Skocz do zawartości

Poszukiwania meteorytów.


Tomasz

Rekomendowane odpowiedzi

Morasko pewnie tyle razy było przeszukane wykrywaczami metali, że zwykły zjadacz chleba nie ma szans. Kusi mnie, aby zbudować sobie bardzo czuły wykrywacz metali i spróbować samemu. Czy w Polsce oprócz Moraska jest jeszcze inne mejsce, gdzie szuka się meteoryty żelazne? Jak rozpoznać meteoryty nieżelazne? Czy jest jakaś szansa odnalezienia meteoryta w stercie polnych kamieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morasko pewnie tyle razy było przeszukane wykrywaczami metali, że zwykły zjadacz chleba nie ma szans.

 

Masa meteoroid, który dał meteoryt Morasko szacuje się na ponad 200 000 ton z czego większość uległa spaleniu podczas lotu w atmosferze. Na ziemię dotarło około 7000 ton, a największy kawałek, który utworzył krater o średnicy 100m miał prawdopodobnie około 4500 ton. Zapewne do dziś dnia tkwi głęboko w ziemi. Do tej pory według róznych szacunków odnaleziono około 300-400 kg. Tak więc jest jeszcze czego szukać. Oczywiście elipsa spadku była ogromna. Gdzieś czytałem, że fragment meteorytu Morasko odnaleziono w województwie lubuskim ale nie wiem czy to jest prawda. Pamiętać należy, że teren samych kraterów meteorytu Morasko jest rezerwatem i nie wolno tam samodzielnie prowadzić żadnych prac bez specjalnego zezwolenia. Można szukać na okolicznych polach ale wypadało by uzyskać zgodę własciciela bo inaczej może nas przegonić.

 

Meteorytowi Morasko jest poświęcona bardzo ciekawa strona

 

http://republika.pl/morasko2/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie trzeba szukac w miejscach znanych spadkow. Meteoryt mozna znalezc w kazdym miejscu, np w lesie czy na zaoranym polu, ale tak jak w przypadku poszukiwan komet trzeba na to poswiecic mnostwo czasu. Kiedys ogladalem film dokumentalny o dwoch Rosjanach, ktorzy szukaja meteorytow na Syberii i baaaardzo dobrze z tego zyja :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietajcie, ze nam tu troche tez lodowiec gruzu naspychal z polnocnych regionow. Teoretycznie, meteoryty leza wszedzie

 

Można szukać wszędzie, należy jednak pamiętać, że przez nasz kraj przeszły też dwie wojny światowe i znalezienie jakiegoś niewypału też jest całkiem możliwe 8) Więc szczerze mówiąc wolałbym szukać np. w Texasie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morasko pewnie tyle razy było przeszukane wykrywaczami metali, że zwykły zjadacz chleba nie ma szans.(...) Czy w Polsce oprócz Moraska jest jeszcze inne mejsce, gdzie szuka się meteoryty żelazne? Czy jest jakaś szansa odnalezienia meteoryta w stercie polnych kamieni.

 

Alez oczywiscie, ze ma szanse! Trzeba tylko uporu i wytrwalosci... Nie zawsze znajdziesz ale juz po kilku (kilkunastu - zalezy od szczescia) powrotach masz meteoryt na bank.

Morasko jest przeszukane i co z tego? Socha szuka tam systamatycznie od lat, poza tym inni poszukiwacze takze a i tak znajduje sie nowe okazy... Co ciekawsze, najnowszy meteoryt prawdopodobnie z tego samego spadku zostal znaleziony niedawno pod Gnizeznem! Byc moze Morasko ma zaj... elipse spadku siegajaca az do Tabarz w Niemczech.

http://www.lpi.usra.edu/meetings/metsoc200...01/pdf/5096.pdf

Niewyczerpane pole do popisu dla mlodych poszukiwaczy :-)

 

O innych elipsach meteorytow zelaznych w PL niestety nie wiem. Mozna probowac znalezc Lowicza ale szanse sa prawie zerowe. W Pultusku natomiast duzo niewypalow (zmasowane dzialania podczas 2ws). Poza tym do poszukiwan meteorytow kamiennych musisz miec na prawde czuly sprzet. Zam przypadek znalezienia okazu P. golym okiem... ale gosc mial niesamowitego farta!

