Skocz do zawartości
Tomasz

Poszukiwania meteorytów.

Promowane odpowiedzi

Adam_Jesion    9500
Jezeli mozesz to powiedz mi w jaki sposob Ty rozpoznajesz meteoryty ?

Mimo, ze przeczytalem juz pare ksiazek i pewnie tysiace stron z internetu nie mialbym odwagi wyrokowac, czy cos jest na 100% meteorytem. Moge tylko domniemywac na bazie wiedzy, ktora juz posiadam.

Ja nie sprawdzam laboratoryjnie meteorytow, bo kupuje je od autorytetow, ktorzy takie badanie zrobili wczesniej. Poza tym, poki co nie szukam meteorytow, a same tez nie chca sie znalezc ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
A gdzie mam go oddac niewiem gdzie badaja meteoryty moze jakies namiary mi podasz ?:)

Poczekaj cierpliwie kolega "meteorite" napewno Ci kompetentnie odpowie. jeżeli Ci sie spieszy to napisz do niego na priv albo skorzystaj z google (google twoim przyjacielem jest) wpisujac w wyszukiwarce Polskie Towarzystwo Meteorytowe, albo po prostu meteoryt lub badanie meteorytów.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Lukasz_S    0

A gdzie mam go oddac niewiem gdzie badaja meteoryty moze jakies namiary mi podasz ?:)

Poczekaj cierpliwie kolega "meteorite" napewno Ci kompetentnie odpowie. jeżeli Ci sie spieszy to napisz do niego na priv albo skorzystaj z google (google twoim przyjacielem jest) wpisujac w wyszukiwarce Polskie Towarzystwo Meteorytowe' date=' albo po prostu meteoryt lub badanie meteorytów.[/']

Dzieki za informacje :salu:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
meteorit    2

Zdjecia nie sa najlepszej jakosci wiec nie bede wyrokowal, jezeli nie dotkne :)

Na co chcialbym zwrocic uwage, kamien wewnatrz ma inna strukture niz na zewnatrz.

99% kamoli (nie liczac amfibolitu) po przecieciu ukazuje taka sama strukture jak na zewnatrz. Ten wydaje sie byc ciekawy bo jest wewnatrz miejscami szary, tak jak meteortyty. Nie wiem tylko czym sa te brazy na fotce 2. Czy go szlifowales?

Jezeli ten braz ukazal sie po przecieciu to raczej nie jest to meteoryt. Jezeli to tylko przeklamanie spowodowane niedoskonalym zdjeciem, kto wie...

pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Lukasz_S    0
Zdjecia nie sa najlepszej jakosci wiec nie bede wyrokowal, jezeli nie dotkne :)

Na co chcialbym zwrocic uwage, kamien wewnatrz ma inna strukture niz na zewnatrz.

99% kamoli (nie liczac amfibolitu) po przecieciu ukazuje taka sama strukture jak na zewnatrz. Ten wydaje sie byc ciekawy bo jest wewnatrz miejscami szary, tak jak meteortyty. Nie wiem tylko czym sa te brazy na fotce 2. Czy go szlifowales?

Jezeli ten braz ukazal sie po przecieciu to raczej nie jest to meteoryt. Jezeli to tylko przeklamanie spowodowane niedoskonalym zdjeciem, kto wie...

pozdrawiam

Nie szlifowalem go ani nie przekrajalem Juz go takiego znalazlem chcialem tylko kawalek odskubac ale sie nie dalo bo jest bardzo twrady.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Ewa Zegler    0
Korzystająć z wątku - jak na pierwszy rzut oka rozpoznać czy dany kamień może być meteorytem?

Witam,

wszystkim zadającym tego typu pytania polecam stronę Jarka Bandurowskiego

http://republika.pl/jba1/

pzdrs

e.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Lukasz_S    0

Za miesiac bedziemy wszystko wiedziec czy to meteoryt w 100% :) . :salu:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Lukasz_S    0

No i nic cisza nic się nie dowiedziałem gdzie wysłać moje znalezisko no cóż.

Widze że i tak już nikt tu nie zagląda. :salu:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Arek    677

Możesz go wysłać do Andrzeja Pilskiego (ul. Katedralna 8, 14-530 Frombork), do Planetarium w Olsztynie

lub na Wydział Geologii UW.

Arek

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Hans    1740
Możesz go wysłać  

(...)

lub na Wydział Geologii UW.

Arek

Mialem troche doswiadczen z wydz. Geologii UW i odradzam. W balaganie tam panujacym twoja probke na 90% szlag trafi. Jezeli chcesz zeby to sprawdzili to fatygnij sie na wydzial z kamykiem osobiscie, w dziekanacie wypytaj kto i kiedy prowadzi cwiczenia z krystalografii lub geochemii i wal bezposrednio do laboratorium. Tam jak przed cwiczeniami dorwiesz prowadzacego i wyluszczysz problem to moze sie to skonczyc zadaniem identyfikacji dla studenciakow i niezlym ubawem dla ciebe i prowadzacego. Gdyby sie okazalo, ze twoj kamyk to meteoryt to mozesz na miejscu dac go do szlifierni i za szesciopak zrobia ci dowolne ciecie i polerke. (dane sprzed 4 lat :) ) Inna sprawa to czy bardzo chcesz miec go w jednym kawalku po takim badaniu. Jezeli tak (a pewnie tak ze wzgledu na potencjalna wartosc kamyka) to powiedz o tym osobie z ktora bedziesz rozmawial, a moze zajmie sie tym po godzinach, aczkolwiek nie wiem ile/co taka przysluga jest warta.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
meteorit    2

Sorrki... bylem troche zabiegany i do tego wymienialem maile z kilkoma potencjalnymi znalazcami... myslalem, ze podalem Ci moj adres??? Jeżeli nie, jeszcze raz wielkie sorry.

(ale nie przejmuj sie - ASP zrobi Ci indentyfikacje we Fromborku na 102! to solidna firma)

BTW. Mamy nowy polski meteoryt, znaleziony przed kilku laty, ujawnił sie dopiero teraz.

Maly okaz ok 10g - meteoryt Krupe, znaleziony pod Lublinem, niestety nie ja go namierzylem :( lecz znajomy :)

Ja znalazlem w koncu swojego Pultuska :mrgreen: :salu:

Jest mały ale za to cool!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta