Skocz do zawartości

Co mam zrobić bo wciąż myśle i myśle...


Gość 600g

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie! Jeremiasz z tej strony.

 

Moje przygody z obserwacją tajemniczego wszechświata zaczeły się w piątek 27 sierpnia. Ta tematyka rajcowała mnie już dość dawno a kupno teleskopu to czysty przypadek.

 

Byłem w "auchan" (pewnie wiecie taki duuuży sklep) i zobaczyłem teleskop: (wiem, wiem zrobiłem źle)

 

optisan star 70076

max. powiększenie: 350x (słyszałem, że przesadzona ściema)

5 x 24

okulary: sr4, h12, h20

2x barlow lens

 

Pierwsze pytanie: Czy ten teleskop można nazwać teleskopem ? Oto co dziś zobaczyłem:

 

Księżyc - nie powiem... było naprawde cudnie. Obiekt jak marzenie.

Zauważyłem dziś gołym okiem bardzo mocną gwiazde. Jak już tylko ją namierzyłem zaczynałem bawić się ostrością no i tak... na ostrości normalnej widziałem te gwiazde średnio ciekawie ponieważ była ona wielkości piłki golfowej. Jak zaczynałem zblizać obiekt, to gwiazda była wielka na cały okular ale była jakaś nie taka jak trzeba :] Jaśniej tłumacząc widziałem na tej gwieździe jakby jakieś bakterie :] gdyby nie ten fakt, to mogłoby być nawet ciekawie. Jeśli chodzi o montaż, to straszna kiszka! Teleskop bardzo delikatny.

 

Drugie pytanie: Co ja mam począć ? Tak się składa, że do dnia dzisiejszego moge go zwrócić spowrotem. Proponujecie mi inny teleskop* czy może dokupić jakieś lepsze soczewki ? Teleskopem nigdy się nie bawiłem więc może robie coś źle ? A może ten teleskop jest naprawde słabej klasy ? Widziałem klika zdjęć na tym forum są naprawde piękne i właśnie takie widoki chciałbym widzieć. Doradzcie, pomóżcie a jak tylko zyskam wiedze, to z pewnością będziecie mogli na mnie liczyć.

 

*) jeżeli proponujecie kupno innego teleskopu to jaki byście zaproponowali ? Na początek moge wydać poniżej 1 tysiąca chyba, że pojade na debecie :]

 

ahh... najważniejszej rzeczy bym zapomniał. Teleskop musi mnie powalić z nóg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Schmidt

Witam!

 

Pierwsza rzecz: ODDAWAJ PUKI MOŻESZ TEGO TELEPA DO AUCHANA!!!!!!!

To gó*** na nic Ci się nie zda. Marnowanie kasy i tyle.

 

Druga rzecz to taka że, gadasz że gwiazdke widziałeś dzisiaj, czyli rozumuje że nad ranem? Tak więc skoro ta gwiazdka była wielkości piłki golfowej to to żadna tam gwiazdka tylko Venus. Choć nie, zaraz, skoro widziałeś tam jakieś takie "bakterie" to to poprostu źle ustawiłeś ostrość! A że gwiazdka była jasna to to pewnie rzeczywiście był Venus jednak nie zogniskowany.

 

Trzecia rzecz: Jesli myślałeś że zobaczysz powierzchnie gwiazdek to się gróbo mylisz!

Gwiazdki w telepie wyglądają dokładnie tak jak gołym okiem, tyle tylko że mają wyraźne kolorki i jest ich dużo, dużo, dużo więcej z powodu większej mocy zbiorczej obiektywu anieżeli oka.

 

Czwarta rzecz: Nigdy przez telepa nie zobaczysz rzeczy które widziałeś na forumowskich fotkach! Fotki te są robione na długich czasach expozycji co pozwala na uzyskanie obrazu nawet bardzo słabych części obrazu.

 

Piąta rzecz: Zamiast telepa na początek lepiej kupić sobie pożądną lornete ! Np. 7x50 lub większą ale ta jest dla początkującego wystarczająca, ew. można by do niej dokupić statyw i masz sprzęcior jak ta lala. Za jakiś tam czas jak już poznasz się co nieco na sprzęcie, niebie itd. będziesz se mógł spokojnie kupić telepa, już wedle własnych zamiarów obserwacyjnych.

 

No to by było na tyle.

P.S.Sorry za błędy ale znowu nie mam Worda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżęli tylko masz taką możliwość do oddaj go do sklepu i zakończ przygode z tym "teleskopem" bo nie będziesz miał z niego żadnej przyjemności! I to jak najszybciej :!: Do 1000 zł proponawał bym np. Celestron Firstscope 114EQ - http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...cade2b40e4869b2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za wskazówki, które zrealizuje za jakieś 2/3 godzinki!

 

Co do tego szajsu., to chciałbym jeszcze zapytać jaki można uzyskać najpiękniejszy widok na niebie ? Pytam z ciekawości.

 

Jeszcze raz dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej. W takim razie po krótkich namysłach zdecydowałem się na ten sprzęt:

 

Celestron Firstscope 114EQ

 

z promocji. Najwyżej za x czasu dokupie jakieś bajery aby uzyskać lepsze widoki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Schmidt
Odradzam uzycie lornetki np. 7x50 bo mozna sie od widoku nabawic choroby psychicznej ;) :mrgreen:
A no CDev, rzeczywiście:) masz racje, ale wdepłem... :mrgreen:

 

600g wiesz co, przemyśl to sobie jeszce raz wszystko dokładnie, poczytaj stare wątki itd. <To taka moja jeszcze jedna mała rada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, a czy to naprawde aż tak źle zaczynać od teleskopów ? Ja osobiście myśle (a to dlatego, że jestem jak narazie zielony), że zdam egzamin z teleskopem na piątke tylko trzeba czasu. Szkoda mi troche wydawać na lunety ponieważ chciałbym już posiadać konkretniejszy sprzęt ale teloskop. Aha mam lornetke niestety nie znam jego wartości bo to mojego taty, ale widać bardzo dobrze obiekty i również byłem w szoku, że przez taką lornetke można zobaczyć naprawde dużo. Jak tylko ją sprawdze, to podam kilka informacji.

