Skocz do zawartości

Autoguiding Webcamem


Rekomendowane odpowiedzi

precyzyjne prowadzenie za pomoca webcama jest jak najbardziej mozliwe. Tylko pamietaj, ze tu wieksze znaczenie ma czesc mechaniczno elektroniczna!!! O ile webcamem oszczedzisz sporo w poronaniu z drogim autoguiderem np SBIGa, to na mozntazu nie ma takiej szansy :(

 

Dla mnie to jest wlasnie ten kierunek myslenia! Ale montaz i tak trzeba kupic wypasiony, do tego drugi telekop np jakis refraktor 80-90 i do tego Veste i mozna naprawde powalic innych takim zestawem.

 

No ale co z tym montazem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, zupelnie niedawno przeprowadzalem takie testy autoguidningu przy pomocy zmodyfikowanej webkamerki Vesta Pro w polaczeniu z 66/400 mm refraktorkiem

Astrokraka oraz programem Astroart.

Testy te wypadly bardzo obiecujaco. Montaz moj byl prowadzony

z dosc duza precyzja (gdy gwiazda prowadzenia okazala sie byc za slaba bylo nieco kresek...)

Proby z MTO i webkamerka rowniez wyszly pomyslnie. Trzeba bylo jedynie wydluzyc czas naswietlania przez webkamerke by zarejestrowaly sie slabsze gwiazdy prowadzenia.

Ponizej M101, przyklad z moich testow z webkamem jako autoguidning

Samo zdjecie naswietlane 40 minut (ccd) w ognisku 15cm f/5 newtona

 

m101%20030425%204x600sek%20guide%20webcam.jpg

 

Pozdrawiam

Grzela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to zdjęcie Grzegorzu robiłeś z tego ogródka na zdjęciu? Na jakim montażu i jaką kamerą? Jakiego programu użyuwałeś do prowadzenia kamerką? Czy montaż byłkorgowany tylko w RA czy również w deklinacji? Ja próbowałem kiedyś z programem Startrack ale nie wyszedłem z próbami poza dom więc żadnych zdjęć nie mam. Poprzestalem na dorobieniu sterowania moim montażem przez potr równoległy PCta.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zdjecie to zrobilem z widocznego pleneru ;) (jak zreszta wiekszosc moich zdjec ccd) Nie jest tu

bynajmniej az tak jasno nocami... Montaz to Gemini G-40 a kamerka ccd to Starlight Xpress Mx716. Kontroli nad guidningiem dokonywal program Astroart. Obie osie byly korygowane jednak RA czesciej... Zreszta moj montaz nie jest dokladnie ustawiony... Musze sprobowac z innym programem. Czy udalo Ci sie Piotrze uruchomic autoguidning w koncu? Jak sprawuje sie wspomniany Startrack?

 

Pozdrawiam

Grzela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesion napisal

 

"Dla mnie to jest wlasnie ten kierunek myslenia! Ale montaz i tak trzeba kupic wypasiony, do tego drugi telekop np jakis refraktor 80-90 i do tego Veste i mozna naprawde powalic innych takim zestawem".

 

No ale co z tym montazem?

 

Czy to oznacza ze np EQ6 lub HEQ5 z autoguiderem (oczywiscie zakladajac korygowanie powiedzmy co 20 sekund) nie da dobrych efektow?

Czy moze nastapic na drodze Webcam - montaz przeklamanie tego typu, ze korygowanie bedzie poprawne a faktyczne prowadzenie do d...?

Zastanawiam sie na ile mechaniczna czesc montazu moze zepsuc to co webcam poprowadzi?

Podobno najlepsza jesli chodzi o te cele jest Quickcam (przy 10cm guiderze mozna prowadzic na gwiezdzie 11mag

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy udalo Ci sie Piotrze uruchomic autoguidning w koncu? Jak sprawuje sie wspomniany Startrack?

Nie, zaprzestałem na zrobieniu sterowania i testach w domu z punktowym źródłem światła. Nawet działało. Niestety program jest dość niestabilny i wiesza się od czasu do czasu. Ponieważ nie mam laptopa nie próbowałem na zewnątrz z prawdziwą "gwiazdą".

Jak na 40 minut nawietlania bez dokładnego ustawienia montażu to super wyszło. Kupuj filtry do tej kamerki a dopiero załamiesz wszystkich na tym forum :-)

Aha, czy twój webcam jest przerobiony na "długie czasy"?

 

P.S. Ten montaż http://home.swipnet.se/astro-gregor/pl/Pic...&webcam.jpg budzi szacunek :-)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Vesta jest zmodyfikowana na dlugie naswietlania ale bez chlodzenia, co mozeby i sie przydalo bo szum jest tu dosc uciazliwy, zwlaszcza gdy jako gwiazde prowadzenia wybierzemy jakiegos slabszego obywatela... ;D Sprzet jest w trakcie kompletowania, znajda sie i filtry niebawem...

 

Pozdrawiam

Grzela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze standardowe motory w EQ6 czy H-EQ5 nie nadaja sie do autoguidingu!