A co do sterty kamieni to moge tylko powiedziec BINGO - dobry pomysl! Kolega z klubu, absolwent geologii, znalazl w takiej stercie kamieni achondryta (okolice Lublina)... ale niestety go wyrzucil, bo wtedy nie wiedzial co to za dziwolag. Bylo to pare lat temu i w tym czasie nie interesowaly go meteoryty. Potem ogladajac kamole w muzeum zdal sobie sprawe co mial w rekach. Rozpoznal skorupe obtopieniowa i strukture wewnetrzna ale bylo za pozno... tak wiec uczyc sie uczyc sie i jeszcze raz uczyc sie! :-)

Najlepiej udac sie do muzeum, ktore ma wystawe meteorytow, poprzegladac troche stron interetowych - jest tego b.duzo!

A potem w pole! Prosty wykrywacz typu PI moze byc bardzo pomocny.

Powodzenia

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak sobie czytam ten wątek i powiem tyle, że posiadam podobny kamyczek jak ten nr„3” został znaleziony pare lat temu w trawie (omal nie rozwalił kosiarki :D ) posiada opływowe (obłe) kształty i co ciekawe ma ryse a w zasadzie pękniecie jak by powstałe na skutek uderzenia o ziemie. Niestety w ogóle nie reaguje na magnes co oznacza, ze nie posiada metali a to raczej wyklucza by był to meteoryt :( . Nie mniej kamyczek jest ciekawy nigdy takiego nie widziałem no i ten dziwny kształt jak by „wyszlifowany” przez atmosfere .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawsze' date=' najnowszy meteoryt prawdopodobnie z tego samego spadku zostal znaleziony niedawno pod Gnizeznem! Byc moze Morasko ma zaj... elipse spadku siegajaca az do Tabarz w Niemczech.

http://www.lpi.usra.edu/meetings/metsoc200...01/pdf/5096.pdf

 

Bardzo ciekawa praca. Czyli dobrze pamiętałem, że fragment Moraska znaleziono w lubuskim (Przełazy). Tak więc szukac Panie i Panowie, szukać. Szczególnie na linii Poznań granica zachodnia z lekkim odchyleniem na południe. Jak coś znajedziecie podobnego do Moraska to dawać koniecznie znać bo jest to bardzo ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze nie posiada metali a to raczej wyklucza by był to meteoryt

 

A kto ci powiedzial, ze kazdy meteoryt posiada ZELAZO? Meteoryty z duza zawartoscia zelaza to tylko mala czesc klasyfikacji wszystkich. Mowi sie o nich czesto, bo sa najlatwiejsze do znalezienia, np. przez wykrywacz metali. Znalezienie np. takiego achondryta jest praktycznie nierealne - no chyba, ze na pustyni, albo lodowcu.

 

Prosta klasyfikacje znajdziesz tu:

http://www.republika.pl/jba1/podzial.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu - skad teoria, ze to meteoryt. Jakie przyjales zalozenia, pozwalajace ci uznac go w 100% za spadek "niebieski"?

Po wygladzie stwierdzam ze to meteoryt jeszcze nigdy nie znalazlem kamienia o tak dziwnych ksztaltach .

Tak jak pisal kolega ma wyszlifowane ksztalty wyglada jak by sie spalal w atmosferze.

Jezeli mozesz to powiedz mi w jaki sposob Ty rozpoznajesz meteoryty ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wygladzie stwierdzam ze to meteoryt jeszcze nigdy nie znalazlem kamienia o tak dziwnych ksztaltach .

 

Po wyglądzie i dziwnych kształatach to można domniemywać (podejrzewać), że jest to meteoryt nie mając w tej materii naprawdę duzego doświadczenia nie można tego stwierdzić kategorycznie. Abyś był pewien ze to meteoryt musisz go oddać do badań. Życze Ci aby badanie potwierdziło, że masz do czynienia z meteorytem bo samemu znaleźć taki kamyk to wielka frajda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wygladzie stwierdzam ze to meteoryt jeszcze nigdy nie znalazlem kamienia o tak dziwnych ksztaltach .