 

 

 

EDIT!!!

 

CDA, sorry ale mam halycynacje po dzisiejszych obserwacjach. :]

Myślałem, że piszesz o lunecie. Lornetke mam i widać zaskakująco dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Schmidt

Oj wiesz lorneta jest b. dobra, jednak napewno nie do astro, a przynajmniej dla początkującego. Jest zbyt ciemna, co w astro jest najważniejsze i ma zbyt dużego pawera dla początkującego. No ale skoro chcesz koniecznie tego telepa (doskonale to rozumiem) to se go kup,bo jest bardzo dobry jak na tę cene, jednak tak jak mówi Oskar i tak się przekonasz że lorneta (taka do astro) jest potrzebna i bez niej ani rusz.

 

P.S.Ja zaczynałem z 8x30 która również się do astro nie nadaje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hym... czyli czeka mnie dużo wydadków :[ a ja tak bardzo chce poznać wszechświat!

Zrobie tak... Kupie wpierw teleskop, a za miesiąc jakąś lornetke. A teraz ide poczytać coś dla zielonych.

 

Dzięki jeszcze raz za informacje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że warto to oczywiście wiem. :] Znów buszowałem po forum w poszukiwaniu czegoś co mnie powali z nóg i zaintrygował mnie "Synta 200/1200"

 

Porównując jakość do ceny, to jest całkiem ciekawie i prawdopodobnie zainwestuje w synte. Z drugiej strony znam bardzo dobrze siebie i będzie mi ciężko wytrzymać :[ więc czy w takim wypadku istnieje jakieś ziarnko nadzieji na kupno takiego teleskopu jak "Synta 200/1200" w... ratach ? :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kimo pomysł jest dobry lecz mam stracha, że coś mogłoby być uszkodzone bo skoro w oryginalnych produktach zdarzają się wypadki, to i większe szanse mogą być od osoby trzeciej.

 

Paweł dobre opinie mają też użytkownicy na temat: "MTO-11 C" choć dwóch userów podało dwie mądre lecz niestety negatywne opinie. 800zł, jakość dobra ale niestety przez opinie negatywne nieskorzystam bo boje się, że to będzie kolejna wpadka jak z tym szajsem optisanem. No a wspaniały "synte" robi wrażenie i też na stówe, na bank itd. sobie kupie tymczasem zajme się innymi ważnymi sprawami. Ale i tak będzie mi ciężko :P

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od warunków - jeżeli możesz sprzę przetestować, zobaczyć to chyba nie powinno być problemu. A jeżeli sprzedający unika tego typu kontaktów to faktycznie nie ma co ryzykować. Biorąc Synte napewno będizesz zadowolony :!: :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Schmidt

MTO moim zdaniem jest też bajerek. Lukałem takim na Słońce (no niestety nie w nocy) i było git, a z relacji znajomych wynika że jest spx, tyle tylko że to raczej tylko do Planetek a taka SYNTA to prawie universalna jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MTO moim zdaniem jest też bajerek. Lukałem takim na Słońce (no niestety nie w nocy) i było git, a z relacji znajomych wynika że jest spx, tyle tylko że to raczej tylko do Planetek  a taka SYNTA to prawie universalna jest.
MTO posiada niska swiatlosile, szczegolnie po zastosowaniu katowki, dlatego jest czesto odradzany dla poczatkujacych - nadaje sie glownie do planet. Jest to jednak swietny obiektyw fotograficzny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie MTO i Synty nie ma co porównywać. Oba te instrumenty znacznie się różnią.

 

 

PS.Co do rat to chyba jedynie Astrokrak, tyle tylko, że należy zapytać Janusza, czy sprzedaż na raty jest możliwa tylko w przypadku sprzętu wykonywanego przez firmę , czy też może sprzęt Oriona też można kupić w ten sposób :salu:

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas na raty można kupić wszelki sprzęt niezależnie od jego producenta ani kraju pochodzenia :salu:

To forma płatności której używa kilkadziesiąt procent naszych klientów 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas na raty można kupić wszelki sprzęt niezależnie od jego producenta ani kraju pochodzenia  

To forma płatności której używa kilkadziesiąt procent naszych klientów  

A właśnie. Nawiązując do rat to ciekawe co trzeba rozumieć poprzez słowo "korzystne oprocentowanie" które ukazuje się na stronie Astrokraka. Bo słyszałem, że firma "żagiel" niezbyt dobrze pod tym względem ukazuje się klientom (a może sie mylę :?: ). Dla mnie np. "korzystne oprocentowanie" to 0 % i bez pierwszej wpłaty. Tak można zakupić sprzęt w "Euro, RTV, AGD" oraz "Media Markt". :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"korzystne oprocentowanie" to 0 % i bez pierwszej wpłaty. Tak można zakupić sprzęt w "Euro, RTV, AGD" oraz "Media Markt". :wink:

 

Taaa... Jedno wielkie nabijanie w butelkę nieświadomej części naszego społeczeństwa :salu:

 

Minie jeszcze trochę czasu zanim Polacy odkryją, że nie ma nic za darmo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.