Nie jest to kwestia silników, jak sądze a interfejsu sterowania nimi. Skoro silniki te nadają się do ręcznego prowadzenia, http://www.piotrpe.republika.pl/m33.htm (prowadzenie tylko w osi godzinowej) to z pewnością też można podawać z autoguidera. W/g mnie angażowanie się w autoguiding ma sens dopiero przy zabawie z cięższym sprzętem (f>500mm) a to już wymusza jakiś przyzwoity montaż ze wzgl. na wagę całego zestawu. Mój EQ5 na razie jeszcze wyrabia z przywieszonym teleskopem i rubinarem ale to jest jużchyba kres jego możliwości. Ponieważ statyw się już nie wyrabia, buduję pod swój EQ5 taką solidną kolumnę z rury 160ki która będzie stała na 4-ech wystających trochę z betonu prętach 20mm zmożliwością regulacji poziomu.(tu jest coś podobnego http://www.astropier.com/construction.html)Już mam nawet nazwę dla tego urządzenia: "astronoga" :-) Muszę tylko wynegocjowac jakiś 1 m kwadratowy z właścicielem pewnego pastwiska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EQ-6 da sie robic CCD ale raczej krotkie ekspozycje (i skladaki). Decyduje jakosc przekladni glownych chociaz i jakosc silnikow ma tu spore znaczenie. Oczywiscie naped musi miec wejscie do autoguidera - albo trzeba podlaczyc autoguidera z wyjsciem przekaznikowym rownolegle z klawiszami pilota. Ponadto naped musi miec szybkosc guidingu 0,5x i kompensacje luzow przekladni. CCD jest bardziej wymagajace od foto!!! Sensowne minimum to GP-DX do malej tuby lub niestety Taki, AP czy rzeczone Gemini.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tylko potwierdziles to, co ja podejrzewalem :(

To Gemini to dobra inwestycja dlugofalowa. Kupujesz montaz na 10 lat - a optyke mozna zmieniac.

 

Ja zastanawiam sie nad drastyczna opcja. Zamienic wielki refraktor na male, ale bardzo, bardzo dobrej jakosc lustro + duze gemini. A w ciagu nastepnego roku zamowic R-C (np Janusza). Ta 150 to oczywiscie po to, zeby miec co robic w ciagu nastepnego roku. Do tego oczywiscie CCD i zatonac na cale zycie w cykaniu galaktyk :). To mnie kreci bardziej niz wizual, tylko bez montazu to mozna sie zachlastac!

 

Jak juz zona przywyknie do sprzetu, to kolejna inwestycja w duze CCD (jak juz bedzie ten R-C i jakies doswiadczenie). Ot taki dlugo falowy plan. Miotam sie w tych decyzjach, ale coraz bardziej dojrzewam do takiej zaplanowanej drogi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie Jesion kopiujesz moja droge do dobrego sprzetu. Bylem pierwszy ;D ;D ;D ;D

Najpierw dobry montaz a na nim przez rok moze wisiec nawet "U" 67/400 ktorego mam od wielu lat. Potem rura i CCD.

Dlatego tez przejawiam przede wszytskim ostatnio zainteresowanie montazami we wszelkich postaciach i stad obecny post o autoguidingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt.... chcesz sie bawic w astrofoto konwencjonalne

lub CCD to tymbardziej powinienes zaczac od wybrania/zbudowania

odpowiedniego montazu. Tak tez bylo ze mna...dopiero po chwili gdy zaczalem bawic sie w ccd okazalo sie ze optyka mojego teleskopu jest do bani. Ale dzieki Januszowi P i ten problem znikl....

 

Pozdrawiam

Grzela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Sądząc po przekrojach osi i skali ogólnej to raczej odpowiednik GP-DX jeśli chodzi o dokładność i nośność a nie konkurent G41 8)

Nada się pod lekką rurę z o długości do metra i wadze tak na oko do 15 kilo do sensownego astrofoto :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze ostatnia uwaga o autoguidingu. Niestety :-[ autoguider ma taka ceche ze montaz juz musi chodzic dobrze ZANIM zacznie sie korygowac prowadzenie. Kiepski montaz wymaga czestych korekt (a i to nie zawsze pomoze) wiec i jasnej gwiazdy a o taka nie zawsze latwo w poblizu obiektu. Moj EQ-6 wymaga korekt co mniej wiecej 2s (nie caly czas oczywiscie ale w pewnych punktach obrotu slimaka) co oznacza efektywnie okolo 1s ekspozycji autoguidera i ogranicza jasnosc (ciemnosc???) uzytecznych gwiazd. Podobno (he he) dobre montaze moga poczekac i 10 - 20s - pod warunkiem ze dosc dobrze ustawiona jest os biegunowa ale to inna historia (wymagana precyzja rzedu 1arcmin lub lepiej).

 

Pozdrawiam

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten OTE150 z jednej strony wydaje mi sie byc jakis "lichy", ale z drugiej czytam o nim dobre opinie i do tego mowi sie o nosnosci foto do 20 kg! Cena jest ok - bo wychodzi 2 tysE z MTS3 SDI! PeriodicE po korekcji rzedu +/-3", czyli b.dobrze!

 

Ale z drugiej strony, nie wyglada on tak solidnie jak G41, ktore wydaje sie byc inwestycja na lata. Ktos moze tu cos poradzic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.