 

Po wyglądzie i dziwnych kształatach to można domniemywać (podejrzewać), że jest to meteoryt nie mając w tej materii naprawdę duzego doświadczenia nie można tego stwierdzić kategorycznie. Abyś był pewien ze to meteoryt musisz go oddać do badań. Życze Ci aby badanie potwierdziło, że masz do czynienia z meteorytem bo samemu znaleźć taki kamyk to wielka frajda.

A gdzie mam go oddac niewiem gdzie badaja meteoryty moze jakies namiary mi podasz ?:)

Dodam wymiary

Szerokosc 4cm dlugosc 4cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli mozesz to powiedz mi w jaki sposob Ty rozpoznajesz meteoryty ?

 

Mimo, ze przeczytalem juz pare ksiazek i pewnie tysiace stron z internetu nie mialbym odwagi wyrokowac, czy cos jest na 100% meteorytem. Moge tylko domniemywac na bazie wiedzy, ktora juz posiadam.

 

Ja nie sprawdzam laboratoryjnie meteorytow, bo kupuje je od autorytetow, ktorzy takie badanie zrobili wczesniej. Poza tym, poki co nie szukam meteorytow, a same tez nie chca sie znalezc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie mam go oddac niewiem gdzie badaja meteoryty moze jakies namiary mi podasz ?:)

 

Poczekaj cierpliwie kolega "meteorite" napewno Ci kompetentnie odpowie. jeżeli Ci sie spieszy to napisz do niego na priv albo skorzystaj z google (google twoim przyjacielem jest) wpisujac w wyszukiwarce Polskie Towarzystwo Meteorytowe, albo po prostu meteoryt lub badanie meteorytów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie mam go oddac niewiem gdzie badaja meteoryty moze jakies namiary mi podasz ?:)

 

Poczekaj cierpliwie kolega "meteorite" napewno Ci kompetentnie odpowie. jeżeli Ci sie spieszy to napisz do niego na priv albo skorzystaj z google (google twoim przyjacielem jest) wpisujac w wyszukiwarce Polskie Towarzystwo Meteorytowe' date=' albo po prostu meteoryt lub badanie meteorytów.[/']

Dzieki za informacje :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjecia nie sa najlepszej jakosci wiec nie bede wyrokowal, jezeli nie dotkne :)

Na co chcialbym zwrocic uwage, kamien wewnatrz ma inna strukture niz na zewnatrz.

99% kamoli (nie liczac amfibolitu) po przecieciu ukazuje taka sama strukture jak na zewnatrz. Ten wydaje sie byc ciekawy bo jest wewnatrz miejscami szary, tak jak meteortyty. Nie wiem tylko czym sa te brazy na fotce 2. Czy go szlifowales?

Jezeli ten braz ukazal sie po przecieciu to raczej nie jest to meteoryt. Jezeli to tylko przeklamanie spowodowane niedoskonalym zdjeciem, kto wie...

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjecia nie sa najlepszej jakosci wiec nie bede wyrokowal, jezeli nie dotkne :)

Na co chcialbym zwrocic uwage, kamien wewnatrz ma inna strukture niz na zewnatrz.

99% kamoli (nie liczac amfibolitu) po przecieciu ukazuje taka sama strukture jak na zewnatrz. Ten wydaje sie byc ciekawy bo jest wewnatrz miejscami szary, tak jak meteortyty. Nie wiem tylko czym sa te brazy na fotce 2. Czy go szlifowales?

Jezeli ten braz ukazal sie po przecieciu to raczej nie jest to meteoryt. Jezeli to tylko przeklamanie spowodowane niedoskonalym zdjeciem, kto wie...

pozdrawiam

Nie szlifowalem go ani nie przekrajalem Juz go takiego znalazlem chcialem tylko kawalek odskubac ale sie nie dalo bo jest bardzo twrady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.