co pamiętam. też rozważałem hyperiona, ale znalazłem delosa na wyprzedaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Po przeanalizowaniu wszystkich "za" i "przeciw" doszliśmy do kilku wniosków:
Astrofotografią się tam zbytnio nikt nie zajmuje, ja już do tej szkoły nie chodzę, a jedyny doświadczony kolega w tym roku pisze maturę, i o ile się nie mylę, ma zamiast studiować za granicą. Dlatego też istniało duże prawdopodobieństwo, że taki sprzęt do astrofoto będzie leżał i się kurzył (podobnie jak ma to miejsce z obecnymi dwiema kamerkami). Kółko astronomiczne dla młodzieży jest głównie nastawione na wizualną obserwację nieba, toteż lepszym wyborem byłoby zakupienie porządnych okularów i kątówki.

Zakupione zostały:
Kątówka 2" dielektryczna 99% (niestety w przesyłce była wersja SCT, a nie na klasyczne mocowanie okularowe, czekamy na wyjaśnienie sprawy)

Okular GSO SV 30mm 2" - do przeglądu nieba w sam raz, a nie kosztuje tyle, co Hyperion Aspherical
Okular Hyperion 17mm
Okular Hyperion 13mm
Okular Baader Classic Ortho 10mm - na planety itp
Okular Baader Classic Ortho 6mm - powiększenie 416x na dobry seeing
Filtr OIII wizualny - jakby ktoś czasem chciał rzucić okiem na jakąś mgławicę planetarną i do obserwacji słońca wraz z folią (jak już mówiłem, w astrofoto raczej nikt się nie bawi)

Komplet folii 3.8 i 5.0 na teleskop oraz 5.0 na szukacz

 

Może w przyszłości znajdzie się ktoś, kto zajmie się astrofotografią. Kolejne pieniążki na sprzęt pewnie też się znajdą, jak nie w przyszłym roku, to w kolejnym.

 

 

Tutaj kilka szybkich fotek z tych okularów, które wykonałem z ręki, przy szalonym wietrze, smartfonem z kiepskim aparatem:

 

Widok na bazylikę gołym okiem

00 gołym okiem.jpg

 

 

Przez szukacz 8x50mm (który jest w rzeczywistości szukaczem 6,6x50mm, ale o tym w innym temacie)

01 szukacz 8x50.jpg

 

Przez okular SV 30mm, powiększenie 83x

02 30mm.jpg

 

Hyperion 13mm, power 192x

03 13mm.jpg

 

Teraz przez moje prywatne TMB 5mm (w nazwie pliku jest błąd), powiększenie 500x

04 6mm.jpg

 

A teraz test: TMB Planetary II 5mm + barlow 2x, w całości powiększenie 1000x
05 5mm i barlow.jpg

Nie dawałem fotek z wszystkich okularów, za mało czasu... Może kiedyś. Albo jakiś szybki test na Jowiszu uda się machnąć ;)

Dodam, że przez ortho 10mm obraz żyleta. Przez ortho 6mm jest super, dobry kontrast, przyjemne szczegóły. Żadne aberracje mi się w oczy nie rzuciły (w końcu to f/10 Advanced Coma Free). Generalnie dopiero przy 500x widać było krążki dyfrakcyjne na jasnych refleksach tych metalowych kulek na wieżach bazyliki. Także producent napisał prawdę, podając maksymalne powiększenie jako 475x. Aczkolwiek przy 1000x i źrenicy 0,25mm tragedii nie było, spodziewałem się czegoś gorszego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.